Καταναλώσεις καυσίμου των NV

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Οκτ 19, 2017 11:04 pm

Εγώ μεγαλύτερη κατανάλωση μόνο μέσα στην πόλη βλέπω.
Με το σταμάτα ξεκίνα. Κάθε φορά που ξεκινά δείχνει 20 στα 100 η μπάρα.
Το θεωρώ φυσιολογικό.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό T. Petros » Παρ Οκτ 20, 2017 1:11 am

stelios8ess έγραψε:Εγώ μεγαλύτερη κατανάλωση μόνο μέσα στην πόλη βλέπω.
Με το σταμάτα ξεκίνα. Κάθε φορά που ξεκινά δείχνει 20 στα 100 η μπάρα.
Το θεωρώ φυσιολογικό.

Εγω παρατηρησα αυξηση στη μεση καταναλωση οχι στην στιγμιαια (στη μπαρα δηλαδη). Δες αν συμβαινει κ σε εσενα το ιδιο οταν βαζεις καυσιμο. Απλα πρεπει να επιλεξεις τη μεση καταναλωση στην οθονη που υπολογιζει λιτρα ανα 100 χλμ γενικα. Κ εγω το δουλευω μεσα στην πολη αλλα ανεβαινει το πολυ στα 5,5λτ/100χλμ απο 5 που ειναι εκτος.
Suzuki Vitara 2017 GL+ 1.6ddis Allgrip
Άβαταρ μέλους
T. Petros
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 3:17 pm
Τοποθεσία: Λαμία - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Cooper Discoverer ATT
Διάσταση ελαστικών: 215/60r17
Suspension: Ελατήρια MAD +3.5cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό grvitara » Παρ Οκτ 20, 2017 11:00 am

T. Petros έγραψε:
stelios8ess έγραψε:Εγώ μεγαλύτερη κατανάλωση μόνο μέσα στην πόλη βλέπω.
Με το σταμάτα ξεκίνα. Κάθε φορά που ξεκινά δείχνει 20 στα 100 η μπάρα.
Το θεωρώ φυσιολογικό.

Εγω παρατηρησα αυξηση στη μεση καταναλωση οχι στην στιγμιαια (στη μπαρα δηλαδη). Δες αν συμβαινει κ σε εσενα το ιδιο οταν βαζεις καυσιμο. Απλα πρεπει να επιλεξεις τη μεση καταναλωση στην οθονη που υπολογιζει λιτρα ανα 100 χλμ γενικα. Κ εγω το δουλευω μεσα στην πολη αλλα ανεβαινει το πολυ στα 5,5λτ/100χλμ απο 5 που ειναι εκτος.

Έχει να κάνει με το μηδενισμό της μέσης κατανάλωσης μετά τον ανεφοδιασμό σου. Ρύθμισε να κάνεις manual τον μηδενισμό και θα δεις ότι δεν θα στο κάνει. Μην ανησυχείς δεν έχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3356
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Οκτ 20, 2017 11:57 am

Για να κατανοήσουμε λίγο περισσότερο, πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος μετρητής (λίτρα / 100 χλμ) (σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο) ας σκεφτούμε τα εξής (με λίγα μαθηματικά).

Όταν μηδενίζεται ο μετρητής (είτε αυτόματα στο βενζινάδικο, είτε χειροκίνητα οπουδήποτε), αρχίζει να μετράει κατανάλωση και χιλιόμετρα από την αρχή, τα διαιρεί και μας βγάζει την ένδειξη.

Αν ο μηδενισμός γίνει εν στάσει, στο πρώτο 1 μέτρο κίνησης μετά τον μηδενισμό, εφόσον στον παρονομαστή θέλουμε 100 χλμ και έχει μετρηθεί μόνο 1 μέτρο, πρέπει να πολλαπλασιαστεί και ο παρονομαστής (1 μέτρο) με 100.000 αλλά και ο αριθμητής.

Αν υποθέσουμε ότι η κατανάλωση στο πρώτο μέτρο είναι 1 χιλιοστό του λίτρου (καθόλου απίθανο αν βάλουμε μπροστά, πατήσουμε δυό ξερογκαζιές και επιταχύνουμε) τότε στον αριθμητή θα έχουμε :
1/1000 χ 100.000 = 100 λίτρα.

'Αρα θα έχουμε αρχική ένδειξη 100 λίτρα / 100 χλμ., που είναι και το σωστό. (ο μόνος λόγος που δεν έχουμε αυτή την ένδειξη είναι ότι δεν χωράει το 100 στο display ή ότι ο κατασκευαστής έχει βάλει κάποιο ανώτατο όριο που μπορεί να εμφανιστεί). (για να μη καραφλιάσουμε) :lol: :lol: :lol:

Αν μηδενίσουμε τον μετρητή εν κινήσει, επειδή όταν το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα (χωρίς επιτάχυνση), σε ευθεία, χωρίς αντίθετο άνεμο κλπ, έχει πολύ μικρή κατανάλωση, τότε η ένδειξη είναι πολύ μικρή, και αρχίζει να ανεβαίνει μετά από κάποιες επιταχύνσεις, σταμάτα - ξεκίνα κλπ.

Επίσης τα ανωτέρω εξηγούν γιατί όσο πιό λίγα χλμ. έχουμε κάνει μετά τον μηδενισμό οι ενδείξεις αλλάζουν γρηγορότερα (προς τα πάνω ή προς τα κάτω).

Ενώ μετά από κάποιες εκατοντάδες χλμ. από τον μηδενισμό ή ένδειξη σχεδόν σταθεροποιείται.
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Οκτ 20, 2017 12:28 pm

Για να μη :angry-banghead:
Την μέση κατανάλωση δεν την μετράμε ούτε στα 5 χιλ. ούτε 10, ούτε στα 50, αλλά στα 100 χιλ. που θα έχουμε κάνει.
Αλλιώς θα χανόμαστε στα μαθηματικά και θα έρχεται ο φίλος Αντώνης Λουκίδης και θα μας παίρνει στο "ψιλό" με το δίκιο του.
Αυτό που δεν κατάλαβα, βάζοντας καύσιμα μηδενίζει ο μετρητής μόνος του :?: διότι εγώ το κάνω με το χέρι.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Οκτ 20, 2017 1:14 pm

Στέλιο υπάρχει μιά ρύθμιση-επιλογή, που το κάνει. (δεν θυμάμαι που είναι τώρα, αν δεν το βρείς θα το ψάξω).

Υ.Γ. Σίγουρα δεν παίρνω στο "ψιλό" κανένα :D

Y.Γ.2 Όλα τα κομπιούτερ έχουν την ικανότητα να κάνουν μόνο αυτό που έχουν προγραμματιστεί. Έτσι πολλές φορές μας δείχνουν κάτι, που είναι μεν σωστό, αλλά δεν έχει κανένα νόημα. όπως λέει και ο Στέλιος, τι νόημα θα είχε η μέση κατανάλωση για μερικά μέτρα ή έστω χιλιόμετρα?
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό T. Petros » Παρ Οκτ 20, 2017 3:17 pm

Αντωνης Λουκιδης έγραψε:Για να κατανοήσουμε λίγο περισσότερο, πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος μετρητής (λίτρα / 100 χλμ) (σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο) ας σκεφτούμε τα εξής (με λίγα μαθηματικά).

Όταν μηδενίζεται ο μετρητής (είτε αυτόματα στο βενζινάδικο, είτε χειροκίνητα οπουδήποτε), αρχίζει να μετράει κατανάλωση και χιλιόμετρα από την αρχή, τα διαιρεί και μας βγάζει την ένδειξη.

Αν ο μηδενισμός γίνει εν στάσει, στο πρώτο 1 μέτρο κίνησης μετά τον μηδενισμό, εφόσον στον παρονομαστή θέλουμε 100 χλμ και έχει μετρηθεί μόνο 1 μέτρο, πρέπει να πολλαπλασιαστεί και ο παρονομαστής (1 μέτρο) με 100.000 αλλά και ο αριθμητής.

Αν υποθέσουμε ότι η κατανάλωση στο πρώτο μέτρο είναι 1 χιλιοστό του λίτρου (καθόλου απίθανο αν βάλουμε μπροστά, πατήσουμε δυό ξερογκαζιές και επιταχύνουμε) τότε στον αριθμητή θα έχουμε :
1/1000 χ 100.000 = 100 λίτρα.

'Αρα θα έχουμε αρχική ένδειξη 100 λίτρα / 100 χλμ., που είναι και το σωστό. (ο μόνος λόγος που δεν έχουμε αυτή την ένδειξη είναι ότι δεν χωράει το 100 στο display ή ότι ο κατασκευαστής έχει βάλει κάποιο ανώτατο όριο που μπορεί να εμφανιστεί). (για να μη καραφλιάσουμε) :lol: :lol: :lol:

Αν μηδενίσουμε τον μετρητή εν κινήσει, επειδή όταν το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα (χωρίς επιτάχυνση), σε ευθεία, χωρίς αντίθετο άνεμο κλπ, έχει πολύ μικρή κατανάλωση, τότε η ένδειξη είναι πολύ μικρή, και αρχίζει να ανεβαίνει μετά από κάποιες επιταχύνσεις, σταμάτα - ξεκίνα κλπ.

Επίσης τα ανωτέρω εξηγούν γιατί όσο πιό λίγα χλμ. έχουμε κάνει μετά τον μηδενισμό οι ενδείξεις αλλάζουν γρηγορότερα (προς τα πάνω ή προς τα κάτω).

Ενώ μετά από κάποιες εκατοντάδες χλμ. από τον μηδενισμό ή ένδειξη σχεδόν σταθεροποιείται.

Φιλε Αντωνη συμφωνω απολυτα με οσα περιεγραψες παραπανω τα οποια ειναι πολυ σωστα και απλα μαθηματικα. Το περιεργο που αναφερω στην ολη υποθεση ειναι οτι δεν θα επρεπε να λειτουργει με αυτο το σκεπτικο ο υπολογιστης. κανενα αλλο αυτοκινητο που ειχα στην κατοχη μου στο παρελθον δεν εκανε κατι τετοιο. Με αυτη τη λογικη οταν γεμιζουμε πληρως το ρεζερβουαρ του αυτοκινητου κ αυτο μηδενιζει αυτοματα δεν θα εχουμε ποτε σωστη εικονα για τη σωστη μεση καταναλωση συνεπως και για το ποσα χλμ απομενουν με το καυσιμο που εχει το ρεζερβουαρ. Με λιγα λογια ειναι ολα λαθος απο την αρχη. Μετα απο 100 και 200 χιλιομετρα λογικο ειναι να στρωνει. Μετα το υπολογιζω κ μονος μου. Περα απο αυτο ομως εγω δεν αναφερομαι μονο στην περιπτωση που μηδενιζει ο χιλιομετρτης αλλα και οταν δεν μηδενιζει.Θα κανω δοκιμες να δω πως ακριβως συμπεριφερεται ο υπολογιστης αναλογα με τις επιλογες που εχει και θα επανελθω. Δηλαδη με ενα γεμισμα εχω υπολογισει οτι βγαζει περιπου 940-950 χλμ το οποιο δεν εχει γραψει ποτε ο υπολογιστης οταν φουλαρω στα χλμ που απομενουν. :think:
Τελευταία επεξεργασία από T. Petros και Παρ Οκτ 20, 2017 3:21 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Suzuki Vitara 2017 GL+ 1.6ddis Allgrip
Άβαταρ μέλους
T. Petros
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 3:17 pm
Τοποθεσία: Λαμία - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Cooper Discoverer ATT
Διάσταση ελαστικών: 215/60r17
Suspension: Ελατήρια MAD +3.5cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Charris » Παρ Οκτ 20, 2017 3:21 pm

fuel.jpg
fuel.jpg (130.42 KiB) 3246 προβολές

Αν και έχω επιλέξει αυτόματο μηδενισμό δεν είμαι κ πολύ σίγουρος ότι δουλεύει .....
Την πρώτη φορά που το είπα το κατάλαβαν 3. Την δεύτερη το κατάλαβαν 10. Την τρίτη φορά το κατάλαβα εγώ.
Άβαταρ μέλους
Charris
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2015 4:30 pm
Λάστιχα: Michelin/Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 225x55r17
Suspension: Mome
cb: Ναι
Aka: NewOnSUV
Name: Charris

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Οκτ 20, 2017 3:28 pm

Πέτρο η μέση κατανάλωση που μας δείχνει το όργανο δεν έχει καμμία σχέση με την ποσότητα του καυσίμου που υπάρχει στο αυτοκίνητο.

Με βάση τη μέση κατανάλωση, που υπολογίζεται όπως είπαμε πιό πάνω, και με την ποσότητα καυσίμου που υπάρχει, υπολογίζεται η απόσταση που μπορούμε να πάμε.

Έτσι βλέπουμε το "παράδοξο" να έχουμε π.χ. 300 χλμ ακόμα, και μετά από λίγο, χωρίς να βάλουμε καύσιμο, επειδή υπολογίστηκε μικρότερη μέση κατανάλωση, να έχουμε π.χ. 400 χλμ.
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό T. Petros » Παρ Οκτ 20, 2017 3:57 pm

Πολυ σωστο. Δεν ειπα οτι παιζει ρολο στη μεση καταναλωση αλλα μονο στην αποσταση που μπορουμε να διανυσουμε ακομα. Ισως δεν το διατυπωσα σωστα παραπανω. Τελοσπαντων οι δοκιμες εδιξαν οτι οταν το fuel reset ειναι στην επιλογη να μηδενιζει με το φουλαρισμα τοτε αν ΔΕΝ φουλαρεις τοτε τα πραγματα μπερδευονται λιγακι κ η μεση καταναλωση αυξανεται χωρις να μηδενιστουν τα χλμ. :roll: Στις αλλες 2 επιλογες που εχει το fuel reset ολα λειτουργουν πως τα ειπαμε. Δοκιμαστε το και θα καταλαβετε τι εννοω. :-)
Μιλαω για την τριτη Σημειωση που γραφει το manual πιο πανω.
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Παρ Οκτ 20, 2017 8:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: αναίτια χρήση quote.
Suzuki Vitara 2017 GL+ 1.6ddis Allgrip
Άβαταρ μέλους
T. Petros
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 3:17 pm
Τοποθεσία: Λαμία - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Cooper Discoverer ATT
Διάσταση ελαστικών: 215/60r17
Suspension: Ελατήρια MAD +3.5cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Οκτ 20, 2017 4:18 pm

Πέτρο δεν μηδενίζονται τα χλμ. στον μετρητή Α, όμως μηδενίζονται τα χλμ. που παίρνει υπόψη του ο μετρητής μέσης κατανάλωσης (δεν φαίνονται πουθενά αυτά τα χλμ.)
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9276
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό T. Petros » Παρ Οκτ 20, 2017 4:32 pm

Αυτο σκεφτηκα κ εγω. Ειναι η μονη λογικη εξηγηση... :think:
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Παρ Οκτ 20, 2017 8:07 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: μην απαντάτε με quote χωρίς λόγο, αυτό θα γίνεται μόνο όταν έχει παρέλθει η δημοσίευση πού αφορά την απάντηση ή την ερώτησή σας.
Suzuki Vitara 2017 GL+ 1.6ddis Allgrip
Άβαταρ μέλους
T. Petros
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 451
Εγγραφή: Τετ Ιαν 29, 2014 3:17 pm
Τοποθεσία: Λαμία - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Cooper Discoverer ATT
Διάσταση ελαστικών: 215/60r17
Suspension: Ελατήρια MAD +3.5cm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Οκτ 20, 2017 9:14 pm

T. Petros λες πιο πάνω...
Δηλαδη με ενα γεμισμα εχω υπολογισει οτι βγαζει περιπου 940-950 χλμ το οποιο δεν εχει γραψει ποτε ο υπολογιστης οταν φουλαρω στα χλμ που απομενουν.

Το ρεζερβουάρ σύμφωνα με τον κατασκευαστή (SUZUKI) παίρνει 47 λίτρα (πετρέλαιο στην περίπτωση μας) όσο οικονομικά και να το πας δεν νομίζω να κάνεις πάνω από 800 χιλ.
Καίγοντας 5 λίτρα ανά 100 χιλ. κάτι πολύ δύσκολο. Πρόσεξα πιο οικονομικά πάει στα 120 χιλ. την ώρα με την 6η ταχύτητα, στο AUTO σε ευθεία άσφαλτο, χωρίς μεγάλο φόρτωμα.
Εγώ για να μη πολύ μπουρδουκλώνομαι κάνω το κλασικό, μετράω χιλ. και στο επόμενο φουλάρισμα βλέπω πόσα λίτρα πετρέλαιο έβαλα. Με ένα ρεζερβουάρ κάνω γύρω στα 700 χιλ.
Κάθε φορά που φουλάρω ρίχνω και βελτιωτικό πετρελαίου (κετάνια) Κάτι σαν τα οκτάνια στην βενζίνη για όσους δεν ξέρουν. Έτσι κροταλίζει λιγότερο.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Σάβ Οκτ 21, 2017 12:30 am

Αντωνης Λουκιδης έγραψε:Για να κατανοήσουμε λίγο περισσότερο, πώς λειτουργεί ο συγκεκριμένος μετρητής (λίτρα / 100 χλμ) (σε οποιοδήποτε αυτοκίνητο) ας σκεφτούμε τα εξής (με λίγα μαθηματικά).

Όταν μηδενίζεται ο μετρητής (είτε αυτόματα στο βενζινάδικο, είτε χειροκίνητα οπουδήποτε), αρχίζει να μετράει κατανάλωση και χιλιόμετρα από την αρχή, τα διαιρεί και μας βγάζει την ένδειξη.

Αν ο μηδενισμός γίνει εν στάσει, στο πρώτο 1 μέτρο κίνησης μετά τον μηδενισμό, εφόσον στον παρονομαστή θέλουμε 100 χλμ και έχει μετρηθεί μόνο 1 μέτρο, πρέπει να πολλαπλασιαστεί και ο παρονομαστής (1 μέτρο) με 100.000 αλλά και ο αριθμητής.

Αν υποθέσουμε ότι η κατανάλωση στο πρώτο μέτρο είναι 1 χιλιοστό του λίτρου (καθόλου απίθανο αν βάλουμε μπροστά, πατήσουμε δυό ξερογκαζιές και επιταχύνουμε) τότε στον αριθμητή θα έχουμε :
1/1000 χ 100.000 = 100 λίτρα.

'Αρα θα έχουμε αρχική ένδειξη 100 λίτρα / 100 χλμ., που είναι και το σωστό. (ο μόνος λόγος που δεν έχουμε αυτή την ένδειξη είναι ότι δεν χωράει το 100 στο display ή ότι ο κατασκευαστής έχει βάλει κάποιο ανώτατο όριο που μπορεί να εμφανιστεί). (για να μη καραφλιάσουμε) :lol: :lol: :lol:

Αν μηδενίσουμε τον μετρητή εν κινήσει, επειδή όταν το αυτοκίνητο κινείται με σταθερή ταχύτητα (χωρίς επιτάχυνση), σε ευθεία, χωρίς αντίθετο άνεμο κλπ, έχει πολύ μικρή κατανάλωση, τότε η ένδειξη είναι πολύ μικρή, και αρχίζει να ανεβαίνει μετά από κάποιες επιταχύνσεις, σταμάτα - ξεκίνα κλπ.

Επίσης τα ανωτέρω εξηγούν γιατί όσο πιό λίγα χλμ. έχουμε κάνει μετά τον μηδενισμό οι ενδείξεις αλλάζουν γρηγορότερα (προς τα πάνω ή προς τα κάτω).

Ενώ μετά από κάποιες εκατοντάδες χλμ. από τον μηδενισμό ή ένδειξη σχεδόν σταθεροποιείται.


Αντώνη συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες . Ναι έτσι είναι .
Έτσι και ο ξάδελφος μου που όταν είχε πάρει αυτοκίνητο (να μην πούμε μάρκα) με ψηφιακό μετρητή κατανάλωσης , μηδένιζε στον Κάλαμο λίγο μετά το χωριό την ένδειξη και μου κατέβαινε στους Αγίους Αποστόλους με νεκρά 15+ χιλιόμετρα , και μου έλεγε κοίτα πόσο καίει το αυτοκίνητο μου .
2,5 λτ τα 100 . Μπράβο του έλεγα απίστευτο !!! Τον κορόιδευα και εγώ .
Αλλά του την έφερα :lol: Είχε πάρει την μητέρα μου για κάποια υποχρέωση που είχανε με το καινούργιο του αυτοκίνητο στα καμμένα βούρλα και φυσικά μοιραστήκαμε την βενζίνη σύμφωνα με την κατανάλωση που έλεγε ότι είχε .
Τσάμπα μου βγήκε .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Περιεργη αυξηση ΜΕΣΗΣ καταναλωσης...!

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Σάβ Οκτ 21, 2017 12:36 am

stelios8ess έγραψε:T. Petros λες πιο πάνω...
Δηλαδη με ενα γεμισμα εχω υπολογισει οτι βγαζει περιπου 940-950 χλμ το οποιο δεν εχει γραψει ποτε ο υπολογιστης οταν φουλαρω στα χλμ που απομενουν.

Το ρεζερβουάρ σύμφωνα με τον κατασκευαστή (SUZUKI) παίρνει 47 λίτρα (πετρέλαιο στην περίπτωση μας) όσο οικονομικά και να το πας δεν νομίζω να κάνεις πάνω από 800 χιλ.
Καίγοντας 5 λίτρα ανά 100 χιλ. κάτι πολύ δύσκολο. Πρόσεξα πιο οικονομικά πάει στα 120 χιλ. την ώρα με την 6η ταχύτητα, στο AUTO σε ευθεία άσφαλτο, χωρίς μεγάλο φόρτωμα.
Εγώ για να μη πολύ μπουρδουκλώνομαι κάνω το κλασικό, μετράω χιλ. και στο επόμενο φουλάρισμα βλέπω πόσα λίτρα πετρέλαιο έβαλα. Με ένα ρεζερβουάρ κάνω γύρω στα 700 χιλ.
Κάθε φορά που φουλάρω ρίχνω και βελτιωτικό πετρελαίου (κετάνια) Κάτι σαν τα οκτάνια στην βενζίνη για όσους δεν ξέρουν. Έτσι κροταλίζει λιγότερο.

Στέλιο είσαι Θεσσαλονίκη μάλλον γι αυτό δεν κάνεις πάνω από 700 χλμ σε γέμισμα . Η κίνηση είναι η αιτία.
Εγώ που μένω λίγο έξω από την Χαλκίδα κάνω πάνω από 840 και πάντα σε sport mode . Αισίως πατάω τα 15000 χλμ , δεν το έχω μηδενίσει από τα 741 χλμ που το πήρα και έχω μέση κατανάλωση 4,9 λτ/100 χλμ . Και πράγματι τόσο βγαίνει .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

KOUTOUROUSHIS Παρ Μαρ 29, 2024 7:25 am kalimera
antonis1627 Παρ Μαρ 29, 2024 7:14 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες