ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΦΙΛΤΡΟΥ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Κυρ Μαρ 17, 2019 9:49 pm

Οι περισσότεροι από εμάς νομίζω ξέρουν πως τα Dieselokinita έχουν DPF.
Πόσο μάλιστα για αυτοκίνητα euro 6 με τόσο χαμηλά καυσαέρια. ;-)
Η φιλοσοφία να κάνουν αναγεννήσεις τα DPF είναι για να μη χρειάζονται αλλαγή.
Ο χρόνος θα το δείξει. ;-)
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό darkman » Κυρ Μαρ 17, 2019 10:05 pm

ChristosJP έγραψε:Για όλα έχω απαντήσει. Θέλει να το διαβάσεις όμως προσεχτικά. Δεν υπάρχει στάνταρ σημείο στο οποίο θα αλλάξεις πχ στα 60000 χιλιόμετρα. Εξαρτάται από τον τρόπο που το οδηγας. Τώρα γιατί αγχώνεσαι με τον αν κάποιος στα 40000 άλλαξε φίλτρο 'η όχι, λίγη σημασία έχει. Αυτό που πρέπει ν καταλάβεις είναι το τι πρέπει να κανείς και πως για να μην το αλλάξεις γρήγορα.
Όσο για τιμή αλλαγής, απαντήθηκε και αυτό. Τσούζει αρκετά έως πολύ. Με ένα τηλέφωνο σε μια αντιπροσωπεία σου λένε και ξεμπερδευεις.

Αλήθεια όμως μου κάνει εντύπωση που κανείς σας δεν ρώτησε πριν αγοράσει..

Υ.Γ. το θέμα δεν είναι για τα εν βι, Μάνο. Διάβασε λίγο τον τίτλο του θέματος, αλλά και τις κατά καιρούς απαντήσεις.

Μφχ σκέτο!


Εγω Χρηστο διαβασα οσο μπορουσα πριν το παρω :( τα θεματα με την αντλια καυσιμου και τα μπεκ τα ηξερα αλλα για να αλλαζεις τοσο νωρις DPF δεν ειχα δει γιαυτο σου ειπα οτι εδω δεν εχει αλλαξει κανεις :think: εκτος και εχει αλλαξει καποιο παιδι και εγω δεν το ειδα ;-) οπως λες και εσυ αν εχει αλλαξει ενα στα 40.000 δεν λεει κατι αλλα θα ηθελα να μαθω γιατι το αλλαξε τοσο νωρις :think:
Τωρα για την τιμη περνώντας την αντιπροσωπεια μπορεις να μαθεις σιγουρα, αλλα να ξερεις οτι και η καθε μια μπορει και να σου πει και αλλη τιμη ( το εχουμε δει στα service που βαζουν εδω τα παιδια ) γιαυτο και λεω αν καποιο παιδι ξερει ( που οπως ειδες λογο οτι δεν το εχει αλλαξει κανεις τιμη δεν εχουμε ακομα ) θα μου πεις τα 3 χρονια ειναι λιγα για να δουμε αποτελεσματα... μπορει !!!
παντος αν υπαρχει θεμα με τα DPF θα το δουμε εδω ;-) υποθεσεις μπορουμε να κανουμε αλλα οι υποθεσεις ειναι απλα ενδείξεις και οχι αποδείξεις οποτε ας περιμένουμε και ας ελπίσουμε οτι δεν θα επαληθευτεί η πρόβλεψη σου :naughty: :naughty:

EΜΜΧΤΝ* Εύχομαι μην μου χαλάσει το ντιπιεφ :lol: :lol: :lol:
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό ChristosJP » Κυρ Μαρ 17, 2019 10:44 pm

Μάνο δεν πρόκειται για εικασίες αλλα για την πραγματικότητα των ντίζελ στις πόλεις. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βουλώσει. Το ποτέ εξαρτάται από πολλούς παράγοντες οπως σου είπα. Όσο για τις τιμές αυτές δεν είναι διαφορετικές σε κΆθε αντιπροσωπεία. Ρωτά τιμή ανταλλακτικου και όχι εργασίας και θα μάθεις.

Οι αντλίες κλπ είναι άλλο καπέλο. Εγώ μίλησα για το φίλτρο.Γιατί ρώτησες για την αντλία και όχι για το φίλτρο; το μεγαλύτερο πρόβλημα των ντίζελ είναι το φίλτρο, για το οποίο μάλλον δεν έμαθαν πολλοί. Για όλα τα ντίζελ όλων των κατασκευαστών. Δεν φτιάχνει η σουζουκι χειρότερα φίλτρα από την Ντατσια πχ

Για αυτό λοιπόν λέμε και ξαναλέμε Διαβάστε και μάθετε πριν αγοράσετε..... ο Τόνυ γιατί δεν έχει θέμα; Άμα ρωτήσετε θα μάθετε... Σε λίγο καιρό θα το πάει για 100 άρα!!!

Όσο για τις αναγεννησεις στα δικά μας δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Δεν ξέρω γιατί. Πάντως συχνές Αναγεννήσεως, σημαίνει ότι είσαι σε καλό δρόμο για αλλαγή. Όταν κανείς πολλά χιλιόμετρα χωρίς να το σβήνεις το αμάξι και να το ξανά ανάβεις, τότε το φίλτρο πιάνει την απαιτούμενη θερμοκρασία και καει τα κατάλοιπα χωρίς να καταλαβαίνεις τίποτα. Όταν είσαι συνεχεια ανάβω σβήνω κλπ δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί και να κάνει αυτό που πρέπει με αποτέλεσμα να κάνετε συχνά αναγεννησεις.

Τόσο απλό είναι. Δεν είναι πυρηνική φυσική. Όσο για ένα ρημαδοκουμπο που έχουν κάποιες εκδόσεις με σταρτ στοπ που το καταργούν και δε σου σβήνει οπότε σταματάς στην κίνηση, για μένα έπρεπε να το χρησιμοποιούν όλοι οι βρίσκεται. Διαφορετικά κάθε φορά που το σβήνεις πέφτει και η θερμοκρασία του φίλτρου, που σε συνδυασμό με τος μικρές αποστάσεις έχουν τα γνωστά αποτελέσματα.

Αυτά πρέπει να ξέρει ένας υποψήφιος αγοραστής ενός ντίζελ και όχι μόνο πόσο καίει και ποσά χιλιόμετρα βγάζει. Γιατί τα υπόλοιπα κρυφά έξοδα που πρέπει να κάνεις και που είναι πολύ σημαντικά γιατί αφορούν την υγεία μας, δεν τα ξέρει κανείς.... Και μόλις προκύψουν αρχίζουν οι πωλήσεις μεταχειρισμένων! Το αγοράζει ο επόμενος και με για το οικόπεδο. Αρχίζουν τα προβλήματα και στο τέλος όλοι τα ξηλώνουν και ο υπόλοιπος κόσμος ρουφάει ότι βγάζουν όλα τα καλοδιατηρημένα ρημαδοντιζελ!

Αυτά τα ολίγα φίλε Μάνο!
Πάρτε ζβάρα τα βουνά τις κορφές, νησιά και πόλεις, τα χωριά, γιοφύρια
άιντε πάρτε τα βρε και αλωνίστε τα βρε
Άβαταρ μέλους
ChristosJP
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 10:23 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: MAXXIS BIGHORN 764MT
Διάσταση ελαστικών: 225x75x16
Suspension: trailmaster
cb: Ναι
Name: Χρηστος

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό darkman » Κυρ Μαρ 17, 2019 11:15 pm

Χρήστο εγω δεν λεω οτι οταν εχεις ενα diesel μονο μεσα στην πολη δεν θα σου κανει θεμα το DPF και δεν νομιζω και κανενας εδω να λεει κατι τετοιο ουτε λεει κανεις οτι πρεπει να τα ξηλώνουμε απλα λεμε οτι αν κανεις μια ψιλο μικτη χρήση δεν θα εχεις θεμα :-) κανουμε αυτα που λεει το Manual Και αν ακολουθουμε και μερικα τιπ απο εδω που ακουμε απο τα διάφορα παιδια δεν θα υπαρξει πρόβλημα ;-)
προς το παρων οπως σου ειπα και πριν δεν εχω δει vitara βουλωμένα αν ειχα δει θα ημουν τρελος να σου ελεγα οτι δεν εχουν θεμα ( και δεν λεω για 1-2 ) αρα για μενα ειναι ενδείξεις.... εσυ λες αποδείξεις οκ διαφωνούμε σε αυτο αλλα ετσι ειναι η συζητήσεις :-)
Δεν εχω ρωτησει την τιμη του DPF γιατι δεν εχω προβλημα ( φτου μην με ματιάσω ) αλλα ενα παιδι ποιο πανω σε ενα ποστ ειπε οτι θα ρωτησει ...... οποτε λογικα θα μαθουμε σύντομα

Νομιζω οτι ο χρονος ειναι ο καλύτερος μάρτυρας για το DPF του Vitara και θα φανεί αυτο μιας και τα λεμε εδω ;-)

Οβερ και τελος απο εμενα ;-) Γιατι θα σκασει μυτη ο Πανος :lol: :lol: :lol:
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό eliaszim » Δευτ Μαρ 18, 2019 12:03 pm

Το φίλτρο είναι κατασκευασμένο για να κάνει κατακράτηση των βλαβερών μικροσωματιδίων.
Οταν γεμίσει σε κάποιο ποσοστό και έχει την κατάλληλη(φτασει) θερμοκρασία(ειναι περίπου 600
βαθμοί κελσίου)κανει ενεργητική αναγγενηση την οποια δεν την καταλαβαίνεις εκτος εαν προσέξεις την
μπαρα της στιγμιαίας κατανάλωσης.(εκείνη την στιγμή εχει μια αποτομη αυξηση).
Εαν το φιλτρο εχει γεμίσει σε ποσοστο τέτοιο και στο αυτοκίνητο δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία του
κινητήρα στο επίπεδο καυσης του περιεχομένου του τοτε ενεργοποιείται η διαδικασία της παθητικής
αναγέννησης όπου το ταμπλο του αυτοκινήτου γινεται χριστουγεννιάτικο δέντρο σου αναβει και η σημανση
του φίλτρου ενώ πρέπει να το λειτουργήσεις με πάνω απο 2000στροφες ωσπου να σβησει η ένδειξη.
Η εμπειρία που έχω αφορά μόνο τα δικά μας αυτοκίνητα.Ο κινητήρας που έχουν φοριέται απο τα sx4 scross
και θέματα δεν εχουν αναφερθεί σχετικά με το dpf(ακόμα και σε εταιρικά με πολλά χλμ).
Να καταθέσω επίσης ότι τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η ποιότητα του καυσίμου :-)
Άβαταρ μέλους
eliaszim
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 3:37 pm
Τοποθεσία: Βόλος-Λάρισα-Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215X60X17
Suspension: ΜP (+5)
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ηλίας

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό Μιχάλης67 » Δευτ Μαρ 18, 2019 8:50 pm

Απλά τα πράγματα,θέλουμε μόνο νερό και σαπούνι...

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης67
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 14, 2017 9:40 pm
Τοποθεσία: Δροσιά Αττική
cb: Όχι
Aka: IronMan67
Name: Μιχάλης

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Δευτ Μαρ 18, 2019 9:54 pm

Μιχάλη κι αυτό γίνεται.
Αλλά μη νομίζεις ,το κόστος για αυτό το πλυσιματάκι είναι 200€ περίπου + τα εργατικά του συνεργείου για να στο αφαιρέσει και μετά να το πας να στο ξαναβγάλει.
Άρα πάνω κάτω βγαίνεις στα ίδια με το να αγοράσεις ένα καινούριο ιμιτασιόν.

Γενικά συμφωνώ με όσα λέτε παιδιά παραπάνω.
Προσωπικά, το Vitara ήταν το πρώτο μου diesel αυτοκίνητο και όταν το αγόρασα δεν είχα ιδέα για το φίλτρο DPF και όλα αυτά που λέμε εδώ μέσα. Μετά από ένα χρόνο αγόρασα και το C3 (και αυτό 1.6 diesel) και πάλι δεν είχα ιδέα.
Όλα τα έμαθα αφού άρχισαν τα προβλήματα με τα μπουκώματα του Vitara και ψάχτηκα να δω τι παίζει. Με το C3 που κάνει ακριβώς την ίδια χρήση και έχει αναλογικά πολλά παραπάνω χιλιόμετρα (45.000 μέσα στον 1ο χρόνο) δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Με το Vitara ξέρω ότι μου έκατσε το φλουρί όπως είπε και ο Μάνος πιο πάνω και μου έτυχε ένα πρόβλημα που κατ' εμε οφείλεται μάλλον σε κάποια ελαττωματικό εξάρτημα του δικού μου και μόνο αυτοκινήτου και όχι σε κακή δική μου χρήση - συντήρηση.

Αυτό που δεν συμφωνώ (ή δεν θέλω να συμφωνήσω) είναι ότι αγοράζουμε αυτοκίνητα τελευταίας θεωρητικά τεχνολογίας και πρέπει να κάνουμε ολόκληρο πλάνο πτήσης για να τα χρησιμοποιήσουμε και να μη βγάλουνε προβλήματα. Ενώ θα έπρεπε να μπαίναμε μέσα να βάζαμε μπρος, να φεύγαμε, να πηγαίναμε στον προορισμό μας χωρίς να μας απασχολούν όλοι οι άλλοι παράμετροι όπως πόσα φανάρια σταματήσαμε, πόσες φορές έσβησε το Start-Stop, πόσες στροφές είχε η μηχανή, πόσες αναγεννήσεις έκανε κλπ κλπ κλπ... Στο κάτω κάτω ο κατασκευαστής βάζει (θεωρητικά) δικλείδες ασφαλείας σε πολλά από αυτά όπως πχ όταν κάνει αναγέννηση δεν ενεργοποιείται το Start-Stop.
Τόσα χρόνια δηλαδή που στην υπόλοιπη Ευρώπη είχαν diesel μέσα στις πόλεις και μετακινούταν ο κόσμος τι κάνανε? Τρέχανε κάθε δεύτερη εβδομάδα στα συνεργεία?
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Τρί Μαρ 19, 2019 6:17 pm

Οχι, δεν έτρεχαν στα συνεργεία για πολλούς λόγους.
1ον. Τα dpf είναι φρέσκο σχετικά φρούτο, οπότε τα τύμπανα άρχισαν μετά.
2ον. Υπάρχει ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. Ο Γερμανός, Ιταλός Ελβετός, Γάλλος, Βέλγος κλπ, υποτίθεται πως ενημερώνεται ΑΡΜΟΔΙΩΣ. Οπως ξέρω πολύ καλά ότι ενημερώνεται ο Αυστραλός.
Δεν είναι σαν εδώ, που τρέχουν όοοολοι να αγοράσουν 2λιτρα και 3λιτρα, επειδή το είχαν απωθημένο μόνο και μόνο γιατί η φορολογία έπεσε! Σκέψου πόσα Cayenne κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα. Που πας ρε καραμήτρο και θες Porche? Που βρέθηκαν τόσοι νεόπλουτοι; Ερχεται μετά ο φορομπήχτης και μαζεύει Τέλη Κυκλοφορίας και τα υπουργεία πινακίδες ακινησίας.
Η όπως έγινε με τα πετρέλαια που τα επέτρεψαν στις μεγαλουπόλεις και έτρεξαν όοοολοι να πάρουν, ΧΩΡΙΣ να ενημερώθούν, αφού ΚΑΝΕΝΑΣ ειδικός η μη, δεν ΦΡΟΝΤΙΣΕ να τους ανοίξει τα μάτια!
Πες μου ποιός δημοσιογράφος "Ειδικού Τύπου" έγραψε τότε παλιά, αυτά που διαβάζουμε και λουζόμαστε σήμερα. Αντιθέτως όοοολοι τους σπεύδουν να μας "ενημερώσουν" πως τα diesel απαγορεύθηκαν η θα απαγορευθούν στις πρωτεύουσες η στις μεγάλες πόλεις της Ευρώπης! Εμφανίζεται και ο Χ υπουργός και λέει πως "απομακρυνόμαστε από την εποχή του diesel". Tι λες μωρε; Τους ρώτησες ρε άσχετε όλους αυτούς που σκάσανε τα λεφτουδάκια τους, βασιζόμενοι στην ΔΙΚΗ ΣΟΥ απόφαση; Γιατί δεν μαζεύεις όλα τα ΤΑΞΙ που είναι ρυπογόνα χρέπια και χτυπάς τους ιωταχήδες; Γιατί θα κατέβουν σε μια απεργία όλοι οι επαγγελματίες και θα σου κλείσουν όλο το Κέντρο, γι' αυτό κάνεις τον ανήξερο. Εμφανίζεται και ο άλλος ο άσχετος ο Καμίνης και λέει θα καταργήσει το diesel από την Αθήνα. Σαν σκέφτομαι τα φορτηγά που φέρνουν προμήθειες στα σουπερ μαρκετ να κινούνται με άλλο τρόπο, δεν ξέρω αν θα πρέπει να γελάσω με την βλακεία τους, η να κλάψω, γιατί με την ΔΙΚΗ ΜΑΣ ανοχή μας...... πάνε ξέρετε πως...
Με λίγα λόγια όλοι αυτοί οι κύριοι oi ετερόφωτοι, όχι αυτόφωτοι, dεν ενημερώθηκαν από τους κατασκευαστές ΠΡΙΝ υπάρξει το πρόβλημα, αλλά από άλλους ειδήμονες που αφού μελέτησαν, έγραψαν και δημοσιοποίησαν τις μελέτες τους και φυσικά την νύφη την πληρώνει ο τελικός καταναλωτής όπως συνηθίζεται σ' αυτή την χώρα.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2616
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό madjasgr » Παρ Απρ 05, 2019 12:16 pm

Τελικά μετά από 4 χρόνια κυκλοφορίας του Vitara diesel, έχει δει κάποιος συμφορουμίτης πρόβλημα με το dpf που να έχει χρειαστεί αντικατάσταση; Εκτός από τον Βαγγέλη αν θυμάμαι καλά που αναμένει την απάντηση της επίσημης αντιπροσωπείας (by the way, Βαγγέλη είχες απάντηση αν θα στο αλλάξουν και αν το καλύπτει η εγγύηση); Εγώ μέχρι στιγμής σε 1 χρόνο και 1 μήνα λειτουργίας έχω 31.000 χλμ και δεν έχει ανάψει το λαμπάκι καθόλου. Μου κάνει καθημερινά αναγεννήσεις (δεν ξέρω αν είναι λογικό, αλλά φαντάζομαι ότι είναι στα πλαίσια του καθαρισμού για να μην μπουκώσει το φίλτρο που κάνουν πλέον οι σύγχρονες αυτοκινητοβιομηχανίες σε σχέση με το παρελθόν) μόλις το βάζω μπροστά και πιάσει θερμοκρασία (φτάνει στη μέση ο δείκτης της θερμοκρασίας) και έχω ταχύτητα άνω των 80χλμ/ω και περίπου 1800-2000 στροφές. Συνήθως με 4η ταχύτητα και στις 1.800 στροφές το παρατηρώ. Η αναγέννηση κρατάει περίπου 5-10 δευτερόλεπτα και πραγματοποιείται κυρίως όταν το αυτοκίνητο έχει κρυώσει για αρκετή ώρα, δλδ ή όταν το βάζω το πρωί μπροστά, ή το απόγευμα που φεύγω από τη δουλειά. Σε ταξίδι 2 ωρών, κάνει ενεργητικές αναγεννήσεις 1-2 φορές για 5 δευτερόλεπτα περίπου.
Ζήρεια is calling me and i must go...
Άβαταρ μέλους
madjasgr
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής - Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Toyo Open Country AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: +45mm (MAD + TOYO)
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: madjas
Name: Κωνσταντίνος

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Απρ 05, 2019 2:00 pm

Μπορεί να μιλάμε για τα DPF γύρω στα 150.000 χλμ. προς το παρόν δεν τα έχει πιάσει κάποιος από εδώ μέσα.
Στα διάφορα αυτοκίνητα με DPF κάπου εκεί πνέουν τα λοίσθια. :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό darkman » Παρ Απρ 05, 2019 3:24 pm

Και ακομα εκτος απο υποθέσεις δεν εχουμε καταφέρει να μάθουμε επίσημα ποια ειναι η τιμη του και αν εχει εγγύηση :pray: :pray:
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Σάβ Απρ 06, 2019 10:39 am

Το αυτοκίνητο το παρέλαβα προχθές από το συνεργείο μετά από περίπου 3 εβδομάδες που το κράτησαν για ελέγχους και μετρήσεις.
Το τελευταίο πόρισμα:
Στις μετρήσεις το μόνο μη φυσιολογικό ήταν 2 μπεκ που ψέκαζαν οριακά πάνω από τις επιτρεπτές τιμές. Πιθανολογούν ότι ίσως φταίει αυτό, δηλαδή πήγαινε παραπάνω καύσιμο με αποτέλεσμα μετά να πηγαίνει και παραπάνω στο DPF και να κάνει πιο συχνές και έντονες αναγεννήσεις.
Έγινε αντικατάσταση των 2 μπεκ με κόστος 1.600€. Λόγω κόστους ήρθε και το είδε και πραγματογνώμονας της εταιρείας που καλύπτει την εγγύηση. Οι τιμές πλέον είναι φυσιολογικές.
Για το DPF τώρα, οι τιμές είναι κανονικές. Έβαλαν ενδοκάμερα μέσα και το είδαν ότι είναι καθαρό.
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε όλες τις συνθήκες. Έκανα μόνο 100χλμ μέσα στην Αθήνα σε κάτι δουλειές, περιμένω να κάνω και κάποιο ταξίδι και καμιά πιο μεγάλη διαδρομή ειδικά τώρα το Πάσχα για να έχω πλήρη εικόνα και εντυπώσεις.
Το σφύριγμα που είχα περιγράψει με το που βγήκα από το συνεργείο στα 100μ το ξανάκανε άρα ή είναι κάτι διαφορετικό και άσχετο με τα προηγούμενα ή δεν φτιάχτηκε τελικά το πραγματικό πρόβλημα. Πλέον το κάνει πιο συχνά απλά δεν είναι τόσο δυνατό, ίσα και ακούγεται ενώ πρώτα ακουγόταν και απ' έξω και με κοιτάγανε.
Θα το αφήσω λίγες μέρες να δω πως θα πάει και με τα υπόλοιπα και θα τους το ξαναπάω να το δούνε.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό eliaszim » Σάβ Απρ 06, 2019 10:49 am

Τελικά Βαγγέλη τα 1600 τα πλήρωσες ή τα κάλυψαν στην εγγύηση.Κι εαν τα πλήρωσες γιατί δεν μπορούσαν
να τα καλύψουν.....Φυσικά στο aftermarket εμπόριο τα μπέκ βγαίνουν αρκετά πιο οικονομικά(φιλος άλλαξε
σε 3008 deisel 500 ευρώ το καθένα)
Άβαταρ μέλους
eliaszim
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2016 3:37 pm
Τοποθεσία: Βόλος-Λάρισα-Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215X60X17
Suspension: ΜP (+5)
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ηλίας

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Απρ 06, 2019 11:39 am

Τελικά δεν έφταιγε το DPF (το συζητούσαμε) αλλά τα 2 μπεκ που έδιναν περισσότερο καύσιμο. ;-)

vagelisfil έγραψε: Λόγω κόστους ήρθε και το είδε και πραγματογνώμονας της εταιρείας που καλύπτει την εγγύηση.

Από ότι καταλαβαίνω τα έξοδα τα κάλυψε η εγγύηση.

Άλλο κακό να μη σε βρει. :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΣΩΜΑΤΙΔΙΩΝ DPF

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Σάβ Απρ 06, 2019 1:06 pm

Τα κάλυψε η εγγύηση.
Αν δε τα κάλυπτε θα το έκανα δικύλινδρο, σίγα μην έδινα 1.600€ για 2 μπεκ του Vitara.
Το πολύ πολύ να έβαζα αυτά που ποτίζω το γκαζόν που έχουν και turbo mode.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες