Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip petrol

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό john ef » Παρ Σεπ 18, 2020 8:39 pm

Εμενα μου εδωσαν και αυτοκινητο ωσπου να το αλλαξουν.Καμμια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα γιατι περιμεναν την απαντηση απο τα κεντρικα για την καλυψη της εγγυησης..Ειμαι επαρχια.Μεγαλο ρολο παιζει παντως ο εμπορος-αντιπροσωπος που αγορασες το αυτοκινητο γιατι αν θελει πιεζει και μπορει να καθαρισει σε μια τετοια δυσκολη περιπτωση!!
john ef
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2018 1:37 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Λάστιχα: Michelin lc
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: mad +3.5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: teacher
Name: Γιαννης

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Σεπ 18, 2020 9:14 pm

Μιλάμε για NV 1.600 cc VVT βενζίνης, AllGrip, ποδοκίνητο συμπλέκτη και όπως αναφέρει η συμφορουμίτησα της έδωσαν 7 χρόνια εγγύηση.
Αυτοκίνητο με ποδοκίνητο συμπλέκτη στα 20.000 - 30.000 km πολύ δύσκολα να μείνει από συμπλέκτη.
Μάλιστα υπάρχει διαβεβαίωση ότι το αυτοκίνητο δεν ζορίστηκε.
Αρκετοί από εμάς έχουμε ζορίσει τον συμπλέκτη κάποιες φορές, μπορεί να μύρισε αλλά δεν μας εγκατέλειψε.
Από όσο θυμάμαι ένας συμφορουμίτης έχει αναφέρει πρόβλημα με ποδοκίνητο συμπλέκτη στα λίγα km.
Από τις φώτο που είχε αναρτήσει φαίνονταν κατασκευαστικό λάθος.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να δεις το δίσκο και τα υπόλοιπα εξαρτήματα και να τα φωτογραφίσεις.
Φωτογράφισε τον δίσκο και από τις δύο πλευρές του και ανάρτησε τις φώτο εδώ.
Αν μπορείς έχε μαζί σου κάποιον με κάποιες μηχανολογικές γνώσεις.
Φαγωμένος είναι ο δίσκος που έχει φάει το φερμουίτ, το φάγωμα έχει φτάσει κοντά στα πριτσίνια.
Επίσης το φάγωμα του δίσκου πρέπει να είναι ομοιόμορφο.
Αν ο δίσκος είναι μονόπατα φαγωμένος ή έχει μικρή φθορά, τότε το πατινάρισμα οφείλετε σε κάτι άλλο και οπότε μιλάμε για αστοχία υλικού.
Αν ο δίσκος είναι ομοιόμορφα φαγωμένος δύσκολα να διεκδικήσεις εγγύηση. Στην αντίθετη περίπτωση διεκδικείς επισκευή μέσα στην εγγύηση.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Παρ Σεπ 18, 2020 11:12 pm

john ef έγραψε:Εμενα μου εδωσαν και αυτοκινητο ωσπου να το αλλαξουν.Καμμια εβδομαδα αν θυμαμαι καλα γιατι περιμεναν την απαντηση απο τα κεντρικα για την καλυψη της εγγυησης..Ειμαι επαρχια.Μεγαλο ρολο παιζει παντως ο εμπορος-αντιπροσωπος που αγορασες το αυτοκινητο γιατι αν θελει πιεζει και μπορει να καθαρισει σε μια τετοια δυσκολη περιπτωση!!

Είναι πολύ λυπηρό να συμβαίνει κάτι τέτοιο , αλλά δυστυχώς ισχύει, απο ότι έχω αντιληφθεί μέχρι τώρα και κατόπιν πληροφόρησης από φίλους για παρόμοια περιστατικά που έχουν αντιμετωπίσει :( με την εν λόγω αντιπροσωπεία
Τελευταία επεξεργασία από alel και Σάβ Σεπ 19, 2020 7:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Σάβ Σεπ 19, 2020 1:18 am

Tony Louk έγραψε:Φίλοι, καθώς το NV της Αλίκης είναι με μπεντζινούλα.....πάμε από την αρχή! (τουλάχιστον με εμπειρίες βενζινοκίνητων...)

( :chores-mop: :chores-mop: :chores-mop: :chores-laundry: :chores-laundry: :chores-laundry: :text-threadjacked: :text-threadjacked: :text-threadjacked: )

Τα καναμε μανταρα! Τοση ωρα νομιζα ντιζελ! :doh:
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 8:23 am

stelios8ess έγραψε:Μιλάμε για NV 1.600 cc VVT βενζίνης, AllGrip, ποδοκίνητο συμπλέκτη και όπως αναφέρει η συμφορουμίτησα της έδωσαν 7 χρόνια εγγύηση.
Αυτοκίνητο με ποδοκίνητο συμπλέκτη στα 20.000 - 30.000 km πολύ δύσκολα να μείνει από συμπλέκτη.
Μάλιστα υπάρχει διαβεβαίωση ότι το αυτοκίνητο δεν ζορίστηκε.
Αρκετοί από εμάς έχουμε ζορίσει τον συμπλέκτη κάποιες φορές, μπορεί να μύρισε αλλά δεν μας εγκατέλειψε.
Από όσο θυμάμαι ένας συμφορουμίτης έχει αναφέρει πρόβλημα με ποδοκίνητο συμπλέκτη στα λίγα km.
Από τις φώτο που είχε αναρτήσει φαίνονταν κατασκευαστικό λάθος.
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις να δεις το δίσκο και τα υπόλοιπα εξαρτήματα και να τα φωτογραφίσεις.
Φωτογράφισε τον δίσκο και από τις δύο πλευρές του και ανάρτησε τις φώτο εδώ.
Αν μπορείς έχε μαζί σου κάποιον με κάποιες μηχανολογικές γνώσεις.
Φαγωμένος είναι ο δίσκος που έχει φάει το φερμουίτ, το φάγωμα έχει φτάσει κοντά στα πριτσίνια.
Επίσης το φάγωμα του δίσκου πρέπει να είναι ομοιόμορφο.
Αν ο δίσκος είναι μονόπατα φαγωμένος ή έχει μικρή φθορά, τότε το πατινάρισμα οφείλετε σε κάτι άλλο και οπότε μιλάμε για αστοχία υλικού.
Αν ο δίσκος είναι ομοιόμορφα φαγωμένος δύσκολα να διεκδικήσεις εγγύηση. Στην αντίθετη περίπτωση διεκδικείς επισκευή μέσα στην εγγύηση.

καλημέρα stelios8ess
Ναι καταλαβαίνω.Ωστόσο ο υπεύθυνος του εξουσιοδοτημένου συνεργείου μου έδειξε τα εξαρτήματα που αφαιρεσε απο το αυτοκίνητο, βεβαιώνοντας με ότι δηλώνουν φθορά απο χρήση και όχι από κατασκευαστική αστοχία η άλλη αμέλεια και δεν έχω λόγο να  αμφισβητήσω τα λεγόμενα του, πράγμα που σημαίνει αυτομάτως πως αφενός το αυτοκίνητο δεν το έλεγξαν  ως όφειλαν κατά τον ετήσιο έλεγχο σέρβις και πως ήδη στα 15800 km ήδη υπήρχε σημαντική φθορά, αφετέρου πως τελικά η δήλωση " τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά πλέον είναι πολύ ευαίσθητα " υποδεικνύει ότι ο "χρόνος ζωής τους" είναι εξαιρετικά μειωμένος σε σύγκριση με παλαιότερα μοντέλα για ευνόητους λόγους (και δεν αναφέρομαι μόνο σε αίτια περιβαλλοντολογικά , πχ χρήση υλικών φιλικων προς το περιβάλλον και τον άνθρωπο , μη χρήση αμιάντου κλπ).

Το τελευταίο δε, δεν είναι ιδιαίτερα παρήγορο για τη μελλοντική χρήση του αυτοκινήτου απο μένα στη καθημερινότητά μου , διότι είναι πολύ πιθανό να εμφανίσει το  ίδιο πρόβλημα πάλι σε 2000 η σε 5000 km.Πράγμα που σημαίνει δηλαδή οτι εγώ ως χρήστης, όντας οδηγός για σχεδον 30 χρόνια και έχοντας αποκτήσει μια παγειωμένη οδηγική συμπεριφορά που ουδέποτε στο παρελθόν με έφερε αντιμέτωπη με παρόμοιες καταστάσεις, κάθε 20000 km θα πρέπει να επωμίζομαι το ποσό των 1000 ευρω πάνω κάτω στο επίσημο συνεργείο της αντιπροσωπείας  η σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Suzukii!!!!όπως αντιλαμβάνεστε δεν γίνεται ή ίδια χρήση του συμπλέκτη απο κάποιον που κινεί το όχημα του σε μια διαδρομή πχ μελισσια-σύνταγμα μέσω της κηφισιάς σε ώρα αιχμής με κάποιον που βγαίνει στην εθνική η βρίσκεται στην επαρχία.Εντωμεταξύ εγω θα πληρώνω τα τσιμπημένα ετήσια σέρβις μιας αντιπροσωπείας η των εξουσιοδοτημένων συνεργείων αντίστοιχα, με την ελπίδα οτι θα με καλύψει αν ομηγενητο χρειαστεί  η επταετή εγγύηση φτάνοντας να μου εχει στοιχίσει αυτό το αμάξι στα 7 χρόνια εν τέλει οχι 23 αλλα 30000 ευρώ πάνω κάτω, χωρίς να συνυπολογίσω άλλες φθορές, που τις απεύχομαι.

Όταν λοιπόν ειτε το επίσημο συνεργείο του Σφακιανάκη είτε το εξουσιοδοτημένο μου λεει πως αφενός τα ανταλλακτικά που οφείλουν  να χρησιμοποιούν πρέπει να είναι τα γνήσια (και βεβαίως αυτό επιθυμώ και γω  πάντα, πόσο μάλλον σε ένα καινούργιο όχημα με μόλις 20000 km ) και αυτά προμηθεύονται μόνο μέσω της αντιπροσωπείας και κάθε τι άλλο στο ιντερνετ που πουλιέται ως γνήσιο ανταλλακτικό της suzuki (και γω η αδαής το βρίσκω στη μισή τιμή  από τα γνήσια δικά τους ) είναι ιμιτασιόν και πως αφετέρου δεν δέχονται και δεν επιτρέπεται να τοποθετηθεί  οποιοδήποτε άλλο ανταλλακτικο που δεν δίνεται μέσω της επίσημης αντιπροσωπείας και απο μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο (αντιλαμβάνεστε αντίστοιχα τη διαφορά στα εργατικά κόστη σε σύγκριση με ένα οποιοδήποτε άλλο καλό συνεργείο), πόσο μάλλον ότι υποχρεούμαι για τα παραπάνω αν θέλω να έχω την περίφημη εγγύηση...σας ρωτώ : έχω άδικο να θεωρώ ότι όλη αυτή η περίφημη "επταετή εγγύηση" του Σφακιανάκη,που απέκτησα με την αγορά του νέου αυτοκινήτου δεν είναι απλά και μόνο μονόδρομος εισροής κεφαλαίων στα ταμεία του?

Το γεγονός δε να πιστοποιείται τόσο από γνωστούς που έχουν παρόμοιες δυσάρεστες εμπειρίες από τη συνεργασία τους με την εν λόγω αντιπροσωπεία (μη κάλυψης σοβαρών βλαβών σε καινούργια ακριβά αυτοκίνητα μέσω εγγύησης, ενω έχει παρέλθει διάστημα λιγότερο των 2 μηνων απο την αγορά τους προβάλλοντας δικαιολογίες τεχνικής φύσης πάντα), όσο και μέσα από το φόρουμ πως εν τέλει υπόκειμαι στη καλή θέληση της αντιπροσωπείας από την οποία αγόρασα το αυτοκίνητογια το αν θα με καλύψει στην εγγύηση  και πως θα είχα άλλη τύχη αν το είχα αγοράσει από κάπου αλλού, για άλλη μια φορά δεν με χαροποιεί ιδιαίτερα και μόνο ως θύμα καταναλωτή θα μπορούσα να με περιγράψω.
Για όλα τα παραπάνω μετά απο πολύ προσπάθεια τις τελευταίες μέρες κατάφερα να βρώ μετά απο συνομιλίες στην ιαπωνία ένα μαιλ στο οποίο θα γνωστοποιήσω την εμπειρία μου, γιατι πραγματικά αναρωτιέμαι αν όντως ο κατασκευαστής-Suzuki ανοικτά πλέον ακολουθεί αυτή τη γραμμή πολιτικής ενάντια  στην περιγραφή της αποστολής της (mission statement)  που διατείνεται τα ακόλουθα: 
"The Group has the motto "Develop products of superior value by focusing on the customer" in the first paragraph of its mission statement. The Group will continuously strive for manufacturing of really valuable products appreciated by customers."
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Σεπ 19, 2020 9:45 am

alel έγραψε: βεβαιώνοντας με ότι δηλώνουν φθορά απο χρήση και όχι από κατασκευαστική αστοχία η άλλη αμέλεια και δεν έχω λόγο να  αμφισβητήσω τα λεγόμενα του,


Από την στιγμή που το δέχεσαι αυτό, έχεις χάσει κάθε εγγύηση.

Ο συμπλέκτης είναι κάτι που δεν μπορεί να ελέγξει το συνεργείο την όποια φθορά του. Δεν είναι κάτι σαν τα τακάκια φρένων που μπορεί να τα ελέγξει οπτικά.
Στα NV (όπως το δικό σου) είναι υδραυλικός και αυτόματα ρυθμιζόμενος. Μπορεί φεύγοντας απο το συνεργείο ο συμπλέκτης να ήταν ΟΚ και μετά μερικά km για κάποιο λόγο να άρχισε να πατινάρει.

ΟΧΙ ο συμπλέκτης ΔΕΝ είναι για 20.000 - 30.000 km αλίμονο. Υπάρχουν εδώ τουλάχιστον πολλοί συμφορουμίτες με πολλά περισσότερα km από εσένα (μερικοί έχουν ζορίσει τα αυτοκινητα τους)
και δεν έχουν αναφέρει πρόβλημα με τον συμπλέκτη. Πρόσφατα γνώρισα συμφορουμίτη μας, που έχει όμοιο αυτοκινητο με εσένα, το οποίο χρησιμοποιεί για επαγγελματική χρήση εδώ και πέντε χρόνια.
Χωρίς κάποιο πρόβλημα με τον συμπλέκτη.

Σύμφωνα με τα γραφόμενα σου (δεν το ζόρισες) και λαμβάνοντας πως είσαι έμπειρος οδηγός, ο συμπλέκτης σε εγκατέλειψε λόγο κάποιου κατασκευαστικού προβλήματος.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 10:09 am

stelios8ess καλημέρα και καλό σκ
Αυτό που ήθελα να πω με το "βεβαιώνοντας με ότι δηλώνουν φθορά απο χρήση και όχι από κατασκευαστική αστοχία η άλλη αμέλεια και δεν έχω λόγο να  αμφισβητήσω τα λεγόμενα του¨", είναι το ότι εγω ως μη ειδικός δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω αυτό που μου δείχνουν ισχυριζόμενοι ότι δύναται να φθαρεί απο δική μου κακή χρήση και μόνο, δεν είναι ελλατωματικό προιόν γιατί τότε θα έπρεπε πχ να έχει συμβεί ....(κάτι άλλο) η αν δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο τη μονάδα παρασκευής με αποτέλεσμα να φθείρεται για παράδειγμα.Ευχαρίστως να ανεβάσω κάποιες φωτό που τράβηξα απο τα εν λόγω εξαρτήματα όπως μου τα έδειξαν κάποιες ωρες αργότερα οταν ξαναπήγα στο συνεργείο, επισημαίνοντας για άλλη μια φορά πως εγω δεν είμαι μηχανικός να κρίνω και για αυτό και το προηγούμενο σχόλιο.Αν θες αυτό που μου έκανε αμέσως εντονότερη εντύπωση ήταν το σχόλιο του μηχανικού του συνεργείου που μου τόνισε ότι πλεον αυτα τα εξαρτήματα στα καινούργια είναι "πολύ ευαίσθητα" και ότι καταλαβαίνει κανείς...

119796053_331541564843710_1419395929530258027_n.jpg

119737117_746176965947153_1462248773616257770_n.jpg

119753668_797574457661658_2672794029293691463_n.jpg

119857851_3260293074038699_3221554580346823046_n.jpg


Και για μια ακόμη φορά να σας ευχαριστήσω όλους που δείχνετε ενδιαφέρον και κατανόηση σε αυτό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω...ελπίζω να μην ζήσετε στο μέλλον κατι αντίστοιχο και ίσως η δική μου περίπτωση να συνεισφέρει σε μια πιο ευνοική μεταπωλητική πολιτική απεναντι στον καταναλωτή απο την εν λόγω αντιπροσωπεία σε αντίστοιχες περιπτώσεις
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 10:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωμάτωση φωτογραφιών (πατάμε πάντα το "Προβολή στη δημοσίευση" αφού πρώτα κάνουμε κλικ με το mouse μέσα στο κείμενο στο σημείο όπου θέλουμε να φαίνεται η φωτογραφία μας)
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Σεπ 19, 2020 10:38 am

alel έγραψε:το σχόλιο του μηχανικού του συνεργείου που μου τόνισε ότι πλεον αυτα τα εξαρτήματα στα καινούργια είναι "πολύ ευαίσθητα" και ότι καταλαβαίνει κανείς...


Μπορεί στα παλαιότερα αυτοκινητα το γκρουπ του συμπλέκτη να έβγαζε 200.000 + km
Μπορεί στα νεότερα να βγάζει 150.000 km
OXI όμως 20.000 km μη τρελαθούμε :D (έτσι να του πεις)

Ο περισσότερος κόσμος δεν έχει τεχνικές γνώσεις γύρω απο το αυτοκίνητο, δεν κακό.
Ακόμα και απο τους τεχνικούς λίγοι έχουν σωστή κατάρτιση. Τα αυτοκινητα είναι πλέον πιο πολύ κομπιούτερ.

Βρες άνθρωπο με τεχνικές γνώσεις και ψάξε το θέμα.

Υ.Γ. Έβαλες φώτο και σχολιάζω...
Ο δίσκος αν και έχει "ανάψει" δεν έχει μεγάλη φθορά. Η φθορά δεν έφτασε στα πριτσίνια.
Επίσης οι κάθετες γραμμές επάνω στο φερμουίτ του δίσκου ακόμα φαίνονται.
Το πιο πιθανό το πλατό δεν πατούσε (δεν κούμπωνε) σωστά επάνω στον δίσκο.
Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με το πλατό ή κάτι άλλο δεν το άφηνε να πατήσει σωστά.

Υ.Γ 2 Σχολιάζω τα απο κάτω γραφόμενα
Αν το αυτοκινητο κάπου στα χιόνια βουλιάξει, αν κάπου το ζορίσουμε, μπορεί να ζεσταθεί ο δίσκος και να μυρίσει
αλλά δεν θα μας εγκαταλείψει ο συμπλέκτης τόσο εύκολα.
Τελευταία επεξεργασία από stelios8ess και Σάβ Σεπ 19, 2020 11:04 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 10:42 am

όσον αφορά τον εν λόγω μηχανικό που πραγματικά απο γνωστούς με διαβεβαίωσαν ότι ειναι αρκετα έμπειρος και έντιμος να προσθέσω πως όπως είπες και συ στην αντίδραση μου οτι δεν δυναται να συμβεί αυτό σε μόλις 20.000 km πόσο μάλλον σε 5.000 km απο το τελευταίο σέρβις, η απάντηση που έλαβα ηταν πως μπορεί να συμβει και σε ενα λεπτό..πχ αν ζοριστεί κάπου και με διαβεβαίωσε πως και ο ιδιος με τοσα χρόνια εμπειρία τον έχει κάψει στα χιόνια διότι είχε κολλήσει σε χαντακι...αυτά μου ειπε αυτα μεταφέρω.Στο ερώτημα δε του φίλου μου που ηταν παρων αν δηλαδή εμείς τελικά θελήσουμε να το παμε σε ενα βουνο η σε χιόνια πως θα το πάμε ..τη στιγμή που είναι τοσο επίφοβο...η απάντηση ηταν με προσοχή επιλέγοντας πάντα την επιλογή " snow"...περιττό να αναφέρω πως στους εν λόγω χωματόδρομους της τήνου...για τον παραπάνω λόγο είχα χρησιμοποιήσει την παραπάνω επιλογή προκειμένου να μη ζορίσω το αυτοκίνητο .....
Μόλις ανέβασα Στέλιο...τουλάχιστον εγω τις βλέπω , ελπίζω και σείς :D .Ελπίζω να φωτογράφισα τα δικά μου εξαρτήματα (όπως με διαβεβαίωσαν ) και όχι κάποια άλλα, αλίμονο αν αρχίσω να σκέφτομαι και τετοια σενάρια...
Και σε ευχαριστώ και πάλι για τη συμπαράσταση και για τα χρήσιμα σχόλια
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 10:56 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Όταν απαντάμε ακριβώς από κάτω, δεν παραθέτουμε το κείμενο. Αν θέλουμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένη πρόταση του από πάνω μας, παραθέτουμε αυτό το τμήμα μόνο. Μεγάλες παραθέσεις χωρίς λόγο κουράζουν τον αναγνώστη
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:00 am

alel έγραψε:Αυτό που ήθελα να πω με το "βεβαιώνοντας με ότι δηλώνουν φθορά απο χρήση και όχι από κατασκευαστική αστοχία η άλλη αμέλεια και δεν έχω λόγο να  αμφισβητήσω τα λεγόμενα του¨", είναι το ότι εγω ως μη ειδικός δεν έχω τη δυνατότητα να κρίνω αυτό που μου δείχνουν ισχυριζόμενοι ότι δύναται να φθαρεί απο δική μου κακή χρήση και μόνο, δεν είναι ελλατωματικό προιόν γιατί τότε θα έπρεπε πχ να έχει συμβεί ....(κάτι άλλο) η αν δεν έχει τοποθετηθεί σωστά απο τη μονάδα παρασκευής με αποτέλεσμα να φθείρεται για παράδειγμα.

Μηχανικός αυτοκινήτων δεν είμαι, αλλά προσωπική μου άποψη βλέποντας την κατάσταση του δίσκου και του πλατό, θεωρώ ότι το υλικό έχει "καεί"... και όχι από το πόδι του οδηγού....

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις στην κατοχή σου τα παλιά υλικά και να το ψάξεις το πράγμα βαθύτερα....
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:04 am

stelios8ess έγραψε:
Υ.Γ. Έβαλες φώτο και σχολιάζω...
Ο δίσκος αν και έχει "ανάψει" δεν έχει μεγάλη φθορά. Η φθορά δεν έφτασε στα πριτσίνια.
Επίσης οι κάθετες γραμμές επάνω στο φερμουίτ του δίσκου ακόμα φαίνονται.
Το πιο πιθανό το πλατό δεν πατούσε (δεν κούμπωνε) σωστά επάνω στον δίσκο.
Μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με το πλατό ή κάτι άλλο δεν το άφηνε να πατήσει σωστά.


Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Στέλιο γιαυτη τη πληροφορία διότι εγω δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να κρίνω όπως προανέφερα τόσες φορές ήδη.Τα παραπάνω που αναφέρεις θα δημιουργούσαν πρόβλημα εκτεταμένο και στο βολάν? Και αν πράγματι ισχύει κάτι τετοιο μήπως θα μπορούσατε-σες να με κατευθύνετε-εις σε ένα μηχανικό ώστε ίσως να μπορέσω να έχω και γω κάποια παραπάνω στοιχέια που να τεκμηριώνουν τα λεγόμενά μου? Βεβαίως αν δεν επιτρέπεται δημόσια να αναφερθούμε σε ονόματα για λόγους διαφήμισης η οτιδήποτε άλλο θα το εκτιμούσα αν θα μπορούσατε να μου αποστείλετε περαιτέρω πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα.Ευχαριστώ πολύ και πάλι :-)

119829344_1011531915956323_3448861072542355837_n.jpg
το βολάν οπως προσπάθησα να το φωτογραφίσω πάνω στο αμάξι μου..Μου ειπε οτι και εδω η ζημιά ειναι εκτεταμένη
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 11:09 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωμάτωση φωτογραφιών (πατάμε πάντα το "Προβολή στη δημοσίευση" αφού πρώτα κάνουμε κλικ με το mouse μέσα στο κείμενο στο σημείο όπου θέλουμε να φαίνεται η φωτογραφία μας)
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό panoshm » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:08 am

Εδώ :arrow: θα δεις την κατάσταση του "μαμά" δίσκου-πλατό-βολάν, μετά από 185000km χρήσης.

Ο δικός σου κατέστρεψε και το βολάν :shock: Αν είναι δυνατόν! Πρέπει να βρεις τι φταίει...
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:19 am

βρε παιδιά αυτό προσπαθώ και γω...να δω τι έχει συμβεί :shock: , επαναλαμβάνω δεν έχω κολλήσει κάπου, δεν έχω παει σε χιόνια η βουνό, δεν έχω πέσει σε χαντάκια κλπ...αλλά οταν μου λενε εσύ το έκανες και δεν ειναι κατασκευαστικό λάθος κλπ, πες τε μου εγω τελικά πως μπορώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας :cry:
Χθες πήρα άδεια απο τη δουλειά μου και ασχολούμαι όλη μέρα προσπαθώντας να βρώ τρόπο επικονωνίας με suzuki ιαπωνία, να ψάχνω στο youtube να βρω αντίστοιχα βιντεο που να καταγράφουν παρόμοια περιστατικα, εστω και σε παλιότερα μοντέλα κλπ, έχω μιλήσει με φίλους και με γνωστούς που μου ανέφεραν τις δικές τους δυσάρεστες εμπειρίες απο την εν λόγω αντιπροσωπεία και για να μη μακρυγορώ με λίγα λόγια μου είπαν ότι κακώς εμπιστεύομαι τη παγίδα της επταετούς εγγύησης , που μόνο στόχο έχει να μου αδειάζει τη τσέπη στα εξουσιοδοτημενα και επίσημα συνεργεία της για τα επόμενα χρόνια, μέσω σέρβις και αγοράς ανταλλακτικών...
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...βεβαίως δεν θα ήθελα να μπω σε μια μακροχρόνια δικαστική περιπέτεια με έναν όμιλο οπως του Σφακιανάκη , ούτε βέβαια δύναμαι να πληρώσω ξαφνικά αυτη τη βλαβη (1000 ευρω πανω κατω) η την επόμενη με μια και καλά εκπτωση 30% στα ανταλλακτικα καλη τη πίστη όπως μου ανέφερε ο μηχανικός και να προχωρώ ταυτόχρονα και στο δευτερο ετήσιο σέρβις με μολις 5000 km απο το τελευταιο με ενα κοστος οπως αντιλαμβανομια γυρω στα 370 ευρώ πανω κατω (συμπεριλαμβανομένων τακάκια μιας και ειχα;ν πει να τα αλλαξω περι τις 21000 km).
Εν ολίγοις είμαι σε απόγνωση και δεν ξερω που αλλου να απευθυνθώ :(.Το αυτοκίνητο πρέπει να φτιαχτεί, δεν μου έχουν δωσει όχημα αντικατάστασης και βέβαια εγω θα κληθώ τις επόμενες μέρες να τους πληρώσω, προκειμένου να παραλάβω το όχημά μου.Τι να έκανα δηλαδή τη στιγμή που το παω συνεργεία και μου λενε πρπει να λυθει να δουμε τι φταίει? αυτό δεν θα το έκαναν τσάμπα και τη στιγμή που με ενημέρωσαν για τη βλάβη τι επιλογές είχα? να τους πω δέστε το να το πάρω να το παω αλλού να το ελέγξουν τι φταέι και δεν σας πληρώνω?και που να το πήγαινα ? δεν είμαι μηχανικός επαναλαμβάνω!!!ο υπεύθυνος συνεργειου του σφακιανάκη να μου λεει οτι συμφωνει μαζί μου ότι δεν είναι δυνατόν να συμβαινει αυτό, αλλα δεν μπορει να κανει τίποτα, ο αλλος υπεύθυνος να μου λεει οτι με πιστευει αλλα η αντιπροσωπεία δεν το δέχεται κλπ...χαοοςςςς..βεβαια αυτες τις τεχνικές λεπτομέρεις που αναφέρετε ότι δηλαδη το πλατο πιθανον δεν κουμπωνε καλα πανω στο δισκο, δεν τις ανέφερε επουδενί..εστίασε ότι δεν βρήκε κατι αλλο σπασμένο η καποιο ανταλλακτικό ελλατωματικό ...αυτα μου ειπαν αυτα μπορω να πω συγνωμη αν δεν μπορω να βοηθησω περαιτερω... :(
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 11:41 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Όταν απαντάμε ακριβώς από κάτω, δεν παραθέτουμε το κείμενο. Αν θέλουμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένη πρόταση του από πάνω μας, παραθέτουμε αυτό το τμήμα μόνο. Μεγάλες παραθέσεις χωρίς λόγο κουράζουν τον αναγνώστη
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:27 am

Το βολάν φαίνεται να έχει ανάψει και αυτό, όπως και το πλατό.
Το όλο πάτημα, κούμπωμα το κάνει το πλατό.
Το μεταλλικό εξάρτημα που έχει ελατήριο στην μέση και μοιάζει με ήλιο.
Το βολάν είναι μια μεταλλίκι πλάκα (βιδωμένη στον στρόφαλο) που γυρίζει.
Δύσκολα παθαίνει ζημιά. Αν το κοιτάξουμε με προσοχή και διαπιστώσουμε πως
στην επιφάνια πατήματος έχουν δημιουργηθεί κάτι σαν ρυτίδες τότε θέλει αλλαγή.
Αλλιως το περνάμε με ένα σμυριδόπανο για να φύγουν οι γυαλάδες απο το ζέσταμα.

Συνεργείο δεν μπορώ να υποδείξω στην Αθήνα, μένω Θεσσαλονίκη.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Πρόβλημα με δίσκο πλατό βολάν σε vitara 1600 all grip/βεντζ

Δημοσίευσηαπό alel » Σάβ Σεπ 19, 2020 11:39 am

ωστόσο σε ευχαριστώ στέλιο και πάλι :-)
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Σεπ 19, 2020 11:40 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση παράθεσης. Όταν απαντάμε ακριβώς από κάτω, δεν παραθέτουμε το κείμενο. Αν θέλουμε να απαντήσουμε σε συγκεκριμένη πρόταση του από πάνω μας, παραθέτουμε αυτό το τμήμα μόνο. Μεγάλες παραθέσεις χωρίς λόγο κουράζουν τον αναγνώστη
alel
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:10 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: aliki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες