Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό haritak » Κυρ Δεκ 20, 2015 9:52 am

Οταν όλος ο κόσμος έπερνε βενζίνα, εγώ πήγα και πήρα πετρέλαιο.

Ο λόγος:
1) Η ροπή χαμηλά, όταν είσαι χωμένος στις πέτρες, κολλημένος στην άμμο, ή θές να τραβήξεις κάποιον, δεν λέει να μαρσάρεις.
2) Μικρότερος κυβισμός. Η suzuki ήθελε να μου πουλήσει το 2.4 άρον άρον. Εμείνα στον 1.9 και προς το παρόν έχω γλυτώσει πολλά σε τέλη.
3) Χαμηλή κατανάλωση. Με τόσα χιλιόμετρα που κάνω, έχω ήδη βγάλει την διαφορά στην αρχική τιμή αγοράς.
4) Το κροτάλισμα του ντίζελ είναι άλλο πράγμα (αλλά περί ορέξεως....)
5) Ρύποι: Η εξάτμισή μου είναι πεντακάθαρη, αν θέλετε σας φέρνω φώτο. Το DPF δεν μου έχει παρουσιάσει ΠΟΤΕ πρόβλημα, δεν έχει ανάψει καν η λυχνία για καθάρισμα. Τα χλμ τα βλέπετε στην υπογραφή μου.
6) Πρόβλημα απο καύσιμο δεν είχα ποτέ. Βάζω το ακριβότερο πετρέλαιο, το οποίο είναι 30 λεπτά φθηνότερο απο την απλή βενζίνη.
7) Είτε είμαι φορτωμένος με 10 άτομα είτε είμαι μόνος, το αυτοκίνητο τραβάει το ίδιο. Τώρα είναι απόλαυση να έχεις μεγάλη
παρέα στο αμάξι!
8. Μου αρέσει εξαιρετικά, ο ντεμπέλικος αλλά δυνατός χαρακτήρας του ντιεζελ.

Τώρα πέρα απο τα παραπάνω, o diesel (τουλάχιστον αυτός που έχω εγώ) σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις αρκετά πράγματα που σε άλλους αρέσουν, σε άλλους όχι και το αν είναι σωστά ή όχι είναι θέμα συζήτησης. Πάντως σου δίνει την δυνατότητα.

Εννοείται ότι τώρα να επέλεγα, πάλι diesel θα επέλεγα.

Πάντως είναι βασικό στην επιλογή να ξέρει κανείς τί διαδρομές κάνει κατα κύριο λόγο. Κάνουμε το λάθος και επιλέγουμε αμάξι με βάση το 5% των διαδρομών που θα το χρησιμοποιούμε. Αν 95% θα είσαι σπίτι <- 1χλμ -> δουλεια, καλύτερα να μην πάρεις diesel.
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό P GV O9 » Τετ Δεκ 30, 2015 10:26 pm

costas66 έγραψε:Το "πρόβλημα" των diesel δεν είναι το CO2 αλλά τα οξείδια του αζώτου ( ΝΟx ) και τα μικροσωματίδια. :think: :think:


Ακριβώς!!! ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΡΥΠΟΙ!!!
και ειδικά τα μικροσωματίδια που εισπνέουμε και τα οποία δρουν συσωρευτικά και δεν
απομακρύνονται από τους πνεύμονες αλλά επικάθονται σαν "πούδρα"... ;-)
Είναι εξάλλου επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι αποτελούν αιτία πολλών παθολογικών
παθήσεων υψηλής θνησιμότητας... :!:
Η καθιέρωση των φίλτρων DPF δεν έγινε τυχαία αλλά μέσω ευρωπαϊκών και αμερικάνικων οδηγιών
που απαίτησε στις αρχές της δεκαετίας του '90 ο Π.Ο.Υ ( ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΥΓΕΙΑΣ ). ;-)
Με VITARA παρέα η ζωή είναι ωραία στα βουνά όλη μέρα!!!
Άβαταρ μέλους
P GV O9
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 840
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 4:00 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ
Λάστιχα: MICHELLIN LATITUDE CROSS
Διάσταση ελαστικών: 225/70 R16
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό Charris » Πέμ Ιουν 16, 2016 4:35 pm

STRANTZALIS K. έγραψε:Σήμερα επισκεύτηκα γνωστή αντιπροσωποία suzuki στη Θεσσαλονίκη και προς μεγάλη έκπληξη που είπαν πως η suzuki έχει κάνει στροφή μόνο στους βενζινοκινητήρες , με αποτέλεσμα κάποια νέα μοντέλα που εισάγονται να είναι μόνο βενζινοκίνητα !!
Δε βρήκα δηλαδή swift - baleno του 2016 disel !!!! :?: :?:


Αν υπάρχει στον κατάλογο της εταιρείας και σου είπαν έτσι,
τότε δεν είναι αντιπροσωπεία αλλά παραμάγαζο.!!
Την πρώτη φορά που το είπα το κατάλαβαν 3. Την δεύτερη το κατάλαβαν 10. Την τρίτη φορά το κατάλαβα εγώ.
Άβαταρ μέλους
Charris
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2015 4:30 pm
Λάστιχα: Michelin/Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 225x55r17
Suspension: Mome
cb: Ναι
Aka: NewOnSUV
Name: Charris

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό STRANTZALIS K. » Δευτ Νοέμ 14, 2016 6:06 pm

Ξέρεις να οδηγάς diesel;

Πολλοί αγοράζουν diesel γιατί είναι μόδα, χωρίς καν να γνωρίζουν τα βασικά. Εσύ; Ξέρεις τα πάντα;

Αν ξαφνικά από το κάθισμα ενός παλιού βενζινοκίνητου 10ετίας ή και μεγαλύτερου βρεθείς σε ένα καινούριο αυτοκίνητο (είτε βενζινοκίνητο, είτε diesel) π.χ. σε ένα test drive, θα αισθανθείς σαν να… ανακάλυψες την Αμερική. Κυριολεκτικά, θα σου φανεί σαν «η μέρα με τη νύκτα», αφού τα σύγχρονα αυτοκίνητα τα τελευταία 10 χρόνια έχουν κάνει άλματα βελτίωσης τόσο στο κομμάτι των επιδόσεων, όσο στην κατανάλωση, την οδική συμπεριφορά ή την ασφάλεια…

Αν πάλι είσαι εδώ και καιρό οδηγός ενός diesel μοντέλου, αποκλείεται να μην έχεις καταλάβει πως θέλει διαφορετικό τρόπο οδήγησης σε σχέση με το προηγούμενο, βενζινοκίνητο και πιθανόν χωρίς τούρμπο αυτοκίνητό σου.

Και στις δύο πάντως περιπτώσεις, είτε δηλαδή πρόκειται να αγοράσεις, είτε έχεις ήδη αγοράσει κάποιο diesel αυτοκίνητο, είσαι σίγουρος πως ξέρεις τα πάντα για το diesel; Ξέρεις να οδηγάς diesel;

Παρακάτω ακολουθούν 5 πράγματα που πολλοί δεν γνωρίζουν και πρέπει να μάθεις :

1. Δεν ξέρεις πότε να αλλάξεις ταχύτητα, γιατί οδηγάς σαν να οδηγούσες βενζινοκινητήρα. Και έτσι, αντί να ανεβάσεις ταχύτητα πριν τις 2.000 σ.α.λ. που είναι το σωστό, αλλάζεις ταχύτητα κοντά στις 3.000 σ.α.λ., αυξάνοντας μάλιστα και την κατανάλωση.

2.Δεν ξέρεις να προσπερνάς. Αντί να κυμαίνεσαι στο εύρος της ωφέλιμης ροπής του κινητήρα (1.700 με 3.000 σ.α.λ), πηγαίνεις στους «κόφτες» με αποτέλεσμα αυτός να «κρεμάει» -ειδικά αν είναι κάποιος μικρός σε κυβισμό diesel- και άρα να μένεις εκτεθειμένος στο αντίθετο ρεύμα. Αυτό μπορεί να είναι και επικίνδυνο.

3.Δεν γνωρίζεις την ύπαρξη του φίλτρου DPF και την αναγέννησή του, με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να πληρώσεις πολλά (1.000 ευρώ). Μάθε λοιπόν πως τα diesel έχουν ένα επιπλέον καταλύτη-φίλτρο που «καθαρίζει» μόνος του, όμως θα πρέπει να βγεις στην εθνική και να πηγαίνεις σταθερά με 120 χλμ./ώρα για περίπου 20 λεπτά. Αν έχεις diesel, ρώτα οπωσδήποτε αναλυτικά τι ισχύει για το αυτοκίνητό σου και κάθε πότε ανάβει λαμπάκι στο ταμπλό. Θα γλιτώσεις κάνα χιλιάρικο!

4.Ξέρεις αν ο κινητήρας σου έχει AdBlue; Tι είναι αυτό το υγρό και που χρησιμεύει, ωστόσο εμείς θα σου πούμε πως αν τυχόν μείνεις από αυτό το υγρό, τότε ο κινητήρας δεν θα ξανανάψει αν δεν πας συνεργείο!

5.Πριν αγοράσεις diesel, πρέπει να είσαι σίγουρος πως σε συμφέρει. Πως κάνεις πολλά χιλιόμετρα το χρόνο και πως το μέλλον των μικρών κινητήρων diesel είναι αβέβαιο.

(Τι είναι το AdBlue;
Υπάρχουν πετρελαιοκίνητα μοντέλα, που είναι εξοπλισμένα με εξελιγμένα συστήματα μείωσης των επικίνδυνων οξειδίων του αζώτου (NOx). Τα συστήματα SCR (Selective Catalytic Reduction) Αυτά συνδυάζουν οξειδωτικό καταλύτη, χρήση υγρού AdBlue και φίλτρο συγκράτησης μικροσωματιδίων. To ΑdBlue, που αποθηκεύεται σε ειδική δεξαμενή και πληρώνεται στα service, είναι ένα μη τοξικό διάλυμα ουρίας. Ψεκάζεται στην εξάτμιση, πριν τα καυσαέρια φτάσουν στον καταλύτη. Η υψηλή θερμοκρασία μετατρέπει το διάλυμα σε αμμωνία. Στη συνέχεια καθώς η αμμωνία και τα ΝΟx περνούν από τον καταλύτη, αντιδρούν μεταξύ τους και μετατρέπονται σε άζωτο, υδρατμούς και CO2, που στοιχεία του ατμοσφαιρικού αέρα! Στην αγορά υπάρχουν διάφορες μάρκες υγρού AdBlue.)

Πηγή: http://www.autotriti.gr/data/news/previ ... z4PzmgdylW
Είναι κάποιες στιγμές που χρειάζωμαι μόνο ένα άδειο μυαλό και γεμάτο ντεπόζιτο.........!
STRANTZALIS K.
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2889
Εγγραφή: Τρί Μαρ 05, 2013 4:33 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό PGP » Δευτ Νοέμ 14, 2016 8:05 pm

Charris έγραψε:
STRANTZALIS K. έγραψε:Σήμερα επισκεύτηκα γνωστή αντιπροσωποία suzuki στη Θεσσαλονίκη και προς μεγάλη έκπληξη που είπαν πως η suzuki έχει κάνει στροφή μόνο στους βενζινοκινητήρες , με αποτέλεσμα κάποια νέα μοντέλα που εισάγονται να είναι μόνο βενζινοκίνητα !!
Δε βρήκα δηλαδή swift - baleno του 2016 disel !!!! :?: :?:


Αν υπάρχει στον κατάλογο της εταιρείας και σου είπαν έτσι,
τότε δεν είναι αντιπροσωπεία αλλά παραμάγαζο.!!

Ετοιμάζονται για το νέο μοντέλο, αυτόματα swift δεν ξαναφέρνουν μου είπαν.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Βενζίνη ή πετρέλαιο;

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Τρί Νοέμ 15, 2016 4:51 am

Πες τα ρε Στράντζαλη.!
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron