Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό FSword » Τρί Ιαν 10, 2017 3:54 pm

Γεια σας παιδιά,

Όπως έγραψα και στο thread για τα νέα μέλη είμαι στη διαδικασία αγοράς αυτοκινήτου και το Vitara μ' ενδιαφέρει πολύ. Βασικά το θέλω για δεύτερο αυτοκίνητο με χρήση (χοντρικά) 80% πόλη - 20% ταξίδια. Από την άλλη ανέκαθεν ήθελα ένα εκτός δρόμου όχημα (στις διακοπές σχεδόν πάντα νοικιάζω Vitara/Jimny και μ' ενθουσιάζουν) οπότε η AllGrip έκδοση έχει αρκετά απ' τα στοιχεία που μ' αρέσουν. Off road animal δεν είναι όπως τα παλιά Vitara, το ξέρω, αλλά για τις εκτός δρόμου διαδρομές που το προορίζω θεωρώ ότι φτάνει και περισσεύει. Για να μην τα πολυλογώ, αυτά τα δυο χαρακτηριστικά που θέλω (αυτοκίνητο πόλης και λίγο ταξιδιού/εκτός δρόμου όχημα) νομίζω ότι τα καλύπτει το Vitara με τον καλύτερο τρόπο. Το γεγονός ότι έχει μαζεμένες διαστάσεις είναι πλεονέκτημα για χρήση πόλης.

Σχετικά με τις εκτός δρόμου δυνατότητες (μιλάμε πάντα για AllGrip έκδοση): ξέρω τις αδυναμίες του Vitara, π.χ. ότι δεν παίρνει A/T ελαστικά στη μαμίσια διάσταση. Έχω δει και ότι κάποια μέλη βάζουν 216/60/R17 οπότε λύνεται έτσι το θέμα. Σχετικά με τους μεγάλους πρόβολους εκεί νομίζω δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα. Γενικά όμως δε σκοπεύω να περάσω από βαθιές λίμνες ή να κάνω rock crawling και επίσης δεν πρόκειται να σύρω σκάφος ή οτιδήποτε άλλο. Θέλω όμως να μπορώ να περάσω από λάσπες ή χιόνια πιο εύκολα, να πάω σ' ένα κακοτράχαλο χωματόδρομο που δε θα πήγαινα με συμβατικό αυτοκίνητο, ν' ανέβω μια δύσκολη ανηφόρα (ή αντίστοιχα να κατέβω απότομη κατηφόρα) κτλ. Γενικά να εκμεταλλευτώ τα επιπλέον όρια που μου δίνει η τετρακίνηση κι όχι να την έχω μόνο κατ' όνομα. Θεωρείτε ότι το Vitara θα με καλύψει (σε συνδυασμό με τον 1.6 βενζίνης που μ' ενδιαφέρει - τα γράφω και πιο κάτω);

Από 'κει και πέρα είμαι λίγο αναποφάσιστος όσον αφορά τις εκδόσεις και θα ήθελα λίγη βοήθεια. Έχω διαβάσει τα σχετικά threads και βλέπω ότι οι περισσότεροι έχετε diesel, αλλά επειδή σκέφτομαι για κινητήρα βενζίνης (μάλλον τον 1.6 - ξέρω είμαι η εξαίρεση - ίσως και τον 1.4s) ήθελα μερικές γνώμες για τις εκδόσεις βενζίνης, ειδικά αν υπάρχουν και κάτοχοι. Πετρέλαιο δε θέλω για διάφορους λόγους, για παράδειγμα το ότι θα το κινώ κυρίως στην πόλη, άρα πιθανά θέματα με dpf κτλ. Ξέρω και πάλι ίσως δεν έχω πρόβλημα αλλά προτιμώ βενζίνη. Σκέφτομαι λοιπόν για τον 1.6 βενζίνης. Ξέρω έχει μικρή ροπή σε σχέση με τον diesel αλλά δεδομένου ότι θα κινείται κυρίως στην πόλη δε νομίζω να με προβληματίσει κάπου. Το θέμα είναι, σε ταξίδι (που θα το χρησιμοποιώ πού και πού) θεωρείτε ότι είναι επαρκής; Αξιόπιστος είναι φαντάζομαι και δοκιμασμένος (κάτι σίγουρα θετικό). Από 'κει και πέρα προφανώς δεν περιμένω να βάζει φωτιά στην άσφαλτο (δε με νοιάζει κάτι τέτοιο άλλωστε), αλλά να μπορώ να ταξιδέψω με οικογένεια και πράγματα με άνεση. Γενικά, όσοι τον έχετε, με τι ταχύτητα μπορείς να κινηθείς σε εθνική οδό χωρίς να ζορίζεται πολύ το αυτοκίνητο; Μιλάμε για 140-150 ή π.χ. 120;

Σχετικά με τις εκδόσεις: εδώ έχουμε είτε GL+ σε manual είτε GLX σε manual/αυτόματο. Στις χειροκίνητες εκδόσεις με χαλάει λίγο το 5τάχυτο κιβώτιο. Ειδικά για ταξίδια φαντάζομαι θ' αυξάνει το θόρυβο. Τι λέτε;

Ιδανικά θα το ήθελα με το 6τάχυτο αυτόματο σε GL+ έκδοση (νομίζω είναι ήδη πλήρης έκδοση - τα επιπλέον της GLX είναι nice to have για εμένα, αλλά όχι προαπαιτούμενα). Έλα όμως που βγαίνει μόνο σε GLX το αυτόματο... Οπότε εκεί ανεβαίνουμε σε τιμή που μπορείς να χτυπήσεις το 1.4s manual (είναι 300-400 ευρώ πιο ακριβό). Να μη ρωτήσω τι θα προτιμούσατε μεταξύ των δύο, φαντάζομαι το 1.4s manual.

Επειδή το αυτόματο όμως το θεωρώ μεγάλο πλεονέκτημα για την πόλη (ειδικά το συγκεκριμένο που είναι κλασικό με μετατροπέα ροπής), υπάρχει κάποιος που να το έχει να μας πει εντυπώσεις; Για test drive δεν υπάρχει με την καμία - πρέπει να είναι η πιο σπάνια έκδοση για Ελλάδα χεχε. Αυτό που με απασχολεί κατά κύριο λόγο είναι μήπως πνίγει τον κινητήρα, δεδομένου ότι μιλάμε για ατμοσφαιρική έκδοση, οπότε αν το έχει κάποιος ή έχετε εμπειρία απ' το συγκεκριμένο θα εκτιμούσα μια άποψη. Επίσης μ' ενδιαφέρει η αξιοπιστία του (αλλά νομίζω της Aisin είναι πολύ καλά κιβώτια) και η ομαλότητα των αλλαγών (λογικά θα είναι ομαλό λόγω μετατροπέα ροπής). Εννοείται βέβαια να μην είναι και πολύ αργό στις αλλαγές - δεν περιμένω να είναι ακαριαίο, αλλά τουλάχιστον αξιοπρεπές. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος σε συνδυασμό με τον 1.6 βενζίνης; Ή έστω στο 1.4s - φαντάζομαι κάποια συμπεράσματα θα μπορούν να βγουν.

Πάντως από test videos βλέπω ότι στην πράξη σε 0-100 τρώει λιγότερο από δευτερόλεπτο σε σχέση με το manual (και όπως σε όλα τα Vitara οι επιδόσεις είναι καλύτερες απ' αυτές που ανακοινώνει η Suzuki, τουλαχίστον για AllGrip εκδόσεις σε Sport mode). Βέβαια το 0-100 δε λέει και πολλά, αλλά είναι το μόνο που μπορώ να συγκρίνω (άντε και 0-1/4 mile που και πάλι είναι μικρές οι διαφορές). Προφανώς δεν έχω καταλήξει κάπου, αλλά αν είναι ν' ανέβω σε τιμή νομίζω θα το έκανα για το αυτόματο μόνο. Εννοείται η πιο συμφέρουσα έκδοση οικονομικά είναι σαφώς η 1.6 GL+ manual (βενζίνης), αλλά δε θέλω ν' αποκλείσω και την επιλογή αυτόματου, ειδικά αν αξίζει τα λεφτά του.

Σχετικά με αξιοπιστία των βενζινοκινητήρων να υποθέσω ότι ο 1.6 είναι δοκιμασμένος και αξιόπιστος; Για τον 1.4 που είναι καινούριος έχει ακουστεί τίποτα; Γενικότερα, υπάρχουν θέματα με το Vitara που θα έπρεπε να γνωρίζει κάποιος; Για κατανάλωση αλλά είδα ότι υπάρχει σχετικό thread, άλλα κυμαινόμαστε 7-8 λίτρα πάνω κάτω.

Κάτι άλλο: για την ποιότητα του εσωτερικού είναι γνωστό ότι μιλάμε για σκληρά πλαστικά, ελαφριές πόρτες κτλ. που δε μ' απασχολεί καθόλου. Από άποψη συναρμογής όμως έχετε δει κάποιο θέμα; Τριξίματα π.χ. έχετε παρατηρήσει; Βλέπω εντυπώσεις κατόχων Qashqai που τρίζει παντού και παρόλο που δεν το λες πρόβλημα αξιοπιστίας δεν είναι και ό,τι καλύτερο...

Επίσης το γεγονός ότι φτιάχνεται Ουγγαρία κάνει κάποια διαφορά;

Sorry για το μακροσκελές post - νομίζω τα ρώτησα όλα χεχε!
FSword
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 11:03 pm
cb: Όχι
Aka: FSword
Name: Μάνος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό PGP » Τρί Ιαν 10, 2017 4:17 pm

Εχω το 1.4ς αυτόματο. Το αυτοκίνητο πάει σφαίρα και σε επιτάχυνση και σε τελικές. Το σασμάν ειναι σαν βούτυρο στις αλλαγές και τα έξτρα κουμπιά στο τιμόνι βοηθάνε αν θες να παίξεις. Λιγο τρίζει στις 2000 στροφές τωρα τελευταία αλλά όταν ζεσταίνεται σταματάει. Στο σέρβις θα το δω. Αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά τα αξίζει απόλυτα τα λεφτά του.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό FSword » Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

PGP έγραψε:Εχω το 1.4ς αυτόματο. Το αυτοκίνητο πάει σφαίρα και σε επιτάχυνση και σε τελικές. Το σασμάν ειναι σαν βούτυρο στις αλλαγές και τα έξτρα κουμπιά στο τιμόνι βοηθάνε αν θες να παίξεις. Λιγο τρίζει στις 2000 στροφές τωρα τελευταία αλλά όταν ζεσταίνεται σταματάει. Στο σέρβις θα το δω. Αν μπορείς να ανέβεις οικονομικά τα αξίζει απόλυτα τα λεφτά του.


Thanks! Το τρίξιμο φαντάζομαι δεν εννοείς στο κιβώτιο, κάπου στο ταμπλώ υποθέτω. Η αλήθεια είναι ότι με ψήνει πολύ το αυτόματο... Ειδικά σε συνδυασμό με adaptive cruise control σε ταξίδια πρέπει να είναι ο ορισμός της άνεσης - γκάζι/φρένο πρέπει να πατάς σπάνια πέρα από διόδια :-) Για πόλη δεν το συζητώ, ξεχνάς συχνές αλλαγές ταχυτήτων.
FSword
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 11:03 pm
cb: Όχι
Aka: FSword
Name: Μάνος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό PGP » Τρί Ιαν 10, 2017 5:19 pm

Κάτω απο το ταμπλό και πίσω απο το τιμόνι νομίζω ειναι ο τριγμος. Σαν κάτι να έχει χαλαρώσει.
Σε καναδυο ταξίδια ήταν πολύ άνετα με το cruise control αλλά βαρετά!
Δεν έκανες τιποτα.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό FSword » Τρί Ιαν 10, 2017 6:00 pm

Αλήθεια κάπου είχα διαβάσει για μέτριο δέκτη ραδιοφώνου. Ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή σε περιοχή με κακό σήμα οι σταθμοί δεν πιάνουν καλά;
FSword
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 11:03 pm
cb: Όχι
Aka: FSword
Name: Μάνος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Τρί Ιαν 10, 2017 6:19 pm

Εγω εχω all grip 1,6 manual gl+ με περιπου 34.000 χμ.φοραω και a/t 215/60/17 .
το αυτοκινητο δεν εχει θορυβο κατα την γνωμη μου αλλα εξαρταται με το τι ειχες πριν.επειδη χρησιμοποιω το adaptive σχεδον παντου πιστευω οτι το αυτοματο αξιζει πολυ!!! φανταζομαι βεβαια οτι εκτος θα υστερει λιγο.(σε αυτο ας μας φωτισουν οι πιο παλιοι που κατι παραπανω ξερουν).

Τωρα σε σχεση με το ταξιδι στην εθνικη!αν εισαι χαλαρος τυπος ουτε θορυβο θα ακουσεις ουτε θα σε ενοχλησει και κυριως θα ειναι ιδιαιτερα οικονομικο!μιλαμε για 5,9-6,2 λιτρα.Εχω παρατηρησει οτι απο τα 140 και πανω η καταναλωση παιζει γυρω στα 6,7-7λιτρα!

Πιστυω οτι για αυτα που λες οτι θελεις ειναι value for money το 1,6 gl+ σε σχεση με το GLX

Εκτος δρομου αυτα που ζητας θα τα κανει με το παραπανω!

Τριγμους εχει στο ταμπλο αλλα απ οτι εχω ακουσει σε καποιο βαθμο λυνονται.Στην ασφαλτο δεν εχω ακουσει ιδιαιτερα πραγματα.

Το μοτερ ειναι οντως δοκιμασμενο γτ ειναι σχεδον ιδιο με το swift sport.

Για οτι αλλο θες ειμαι στην διαθεση σου!!
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό DENNISLA » Τρί Ιαν 10, 2017 8:21 pm

το αυτοματο δεν υστερει καθολου στο off :naughty: :naughty: ισα ισα ειναι κ καλυτερο
ΑΡΓΑ ΒΑΔΙΖΩ ΖΩΗ ΚΕΡΔΙΖΩ!!!!
Άβαταρ μέλους
DENNISLA
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 9447
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 10:33 am
Τοποθεσία: LA
Λάστιχα: Kobra + Geo A/T
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16-225/65/17
Suspension: MAD+KYB+3,5cm
cb: Ναι
Aka: Troooolllllllll
Name: DENNIS

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Ιαν 10, 2017 10:17 pm

Παρε αυτοματο με κλειστα ματια ,,,,,,οπως ειπες ο ντενις αλλα και παγκοσμια αποδεκτο στα off τα αυτοματα ειναι καλυτερα ,,,,,, εκει που πραγματικα θα το χαρεις ειναι η πολη !!
Εγω στην πολη και μιλω για Αθηνα ,,που ειμαι σταματα ξεκινα (και τα νευρα κροσια :evil: ),,δεν μπορω πλεον να ειμαι σε κατασταση ζεν :mrgreen: :mrgreen: με μανουαλ!!
Στη θεση σου θα επερνα το 1,4,τα μοτερ πλεον εχουν τρελες δυνατοτητες,σε ενοικιαση που ειχα παρει το 1,4 στο εξωτερικο ταξιδευα ,με 140 4 ενηλικες ΑΒΙΑΣΤΑ!!!
Ευχομαι για οτι επιλεξεις ,,,καλοταξιδο :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Τρί Ιαν 10, 2017 10:25 pm

DENNISLA έγραψε:το αυτοματο δεν υστερει καθολου στο off :naughty: :naughty: ισα ισα ειναι κ καλυτερο


Αυτοματο τοτε με την καμία. Και γω θα ηθελα αυτοματο.
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό FSword » Τρί Ιαν 10, 2017 10:44 pm

Παιδιά αυτόματο και 1.4s δεν παίζει, ανεβαίνουμε πολύ. Με τον 1.6 βενζίνης το σκέφτομαι σοβαρά. Κι επειδή το θέλω και για πόλη αν είναι να κάνω την υπέρβαση μάλλον θα την κάνω για το 1.6 αυτόματο. Στο 1.4s manual δύσκολο (κι ας είναι κοντά σε τιμή με το αυτόματο ατμοσφαιρικό) εκτός αν είναι τόσο καλό.

@mitsosna (ή όποιος άλλος έχει 1.6 βενζίνης): Σε εθνική οδό με κάνα δυο άτομα μαζί και βαλίτσες το έχεις πάει; Τι ταχύτητα μπορούσες να διατηρήσεις με σχετική άνεση;

Σχετικά με τα αυτόματα: είχα κάνει test drive σε CVT (στο Jazz) και ήταν απογοήτευση. Βέβαια λόγω του CVT είχε το λεγόμενο rubber band effect (λάστιχο), δηλαδή για παράδειγμα πήγαινα με 40 στην πόλη και ήθελα να επιταχύνω για να περάσω πορτοκαλί φανάρι. Πάταγα το γκάζι αλλά είχε μια σημαντική υστέρηση μέχρι ν' ανταποκριθεί (όχι λόγω κινητήρα, λόγω κιβωτίου), οπότε δεν επιτάχυνε αμέσως και αναγκάστηκα να φρενάρω για να μην περάσω με κόκκινο. Το λες κι επικίνδυνο. Εδώ όμως έχουμε μετατροπέα ροπής. Φαντάζομαι δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα; Άλλο να μην έχει δύναμη ο κινητήρας λόγω π.χ. χαμηλών στροφών κι άλλο να μην ανταποκρίνεται το κιβώτιο γρήγορα.
FSword
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 11:03 pm
cb: Όχι
Aka: FSword
Name: Μάνος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Τετ Ιαν 11, 2017 5:25 am

Με 3ατομα 3βαλιτσες 4τενεκεδες λάδι και μερικα ακομη πράγματα στα 130 χμ με το cc σταθερά απο Καλαμάτα Χαλκίδα άνετα. Δεν δοκίμασα παραπανω...
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Τετ Ιαν 11, 2017 1:45 pm

Νομίζω οτι η ιδανική έκδοση αν βέβαια βγαίνουν τα λεφτά είναι 1.4s/χειροκίνητο. Θα έχεις και ροπή και γκάζι και δεν θα σε απασχολεί η κατανάλωση σαν δεύτερο αυτοκίνητο.Εκτός δρόμου θα ανταπεξέλθει :D
Εχουμε συμμετάσχει σε εκδρομές του club τα nv μαζί με τα αδελφά grand με επιτυχία :D
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3446
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Τετ Ιαν 11, 2017 11:26 pm

FSword έγραψε:Παιδιά αυτόματο και 1.4s δεν παίζει, ανεβαίνουμε πολύ. Με τον 1.6 βενζίνης το σκέφτομαι σοβαρά. Κι επειδή το θέλω και για πόλη αν είναι να κάνω την υπέρβαση μάλλον θα την κάνω για το 1.6 αυτόματο. Στο 1.4s manual δύσκολο (κι ας είναι κοντά σε τιμή με το αυτόματο ατμοσφαιρικό) εκτός αν είναι τόσο καλό.

@mitsosna (ή όποιος άλλος έχει 1.6 βενζίνης): Σε εθνική οδό με κάνα δυο άτομα μαζί και βαλίτσες το έχεις πάει; Τι ταχύτητα μπορούσες να διατηρήσεις με σχετική άνεση;

Σχετικά με τα αυτόματα: είχα κάνει test drive σε CVT (στο Jazz) και ήταν απογοήτευση. Βέβαια λόγω του CVT είχε το λεγόμενο rubber band effect (λάστιχο), δηλαδή για παράδειγμα πήγαινα με 40 στην πόλη και ήθελα να επιταχύνω για να περάσω πορτοκαλί φανάρι. Πάταγα το γκάζι αλλά είχε μια σημαντική υστέρηση μέχρι ν' ανταποκριθεί (όχι λόγω κινητήρα, λόγω κιβωτίου), οπότε δεν επιτάχυνε αμέσως και αναγκάστηκα να φρενάρω για να μην περάσω με κόκκινο. Το λες κι επικίνδυνο. Εδώ όμως έχουμε μετατροπέα ροπής. Φαντάζομαι δεν υπάρχουν τέτοια φαινόμενα; Άλλο να μην έχει δύναμη ο κινητήρας λόγω π.χ. χαμηλών στροφών κι άλλο να μην ανταποκρίνεται το κιβώτιο γρήγορα.

Είναι τόσο καλό...
Κοίτα...
Είχα πολλά αυτοκίνητα στην θητεία μου...
Και αυτόματα και premium (π.χ. golf+ tsi dsg (6 speed), Delta 2009 Di (Aisin 6 speed) 200ps, i116, touran dsg, pug 508, civic 06 ex...)
Το AISIN που είχε η Delta το λες και φοβερό (=γρήγορο-οθόρυβο-απροβλημάτιστο αν και διαχειριζόταν 32κ ροπης!), τα διπλοσύμπεχτα όμως όλα, μα όλα, είχαν προβλήματα σαν τα σπυριά της εφηβείας.
Πολλά από τα αυτοκίνητα ΄πήγαιναν', τα περισσότερα είχαν 'ψαγμένη' οδικη συμπεριφορά και τα αυτόματα γενικά βόλευαν.
Μόνο ελάχιστα όμως μου πρόσφεραν τη μικρή πρωινή χαρά των 20' που κάνω για να φτάσω στη δουλειά μου, ένα απροσδιόριστο συναίσθημα 'νοιώθω καλά' (πράγμα δύσκολο, μετά από γάμο 240+ μηνών δεν υπάρχουν πρωινές ευχάριστες εκπλήξεις και η κάποτε 'τραγανή' γραμματέας στο γραφείο σαραντάρισε - πάει η κόρα...)
Σε αυτά θα έβαζα το σιβίκ (παρ'ολα τα μηχανικά του προβλήματα) και φυσικά τη κουκλάρα Delta.
Παράγγειλα το vitara, το έκανα από τα 'χαρτιά', το 1.4s υπήρχε μόνο σαν φήμη και δεν είχε καν παρουσιαστεί επίσημα. Είχα φυσικά και δυνατότητα να πάρω τη κουρτίνα 2: Αν δεν το γούσταρα θα το φόρτωνα σε κάποιο συνάδελφο...
Οταν πήρα το 'φτωχικό' vitara μετά το 508, το πολιτισμικό σοκ έμοιαζε βέβαιο = ελάχιστη άνεση, σκληρά πλαστικά, ημιάκαμπτος άξονας.
Σε λιγότερο από 1 km από τον σφακιανάκη είχα ήδη το χαμόγελο της τζοκόντα, χωρίς να με έχει φυστικώσει ο ντα-βίτσι(α).
Δεν μπορώ να σου το αιτιολογήσω περαιτέρω...
Κάνε το ένα test-drive, μάλιστα με το εξής τρυκ: άσε το στο auto, κράτα σταθερά 2.5-3κ rpm με 3η κυλώντας κανονικά και τότε γύρνα σε sport...

Πάμε τώρα οι αποδέλοιποι...
Εις την εργασίαν λοιπόν, έχει προκύψει η ανάγκη για 2 νέα autos σε αντικατάσταση ενός insight και ενός 508...
Τους έχω δώσει budget νέου (από αυτό προκύπτουν οι δόσεις του leasing) 20k.
Εχουν φαγωθεί και οι δύο να πάρουν το 1.6 petrol 2wd gl+ auto που βγαίνει ακριβώς στο budget (ζούλεψαν οι κάγκουρες...)
Από το leasing (που είναι και αυτό του σφακ) μου έδωσαν παράδοση 4 μήνες γιατί λέει αυτό ειδικά το φτιάχνουν στη σχιστοματία (japan).
Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Αν αν ναι, τότε περιμένω χαλαρά, αλλιώς βλέπουμε...
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό FSword » Πέμ Ιαν 12, 2017 12:13 am

@GATOZ: ανάβεις φωτιές... Τουλάχιστον λες και καλά λόγια για το AISIN, μπας κι έχω καμιά δικαιολογία να το επιλέξω. Test drive θα τα κάνω και τα δύο, αν και φοβάμαι ότι μετά το 1.4s θα ξενερώσω με το άλλο :-) Όσον αφορά την ποιότητα του εσωτερικού το έχω δηλώσει και προηγουμένως, ποσώς με απασχολεί...

Πάντως τα διπλοσύμπλεκτα δεν τα πάω ούτε εγώ, το γεγονός ότι τα βενζινοκίνητα φοράνε αυτόματο με μετατροπέα ροπής το θεωρώ πλεοκέκτημα.

Ως προς το made in Japan εννοείς μόνο το συγκεκριμένο 2wd 1.6 petrol auto GL+; Δηλαδή αν είναι GLX ή/και AllGrip πάμε Ουγγαρία; Πάντως σε δικίνητο Vitara δεν πάω, προτιμώ να κοιτάξω άλλο μοντελο.
FSword
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τρί Δεκ 27, 2016 11:03 pm
cb: Όχι
Aka: FSword
Name: Μάνος

Re: Επιλογή έκδοσης AllGrip Vitara - απορίες/ερωτήσεις

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Ιαν 12, 2017 12:34 am

FSword έγραψε:@GATOZ: ανάβεις φωτιές... Τουλάχιστον λες και καλά λόγια για το AISIN, μπας κι έχω καμιά δικαιολογία να το επιλέξω. Test drive θα τα κάνω και τα δύο, αν και φοβάμαι ότι μετά το 1.4s θα ξενερώσω με το άλλο :-) Όσον αφορά την ποιότητα του εσωτερικού το έχω δηλώσει και προηγουμένως, ποσώς με απασχολεί...

Πάντως τα διπλοσύμπλεκτα δεν τα πάω ούτε εγώ, το γεγονός ότι τα βενζινοκίνητα φοράνε αυτόματο με μετατροπέα ροπής το θεωρώ πλεοκέκτημα.

Ως προς το made in Japan εννοείς μόνο το συγκεκριμένο 2wd 1.6 petrol auto GL+; Δηλαδή αν είναι GLX ή/και AllGrip πάμε Ουγγαρία; Πάντως σε δικίνητο Vitara δεν πάω, προτιμώ να κοιτάξω άλλο μοντελο.

Γάτος δεν ξέρει...Ερωτά...
Κάποιος?
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες