Προβληματισμός για αγορά NV

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Τετ Σεπ 28, 2016 1:32 pm

Εγώ προσωπικά δηλώνω ερωτευμένος με το NV.
Σίγουρα υπάρχουν σημεία που θα ήθελα να είναι διαφορετικά αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μιλάμε για αστοχία κατασκευαστή.
Φοβόμουν ότι μετά το group vag θα μου φαινόταν λίγο το Suzuki αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη.
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Τετ Σεπ 28, 2016 1:36 pm

GATOZ έγραψε:
Υ.Γ.
Στα πολύ plus του vitara το forum εδώ... Δεν υπάρχουν τι ες, καλιακούδες, τάκης, μήτσοι και λοιποί φίλοι-εκλεκτοί αλλού!
Ας όψεται ο μηδενικός χρόνος μου...



ψιτ Θοδωρή.....
i miss you κάργα ρε!
:romance-grouphug:
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 2:08 pm

dpol έγραψε:Φιλε Παυλο.

Κανε μια προσπαθεια στον παρακατω συνεργατη Suzuki, ο Αργυρης που τρεχει το μαγαζι ειναι καλος φιλος και παλιο μελος του φορουμ.
Σιγουρα δεν μπορει να σου βαλει καλυτερα πλαστικα στο εσωτερικο η να βελιτωσει τον ηχο της πορτας αλλα να εισαι βεβαιος οτι θα εχεις εξαιρετικη αντιμετώπιση απο εναν επαγγελματια σοβαρο που ξερει καλα την δουλεια του.

SUZUKI ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ  
Διεύθυνση: Λεωφ. Κρυονερίου 1, Αγ. Στέφανος 145 65
Τηλέφωνο: 21 0621 6274


Σε ευχαριστώ πολύ!!! :handgestures-thumbup:

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 2:14 pm

Gatoz έγραψε:Φίλε Παύλο,
είχα και εγώ ενδοιασμούς στην επιλογή...
Τα μέχρι πριν vitara αυτοκίνητα μου, ήταν άλλης κατηγορίας και γενικά 'καλά': Golf+ Tsi, Civic 1.8 5D EX, Lancia Delta 1.8 Di Turbo, Pug 508...
Σε πληροφορώ ότι σε σχέση με αυτά που γράφονται στα φόρα, η περίπτωση μου έδειξε ότι η κορυφή της αναξιοπιστίας ήταν, ναι, το Honda με 6 μήνες στους 18 που το είχα συνεργείο, ενώ το αντίθετο συνέβει με τη Lancia.
Οπότε κράτα μικρό καλάθι... Ειδικά αν διαβάζεις 'γνωστό' forum αυτοκίνησης (fiverg ξέρεις...) όπου κάτοχοι ή μη suv από ferrari έως duster (!!!) και λοιπών μιλάνε και κατηγορούν a-priori το vitara χωρίς να το έχουν ζήσει...
Στη συμβίωση μου μέχρι σήμερα (14k km) δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο άξιο σχολιασμού θέμα αξιοπιστίας. Ούτε ότι η αντιμετώπιση της εταιρείας ήταν κακή.
Επίσης πήγα σε 'γρήγορη' βενζίνη, οκ το diesel είναι οικονομικό, έχει κάποια ροπή, αλλά μικρό εύρος λειτουργίας... Ο boosterjet όμως, απλά πετάει... Δεν είναι τυχαίες οι μετρήσεις περιοδικών ανά τον κόσμο που δείχνουν 0-100 σε 8.5".
Ούτε το 'κόλλημα' στο κάθισμα μέχρι τα 170-180...Με πραγματική κατανάλωση στα 7.0-7.5 με χρήση μόνιμα στο sport και λειώσιμο...
Οκ, τα πλαστικά είναι μέτρια. Οι πόρτες 'ελαφριές'. Και?
Από την άλλη το όχημα είναι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-α ευχάριστο, από ότι είχα μόνο η delta συγκρίνεται...

Υ.Γ.
Στα πολύ plus του vitara το forum εδώ... Δεν υπάρχουν τι ες, καλιακούδες, τάκης, μήτσοι και λοιποί φίλοι-εκλεκτοί αλλού!
Ας όψεται ο μηδενικός χρόνος μου...


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :handgestures-thumbup:
Τελευταία επεξεργασία από theo_ts και Τετ Σεπ 28, 2016 2:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διόρθωση παράθεσης

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 2:16 pm

mitsosstr636r έγραψε:Εγώ προσωπικά δηλώνω ερωτευμένος με το NV.
Σίγουρα υπάρχουν σημεία που θα ήθελα να είναι διαφορετικά αλλά σε καμμία περίπτωση δεν μιλάμε για αστοχία κατασκευαστή.
Φοβόμουν ότι μετά το group vag θα μου φαινόταν λίγο το Suzuki αλλά κάτι τέτοιο δεν συνέβη.


Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση :handgestures-thumbup:

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό fiverg » Τετ Σεπ 28, 2016 5:56 pm

Χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω, δεν έχει αναφερθεί προς το παρόν κάποια αξιόλογη βλάβη τόσο στα πετρελαιοκίνητα όσο και στα βενζινοκίνητα.
Αισίως αρκετοί από εμάς ξεπέρασαν τα 10000 χλμ, αν υπήρχε κάτι θα είχε αναφερθεί. Ειδικά αν πας για τους λόγους σου σε βενζινοκίνητο, πιθανόν να έχεις
ένα επιπλέον + στην αξιοπιστία μιας και μιλάμε για κατασκευή Suzuki σε σχέση με το πετρελαιοκίνητο (που είναι κινητήρας της FIAT και τον βρίσκεις
σε FIAT, Alfa Romeo, Jeep κ.λ.π.)

Πράγματα που μπορεί να σε προβληματίσουν είναι:
- Η ποιότητα των πλαστικών, ειδικά στο κάτω μέρος της καμπίνας (αυτά όμως μπορείς να τα δεις και να κρίνεις).
- Η ποιότητα κύλισης σε μεγάλες ταχύτητες στην εθνική λόγω μικρού μεταξονίου
- H μέτρια ηχομόνωση επίσης σε μεγάλες ταχύτητες πάνω από κακό οδόστρωμα
- Κάποια - μικρά - θέματα συναρμογής (π.χ. να συντονίζεται κάποιες φορές το ταμπλό ή τα τζάμια σε "κατσαρό" οδόστρωμα)
- Το ότι δεν είναι "off road animal" αλλά ένα SUV. Φοράει μάλιστα στις εκδόσεις GL+ και GLX 17ρες ζάντες με 55ρι προφίλ που δεν δίνουν καμία επιλογή
σε Α/Τ ελαστικό (αν θέλεις τέτοιο ελαστικό, υπάρχει μόνο για τις 16ρες με 60ρι προφίλ του GL!).

Οι πόρτες δεν είναι όντως "χρηματοκιβωτίου" και είναι πιο ελαφριές και με λιγότερο "πειστικό" ήχο κλεισίματος από ένα Auris 7 ετών που επίσης οδηγώ.
Ωστόσο, από κάπου έκαναν μείωση κόστους (μόνωση, υλικά) μιας και το αμάξι έχει 5 γεμάτα αστέρια στο EuroNCap (όχι μόνο ηλεκτρονικά
καλούδια αλλά και ακαμψία). Αναλυτικές παρατηρήσεις (για το diesel) όμως, έχω εδώ

viewtopic.php?f=107&t=26958&start=0
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 6:22 pm

fiverg έγραψε:Χωρίς να θέλω να το γρουσουζέψω, δεν έχει αναφερθεί προς το παρόν κάποια αξιόλογη βλάβη τόσο στα πετρελαιοκίνητα όσο και στα βενζινοκίνητα.
Αισίως αρκετοί από εμάς ξεπέρασαν τα 10000 χλμ, αν υπήρχε κάτι θα είχε αναφερθεί. Ειδικά αν πας για τους λόγους σου σε βενζινοκίνητο, πιθανόν να έχεις
ένα επιπλέον + στην αξιοπιστία μιας και μιλάμε για κατασκευή Suzuki σε σχέση με το πετρελαιοκίνητο (που είναι κινητήρας της FIAT και τον βρίσκεις
σε FIAT, Alfa Romeo, Jeep κ.λ.π.)

Πράγματα που μπορεί να σε προβληματίσουν είναι:
- Η ποιότητα των πλαστικών, ειδικά στο κάτω μέρος της καμπίνας (αυτά όμως μπορείς να τα δεις και να κρίνεις).
- Η ποιότητα κύλισης σε μεγάλες ταχύτητες στην εθνική λόγω μικρού μεταξονίου
- H μέτρια ηχομόνωση επίσης σε μεγάλες ταχύτητες πάνω από κακό οδόστρωμα
- Κάποια - μικρά - θέματα συναρμογής (π.χ. να συντονίζεται κάποιες φορές το ταμπλό ή τα τζάμια σε "κατσαρό" οδόστρωμα)
- Το ότι δεν είναι "off road animal" αλλά ένα SUV. Φοράει μάλιστα στις εκδόσεις GL+ και GLX 17ρες ζάντες με 55ρι προφίλ που δεν δίνουν καμία επιλογή
σε Α/Τ ελαστικό (αν θέλεις τέτοιο ελαστικό, υπάρχει μόνο για τις 16ρες με 60ρι προφίλ του GL!).

Οι πόρτες δεν είναι όντως "χρηματοκιβωτίου" και είναι πιο ελαφριές και με λιγότερο "πειστικό" ήχο κλεισίματος από ένα Auris 7 ετών που επίσης οδηγώ.
Ωστόσο, από κάπου έκαναν μείωση κόστους (μόνωση, υλικά) μιας και το αμάξι έχει 5 γεμάτα αστέρια στο EuroNCap (όχι μόνο ηλεκτρονικά
καλούδια αλλά και ακαμψία). Αναλυτικές παρατηρήσεις (για το diesel) όμως, έχω εδώ

viewtopic.php?f=107&t=26958&start=0


Εξαιρετική περιγραφή, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες. Σε ευχαριστώ πολύ! :handgestures-thumbup:

Υ.Γ. Δεν γνώριζα ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας κατασκευάζεται από την SUZUKI. (να φανταστώ Ιαπωνία? )

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό gv2000 » Τετ Σεπ 28, 2016 6:36 pm

πάντως οι πετρελαιοκινητήρες της Fiat είναι από τους καλύτερους...η Fiat έχει χρόνια εμπειρίας στα πετρέλαια...
πέρα από αυτά και εγώ είμαι υπέρ των βενζινοκινητήρων
thank you for the memories GV2000 ! ... I mean it!
(2004-2017)
Άβαταρ μέλους
gv2000
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7274
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 1:15 pm
Λάστιχα: 235/70/16
Suspension: custom
cb: Ναι
Name: Παναγιώτης

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό manolog3 » Τετ Σεπ 28, 2016 7:32 pm

Το Vitara πλεον ειναι SUV κακα τα ψεματα, ειναι περισσοτερο αυτοκινητο για ταξιδια παρα για off-road αυτο ομως δεν το κανει τα κεφια σου. Προσωπικα για μενα τα τζιπ τα εχω για ελξη και μονο, δε τα θελω ουτε για ταξιδια, ουτε για να πηγαινω στα βουνα. Τα χρησιμοποιω σαν εργαλειο. Ακομα και το νεο Vitara (βενζινη) που δεν ειναι 4x4, φετος δε μασησε ουτε στη γλυστρα ουτε στο συρσιμο της βαρκας και το ειχα μεγαλο αγχος γιατι εδωσα το Jimn-ακο μου για να το παρω, οποτε καταλαβαινεις τι συγκριση εβαλα να γινει. Εεε σας πληροφορω πως δεν μου ελειψαν τα 4x4 στο δρομο, ενω στο Jimny τα εβαζα οταν εσερνα.

Για την ποιοτητα των υλικων δεν μπορω να σου πω ακριβως αν ειναι φτηνα ή ακριβα, παντως ειναι καλυτερα απο του Jimny και απο το swift. Το απλο μοντελο που εχω φορουσε 16αρες ζαντες, αλλα τις αλλαξα με 17αρες μετα απο καναν μηνα γιατι ενιωθα στο δρομο που ζητουσε και αλλη ταχυτητα και σαφως αλλαξε συμπεριφορα μετα την αλλαγη. Οι χωροι του ειναι μεγαλοι και αρκετα ανετοι, το πορτ μπαγκαζ αβερτο (χωρις φωτακι ομως που ειναι μειον για μενα). Μεσα στην πολη καιει σταθερα 6.5l/100km και με ενα γεμισμα ξεπερανει κατα κατι τα 650km. Για την ηχομονωση θα σου πω πως ειναι κατι που δεν με προβληματισε γιατι ειχα συνηθισει και απο αλλα αυτοκινητα να μην εχουν καλη, οποτε το vitara τωρα μου φαινεται αθορυβο. :lol: :lol:

Για τις πορτες που λες οτι διαβασες διαφορα, εγω εχω διαφορετικη γνωμη, ισα ισα που μου φαινονται και πολυ απαλες στο κλεισιμο, δεν θελουν ζορισμα.

Μην σε προβληματιζει επισης αν φτιαχνονται στην Ουγγαρια, εκει εφτιαχναν και καποια Swift (αυτα που ειχαν την κεραια μπροστα, αυτα που την ειχαν πισω ηταν Γιαπωνεζικα).

Να μιλησουμε και για την Suzuki λιγο γενικα; Απο την οικογενεια εχουν περασει 7 (!!!!!!) Suzuki (Swift GTi, Alto, Vitara, Jimny, Swift, Grand Vitara, New Vitara) κανενα μα κανενα δεν πηγε στο συνεργειο για βλαβη παρα μονο για τα service του, ουτε καν για ανακληση (σε οσα ειχαμε παρει καινουργια).
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!
Άβαταρ μέλους
manolog3
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 02, 2016 7:53 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
cb: Όχι

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό grvitara » Τετ Σεπ 28, 2016 7:44 pm

paolito έγραψε:
Υ.Γ. Δεν γνώριζα ότι ο συγκεκριμένος κινητήρας κατασκευάζεται από την SUZUKI. (να φανταστώ Ιαπωνία? )

Ο κινητήρας είναι suzuki, παλιός γνώριμος από το SX4, δοκιμασμένος με πολλά απροβλημάτιστα χιλιόμετρα στην πλάτη του αποδεδειγμένα!
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό grvitara » Τετ Σεπ 28, 2016 7:49 pm

Επίσης προσπαθήστε να βγάλετε από το μυαλό σας ότι πχ βαριά πόρτα = καλή πόρτα! Οι κατασκευαστές πια προσπαθούν να βρουν τρόπους να μειώσουν το βάρος των αυτοκινήτων γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση. Όσο για τα πλαστικά σε πολλούς δεν αρέσουν αλλά ξέρω ότι σε 10 χρόνια πάλι τα ίδια θα είναι και δεν θα έχουν ξεθωριάσει ή σκάσει ή ξεφλουδίσει όπως κάτι πολύ "καλά", με αίσθηση βελούδου, ευρωπαϊκά!
Άβαταρ μέλους
grvitara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2008 11:10 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττικής - Πλωμάρι
Λάστιχα: Michelin A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμα
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O...μή με διακόπτετε!!!
Name: Aργύρης

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 8:08 pm

manolog3 έγραψε:Το Vitara πλεον ειναι SUV κακα τα ψεματα, ειναι περισσοτερο αυτοκινητο για ταξιδια παρα για off-road αυτο ομως δεν το κανει τα κεφια σου. Προσωπικα για μενα τα τζιπ τα εχω για ελξη και μονο, δε τα θελω ουτε για ταξιδια, ουτε για να πηγαινω στα βουνα. Τα χρησιμοποιω σαν εργαλειο. Ακομα και το νεο Vitara (βενζινη) που δεν ειναι 4x4, φετος δε μασησε ουτε στη γλυστρα ουτε στο συρσιμο της βαρκας και το ειχα μεγαλο αγχος γιατι εδωσα το Jimn-ακο μου για να το παρω, οποτε καταλαβαινεις τι συγκριση εβαλα να γινει. Εεε σας πληροφορω πως δεν μου ελειψαν τα 4x4 στο δρομο, ενω στο Jimny τα εβαζα οταν εσερνα.

Για την ποιοτητα των υλικων δεν μπορω να σου πω ακριβως αν ειναι φτηνα ή ακριβα, παντως ειναι καλυτερα απο του Jimny και απο το swift. Το απλο μοντελο που εχω φορουσε 16αρες ζαντες, αλλα τις αλλαξα με 17αρες μετα απο καναν μηνα γιατι ενιωθα στο δρομο που ζητουσε και αλλη ταχυτητα και σαφως αλλαξε συμπεριφορα μετα την αλλαγη. Οι χωροι του ειναι μεγαλοι και αρκετα ανετοι, το πορτ μπαγκαζ αβερτο (χωρις φωτακι ομως που ειναι μειον για μενα). Μεσα στην πολη καιει σταθερα 6.5l/100km και με ενα γεμισμα ξεπερανει κατα κατι τα 650km. Για την ηχομονωση θα σου πω πως ειναι κατι που δεν με προβληματισε γιατι ειχα συνηθισει και απο αλλα αυτοκινητα να μην εχουν καλη, οποτε το vitara τωρα μου φαινεται αθορυβο. :lol: :lol:

Για τις πορτες που λες οτι διαβασες διαφορα, εγω εχω διαφορετικη γνωμη, ισα ισα που μου φαινονται και πολυ απαλες στο κλεισιμο, δεν θελουν ζορισμα.

Μην σε προβληματιζει επισης αν φτιαχνονται στην Ουγγαρια, εκει εφτιαχναν και καποια Swift (αυτα που ειχαν την κεραια μπροστα, αυτα που την ειχαν πισω ηταν Γιαπωνεζικα).

Να μιλησουμε και για την Suzuki λιγο γενικα; Απο την οικογενεια εχουν περασει 7 (!!!!!!) Suzuki (Swift GTi, Alto, Vitara, Jimny, Swift, Grand Vitara, New Vitara) κανενα μα κανενα δεν πηγε στο συνεργειο για βλαβη παρα μονο για τα service του, ουτε καν για ανακληση (σε οσα ειχαμε παρει καινουργια).


Σε ευχαριστώ πολύ. Το τοπίο σιγά σιγά γίνεται ποιο ξεκάθαρο ;-)

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 8:11 pm

grvitara έγραψε:Επίσης προσπαθήστε να βγάλετε από το μυαλό σας ότι πχ βαριά πόρτα = καλή πόρτα! Οι κατασκευαστές πια προσπαθούν να βρουν τρόπους να μειώσουν το βάρος των αυτοκινήτων γιατί παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στην κατανάλωση. Όσο για τα πλαστικά σε πολλούς δεν αρέσουν αλλά ξέρω ότι σε 10 χρόνια πάλι τα ίδια θα είναι και δεν θα έχουν ξεθωριάσει ή σκάσει ή ξεφλουδίσει όπως κάτι πολύ "καλά", με αίσθηση βελούδου, ευρωπαϊκά!


Ευχαριστώ και για τα δυο post! ;-)

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό fiverg » Τετ Σεπ 28, 2016 10:42 pm

Το είπαν και πριν, εγώ το ξέχασα. Αρκετοί από τους συμβιβασμούς του σε ηχομόνωση και απτή ποιότητα υλικών έγιναν κατά τη γνώμη μου και για το βάρος. Το diesel 4Χ4 είναι λίγο πάνω από τα 1300 κιλά. Στα υπόλοιπα της κατηγορίας, λαμβάνοντας υπ οψιν και τις μεγαλύτερες διαστάσεις τους, τα δικινητα ξεκινούν από σχεδόν 100 κιλά παραπάνω.
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Πέμ Σεπ 29, 2016 10:14 am

Καλημερα και απο μενα.εγω φιλε μου εχω το GL+ βενζινη με 23000 χμ .παω βουνο(προσφατα εβαλα και λαστιχα 50/50)και γενικοτερα το εχω καταευχαριστηθει.και εγω συνηδειτα πηρα βενζινη για πολλους λογους και δεν το μετανοιωσα καθολου.η καταναλωση μου παιζει απο 5,8 (εθνικη οδο με 110 χμω)μεχρι και 6,9..(αναβαση βουνο με πρωτη και ζορισμα).δεν εχω ουτε το προβλημα με τα φωτα που εχουν μερικα πετρελαια.οντως ο δεκτης του ραδιοφωνου ειναι ψιλοκακος αλλα αυτο λυνεται ευκολα.το αυτοκινητο εχει εξαιρετικο δρομο και απο βουνο δειχνει να μην μασαει.Δεν ειναι βεβαια σαν τα προηγουμενα αλλα το 98% του κοσμου το καλυπτει.οτι αλλη απορια εχεις εδω ειμαι να σε βοηθισω...το βιταρα βενζινη ειναι μιζα και δρομο.εχοντας οδηγησει και τα 2 νομιζω οτι εκανα καλα με την αγορα μου.πιο μαλακο σε ολα τιμονι-γκαζι-συμπεριφορα.
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες