Οδήγηση σε χιόνι με NV: αλυσίδες / χιονοκουβέρτες / κλπ.

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό stephos » Πέμ Νοέμ 25, 2021 2:18 pm

Επιγραμματικά πάντως και πριν το καθαιρέσουν οι mods το θέμα και για να μην χαθείς στις πολυλογίες των αντίστοιχων νημάτων και καθαρά από δική μου πείρα (όχι μου είπε κάποιος) να ξέρεις ότι:

- Σε φρέσκο χιόνι με το ALLGRIP ακόμα και με αυτά τα λάστιχα πας κανονικά
- Σε πατημένο, σκληρό χιόνι οριακά μεν και με πολύ προσοχή επίσης πας κανονικά.
- Σε πολύ σκληρό χιόνι ή πάγο το ξεχνάς, μην μπεις καν στον κόπο να το δοκιμάσεις.

Λύσεις
- Κουβέρτες, κάλτσες, σοσόνια, προφυλακτικά είναι όλα πεταμένα λεφτά. Θα σε βγάλουν για λίγο από τα δύσκολα αλλά μόλις πατήσουν "στεγνό" (χωρίς χιόνι) κατάστρωμα θα σκιστούν αμέσως!
- Ένα σετάκι αλυσίδες για τα μπροστινά λάστιχα είναι η απόλυτη λύση και θα σε πάνε παντού. Κάνε πρόβες στο σπίτι βάλτες-βγάλτες 2-3 φορές να τις μάθεις γιατί αν περιμένεις να το κάνεις στο βουνό πρώτη φορά με παγωμένα τα δάκτυλα από το κρύο θα βλαστημήσεις
- Χιονολάστιχα επίσης μια καλή λύση αλλά στον πάγο πάλι θα έχεις πρόβλημα. Υπολόγισε πόσες φορές μέσα στο χρόνο θα βρεις χιόνι και κάνε τις πράξεις. Αν μένεις στο Νευροκόπι τα βάζεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Αν μένεις στην Αθήνα δεν αξίζει. Ακόμα και 2-3 φορές το χρόνο να πηγαίνεις εκδρομές "στα χιόνια", οι δρόμοι θα έχουν καθαριστεί και θα πατάς το λίγο φρέσκο που έριξε μετά ή το ανεμοσούρι. Τα είχα βάλει στο Pinin που είχα τότε γιατί δούλευα στην κατασκευή της Εγνατίας και θυμάμαι στην Κατάρα στο Μέτσοβο να προσπερνάω τα εκχιονιστικά για να μπορέσω να πατήσω λίγο χιόνι με τα καινούργια μου λάστιχα.
- Τα καινούργια ALL SEASON είναι επίσης μια καλή λύση (πχ τα CrossClimate-2 της Michelin) γιατί οι κατασκευαστές υποστηρίζουν ότι τα έχουν σχεδιάσει να έχουν την ίδια συμπεριφορά στο στεγνό και στο βρεγμένο με τα καλοκαιρινά λάστιχα συν την εξτρα πρόσφυση στο χιόνι. Είναι όμως λίγο (έως αρκετά) πιο ακριβά οπότε πάλι κάνεις τους υπολογισμούς σου (μέρες σε χιόνι / μέρες σε στεγνό χ 100 =). Αν είναι κάτω απο 5% κατά την ταπεινή μου άποψη δεν αξίζουν.

Το ALLGRIP θα το έχεις μόνο στο SNOW (όχι LOCK) γιατί αλλάζει και λίγο την απόκριση του γκαζιού για να μην γλυστράει και το ESP πάντα ενεργοποιημένο (εκτός αν θέλεις να το κάνεις επίτηδες να γλυστράει οπότε το απενεργοποιείς).
stephos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:59 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Continental EcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασίου
cb: Όχι
Aka: stephos
Name: Στέφανος

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Πέμ Νοέμ 25, 2021 3:51 pm

Αν δεν έχεις Off-Road ανησυχίες τότε Michelin CrossClimate όταν είναι να αλλάξεις λάστιχα και τελείωσες.
Ναι είναι λίγο πιο ακριβά από ένα θερινό ελαστικό αλλά και οι αλυσίδες καλές να μη σου διαλύσουν τις ζάντες αλουμινίου έχουν 100+ ευρώ.

Είχα τα CrossClimate+ στο NV και στο χιόνι ήταν πολύ καλά για την Ελληνική πραγματικότητα (δεν είμαστε και Σουηδία). Το καλοκαίρι επίσης πολύ καλά στις ζέστες.
Υποθέτω τα CrossClimate 2 θα είναι ακόμα καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Αλυσίδες χιονιου ή......

Δημοσίευσηαπό Vaios » Πέμ Νοέμ 25, 2021 7:43 pm

Γειά σας και απο εμένα. Μια ερώτηση να κάνω. Αυτούς τους δύο τύπους χιονοαλυσίδας τους έχει δοκιμάσει κανένας??? Σε Grand Vitara ή σε άλλο τύπο αυτοκινήτου?? Ευχαριστώ!
2.jpeg
2.jpeg (115.91 KiB) 1532 προβολές

1.jpg
1.jpg (67.52 KiB) 1532 προβολές
Άβαταρ μέλους
Vaios
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 30, 2017 5:23 pm
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ
cb: Ναι
Aka: Βάιος
Name: ΒΑΪΟΣ

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό K1ngdom_GR » Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:37 pm

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Για ένα σετάκι αλυσίδες προσανατολίζομαι σε 1η φαση και όταν έρθει η ωρα να αλλάξω λαστιχα θα έχω υποψιν μου και αυτα που μου ειπατε για all season. Για αλυσιδες έχετε να μου προτεινετε ενα καλο σετακι? Εχω ζαντες 17αρες αλουμινιου της εκδοσης glx οποτε ισως εχω ενα θεμα απο φθορες αλλα σε εκτακτη αναγκη οκ το προσπερνας και αυτο…
Φιλικά Ανδρέας.
Άβαταρ μέλους
K1ngdom_GR
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 1:05 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Normal
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ανδρέας

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Dim77 » Πέμ Νοέμ 25, 2021 8:52 pm

Αλυσίδες θα πάρεις μια φορά.
Θα τις χρησιμοποιείς σπάνια. Η λογική λέει φτηνές.

Η πράξη λέει πάρε ότι καλύτερο και εύκολο στο δέσιμο (π.χ. Οι παλιές Weissenfels click n go, ή κάτι αντίστοιχο που έχει έλασμα αυτόματης σύσφιξης).

Όταν είσαι με χιόνι, αέρα στην άκρη του δρόμου (ή χειρότερα), θα εκτιμήσεις τα 30-40-50 ευρώ παραπάνω που έδωσες κάποτε.

Έχω τέτοιες στην καρίνα 20 χρόνια... έχουν χρησιμοποιηθεί πάρα πολλές φορές και σε ταξίδια που έπρεπε να μπαίνουν και να βγαίνουν ανά μερικά χιλιόμετρα.

Όταν τις πάρεις θα κάνεις αρκετές δοκιμές στον άνετο χώρο και καιρό στο σπίτι σου. Θα έχεις και ένα ζευγάρι γάντια εργασίας μαζί.

Χιονοκουβέρτες κομμένες πέρσι είδα παντού στο δρόμο όταν εγώ κυκλοφορούσα σαν να είναι απλά βρεγμένο με τα πολλά χιόνια με χειμερινά Bridgestone Blizzak LM005.
Είναι άχρηστες και πεταμένα λεφτά.

Τέτοια σαν αυτό που έβαλες με ένα σωρό πλαστικά μέρη που τρώνε όλο το φορτίο δε νομίζω να κρατήσουν πάνω από μερικές χρήσεις...

Το έξοδο των χειμερινών ελαστικών, μπορεί να το γλυτώσεις από έμπλαστρα, αντιφλεγμονώδη, μυοχαλαρωτικά και φυσιοθεραπείες για τη μέση όταν προσπαθείς να βάλεις τις αλυσίδες σου (και τις καλές)...
Dim77
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2020 6:15 pm
Λάστιχα: Goodyear Vector Gen3
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: Eibach pro lift
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Αλυσίδες χιονιου ή......

Δημοσίευσηαπό BlackGR » Πέμ Νοέμ 25, 2021 11:04 pm

Vaios έγραψε:Γειά σας και απο εμένα. Μια ερώτηση να κάνω. Αυτούς τους δύο τύπους χιονοαλυσίδας τους έχει δοκιμάσει κανένας??? Σε Grand Vitara ή σε άλλο τύπο αυτοκινήτου?? Ευχαριστώ!
Απλά άχρηστα. Σπάνε στα πρώτα μέτρα. Δυστυχώς ο δρόμος για το Χιονοδρομικό του Παρνασσού, είναι γεμάτος με σκουπίδια από αντιολισθητικα μέσα μιας χρήσης.
BlackGR
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2021 11:19 pm
Λάστιχα: Της μάνας του
Διάσταση ελαστικών: Της μάνας του
Suspension: Της μάνας του
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Γρηγόρης

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Hellas4x4 » Σάβ Νοέμ 27, 2021 3:26 pm

Να προσθέσω πως στο καλό και σωστό χιονολάστιχο, ξεχνάς το εκτός δρόμου (είναι πολύ μαλακό και θα σκιστεί) και φυσικά είναι από κακά έως επικίνδυνα σε βροχή και ειδικά σε πολλή ζέστη (όπως έχουμε στην Ελλάδα)…
Οπότε αν θες να κάνεις και την βόλτα σου εκτός δρόμου, θα βάλεις ένα all terrain ελαστικό και θα έχεις μαζί σου τις αλυσίδες ή τις κουβέρτες…
Η αλυσίδα είναι δύσκολη στην τοποθέτηση και απαγορευτική σε άσφαλτο (καταστρέφεις λάστιχο και μπαλάκια, σινεμπλόκ ή ότι άλλο), αλλά άριστη στο χιόνι… Επίσης σε κάποια «σπορ» μοντέλα η αλυσίδα δεν μπορεί να μπει…
Η κουβέρτα θα μπει εύκολα, θα σε βοηθήσει στο χιόνι, αλλά όταν πατήσεις άσφαλτο υπάρχει κίνδυνος να την καταστρέψεις και να κάνεις ζημιά στο αμάξι…
Για πάγο η μόνη λύση είναι τα συστήματα «αράχνη» που είναι ιμάντες με καρφιά πάνω…
Live To Fly - Ride To Live!

Άβαταρ μέλους
Hellas4x4
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:28 am
Τοποθεσία: Παλλήνη, Αττικής
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Hellas4x4
Name: Antonis

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Σάβ Νοέμ 27, 2021 7:01 pm

Ναι είδα πλειν αρκετα A/T ελαστικά εχουν πιστοποίηση χιονιου: πχ yokohama g015 και falken Wildpeak. Φαντάζομαι θα είναι αρκετά καλα και στο χιονι.

Πάντα ένα ελαστικο καπου θα συμβιβάζεται, δεν μπορει να ειναι το καλυτερο παντου (στεγνο, βρεγμένο, κρύο, καύσωνα, χιόνι) αλλά σίγουρα με τις σύγχρονες γομες έχουν καταφέρει κάποια ελαστικα να κανουν λιγο απ ολα ικανοποιητικά.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό lyggas » Δευτ Νοέμ 29, 2021 12:40 am

Επειδή έχω δοκιμάσει επι τρεις - τέσσερις χειμώνες τα Falken Wildpeak σε σκληρές συνθήκες, έχω να πω ότι μπορούν να κινηθούν με προσοχή στην πούδρα, όμως σε πάγο και βαρύ χιόνι η συμπεριφορά τους απέχει μακράν από αυτήν ενός χιονολάστιχου. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλό Α/Τ ελαστικό.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό K1ngdom_GR » Δευτ Νοέμ 29, 2021 11:47 pm

Πήρα τελικά τις αλυσίδες Konig Catene da Neve E9 No 100 (9mm) ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά ανάμεσα σε χιονοκουβέρτες στα 55€.Της δοκίμασα και όλας και μπαίνουν μια χαρά.
Φιλικά Ανδρέας.
Άβαταρ μέλους
K1ngdom_GR
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 1:05 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Normal
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ανδρέας

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Tsepero » Τρί Νοέμ 30, 2021 12:20 am

Θεωρώ ότι το NV είναι αυτοκίνητο φτιαγμένο για να φοράει all-season ελαστικά, ειτε ειναι πιο "θερινά" ειτε ειναι πιο "χειμερινά". Σαν στησιμο εκει καταλήγω μετα απο σχεδον 15000 χλμ σε σχεδον ολες τις συνθηκες (λιγο χιονι λογω lockdown) αλλα αρκετο χωμα (οχι ακραιο, αλλα δεν με ενδιαφερει κιολας). Μιλά παντα για all grip εκδοση.
Άβαταρ μέλους
Tsepero
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2021 1:32 pm
Λάστιχα: Bridgestone WC A005 EVO
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ορέστης

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Τρί Νοέμ 30, 2021 10:03 am

σίγουρα ανεβάζει αρκετά τις δυνατότητες του και την αυτοπεποίθηση του οδηγού.

Εκ των υστέρων έχοντας πάει σε Michelin Latttude Cross και ένα μικρό ψήλωμα, νιώθω ότι τώρα είναι το αυτοκίνητο όπως θα το ήθελα.
Πάντως ότι και αν διαλέξει κανείς είναι κρίμα να το αφήσει με τα ασφάλτινα λάστιχα του εργοστασίου.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Τρί Νοέμ 30, 2021 10:27 am

Aris11 έγραψε:.... έχοντας πάει σε Michelin Latttude Cross ( 215/60/17 ) και ένα μικρό ψήλωμα, νιώθω ότι τώρα είναι το αυτοκίνητο όπως θα το ήθελα.

Συμφωνώ απολύτως!!! Αυτό τα λέει όλα!!! :clap: :clap: :clap:
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9275
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Tsepero » Τρί Νοέμ 30, 2021 11:46 am

Είμαι σίγουρος ότι έτσι είναι, αλλά εγώ μιλάω για όποιον δεν θέλει να ξεφύγει ούτε χιλιοστό από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις, είναι σεβαστό και πχ και εγώ αυτό θα ακολουθήσω μέχρι να φύγει η εγγύηση ή προλάβω να κάνω 100.000 χλμ νωρίτερα :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Tsepero
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2021 1:32 pm
Λάστιχα: Bridgestone WC A005 EVO
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ορέστης

Re: Οδήγηση στο χιόνι - Αλυσίδες Vs Χιονοκουβέρτες Vs All Grip

Δημοσίευσηαπό Tsepero » Τετ Δεκ 01, 2021 4:45 pm

K1ngdom_GR έγραψε:Πήρα τελικά τις αλυσίδες Konig Catene da Neve E9 No 100 (9mm) ζυγίζοντας τα υπέρ και τα κατά ανάμεσα σε χιονοκουβέρτες στα 55€.Της δοκίμασα και όλας και μπαίνουν μια χαρά.


Γιατί πήγες σε 9mm; Τις κοιτουσα και εγω αυτές αλλα το manual γραφει για 10mm..
Άβαταρ μέλους
Tsepero
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2021 1:32 pm
Λάστιχα: Bridgestone WC A005 EVO
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Ορέστης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης