Προβληματισμός για αγορά NV

Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τρί Σεπ 27, 2016 9:41 pm

Αγαπητοί φίλοι,
Νιώθω πολύ προβληματισμένος για το αν τελικά θα πρέπει να καταλήξω στην αγορά του νέου Vitara GL+ 4X4 βενζίνη. Ευτυχώς ακόμα δεν έχω δώσει κάποια προκαταβολή, βρίσκομαι στην διαδικασία να το κάνω.
Γράφτηκα στο forum για να γίνω κομμάτι της παρέας σας και για να μάθω μέσα από τις συζητήσεις ότι αφορά το νέο Vitara που σκέφτομαι –μουν να αγοράσω. Δεν σας κρύβω ότι ο ενθουσιασμός μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν πολύ μεγάλος. Αυτή την στιγμή όμως είμαι πολύ μπερδεμένος (θα δείτε παρακάτω τον λόγο) και ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου ζητώντας την γνώμη σας.

Την έρευνα αγοράς την ξεκίνησα περίπου πριν 2 μήνες. Είδα αρκετά SUV και κατέληξα στο NV. Είδα video στο YouTube, διάβασα σχόλια σε ξένα forums, φορτώθηκα με ένα κάρο διαδικτυακές… πληροφορίες και ήρθα και μπούκωσα. Κάποιες πληροφορίες όπως το ότι φτιάχνεται στην Ουγγαρία, το ότι τα πλαστικά του θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, όπως και οι διακόπτες που σε πάνε μια 15ετια πίσω, οι πόρτες που όταν κλείνουν ακούγονται χειρότερα από τις πόρτες ενός cinquecento που είχα κλπ κλπ δεν… με πτόησαν.

Είναι ένα 4X4 με πολλά ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά καλούδια που πραγματικά μου κέντρισαν το ενδιαφέρον άλλα και από την άλλη με προβλημάτισαν για την αξιοπιστία τους. Από μεριά κινητήρα δεν το έχω ψάξει, ούτε που ξέρω που φτιάχνεται.

Δεν σας κρύβω ότι ως νέο μέλος δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλη την θεματολογία του forum. Το πάω σιγά σιγά. Έλα όμως που σήμερα έπεσα πάνω στην ενότητα “service”. Διάβασα για τα ευτράπελα των συνεργείων, τα… ανύπαρκτα ανταλλακτικά για τις τσουχτερές τιμές τους, τα διάφορα άλλα προβλήματα, για την after sale αντιμετώπιση της Suzuki Hellas κλπ κλπ . Μιλάμε έριξα πολύ ξεφύσημα, σε σημείο που η σύζυγος σε κάποια στιγμή με ρώτησε αν είμαι καλά. Δεν ξέρω… σήμερα το ηθικό και ο ενθουσιασμός μου με αυτά που διάβασα έπιασαν πάτο.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Σεπ 27, 2016 9:53 pm

To θέμα μεταφέρθηκε στη κατάλληλη ενότητα ;-)

Ανάμενε τις απόψεις αυτών που τα έχουν ήδη αγοράσει και έχουν "ζήσει" καλύτερα μαζί τους ;-)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό Σπύρος ρόδος » Τρί Σεπ 27, 2016 10:16 pm

Καλησπερα! Καταλαβαινω τον προβληματισμο και γιαυτο θελω να πω την αποψη μου απο την δικη μου μερια :-) . Ολα μα ολα τα οχηματα εχουν τα θετικα αλλα και τα αρνητικα τους, ετσι και το NV! Εδω λεμε τις εμπειριες μας αλλα και τους προβληματισμους μας σε καποιες "βλαβες" που μπορει να εμφανησουν. Επιδη πολλες φορες στοχευουμε σε προβληματα αυτο δεν σημαινει οτι ΟΛΑ εχουν το ιδιο προβλημα, ασε που πολλοι απο εμας μας αρεσει να "παραποιουμε" λιγο τα μαμα, αν και σε λογικα πλαισια, μας αρεσει. Απλα θελω να πω οτι ο κατασκευαστης δεν ηταν χαζος που δεν εκανε αυτα που καναμε εμεις, υπαρχουν καποια στανταρ για πιστοποιησεις και για "λογικη" χρηση. Οποτε σε εμας μπορει να εμφανιζει κατι μικρο αν και οχι απαραιτητα ;-). Σαν δευτερο και βασικοτερο θελω να σου πω οτι ολα τα νεα μοντελα εχουν περισσοτερα φρου φρου ηλεκτρονικα και αυτο τα κανει λιγο πιο ιδιαιτερα και πιο υπηρεπει στις βλαβες(αναφερω παντα ΟΧΙ απαραιτητα!). Το καλο εδω στο φορουμ ειναι οτι μαθαινουμε τα ΠΑΑΑΝΤΑ γυρο απο τα vitara οποτε ετσι ξερεις το τι θα μπορουσε να σου εμφανιση ποτε αλλα και πια ειναι η λυση του. Η suzuki σαν σερβις και ανταλλακτικα εχω να σου πω οτι ΔΕΝ ειναι και η ακριβοτερη! Ο πατερας μου εχει ενα honda crv..αστο απλα θα το εδεινα :lol: . Οσο για το after sale..welcome to Greece! Μας εχουν κανει να μην εχει αξια τιποτα μεταχειρισμενο πλεον αλλα και υπερ εκτιμημενα αλλα οχηματα που συο εξωτερικο ειναι τζαμπα!! Δεν θελω να επιρρεασω, απλα θελω να τα πω οπως τα βλεπω εγω :-) οτι και να παρεις να σου ειναι καλοταξιδο και το πιο βασικο να σου ειναι βολικο και να σε εξυπηρετη!! :dance:
Και οπως θα περνω τις στροφες, εσυ αν θελεις κοιταζεμαιιι
Άβαταρ μέλους
Σπύρος ρόδος
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2016 11:06 pm
Τοποθεσία: Ρόδος
Λάστιχα: 215/75 15 bf mud
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Farfalas
Name: Σπυρος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό Leonvitara » Τετ Σεπ 28, 2016 1:40 am

Αγαπητέ Παύλο,
αλήθεια γιατί προτιμάς την βενζίνη;Για το diesel μπορώ να σου πω ότι είναι αεροπλάνο.
Οι χαζομάρες για τα πλαστικά,τις πόρτες ή τον θόρυβο δεν ισχύουν.Διαθέτει όλα όσα χρειάζεται ένα σύγχρονο αυτοκίνητο χωρίς περιττά extra.
Ο εισαγωγέας έχει και άλλες μάρκες αυτοκινήτων και η συνεννόηση με την μαμά είναι δύσκολη ακόμη και για τους τοπικούς εμπόρους.
Το αυτοκίνητο είναι πλήρες απλά να το παραγγείλεις από έμπορο που ξέρεις ότι είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει και θα ζαλίζει την μαμά εταιρεία που δυστυχώς δεν έχει γρήγορα αντανακλαστικά.Ρώτα λοιπόν από που έμειναν ευαχαριστημένοι άλλοι κάτοχοι Vitara κοντά στην περιοχή σου ή ακόμη και λίγο πιο μακρυά.
Leonvitara
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2015 6:47 pm
Name: Leonidas

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό johndrama » Τετ Σεπ 28, 2016 7:38 am

Οταν εψαχνα αυτοκινητο εκανα ακριβως το ιδιο εψαχνα τα φορουμ .Αρχικα ηθελα να παρω το ντηζελ επηρεαστηκα ομως απο τα γραφομενα που τοτε 2007-2008 ηταν αρκετα και κατεληξα στην βενζινη οπως επισης και το multimedia για το οποιο πολλοι ελεγαν οτι στην εκτος δρομου χρηση δεν αντεχει .Αποτελεσμα ουτε πετρελαιο πηρα ουτε multimedia εβαλα κατι το οποιο μετανιωσα ειδικα για το πετρελαιο τουλαχιστον ο πατερας μου το πηρε και δεν του χει βγαλει κανενα προβλημα ως τωρα .
Μην επηρεαζεσαι τοσο απο αυτα που διαβαζεις μιλα με ατομα που εχουν το αυτοκινητο που θες, κανονισε να το δεις απο κοντα ετσι θα σχηματισεις γνωμη.
Οσον αφορα τα συνεργεια και τις αντιπροσωπιες εχει ενα σωρο αξιοπιστα λιγο ψαξιμο θελει.
Τελευταία επεξεργασία από johndrama και Τετ Σεπ 28, 2016 11:25 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
KYNΗΓΙ-ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ-ΚΑΛΗ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2909
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Τετ Σεπ 28, 2016 8:22 am

johndrama έγραψε:Μην επηρεαζεσαι τοσο απο αυτα που διαβαζεις μιλα με ατομα που εχουν το αυτοκινητο που θες, κανονισε να το δεις απο κοντα ετσι θα σχηματισεις γνωμη.


:text-+1:
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6457
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 9:18 am

Leonvitara έγραψε:Αγαπητέ Παύλο,
αλήθεια γιατί προτιμάς την βενζίνη;Για το diesel μπορώ να σου πω ότι είναι αεροπλάνο.
Οι χαζομάρες για τα πλαστικά,τις πόρτες ή τον θόρυβο δεν ισχύουν.Διαθέτει όλα όσα χρειάζεται ένα σύγχρονο αυτοκίνητο χωρίς περιττά extra.
Ο εισαγωγέας έχει και άλλες μάρκες αυτοκινήτων και η συνεννόηση με την μαμά είναι δύσκολη ακόμη και για τους τοπικούς εμπόρους.
Το αυτοκίνητο είναι πλήρες απλά να το παραγγείλεις από έμπορο που ξέρεις ότι είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει και θα ζαλίζει την μαμά εταιρεία που δυστυχώς δεν έχει γρήγορα αντανακλαστικά.Ρώτα λοιπόν από που έμειναν ευαχαριστημένοι άλλοι κάτοχοι Vitara κοντά στην περιοχή σου ή ακόμη και λίγο πιο μακρυά.


Καταρχάς οι δυο βασικοί λόγοι που δεν το επέλεξα Diesel είναι α) ότι δεν κάνω πάνω από 6 το πολύ 7000 Km τον χρόνο και β) είναι ακριβότερο στην απόκτησή του, περίπου κατά 3.800€.
Άλλοι λόγοι επίσης (για να μην γράφω αράδες) που συμβάλουν στο να μην επιλέξω Diesel είναι και οι εξής..

http://www.autotriti.gr/data/news/previ ... 137287.asp
http://www.newsauto.gr/to-telos-ton-dieselii/
http://www.newsauto.gr/erchete-telos-ton-diesel/

Είναι πολύ σημαντικό να ακούσω γνώμες από όσους έχουν το συγκεκριμένο βενζινοκίνητο μοντέλο.
Είστε ευχαριστημένοι ? Κάποια θετικά η αρνητικά σχόλια θα με βοηθούσαν να προχωρήσω ή όχι στην απόκτησή του.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό dpol » Τετ Σεπ 28, 2016 10:24 am

Το Vitara στην κατηγορια του δεν εχει ανταγωνισμο αυτη τη στιγμη περα ισως απο το νεο Jeep, αν λοιπον χρειαζεσαι ενα αυτοκινητο με τις δυνατοτητες του δεν εχεις πολλες επιλογες.

Το θεμα ειναι τι ζητας και με τι προυπολογισμο, τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες και συμβιβασμοι.

Οταν σε ενα φορουμ μπαινεις στην ενοτητα με τα προβληματα λογικο ειναι να διαβασεις για προβληματα αφου αυτα γραφονται εκει, δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να εχεις εικονα της αξιοπιστιας ενος οχηματος γιατι οι υπολοιποι χιλιαδες ικανοποιημενοι ιδιοκτητες δεν εγραψαν εκει.

Κατεγραψε τις πραγματικες σου αναγκες, κοιτα την τσεπη σου, βρες αυτο που πλησιαζει οσο το δυνατον πιο κοντα, ρωτα την καρδια σου αν σου αρεσει και παρτο, αυτη ειναι η αποψη μου.
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Τετ Σεπ 28, 2016 11:58 am

Kαλημέρα, έχω το 4χ4 diesel .ρίξε μια ματιά εδώhttp://vitaraclub.gr/viewtopic.php?f=107&t=26958&start=45
paolito έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,
Νιώθω πολύ προβληματισμένος για το αν τελικά θα πρέπει να καταλήξω στην αγορά του νέου Vitara GL+ 4X4 βενζίνη. Ευτυχώς ακόμα δεν έχω δώσει κάποια προκαταβολή, βρίσκομαι στην διαδικασία να το κάνω.
Γράφτηκα στο forum για να γίνω κομμάτι της παρέας σας και για να μάθω μέσα από τις συζητήσεις ότι αφορά το νέο Vitara που σκέφτομαι –μουν να αγοράσω. Δεν σας κρύβω ότι ο ενθουσιασμός μου για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ήταν πολύ μεγάλος. Αυτή την στιγμή όμως είμαι πολύ μπερδεμένος (θα δείτε παρακάτω τον λόγο) και ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου ζητώντας την γνώμη σας.

Την έρευνα αγοράς την ξεκίνησα περίπου πριν 2 μήνες. Είδα αρκετά SUV και κατέληξα στο NV. Είδα video στο YouTube, διάβασα σχόλια σε ξένα forums, φορτώθηκα με ένα κάρο διαδικτυακές… πληροφορίες και ήρθα και μπούκωσα. Κάποιες πληροφορίες όπως το ότι φτιάχνεται στην Ουγγαρία, το ότι τα πλαστικά του θα μπορούσαν να είναι καλύτερα, όπως και οι διακόπτες που σε πάνε μια 15ετια πίσω, οι πόρτες που όταν κλείνουν ακούγονται χειρότερα από τις πόρτες ενός cinquecento που είχα κλπ κλπ δεν… με πτόησαν.

Είναι ένα 4X4 με πολλά ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά καλούδια που πραγματικά μου κέντρισαν το ενδιαφέρον άλλα και από την άλλη με προβλημάτισαν για την αξιοπιστία τους. Από μεριά κινητήρα δεν το έχω ψάξει, ούτε που ξέρω που φτιάχνεται.

Δεν σας κρύβω ότι ως νέο μέλος δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλη την θεματολογία του forum. Το πάω σιγά σιγά. Έλα όμως που σήμερα έπεσα πάνω στην ενότητα “service”. Διάβασα για τα ευτράπελα των συνεργείων, τα… ανύπαρκτα ανταλλακτικά για τις τσουχτερές τιμές τους, τα διάφορα άλλα προβλήματα, για την after sale αντιμετώπιση της Suzuki Hellas κλπ κλπ . Μιλάμε έριξα πολύ ξεφύσημα, σε σημείο που η σύζυγος σε κάποια στιγμή με ρώτησε αν είμαι καλά. Δεν ξέρω… σήμερα το ηθικό και ο ενθουσιασμός μου με αυτά που διάβασα έπιασαν πάτο.

Μετά απο 5 μήνες πάντως εξακολουθώ να είμαι ενθουσιασμένος οδηγώντας το αυτοκίνητο :D
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3446
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό mitsosstr636r » Τετ Σεπ 28, 2016 12:13 pm

Βενζίνη έχει μόνο ο GATOZ αν δεν κάνω λάθος και έχει το 1.4 S

:think:
Να πέσεις κάτω εφτά φορές, να σηκωθείς οκτώ.
Άβαταρ μέλους
mitsosstr636r
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6457
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 27, 2015 9:59 am
Τοποθεσία: Τρίπολη , Αθήνα
Λάστιχα: G015
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: KYB-MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Νο.1 NV του VC
Name: Μήτσος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό Leonvitara » Τετ Σεπ 28, 2016 12:19 pm

Συμφωνώ με τον unknown_path.Το αυτοκίνητο είναι ασυναγώνιστο στα χρήματά του.Μίλα από κοντά και κάνε καμμιά βόλτα με κάποιον κάτοχο.Σημαντικό με την αργή Suzuki είναι ο έμπορος να είναι σαίνι και να ενδιαφέρεται.
Leonvitara
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2015 6:47 pm
Name: Leonidas

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 12:23 pm

dpol έγραψε:Το θεμα ειναι τι ζητας και με τι προυπολογισμο, τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες και συμβιβασμοι.
Κατεγραψε τις πραγματικες σου αναγκες, κοιτα την τσεπη σου, βρες αυτο που πλησιαζει οσο το δυνατον πιο κοντα, ρωτα την καρδια σου αν σου αρεσει και παρτο, αυτη ειναι η αποψη μου.


Όλα αυτά τα έχω σκεφτεί, τα δικά μου θέλω είναι ξεκάθαρα :D , η αξιοπιστία του πακέτου με... απασχολεί κομματάκι. Σχετικά με τον... συμβιβασμό που αναφέρεις, ναι, θα έκανα σε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και όχι σε ένα ολοκαίνουργιο. Πρέπει να είμαστε απαιτητικοί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τις όποιες κατασκευαστικές αστοχίες. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Πάντως το καλό είναι ότι εδώ στο forum υπάρχουν πολλές χρησιμότατες πληροφορίες :handgestures-thumbupleft: . Πιστεύω ότι σύντομα θα έχω λύσει τις περισσότερες απορίες μου. ;-)

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Τετ Σεπ 28, 2016 12:38 pm

Leonvitara έγραψε:Συμφωνώ με τον unknown_path.Το αυτοκίνητο είναι ασυναγώνιστο στα χρήματά του.Μίλα από κοντά και κάνε καμμιά βόλτα με κάποιον κάτοχο. Σημαντικό με την αργή Suzuki είναι ο έμπορος να είναι σαίνι και να ενδιαφέρεται.


Είναι εύκολο (αν βέβαια το επιτρέπει η διαχείριση) να γνωρίζω κάποια από αυτά τα...σαίνια ? . Πιστεύω ότι όπως γίνεται αναφορά πχ. στα καλά συνεργεία, τους καλούς μαστόρους κλπ, να γινόταν και για τους καλούς πωλητές. Το καλό θα πρέπει και να λέγεται και να αναδεικνύεται.

Ας έχουμε όμως και την σύμφωνη γνώμη της διαχείρισης πριν πει ο καθένας την άποψή του ;-)

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό dpol » Τετ Σεπ 28, 2016 1:19 pm

Φιλε Παυλο.

Κανε μια προσπαθεια στον παρακατω συνεργατη Suzuki, ο Αργυρης που τρεχει το μαγαζι ειναι καλος φιλος και παλιο μελος του φορουμ.
Σιγουρα δεν μπορει να σου βαλει καλυτερα πλαστικα στο εσωτερικο η να βελιτωσει τον ηχο της πορτας αλλα να εισαι βεβαιος οτι θα εχεις εξαιρετικη αντιμετώπιση απο εναν επαγγελματια σοβαρο που ξερει καλα την δουλεια του.

SUZUKI ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ  
Διεύθυνση: Λεωφ. Κρυονερίου 1, Αγ. Στέφανος 145 65
Τηλέφωνο: 21 0621 6274
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Προβληματισμός για αγορά NV

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Τετ Σεπ 28, 2016 1:24 pm

paolito έγραψε:
dpol έγραψε:Το θεμα ειναι τι ζητας και με τι προυπολογισμο, τα υπολοιπα ειναι λεπτομεριες και συμβιβασμοι.
Κατεγραψε τις πραγματικες σου αναγκες, κοιτα την τσεπη σου, βρες αυτο που πλησιαζει οσο το δυνατον πιο κοντα, ρωτα την καρδια σου αν σου αρεσει και παρτο, αυτη ειναι η αποψη μου.


Όλα αυτά τα έχω σκεφτεί, τα δικά μου θέλω είναι ξεκάθαρα :D , η αξιοπιστία του πακέτου με... απασχολεί κομματάκι. Σχετικά με τον... συμβιβασμό που αναφέρεις, ναι, θα έκανα σε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και όχι σε ένα ολοκαίνουργιο. Πρέπει να είμαστε απαιτητικοί και όχι να συμβιβαζόμαστε με τις όποιες κατασκευαστικές αστοχίες. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη.

Πάντως το καλό είναι ότι εδώ στο forum υπάρχουν πολλές χρησιμότατες πληροφορίες :handgestures-thumbupleft: . Πιστεύω ότι σύντομα θα έχω λύσει τις περισσότερες απορίες μου. ;-)

Φίλε Παύλο,
είχα και εγώ ενδοιασμούς στην επιλογή...
Τα μέχρι πριν vitara αυτοκίνητα μου, ήταν άλλης κατηγορίας και γενικά 'καλά': Golf+ Tsi, Civic 1.8 5D EX, Lancia Delta 1.8 Di Turbo, Pug 508...
Σε πληροφορώ ότι σε σχέση με αυτά που γράφονται στα φόρα, η περίπτωση μου έδειξε ότι η κορυφή της αναξιοπιστίας ήταν, ναι, το Honda με 6 μήνες στους 18 που το είχα συνεργείο, ενώ το αντίθετο συνέβει με τη Lancia.
Οπότε κράτα μικρό καλάθι... Ειδικά αν διαβάζεις 'γνωστό' forum αυτοκίνησης (fiverg ξέρεις...) όπου κάτοχοι ή μη suv από ferrari έως duster (!!!) και λοιπών μιλάνε και κατηγορούν a-priori το vitara χωρίς να το έχουν ζήσει...
Στη συμβίωση μου μέχρι σήμερα (14k km) δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο άξιο σχολιασμού θέμα αξιοπιστίας. Ούτε ότι η αντιμετώπιση της εταιρείας ήταν κακή.
Επίσης πήγα σε 'γρήγορη' βενζίνη, οκ το diesel είναι οικονομικό, έχει κάποια ροπή, αλλά μικρό εύρος λειτουργίας... Ο boosterjet όμως, απλά πετάει... Δεν είναι τυχαίες οι μετρήσεις περιοδικών ανά τον κόσμο που δείχνουν 0-100 σε 8.5".
Ούτε το 'κόλλημα' στο κάθισμα μέχρι τα 170-180...Με πραγματική κατανάλωση στα 7.0-7.5 με χρήση μόνιμα στο sport και λειώσιμο...
Οκ, τα πλαστικά είναι μέτρια. Οι πόρτες 'ελαφριές'. Και?
Από την άλλη το όχημα είναι ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-α ευχάριστο, από ότι είχα μόνο η delta συγκρίνεται...

Υ.Γ.
Στα πολύ plus του vitara το forum εδώ... Δεν υπάρχουν τι ες, καλιακούδες, τάκης, μήτσοι και λοιποί φίλοι-εκλεκτοί αλλού!
Ας όψεται ο μηδενικός χρόνος μου...
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2726
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες