Micro Camper Suzuki NV

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Κυρ Δεκ 02, 2018 11:43 pm

Το σκεπτικο ειναι στην διαδρομη να ειναι συνδεδεμενη πανω στην αλλη και οταν πεφτουμε για υπνο και χρειαζεται το ψυγειο (δλδ μιλαμε για καλοκαιρι), την αποσυνδεω. Το βυσμα ειναι κατω απ το καθισμα.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό paolito » Δευτ Δεκ 03, 2018 7:25 am

Αυτό που κάνεις δεν θα έλεγα ότι είναι ότι το καλύτερο. Πράγματι φαίνεται απλό σαν σκέψη, κρύβονται όμως κίνδυνοι για την υγεία και των δυο μπαταριών, (με τις απότομες φορτίσεις- εκφορτίσεις η μια από την άλλη) επίσης του alternator, πιθανά και του εγκεφάλου από την απότομη αλλαγή των ρευμάτων. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν έχει μελετηθεί για χρήση τροχόσπιτου ώστε να διαθέτει μελετημένη και ασφαλή ηλεκτρολογική εγκατάσταση με μπαταρίες σε διάταξη. Εκεί μεσολαβούν κάποιοι αυτοματισμοί. Ακόμα και στα σκάφη μας έχουμε διακόπτη - επιλογέα ή αυτόματο κύκλωμα φόρτισης. Ποτέ όμως παράλληλα και τις δυο, εκτός και αν έχουμε στραγγιστεί από ρεύματα σε μια ώρα ανάγκης. Θα σου έλεγα να το ξαναμελετήσεις ;-)

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Δευτ Δεκ 03, 2018 8:40 pm

Θα το ψαξω Παυλε.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Δεκ 05, 2018 10:37 pm

Ταπεινη αποψη ειναι να παρεις ενα VSR για να συνδεσεις τις 2 μπαταριες. Μιλαμε για κοστος 40-60 ευρω. Τα 40 Ah για 40 λιτρα ψυγειο με κομπρεσορα (υποθετω) ειναι οχι μηδαμινα, οχι ελαχιστα.. θα ελεγα ανυπαρκτα.

Εχω ψυγειο 42lt σε μπαταρια βαθειας εκφορτισεως με τζελ 85Ah & παλι θα ελεγα οτι ζοριζεται ειδικα τις ζεστες μερες. Ενα τσαφ να σου κανει & να σου φαει το ζουμι της κυριας μπαταριας, τοτε την πατησες :( Επισης 2-3 πληρεις εκφορτισεις αν γινουν, παει η μπαταρια (η μικρη).

Δουλευω ακριβως με το ιδιο συστημα στο βαν. 2 μπαταριες απο μαμα (ενταξει ειναι επαγγελματικο ΤΟΥΟΤΑ) συνδεδεμενες με VSR στη auxiliary deep cycle των 85Ah.

Οπερ σημαινει οτι το ψυγειο δουλευει συνεχως & η deep cycle παντα (η σχεδον παντα) φορτισμενη απο VSR & Φ/Β.

Πρεπει να ειναι απομωνομενες οι 2 μπαταριες & ταυτοχρονα να εξασφαλιζεται η ελεγχομενη φορτιση. Το VSR η τα split charge συστηματα κανουν ακριβως αυτο το πραγμα καθως εχουν προκαθορισμενα cut in/ cut out για να ξεκιναει/ σταματαει η φορτιση & να σου απομονωνει τις 2 μπαταριες.

Επισης αν σε παιρνει, μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη κυρια μπαταρια στο αυτοκινητο & να συνδεσεις απευθειας εκει το ψυγειο. Το ειχα κανει στο Suzuki (ειχα βαλει μια Exide 95Ah) & δεν ειχα κανενα προβλημα. Το ψυγειο εχει αυτοματο ρελε & κοβει το ρευμα.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Δεκ 06, 2018 1:08 am

Νικο εχεις δικιο για το VSR αλλα για την χωρητικοτητα της μπαταριας, δεν νομιζω. Το ψυγειο που εχω τραβαει οταν δουλευει ,(και δεν δουλευει συνεχως), 2,5 Α. Στις 10 ωρες θα εχει φαει 25Ah, αν υποτεθει πως δουλευει ασταματητα 10 ωρες. Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει γινατισει την μπαταρια λοιπον. Υποτιθεται πως οταν ξημερωσει θα αρχισει να ξαναφορτιζει, η στην χειροτερη να χανει λιγοτερο απ οτι το βραδυ. Το βολτομετρακι διπλα της δειχνει την ταση της. Αν την δω πως φθανει στα 12, βαζω μπρος το αυτοκινητο και την συνδεω πανω του.
Το VSR που θα το βρω;
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Πέμ Δεκ 06, 2018 6:28 pm

Μιχαλη, σωστοι οι υπολογισμοι που κανεις αλλα ολα αυτα ειναι ονομαστικα. Το ψυγειο αν εξωτερικα εχει υψηλη θερμοκρασια (πχ το καλοκαιρι) θα δουλεψει περισσοτερο αρα θα χρειαστει περισσοτερα A. Επισης, να υπολογιζεις παντα οτι μια μπαταρια δεν πρεπει ποτε να αποφορτιζεται κατω απτο μισο. Δλδ η 40αρα δεν πρεπει ποτε να πεφτει κατω απο 20Α. Κ επειδη τα 25 που υπολογιζεις ειναι ονομαστικα, γιαυτο σου λεω οτι ειναι πολυ μικρη. Επισης, στο ενδεχομενο μια μερα να μη φορτισει για καποιο λογο (πχ εισαι στασιμος), τοτε ειναι τοσο μικρη που πρακτικα δε θα εχει να δωσει τπτ μεχρι να ξαναφορτιστει.

Βεβαια το ψυγειο θα κοψει απο μονο του (εμενα ετσι κανει σταθερα & απροσκοπτα εδω & 6 χρονια οταν η μπαταρια δεν εχει χυμο), οποτε δε θα στην καταστρεψει τουλαχιστον αμεσα.

Εμενα το ψυγειο θελει 5Α (ειναι 60 watt) & η 85αρα που εχω δε φτανει ουτε για δειγμα αν μεινει αφορτιστη για 2η μερα. Χοντρικα δλδ το βραδυ θα μου φαει περιπου 50Α & αυτο ητανε. Συνηθως ομως στα μεσα της βραδιας το ψυγειο εχει κοψει γιατι η μπαταρια εχει πεσει αρκετα. Οπως εχω ξαναπει, ειναι σχετικα μικρη η μπαταρια για το συστημα/ καταναλωσεις που εχω. Στην ουσια εχω ρευμα αλλα οχι αυτονομια!!

Για το VSR/ split charge, ριξε μια ματια εδω να παρεις μια γευση: https://m.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=v ... w=vsr+140A

Οπως σε ολα, θα βρεις απο Κινεζο των 20 ευρω μεχρι Γερμανο/ Αμερικανο/ Αυστραλο των 100 ευρω (πχ National Luna). Εγω το ειχα παρει 40 ευρω απο ebay (μαρκα BATTEK).
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Κυρ Δεκ 09, 2018 7:17 pm

nidi έγραψε:.....Επισης, να υπολογιζεις παντα οτι μια μπαταρια δεν πρεπει ποτε να αποφορτιζεται κατω απτο μισο. Δλδ η 40αρα δεν πρεπει ποτε να πεφτει κατω απο 20Α. Κ επειδη τα 25 που υπολογιζεις ειναι ονομαστικα, γιαυτο σου λεω οτι ειναι πολυ μικρη.....


Νικο, καλα το ξεκινησες, μετα το μπερδεψες.
Αυτο που μας δειχνει παντα το ποσο ειναι φορτισμενη μια μπαταρια ειναι η ταση της. Αυτην "διαβαζουν" και τα VSR. Voltage Sensitive Relay. Δεν μπορει να το διαβασει απο πουθενα αλλου.
Το μισο που αναφερεις τωρα ειναι μεν σωστο, αλλα δεν μετριεται σε Α (Ampere). Μετριεται σε Ah (Αμπερωρες).
Το να μετρησει κανεις τις Ah απαιτει μετρητη σαν της ΔΕΗ, ομως το αποτελεσμα της καταναλωσης φαινεται ετσι κι αλλοιως στην Ταση. Ετσι αν παρακολουθουμε την Ταση, ειτε χειροκινητα ( με βολτομετρο), η αυτοματα ( με VSR), μπορουμε να επεμβαινουμε και να φορτιζουμε, ειτε χειροκινητα (συνδεοντας την στο κυκλωμα του αυτοκινητου), η συνεχως με ελεγχο απο τον ρυθμιστη του Φ /Β, η με οποιοδηποτε φορτιστη εν πασει περιπτωσει εχουμε διαθεσιμο. Σημασια εχει οτι ολοι οι τροποι βλεπουν ΜΙΑ μεταβλητη δλδ την Ταση.

Και τελος για να καλυψουμε και μια αλλη παραμετρο, ενα VSR, 99,9% ειναι σφραγισμενο μεσα σε ενα πλαστικο κουτι και τα εντοσθια του εμβαπτισμενα μεσα σε μια πλαστικη υλη σαν κολλα δυο συστατικων, που ειναι αδυνατον να ανοιξει. Αρα το τι ρελε εχει βαλει εκει μεσα ο κατασκευαστης, το ξερει ΜΟΝΟ αυτος. Αν ομως καποιο απο τα δυο (η τρια) ρελε, χαλασει, κολλησει, η τελος παντων δεν κανει σωστα την δουλεια του, το αποτελεσμα θα ειναι η καταστροφη καποιας μπαταριας, διοτι πιθανοτατα, θα παψει να φορτιζει ως οφειλε, οποια χρειαζεται.
ΑΡΑ, η ποιοτητα εν προκειμενω ειναι το ζητουμενο, διοτι το ποτε θα σταματησει να δουλευει αυτο το μαραφετι δεν το γνωριζουμε.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Δευτ Δεκ 10, 2018 5:21 pm

Παντα μπερδευα τα Α με τα Αh :-)))

Παντως νομιζω οτι καταλαβες τι εννοω & γιατι μια μπαταρια 40Α ειναι πολυ μικρη γιαυτο που σχεδιαζεις & με βαση τις καταναλωσεις που θα εχεις.

Τωρα το ποτε θα χαλασει ενα VSR & το τι εχει μεσα.. νομιζω οτι αν το ξεραμε, θα ειχαμε κερδισει το ΤΖΟΚΕΡ ηδη!! :lol: :lol:
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Δεκ 18, 2018 9:24 pm

Επειδή με έβαλες στη μπρίζα να το σκαλίσω το θέμα, ταπεινή συμβουλή αν αγοράσεις VSR να πάρεις Dual Sense & όχι Single Sense. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το dual sense παίρνει μετρήσεις και από τις δύο μπαταρίες, όχι μόνο από την κεντρική που είναι συνδεδεμένη στη γεννήτρια (λειτουργία του single sense) κι αυτό σε περίπτωση που η auxiliary είναι συνδεδεμένη και με άλλη πηγή φόρτισης (πχ Φ/Β). Χρηματικά δεν έχει διαφορά.

Εγώ έχω αυτό τελικά (φτιάξανε site οι Κορεάτες): https://batteksystem.com/shop/dual-batt ... y-isolator



Υ.Γ.: Πως είναι τα αγγλικά σου? Ετοιμάζω κάτι πολύ καλό (σε έκδοση εννοώ) που νομίζω ότι θα σε ενδιαφέρει ;-) (αν και θα εκδοθεί και στα ελληνικά αλλά δεν ξέρω πότε, το αγγλικό είναι έτοιμο)
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Τετ Δεκ 19, 2018 3:21 pm

Δώσε καμιά πρόταση ρε Νικολή για τα vsr dual sense να παραγγείλουμε(απο ebay κατα προτίμηση)
..με ενδιαφέρει και μένα και έψαχνα απεγνωσμένα τα πανάκριβα και δυσεύρετα στην Ευρώπη National luna
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5347
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Δεκ 19, 2018 7:22 pm

Αντώνη, αυτό που έχω εγώ είναι από το link που παρέθεσα αλλά τότε είχαν μόνο το Single Sense & με αυτό πορεύομαι εδώ και 4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Φυσικά και ο Μιχάλης έχει κάποιο δίκιο στο ότι ποτέ δεν ξέρεις τι έχει μέσα όταν & αν το ανοίξεις.

Τιμή όσο λέει περίπου.. 40-45 ευρώ είχα δώσει. Η γεννήτρια μου δε δυσκολεύεται καθώς φορτίζει 140Α (τις μαμά μπαταρίες 2χ70Α) συν τα 85Α της βοηθητικής. Με βάση το manual του κατασκευαστή έχω παρεμβάλλει 2 ασφάλειες 100Α & καλώδια 1 ή 2 AWG (δε θυμάμαι).

Παράλληλα, διαπιστώνω το πόσο σημαντικό είναι το dual sense έναντι του single sense & εξηγούμαι:

Η βοηθητική είναι συνδεδεμένη με τα πάνελ. Μετά από συμβουλή ενός Αυστριακού κατά τη διάρκεια της οδήγησης τα είχα όλα ανοιχτά, και τα σόλαρ & το VSR. Σε διάστημα 2 χρόνων και πάνω από 40Κ χλμ, μου έχει ανάψει το check engine 5 φορές και ο κωδικός σφάλματος είναι PO622 (Generator Field/ F Terminal Circuit). Υποψιάζομαι λοιπόν ότι περνάει ρεύμα από τα σόλαρ "πίσω" στις μαμά μπαταρίες μέσω του ανοιχτού VSR. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.. Σε ηλεκτρολογό δεν έχω πάει αλλά τουλάχιστον ξέρω την πηγή του κακού.

Εδώ λοιπόν, ιδανικά εγώ θα έπρεπε να έχω dual & όχι single sense έτσι ώστε να "διαβάζει" και τις 2 μπαταρίες και να πράττει αναλόγως!!! Αν η δεύτερη βοηθητική μπαταρία δεν είναι συνδεδεμένη με άλλη πηγή φόρτισης, θεωρώ πως δε χρειάζεσαι dual sense.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Δεκ 20, 2018 1:31 am

Αντε παλι διαβασμα....
Αυτη η υποθεση της δια βιου μορφωσης με εχει κουρασει...
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Σάβ Δεκ 22, 2018 1:01 pm

Επανερχομαι στο θεμα, με ενα εξ ισου σημαντικο για μενα κομματι, που εχει μεινει πισω ολο το διαστημα της προετοιμασιας.
Τι απαιτειται για να ταξιδεψει στο εξωτερικο ενας σκυλος;
Περα απ το τσιπ (που το εχει), την βεβαιωση του ιατρου πως εχει καταγραφει στο ονομα μου, τι αλλο χρειαζεται;
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Ιαν 30, 2019 1:35 am

nidi έγραψε: Υ.Γ.: Πως είναι τα αγγλικά σου? Ετοιμάζω κάτι πολύ καλό (σε έκδοση εννοώ) που νομίζω ότι θα σε ενδιαφέρει ;-) (αν και θα εκδοθεί και στα ελληνικά αλλά δεν ξέρω πότε, το αγγλικό είναι έτοιμο)



ΕΤΟΙΜΟ και στα Ελληνικά!! Δωρεάν εννοείται!! Σε σκεφτόμουν ιδιαίτερα κατά τη συγγραφή. Ελπίζω να το βρεις ενδιαφέρον και να βοηθήσει κατά κάποιο τρόπο το ταξίδι που ετοιμάζετε!!

:arrow: :arrow: :arrow: viewtopic.php?f=6&t=24206&p=803191#p803191
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Micro Camper Suzuki NV

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Πέμ Ιαν 31, 2019 12:23 pm

Mε τιμά που με σκεφτόσουν κατα την μετάφραση και συγγραφή!
Ευχαριστώ!
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ιδιοκατασκευές

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες