Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό thodorism96 » Πέμ Αύγ 17, 2017 5:06 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Ενδιαφέρομαι για το νέο Vitara 4x4 1.6 βενζίνης. Θα ήθελα να μάθω από τους κατόχους του αν είναι ευχαριστημένοι με τον συγκεκριμένο κινητήρα. Οι επιδόσεις του είναι ικανοποιητικές; (σε λογικά πλαίσια πάντα)
Επίσης τι κατανάλωση έχετε;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Πέμ Αύγ 17, 2017 7:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Μεταφορά θέματος στην σωστή ενότητα
Άβαταρ μέλους
thodorism96
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 11:00 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MP + 4
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Θοδωρής

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Αύγ 17, 2017 7:40 pm

Για πετρέλαιο δεν ενδιαφέρεσαι ;;; πάει πιο καλά από την βενζίνα. :character-beavisbutthead:

Διάβασα πως είσαι κάτοχος του new Grand Vitara facelift 2.4
Το νέο Vitara 1.600 4X4 (All Grip) είναι ένα καλό SUV καμιά σχέση με το "τέρας" που έχεις.
Τα πάει πολύ καλά στην άσφαλτο, οικονομικό στα καύσιμα.
Σίγουρα τα πάει πολύ καλύτερα στο χώμα και το χιόνι, από οποιοδήποτε άλλο ΙΧ στα 1.600 λόγο του ύψους από το έδαφος,
αλλά και των επιλογών του ALL GRIP.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό paolito » Πέμ Αύγ 17, 2017 8:49 pm

Κινητήρας ξεκούραστος, ελαστικός, ανταποκρίνεται πολύ καλά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με την ροπή του. Όπου το πας πάει αδιαμαρτύρητα και χαλαρά. Θα το χαρακτήριζα στην κυριολεξία μουλάρι και όχι άλογο κούρσας.

Αν έχεις ελαφρύ πόδι θα δεις ότι είναι πολύ οικονομικό. Στην εθνική με ταχύτητες 120-130 η κατανάλωση είναι περίπου στα 4,5 έως 5 λίτρα, το Allgrip στο Auto, αυτό με 3 άτομα φορτίο, αποσκευές και γεμάτο ρεζερβουάρ πάντα με V-Power. Πίεση ελαστικών (μαμά λάστιχα) εμπρός 280 και πίσω 260 kPa.

Στο βουνό με πολλές και μεγάλες ανηφόρες, συχνότατες εναλλαγές ταχυτήτων με το Allgrip στο sport, από 8 έως 10 λίτρα.

Στην πόλη σταμάτα ξεκίνα με μικρές ταχύτητες περίπου στα 6 έως 8 λίτρα. Ανάλογα την οδήγηση.

Αν τώρα είσαι συνηθισμένος σε κάπως νευρική οδήγηση, όλα τα παραπάνω τα ξεχνάς.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό thodorism96 » Πέμ Αύγ 17, 2017 8:54 pm

stelios8ess έγραψε:Για πετρέλαιο δεν ενδιαφέρεσαι ;;; πάει πιο καλά από την βενζίνα. :character-beavisbutthead:

Διάβασα πως είσαι κάτοχος του new Grand Vitara facelift 2.4
Το νέο Vitara 1.600 4X4 (All Grip) είναι ένα καλό SUV καμιά σχέση με το "τέρας" που έχεις.
Τα πάει πολύ καλά στην άσφαλτο, οικονομικό στα καύσιμα.
Σίγουρα τα πάει πολύ καλύτερα στο χώμα και το χιόνι, από οποιοδήποτε άλλο ΙΧ στα 1.600 λόγο του ύψους από το έδαφος,
αλλά και των επιλογών του ALL GRIP.


Γνωρίζω ότι πάει καλύτερα το πετρέλαιο και ότι είναι αρκετά οικονομικό αλλά έχω ενδοιασμούς με όλες τις φήμες που κυκλοφορούν για το μέλλον του diesel. Δεν θέλω να την "πατήσω" όπως έγινε με την φορολόγηση των μεγάλων κυβικών (2000++). Βέβαια όλα αυτά είναι φήμες για αύτο και η απόφαση είναι δύσκολη. :???:
Άβαταρ μέλους
thodorism96
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 11:00 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MP + 4
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Θοδωρής

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό thodorism96 » Πέμ Αύγ 17, 2017 9:12 pm

paolito έγραψε:Κινητήρας ξεκούραστος, ελαστικός, ανταποκρίνεται πολύ καλά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με την ροπή του. Όπου το πας πάει αδιαμαρτύρητα και χαλαρά. Θα το χαρακτήριζα στην κυριολεξία μουλάρι και όχι άλογο κούρσας.

Αν έχεις ελαφρύ πόδι θα δεις ότι είναι πολύ οικονομικό. Στην εθνική με ταχύτητες 120-130 η κατανάλωση είναι περίπου στα 4,5 έως 5 λίτρα, το Allgrip στο Auto, αυτό με 3 άτομα φορτίο, αποσκευές και γεμάτο ρεζερβουάρ πάντα με V-Power. Πίεση ελαστικών (μαμά λάστιχα) εμπρός 280 και πίσω 260 kPa.

Στο βουνό με πολλές και μεγάλες ανηφόρες, συχνότατες εναλλαγές ταχυτήτων με το Allgrip στο sport, από 8 έως 10 λίτρα.

Στην πόλη σταμάτα ξεκίνα με μικρές ταχύτητες περίπου στα 6 έως 8 λίτρα. Ανάλογα την οδήγηση.

Αν τώρα είσαι συνηθισμένος σε κάπως νευρική οδήγηση, όλα τα παραπάνω τα ξεχνάς.


Αρκετά ικανοποιητικά νούμερα. Ειδικά το 4.5-5 στην εθνική με τέτοιες ταχύτητες
Άβαταρ μέλους
thodorism96
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 11:00 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MP + 4
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Θοδωρής

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Αύγ 17, 2017 10:42 pm

thodorism96 έγραψε:
paolito έγραψε:Κινητήρας ξεκούραστος, ελαστικός, ανταποκρίνεται πολύ καλά, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με την ροπή του. Όπου το πας πάει αδιαμαρτύρητα και χαλαρά. Θα το χαρακτήριζα στην κυριολεξία μουλάρι και όχι άλογο κούρσας.

Αν έχεις ελαφρύ πόδι θα δεις ότι είναι πολύ οικονομικό. Στην εθνική με ταχύτητες 120-130 η κατανάλωση είναι περίπου στα 4,5 έως 5 λίτρα, το Allgrip στο Auto, αυτό με 3 άτομα φορτίο, αποσκευές και γεμάτο ρεζερβουάρ πάντα με V-Power. Πίεση ελαστικών (μαμά λάστιχα) εμπρός 280 και πίσω 260 kPa.

Στο βουνό με πολλές και μεγάλες ανηφόρες, συχνότατες εναλλαγές ταχυτήτων με το Allgrip στο sport, από 8 έως 10 λίτρα.

Στην πόλη σταμάτα ξεκίνα με μικρές ταχύτητες περίπου στα 6 έως 8 λίτρα. Ανάλογα την οδήγηση.

Αν τώρα είσαι συνηθισμένος σε κάπως νευρική οδήγηση, όλα τα παραπάνω τα ξεχνάς.


Αρκετά ικανοποιητικά νούμερα. Ειδικά το 4.5-5 στην εθνική με τέτοιες ταχύτητες

Αν παντως φτανεις οικονομικα παρε το 1.4...
Αλλο επιπεδο οδηγικης ικανοποιησης, το αλογο που λεει ο παολιτο. ενω δινει η σουζ 10.2 επισημο, σε ολα τα τεστ ειναι στα 8.5...
καταναλωση με 120-130 δεν μπορω καν να σου πω, παντως με το cc στα 160, παντα σε sport, παντα 'τεντωμένο' και αρκετη πολη, έχει 8.3...
εκανα προσφατα και ενα δεκαημερο στο πήλιο, μισο-μισο με τον γιο μου... ο μικρος ειχε μεση καπου στα 6.0 - το s εχει ροπη να πηγαινεις με μια και δυο πανω, εγώ στα 9 αφου εχει πραγματι πολυ ωραίο στροφυλικι και το extra grip μου εδωκε -5 χρονια και μερικες ωρες γκρινια...
Ειναι και αρκετα καλο στον 'εκδομικο χωματοδρομο' οταν ειδικα δεν εχεις εξαιρεσει τα unpaved απο το gps. Δεν ειναι τερας οπως το grand, αλλα δεν σπαει.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό paolito » Παρ Αύγ 18, 2017 8:01 am

stelios8ess έγραψε:Για πετρέλαιο δεν ενδιαφέρεσαι ;;; πάει πιο καλά από την βενζίνα. :character-beavisbutthead:



Αυτό που αναφέρεις… «ότι πάει ποιο καλά» τι ακριβώς εννοείς :think: .
Η επιλογή για Βενζίνη ή πετρέλαιο, θέλει πάρα πολύ καλό ψάξιμο.
Ευτυχώς εδώ στο forum υπάρχει πλούσια θεματολογία με τα υπέρ και τα κατά. Αν κάποιος αφιερώσει λίγο χρόνο διαβάσματος θα μάθει πολλά που ενδεχόμενα να μην τα ήξερε. :whistle:

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Αύγ 19, 2017 12:42 am

paolito έγραψε:
stelios8ess έγραψε:Για πετρέλαιο δεν ενδιαφέρεσαι ;;; πάει πιο καλά από την βενζίνα. :character-beavisbutthead:



Αυτό που αναφέρεις… «ότι πάει ποιο καλά» τι ακριβώς εννοείς :think: .
Η επιλογή για Βενζίνη ή πετρέλαιο, θέλει πάρα πολύ καλό ψάξιμο.
Ευτυχώς εδώ στο forum υπάρχει πλούσια θεματολογία με τα υπέρ και τα κατά. Αν κάποιος αφιερώσει λίγο χρόνο διαβάσματος θα μάθει πολλά που ενδεχόμενα να μην τα ήξερε. :whistle:


Η απάντηση μου έχει αρκετό χιούμορ, γιαυτό και το ανάλογο εικονίδιο (emoticon)
Η γνώμη μου για τα πετρελαιοκίνητα... μετά τόσα χρόνια δουλεύοντας πάνω σε αυτά, πολύ καλή σε σχέση με την βενζίνα.
Αν τώρα το Vitara είναι ότι πιο κακό σε πετρελαιοκίνητο, θα φανεί εν καιρό.
Η πρώτη μου εντύπωση, 45 € πετρέλαιο για 600 km τα περισσότερα μέσα στην πόλη και με το Α/C πάντα στο ΟΝ
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό paolito » Σάβ Αύγ 19, 2017 8:54 am

stelios8ess έγραψε:
Η απάντηση μου έχει αρκετό χιούμορ, γιαυτό και το ανάλογο εικονίδιο (emoticon)
Η γνώμη μου για τα πετρελαιοκίνητα... μετά τόσα χρόνια δουλεύοντας πάνω σε αυτά, πολύ καλή σε σχέση με την βενζίνα.
Αν τώρα το Vitara είναι ότι πιο κακό σε πετρελαιοκίνητο, θα φανεί εν καιρό.
Η πρώτη μου εντύπωση, 45 € πετρέλαιο για 600 km τα περισσότερα μέσα στην πόλη και με το Α/C πάντα στο ΟΝ


Άρα το “πάει ποιο καλά ” αναφερόταν στην οικονομία του καύσιμου αν κατάλαβα καλά με τα περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη.
Ο λόγος που εγώ επέλεξα βενζίνη σε αντίθεση με εσένα ήταν ακριβώς διότι κινούμαι μέσα στην πόλη και αρκετές φορές επισκέπτομαι βουνά όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές*. Κάνω περίπου 8000 χιλιόμετρα συνολικά τον χρόνο.

Ενδεχόμενα και να επέλεγα πετρέλαιο αν έκανα πολλά χιλιόμετρα, πάνω από 20-25000 και αυτά όχι μέσα στην πόλη. Τα πετρελαιοκίνητα πράγματι έχουν χαμηλότερη κατανάλωση, αλλά είναι ακριβότερα στην απόκτησή τους, όπως και ακριβότερα στην συντήρησή τους.

Στην επιλογή Βενζίνη ή Πετρέλαιο πραγματικά προβληματίστηκα πολύ, είχα ερωτηματικά όπως… α) Πότε θα αποσβέσω τα χρήματά μου με την χρήση που κάνω, β) ποιο είναι το μέλλον των Diesel και ποια θα είναι η μεταπωλητική τους αξία γ) Θα μπορώ να κυκλοφορώ στην Αθήνα το 2025 ή θα τα έχουν απαγορεύσει, δ) άραγε θα μπει τέλος ρύπων, ε) Το πετρέλαιο θα εξακολουθήσει να είναι φθηνότερο ή θα εξισωθεί με την βενζίνη, ζ) Είναι λιγότερο ή περισσότερο ρυπογόνο, η) Αν βάλω νοθευμένο καύσιμο τι βλάβες μπορεί να μου προκύψουν σε τρόμπα καυσίμου ή φίλτρο συγκράτησης μικροσωματιδίων (DPF) και με τι οικονομικό κόστος για την αντικατάστασή τους, θ) Θα έχω πρόβλημα με το καύσιμο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες*, θα χρειάζεται πρόσθετα κλπ κλπ.

Αυτά με απασχόλησαν για αρχή. :mrgreen:

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Αύγ 19, 2017 3:02 pm

paolito έγραψε:
stelios8ess έγραψε:
Η απάντηση μου έχει αρκετό χιούμορ, γιαυτό και το ανάλογο εικονίδιο (emoticon)
Η γνώμη μου για τα πετρελαιοκίνητα... μετά τόσα χρόνια δουλεύοντας πάνω σε αυτά, πολύ καλή σε σχέση με την βενζίνα.
Αν τώρα το Vitara είναι ότι πιο κακό σε πετρελαιοκίνητο, θα φανεί εν καιρό.
Η πρώτη μου εντύπωση, 45 € πετρέλαιο για 600 km τα περισσότερα μέσα στην πόλη και με το Α/C πάντα στο ΟΝ


Άρα το “πάει ποιο καλά ” αναφερόταν στην οικονομία του καύσιμου αν κατάλαβα καλά με τα περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη.
Ο λόγος που εγώ επέλεξα βενζίνη σε αντίθεση με εσένα ήταν ακριβώς διότι κινούμαι μέσα στην πόλη και αρκετές φορές επισκέπτομαι βουνά όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές*. Κάνω περίπου 8000 χιλιόμετρα συνολικά τον χρόνο.

Ενδεχόμενα και να επέλεγα πετρέλαιο αν έκανα πολλά χιλιόμετρα, πάνω από 20-25000 και αυτά όχι μέσα στην πόλη. Τα πετρελαιοκίνητα πράγματι έχουν χαμηλότερη κατανάλωση, αλλά είναι ακριβότερα στην απόκτησή τους, όπως και ακριβότερα στην συντήρησή τους.

Στην επιλογή Βενζίνη ή Πετρέλαιο πραγματικά προβληματίστηκα πολύ, είχα ερωτηματικά όπως… α) Πότε θα αποσβέσω τα χρήματά μου με την χρήση που κάνω, β) ποιο είναι το μέλλον των Diesel και ποια θα είναι η μεταπωλητική τους αξία γ) Θα μπορώ να κυκλοφορώ στην Αθήνα το 2025 ή θα τα έχουν απαγορεύσει, δ) άραγε θα μπει τέλος ρύπων, ε) Το πετρέλαιο θα εξακολουθήσει να είναι φθηνότερο ή θα εξισωθεί με την βενζίνη, ζ) Είναι λιγότερο ή περισσότερο ρυπογόνο, η) Αν βάλω νοθευμένο καύσιμο τι βλάβες μπορεί να μου προκύψουν σε τρόμπα καυσίμου ή φίλτρο συγκράτησης μικροσωματιδίων (DPF) και με τι οικονομικό κόστος για την αντικατάστασή τους, θ) Θα έχω πρόβλημα με το καύσιμο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες*, θα χρειάζεται πρόσθετα κλπ κλπ.

Αυτά με απασχόλησαν για αρχή. :mrgreen:


Ποιος είπε πως το πετρέλαιο δεν είναι κατάλληλο για την πόλη;; εκεί είναι που καίμε πολλά καύσιμα. Ανεβαίνω, μένω εδώ και χρόνια σε χιονοδρομικά με πετρελαιοκίνητα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με παγώματα πετρελαίου χωρίς να βάζω πρόσθετα. Μα οι εταιρείες πετρελαίων δεν λένε πως δεν παγώνουν μέχρι το -30. Αντίθετα με βενζινοκίνητο, που είχε καμπιλατέρ, έμεινα λόγο παγωνιάς. Πάγωσε το νερό που είχε το καμπιλατέρ.
Η χρηματική διαφορά βενζινοκίνητου με πετρελαιοκίνητου αν μιλάμε για Vitara είναι στα 2.000 € περίπου. Δεν πήρα ποτέ ΙΧ σκεπτόμενος την απόσβεση. Αν τα βάλεις κάτω με το μολύβι, πιο καλά να κυκλοφοράς με ταξί.
Δεν θέλουν περισσότερη συντήρηση αντίθετα πολύ πιο αραιά. Το τι λένε οι αντιπροσωπείες... βάλε πανάκριβα συνθετικά λάδια (5,5 L) και πέτατα στα 10.000 km μαζί με τα φίλτρα. Μα ο κατασκευαστής έχει επάνω μετρητή που μετρά από τα 30.000 km. Ξέρω θα μου πεις σε πατάνε στην εγγύηση. Πέντε χρόνια είναι θα περάσουν. Αυτά ότι θα καταργηθούν τα πετρελαιοκίνητα τα λένε οι εταιρείες. Προωθούν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα βγάζουν λιγότερους ρύπους από τα βενζινοκίνητα και είναι λιγότερο δηλητηριώδες. Αν σου βάλουν νοθευμένα καύσιμα σε βενζίνα ή πετρέλαιο το ίδιο κλάμα θα ρίξεις. Έχουν και τα βενζινοκίνητα μπεκ.
Ακόμα και ίδια τιμή να έχει βενζίνα με πετρέλαιο, πάλι με πετρελαιοκίνητο θα σου βγαίνει πιο φτηνά. Καίνε μικρότερο όγκο καυσίμου ανά χιλιόμετρο.
Κάτι που μπορούν τα πετρελαιοκίνητα και όχι τα βενζινοκίνητα, σου δίνουν όλη την ροπή από την αρχή με πολύ λίγες στροφές (μη ξεχνάς και το turbo) Στο ταξίδι, με 2.300 στροφές πας με 140 χιλιομ. με εξάρι σασμάν.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Κυρ Αύγ 20, 2017 11:30 am

Καρμπυταρέρ???υπάρχει ακόμη τέτοιο?? :think:

Η πόλη είναι απαγορευτική για diesel γιατί μπουκώνουν τα dpf.
Αν κυκλοφορείς κατά το πλείστον εκτός πόλης μπορείς να πας σε diesel
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό PGP » Κυρ Αύγ 20, 2017 11:45 am

Θα συμφωνισω μεχρι και στο "," με τον φιλο τον gatoz.
1.4 turbo και εχω χαλαρωσει!!!, καταναλωση, ροπη, τραβηγμα, επιταχυνση, ανεση, ολα ειναι στο ποδι μου!!!....
Αυτοματο για πιο χαλαρες βολτες!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Δευτ Αύγ 21, 2017 2:15 am

stelios8ess έγραψε:
paolito έγραψε:
stelios8ess έγραψε:
Η απάντηση μου έχει αρκετό χιούμορ, γιαυτό και το ανάλογο εικονίδιο (emoticon)
Η γνώμη μου για τα πετρελαιοκίνητα... μετά τόσα χρόνια δουλεύοντας πάνω σε αυτά, πολύ καλή σε σχέση με την βενζίνα.
Αν τώρα το Vitara είναι ότι πιο κακό σε πετρελαιοκίνητο, θα φανεί εν καιρό.
Η πρώτη μου εντύπωση, 45 € πετρέλαιο για 600 km τα περισσότερα μέσα στην πόλη και με το Α/C πάντα στο ΟΝ


Άρα το “πάει ποιο καλά ” αναφερόταν στην οικονομία του καύσιμου αν κατάλαβα καλά με τα περισσότερα χιλιόμετρα μέσα στην πόλη.
Ο λόγος που εγώ επέλεξα βενζίνη σε αντίθεση με εσένα ήταν ακριβώς διότι κινούμαι μέσα στην πόλη και αρκετές φορές επισκέπτομαι βουνά όπου οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλές*. Κάνω περίπου 8000 χιλιόμετρα συνολικά τον χρόνο.

Ενδεχόμενα και να επέλεγα πετρέλαιο αν έκανα πολλά χιλιόμετρα, πάνω από 20-25000 και αυτά όχι μέσα στην πόλη. Τα πετρελαιοκίνητα πράγματι έχουν χαμηλότερη κατανάλωση, αλλά είναι ακριβότερα στην απόκτησή τους, όπως και ακριβότερα στην συντήρησή τους.

Στην επιλογή Βενζίνη ή Πετρέλαιο πραγματικά προβληματίστηκα πολύ, είχα ερωτηματικά όπως… α) Πότε θα αποσβέσω τα χρήματά μου με την χρήση που κάνω, β) ποιο είναι το μέλλον των Diesel και ποια θα είναι η μεταπωλητική τους αξία γ) Θα μπορώ να κυκλοφορώ στην Αθήνα το 2025 ή θα τα έχουν απαγορεύσει, δ) άραγε θα μπει τέλος ρύπων, ε) Το πετρέλαιο θα εξακολουθήσει να είναι φθηνότερο ή θα εξισωθεί με την βενζίνη, ζ) Είναι λιγότερο ή περισσότερο ρυπογόνο, η) Αν βάλω νοθευμένο καύσιμο τι βλάβες μπορεί να μου προκύψουν σε τρόμπα καυσίμου ή φίλτρο συγκράτησης μικροσωματιδίων (DPF) και με τι οικονομικό κόστος για την αντικατάστασή τους, θ) Θα έχω πρόβλημα με το καύσιμο σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες*, θα χρειάζεται πρόσθετα κλπ κλπ.

Αυτά με απασχόλησαν για αρχή. :mrgreen:


Ποιος είπε πως το πετρέλαιο δεν είναι κατάλληλο για την πόλη;; εκεί είναι που καίμε πολλά καύσιμα. Ανεβαίνω, μένω εδώ και χρόνια σε χιονοδρομικά με πετρελαιοκίνητα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με παγώματα πετρελαίου χωρίς να βάζω πρόσθετα. Μα οι εταιρείες πετρελαίων δεν λένε πως δεν παγώνουν μέχρι το -30. Αντίθετα με βενζινοκίνητο, που είχε καμπιλατέρ, έμεινα λόγο παγωνιάς. Πάγωσε το νερό που είχε το καμπιλατέρ.
Η χρηματική διαφορά βενζινοκίνητου με πετρελαιοκίνητου αν μιλάμε για Vitara είναι στα 2.000 € περίπου. Δεν πήρα ποτέ ΙΧ σκεπτόμενος την απόσβεση. Αν τα βάλεις κάτω με το μολύβι, πιο καλά να κυκλοφοράς με ταξί.
Δεν θέλουν περισσότερη συντήρηση αντίθετα πολύ πιο αραιά. Το τι λένε οι αντιπροσωπείες... βάλε πανάκριβα συνθετικά λάδια (5,5 L) και πέτατα στα 10.000 km μαζί με τα φίλτρα. Μα ο κατασκευαστής έχει επάνω μετρητή που μετρά από τα 30.000 km. Ξέρω θα μου πεις σε πατάνε στην εγγύηση. Πέντε χρόνια είναι θα περάσουν. Αυτά ότι θα καταργηθούν τα πετρελαιοκίνητα τα λένε οι εταιρείες. Προωθούν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα βγάζουν λιγότερους ρύπους από τα βενζινοκίνητα και είναι λιγότερο δηλητηριώδες. Αν σου βάλουν νοθευμένα καύσιμα σε βενζίνα ή πετρέλαιο το ίδιο κλάμα θα ρίξεις. Έχουν και τα βενζινοκίνητα μπεκ.
Ακόμα και ίδια τιμή να έχει βενζίνα με πετρέλαιο, πάλι με πετρελαιοκίνητο θα σου βγαίνει πιο φτηνά. Καίνε μικρότερο όγκο καυσίμου ανά χιλιόμετρο.
Κάτι που μπορούν τα πετρελαιοκίνητα και όχι τα βενζινοκίνητα, σου δίνουν όλη την ροπή από την αρχή με πολύ λίγες στροφές (μη ξεχνάς και το turbo) Στο ταξίδι, με 2.300 στροφές πας με 140 χιλιομ. με εξάρι σασμάν.


Συμφωνω με τον φιλο paolito 200%
Εγω 1 θα πω στον φιλο με το diesel εχω μοτερ SUZUKI.
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Δευτ Αύγ 21, 2017 9:53 am

Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Γενικές εντυπώσεις και κατανάλωση new Vitara 4x4 1.6 βενζίνη

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Δευτ Αύγ 21, 2017 4:14 pm

stelios8ess έγραψε:
paolito έγραψε:
stelios8ess έγραψε:


Ποιος είπε πως το πετρέλαιο δεν είναι κατάλληλο για την πόλη;; εκεί είναι που καίμε πολλά καύσιμα. Ανεβαίνω, μένω εδώ και χρόνια σε χιονοδρομικά με πετρελαιοκίνητα ποτέ δεν είχα πρόβλημα με παγώματα πετρελαίου χωρίς να βάζω πρόσθετα. Μα οι εταιρείες πετρελαίων δεν λένε πως δεν παγώνουν μέχρι το -30. Αντίθετα με βενζινοκίνητο, που είχε καμπιλατέρ, έμεινα λόγο παγωνιάς. Πάγωσε το νερό που είχε το καμπιλατέρ.
Η χρηματική διαφορά βενζινοκίνητου με πετρελαιοκίνητου αν μιλάμε για Vitara είναι στα 2.000 € περίπου. Δεν πήρα ποτέ ΙΧ σκεπτόμενος την απόσβεση. Αν τα βάλεις κάτω με το μολύβι, πιο καλά να κυκλοφοράς με ταξί.
Δεν θέλουν περισσότερη συντήρηση αντίθετα πολύ πιο αραιά. Το τι λένε οι αντιπροσωπείες... βάλε πανάκριβα συνθετικά λάδια (5,5 L) και πέτατα στα 10.000 km μαζί με τα φίλτρα. Μα ο κατασκευαστής έχει επάνω μετρητή που μετρά από τα 30.000 km. Ξέρω θα μου πεις σε πατάνε στην εγγύηση. Πέντε χρόνια είναι θα περάσουν. Αυτά ότι θα καταργηθούν τα πετρελαιοκίνητα τα λένε οι εταιρείες. Προωθούν τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα. Τα σύγχρονα πετρελαιοκίνητα βγάζουν λιγότερους ρύπους από τα βενζινοκίνητα και είναι λιγότερο δηλητηριώδες. Αν σου βάλουν νοθευμένα καύσιμα σε βενζίνα ή πετρέλαιο το ίδιο κλάμα θα ρίξεις. Έχουν και τα βενζινοκίνητα μπεκ.
Ακόμα και ίδια τιμή να έχει βενζίνα με πετρέλαιο, πάλι με πετρελαιοκίνητο θα σου βγαίνει πιο φτηνά. Καίνε μικρότερο όγκο καυσίμου ανά χιλιόμετρο.
Κάτι που μπορούν τα πετρελαιοκίνητα και όχι τα βενζινοκίνητα, σου δίνουν όλη την ροπή από την αρχή με πολύ λίγες στροφές (μη ξεχνάς και το turbo) Στο ταξίδι, με 2.300 στροφές πας με 140 χιλιομ. με εξάρι σασμάν.

-
-
Συμφωνω απολυτα ,,το εχω ξαναπει ,κυκλοφορω 2 ιδιας μαρκας αυτοκινητα νεας τεχνολογιας το ενα βενζινη το αλλο πετρελαιο ,,,και το πετρελαιο μεσα στην πολη λογο ροπης με εχει ξεκουρασει αφανταστα και απροβληματιστα,θεωρω τα προβληματα που ειχαν παλαιοτερα τα ντιζελ λυθηκαν ,,,δεν εχω βαλει ποτε προσθετα ουτε εγω ουτε καποιος γνωστος(δεν ξερω αν βαζουν στο σερβις) ,και σε ταξιδι στην αυστρια ,που το θερμομετρο εκανε βουτια κανενα πρωινο δεν ειχα θεμα ,,δεν τολμω να πω για την καταναλωση εθνικη και στην πολη ,,,ειδικα ομως στην εθνικη δινει ρεστα,,μαλλον ειδαν οτι η κονομα με την πετρελαιο μειωθηκε και αρχισαν να προωθουν ξανα την βενζινη,μην ξεχνατε οτι στην ευρωπη κυκλοφορουν χρονια μεσα στις πολεις ,,,,,,και βασικα μην ξεχνατε οτι εδω Ελλαδα τα ταξι ειναι πετρελαιο,,,αυτο τα λεει ολα,εκτος αν οι ταξιτζηδες τα αγοραζουν για να τους βγαζουν ζημιες και να καινε παραπανω :lol: :lol: ! :mrgreen:
Ειχα ενα φιεστακι 1,5 πετρελαιο με 300,000++++++ στην πλατη με κανονικη συντηριση σε πολη και εθνικες η ,,,τανα της οικογενειας και οχι μονο και πραγματικα δεν εκανε κιχ ΠΟΤΕ.
Αν ζησεις ενα πετρελαιο θα καταλαβεις τι εννοω,,,θα σας πω οτι λεω σε φιλους που εχουν την ιδια απορια βενζινη η πετρελαιο πριν την αγορα,,,
Αντε νοικιασε ενα και συγκρινε μονος ,,,,ε λοιπον οσοι το εκαναν κανεις δεν πηγε στην βενζινη.
Αυτη ειναι η αποψη μου και την καταθετω
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες