Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Re: Κλοπή εγκεφάλου από Suzuki Vitara σήμερα

Δημοσίευσηαπό madjasgr » Παρ Ιουν 14, 2019 1:06 pm

stephos έγραψε:Τον πρώτο χρόνο σε περίπτωση ολικής κλοπής, σου αποζημιώνουν την συνολική αξία του αυτοκινήτου δηλ όσο έδωσες για να το αγοράσεις, το γράφει και στο συμβόλαιο.
Μετά υπάρχουν επίσημοι πίνακες που εκδίδονται από τις ασφαλιστικές εταιρείες και υπολογίζουν την "αντικειμενική" αξία του αυτοκινήτου, η οποία είναι μεγαλύτερη από όσο θα στο αγόραζε ένας έμπορος αλλά μικρότερη αν το πούλαγες σε ιδιώτη.
Το θέμα μας όμως εδώ είναι τί γίνεται με την μερική κλοπή. Αν πχ μου κλέψουν τον εγκέφαλο τί γίνεται? Μου λέει η ασφαλιστική πήγαινε πάρτον και φέρε μας το τιμολόγιο να στο πληρώσουμε ή πέφτει και του ανταλλακτικού η τιμή (η αποζημιούμενη αξία εννοώ) λόγω παλαιότητας του αυτοκινήτου, παρότι το ανταλλακτικό θα το αγοράσω καινούργιο; Αυτό θα είναι στα πολύ ψιλά γράμματα που εγώ με την πρεσβυωπία μου δεν υπάρχει περίπτωση να διαβάσω :geek: :lol:
Αν κάποιος ξέρει κάτι επ' αυτού ας μας διαφωτίσει.


Ανάλογα με την ασφαλιστική ισχύει αυτό με την ολική κλοπή ή με τους όρους που έχεις συμφωνήσει το συμβόλαιο. Στη Allianz π.χ. που έχω και μέχρι τη λήξη του δανείου που έχω με την τράπεζα για την αποπληρωμή του αυτοκινήτου, έχω ολική κλοπή ίση με την αρχική αξία του αυτοκινήτου. Και μου το τόνισε και ο πωλητής αυτό, δλ αν μου το κλέψουν τον 5ο χρόνο π.χ. και είναι ήδη 5ετίας το αυτοκίνητο, θα πάρω την αρχική αξία του αυτοκινήτου που γράφει και το ασφαλιστήριο (22.410 ευρώ). Για την ασφάλεια δίνω 135 ευρώ το τρίμηνο, δλδ 540 ευρώ το χρόνο και έχει μέσα τα πάντα, ακόμα και ολική αποζημίωση από χαλαζόπτωση.
Ζήρεια is calling me and i must go...
Άβαταρ μέλους
madjasgr
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής - Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Toyo Open Country AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: +45mm (MAD + TOYO)
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: madjas
Name: Κωνσταντίνος

Re: Κλοπή εγκεφάλου από Suzuki Vitara σήμερα

Δημοσίευσηαπό stephos » Παρ Ιουν 14, 2019 9:56 pm

Αν κατάλαβα καλά μάλλον έχεις μικτή ασφάλεια που καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Εγώ για ολική και μερική κλοπή συν τα βασικά εννοείται δίνω περίπου 320 το χρόνο. Αλλά για να μείνουμε στο θέμα, η μερική κλοπή πώς αποζημιώνεται; Και θα επιμείνω, αν μου κλέψουν τον εγκέφαλο, θα μου πληρώσουν την αξία του καινούργιου ανταλλακτικού, συν την εργασία, συν τίποτα ζημιές γύρω γύρω που θα μου έχουν κάνει; Αυτο είναι κάτι που δεν μπορώ να κατανοήσω και εύχομαι να μην χρειαστεί να το μάθω (όπως και για κανέναν άλλο εδώ μέσα) από πρώτο χέρι.
stephos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:59 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Continental EcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασίου
cb: Όχι
Aka: stephos
Name: Στέφανος

Re: Κλοπή εγκεφάλου από Suzuki Vitara σήμερα

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Ιουν 14, 2019 10:05 pm

Γιατί 320 € τον χρόνο :eek:
Δίνω 140 € το εξάμηνο έχω όλα αυτά περί κλοπής, φουλ πακέτο + οδική βοήθεια,
και κάθε εξάμηνο μαζί με το συμβόλαιο και πράσινη κάρτα.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Ιουν 14, 2019 11:59 pm

:doh: Πως ξεφύγατε πάλι, ένας Θεός ξέρει... :eek:

Ο τίτλος του θέματος εμπλουτίστηκε :ugeek:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30475
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Σάβ Ιουν 15, 2019 9:07 am

Ευχαριστούμε :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό costas66 » Σάβ Ιουν 15, 2019 10:26 am

panoshm έγραψε::doh: Πως ξεφύγατε πάλι, ένας Θεός ξέρει... :eek:

Ο τίτλος του θέματος εμπλουτίστηκε :ugeek:

Κάντο τότε και . . . . " συζήτηση περί συναγερμών και ασφαλειών. . . . " :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7369
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Κλοπή εγκεφάλου από Suzuki Vitara σήμερα

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Σάβ Ιουν 15, 2019 1:33 pm

stephos έγραψε:Αν κατάλαβα καλά μάλλον έχεις μικτή ασφάλεια που καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Εγώ για ολική και μερική κλοπή συν τα βασικά εννοείται δίνω περίπου 320 το χρόνο. Αλλά για να μείνουμε στο θέμα, η μερική κλοπή πώς αποζημιώνεται; Και θα επιμείνω, αν μου κλέψουν τον εγκέφαλο, θα μου πληρώσουν την αξία του καινούργιου ανταλλακτικού, συν την εργασία, συν τίποτα ζημιές γύρω γύρω που θα μου έχουν κάνει; Αυτο είναι κάτι που δεν μπορώ να κατανοήσω και εύχομαι να μην χρειαστεί να το μάθω (όπως και για κανέναν άλλο εδώ μέσα) από πρώτο χέρι.

Το αυτοκινητο ειναι καινουργιο...εχει εγγυηση...οι εργασιες θα γινουν σε αντιπροσωπεια λοιπον...θα στα πληρωσει ολα η ασφαλιστική η εσυ και μετα θα τους πας τα τιμολογια...εσυ θα χρεωθεις την ψυχικη ταλαιπωρια και τις μερες χωρις αυτοκινητο θα πρεπει να βρεις τι θα κανεις...αυτο ειναι η μερικη κλοπη χωρις απαλλαγη...
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Κλοπή εγκεφάλου από Suzuki Vitara σήμερα

Δημοσίευσηαπό madjasgr » Σάβ Ιουν 15, 2019 7:14 pm

stephos έγραψε:Αν κατάλαβα καλά μάλλον έχεις μικτή ασφάλεια που καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Εγώ για ολική και μερική κλοπή συν τα βασικά εννοείται δίνω περίπου 320 το χρόνο. Αλλά για να μείνουμε στο θέμα, η μερική κλοπή πώς αποζημιώνεται; Και θα επιμείνω, αν μου κλέψουν τον εγκέφαλο, θα μου πληρώσουν την αξία του καινούργιου ανταλλακτικού, συν την εργασία, συν τίποτα ζημιές γύρω γύρω που θα μου έχουν κάνει; Αυτο είναι κάτι που δεν μπορώ να κατανοήσω και εύχομαι να μην χρειαστεί να το μάθω (όπως και για κανέναν άλλο εδώ μέσα) από πρώτο χέρι.


Όχι, δεν έχω μικτή ασφάλεια, την κανονική έχω που συνοδεύεται απο το δάνειο που έχω στην τράπεζα.
Ζήρεια is calling me and i must go...
Άβαταρ μέλους
madjasgr
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2018 9:57 pm
Τοποθεσία: Λαγονήσι Αττικής - Άνω Τρίκαλα Κορινθίας - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Toyo Open Country AT3
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: +45mm (MAD + TOYO)
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: madjas
Name: Κωνσταντίνος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Ιουν 16, 2019 12:14 am

stelios8ess έγραψε:Ευχαριστούμε :D

Για το αχταρμά θέμα? Παρακαλούμε :whistle: :mrgreen:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30475
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό stephos » Τετ Ιουν 19, 2019 2:08 pm

StefanosM έγραψε:
stephos έγραψε:Αν κατάλαβα καλά μάλλον έχεις μικτή ασφάλεια που καλύπτει σχεδόν τα πάντα. Εγώ για ολική και μερική κλοπή συν τα βασικά εννοείται δίνω περίπου 320 το χρόνο. Αλλά για να μείνουμε στο θέμα, η μερική κλοπή πώς αποζημιώνεται; Και θα επιμείνω, αν μου κλέψουν τον εγκέφαλο, θα μου πληρώσουν την αξία του καινούργιου ανταλλακτικού, συν την εργασία, συν τίποτα ζημιές γύρω γύρω που θα μου έχουν κάνει; Αυτο είναι κάτι που δεν μπορώ να κατανοήσω και εύχομαι να μην χρειαστεί να το μάθω (όπως και για κανέναν άλλο εδώ μέσα) από πρώτο χέρι.

Το αυτοκινητο ειναι καινουργιο...εχει εγγυηση...οι εργασιες θα γινουν σε αντιπροσωπεια λοιπον...θα στα πληρωσει ολα η ασφαλιστική η εσυ και μετα θα τους πας τα τιμολογια...εσυ θα χρεωθεις την ψυχικη ταλαιπωρια και τις μερες χωρις αυτοκινητο θα πρεπει να βρεις τι θα κανεις...αυτο ειναι η μερικη κλοπη χωρις απαλλαγη...

Ευχαριστώ Στέφανε...
stephos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 31, 2019 9:59 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Continental EcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Εργοστασίου
cb: Όχι
Aka: stephos
Name: Στέφανος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό g@rret » Τετ Ιουν 19, 2019 6:49 pm

Κατι τέτοια διαβάζω και μετα αγχώνομαι, εαν υπάρξει ενδιαφέρον μπορώ να αναλύσω τα περί gps tracker την εγκατάσταση τους και τι λάθη γίνονται. Απλά δεν ξέρω πώς εξασφαλίζουμε την ιδιωτικότητα του φορουμ.

Οι συναγερμοί πάντως οταν δε παρέχουν τηλεειδοποίηση ειναι πολύ βασικό μέτρο σχεδόν ανούσιο
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Τετ Ιουν 19, 2019 7:30 pm

Ανουσιο εκτος αν το παρκαρεις στην αυλη σου το αμαξι....το ανεφερα και εγω παραπανω..ποσο εχει ο εγκεφαλος καινουργιος ρε παιδια ετσι για την συζητηση?
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Ιουν 20, 2019 10:07 am

g@rret έγραψε:Κατι τέτοια διαβάζω και μετα αγχώνομαι, εαν υπάρξει ενδιαφέρον μπορώ να αναλύσω τα περί gps tracker την εγκατάσταση τους και τι λάθη γίνονται. Απλά δεν ξέρω πώς εξασφαλίζουμε την ιδιωτικότητα του φορουμ.

Οι συναγερμοί πάντως οταν δε παρέχουν τηλεειδοποίηση ειναι πολύ βασικό μέτρο σχεδόν ανούσιο


Γράψε την γνώμη σου, αυτά που ξέρεις, χωρίς να μιλάς για μια συγκεκριμένη μάρκα ή να την αναφέρεις.
Ούτε είναι ασφαλές να μιλάς για τον συναγερμό του αυτοκινήτου σου. ;-)
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό g@rret » Πέμ Ιουν 20, 2019 7:49 pm

Ωραία λοιπόν , τα παρακάτω είναι λίγο γενικά και προφανώς δεν γίνετε να τα κάνεις όλα (παράλογο) απλά τα αναφέρω για να μπαίνουμε στην λογική .

Συναγερμοί

1.Ασφαλίζουμε να μην μπορούν να βγουν εύκολα τα καλώδια απο την μπαταρία
(αλλεν , torx, βίδες με παξιμάδι ασφαλείας απο την άλλη πλευρά όπου μπορούμε κλπ να κάνει καλό σώμα με του πόλους και ολα οκ ή καλύπτουμε την μπαταρία με πλαστικό καπάκι ασφαλισμένο ιδιοκατασκευή ).

α.Πάντα συνδέουμε σε ξεχωριστή γραμμή

2.Ο συναγερμός πρέπει να έχει sos button λειτουργία ή πρόβλεψη για τα συνδέσεις των παρακάτω .
Ασφαλίζουμε με επαφή (ξεχωριστή ή συνδυαστικά με τον υπάρχον αισθητήρα/κλείδωμα του καπό ) καπό ΤΟΥΛΆΧΙΣΤΟΝ , σε περίπτωση παραβίασης ενεργοποιείτε.
Όπου είναι εφικτό χρησιμοποιούμε και τους διακόπτες στις πόρτες (99% είναι στανταρ αλλα λέμε ) , υπάρχουν συστήματα που βλέπουν μονο την πόρτα του οδηγού και οχι τις άλλες (πχ πορτ παγκαζ ).

3.Συναγερμός χωρίς δικιά του μπαταρία backup πρακτικά δεν ειναι συναγερμός , εάν δεν έχει υπάρχουν κυκλώματα τροφοδοσίας που μπορούν να φορτίσουν μικρές μπαταρίες συναγερμών ( Σειρήνας για την ακρίβεια NiMH ) όπου αποκτάμε backup τροφοδοσία (έχει μια διαδικασία αλλα σε κάποιες εφαρμογές αξίζει ). Το αποφεύγουμε αλλα υπάρχει σαν λύση (πχ σε φορτηγάκι ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά που ενεργοπ. απο κραδασμό ή συναγερμό ) .

4.Ο συναγερμός συνδέετε ανεξάρτητα με δικό του κοντρολάκι , αυτό που αναφέρθηκε για το κεντρικό κλείδωμα είναι ενα χουσούρι που πρέπει να ελέγχετε οπως και το εαν δεν μένει ανενεργός οταν πχ το σηκώσουν απο μπροστά (πχ εαν στο πάρει ο γερανός ) .

5.Υπολογίζουμε την κατανάλωση του συστήματος (μην βαρέσει για 2 ώρες και μετα απλά δεν εχει μπαταρία , εννοείτε πως πρέπει να έχουμε μια καλής χωρητικότητας μπαταρία ).

6.Η εκγατάσταση του συναγερμού ΔΕΝ γίνετε στον χώρο τις μηχανής , επίσης αντίστοιχα και η σειρήνα. (Βαλε την φαντασία σου )

7. Οπου είναι εφικτό βάζουμε μεσω ρελε να ενεργοποιούνται 2 ανεξάρτητες σειρήνες .

8. Προσέχουμε να μην μπορεί εύκολα να "μπουκωθεί" η σειρήνα .

9. Για το sos button να προσθέσω οτι με εφαρμογή πλακέτας timer μπορούμε να βάλουμε χρόνο ετσι ώστε οταν ανοίξει κάποια πόρτα και πάρει μπροστά το αμάξι (ανεξάρτητα εαν θα ενεργοποιηθεί ο συναγερμός ) εαν δεν κλείσουμε πχ κάποιο διακόπτη ( κρυφό προφανώς ) θα δίνει sos . ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ πολλά sos button λειτουργούν σαν πληκτρολόγιο για να μπει η συσκευή σε programmer mode συνήθως για να προσθέσεις τηλεχειριστήριο (εαν ξέρει απο αυτά μαλλον δεν το γλυτώνεις αλλα λέμε ) .

Εγκατάσταση

1.Επιλέγουμε σωστής διατομής καλώδια καθώς και ασφάλειες/ασφαλειοθήκες .

2 . Οι ενώσεις γίνονται σωστά ¨
α.κλέφτες καλωδίων ---> μονωτική ---> δεματικό απο πάνω
β. κόλληση με καλάι ---> μονωτική ---> δεματικό απο πάνω
(το δεματικό το βάζουμε γιατί η κόλλα τις μονωτικής ξεραίνετε και χαλαρώνει )
υπάρχει και σε υγρή μορφή κολλητική ταινία , ειδικά για παλιά καλώδια που εχει φύγει η μόνωση βολεύει

3.Προσέχουμε ποιος μας βάζει τέτοια πράγματα , για μενα η καλύτερη λύση είναι να πας σε ενα ηλεκτρολόγο αυτοκ. και να του πείς "Πέρνα ενα καλώδιο μέχρι το προτ παγκαζ που να αντέχει Χ amper" και μετά παίξε μπάλα μόνος.
Εδω να αναφέρω οτι πολλά συστήματα μπορούν με διάφορα σενάρια να κόψουν τροφοδοσία σε τρόμπες καυσίμου , μίζες , ecu προσωπικά θεωρώ οτι όσο λιγότερο παρεμβαίνουμε στα ηλεκτρονικά του τόσο καλύτερα

Τα παραπάνω ισχύουν κατα κάποιο τρόπο και για τα gps tracker , δεν είμαι σε θέση να αναφέρω ποιο μεθοδικά τα παραπάνω αλλα μπορώ να απαντήσω σε συγκεκριμένες ερωτήσεις εαν υπάρχουν , πολλοί θα πούνε "τι λέει ο τρελός " και θα έχουν δίκιο ,εγω παραθέτω την "λογική" προσέγγιση που οι περισσότεροι επαγγελματίες δεν θα ακολουθήσουν καθώς κοστίζει σε χρήμα , χρόνο και τυχών προβλήματα που θα πρέπει να λύσει αργότερα . Είναι ενας μπούσουλας

Πάνος
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Κλοπή εγκεφάλου και συζήτηση περί συναγερμών...

Δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » Παρ Ιουν 21, 2019 9:49 am

την τρίτη αφαιρέσαν και απο ένα συνάδελφο (εκτός φόρουμ) τον εγκέφαλο απο το vitara του.....το νού σας παίδες!!
τσακωμένος με την άσφαλτο (quality-passed συγκρουόμενα vitara 1.6-8v, jimny 1.3 grand vitara 1.6-16v)
current test ford fiesta ecoboost 100ps
Άβαταρ μέλους
ΜΠΑΟΥ
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: n.york
Λάστιχα: hankook
Διάσταση ελαστικών: 195/50-15
Suspension: sach st
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: γορίλας
Name: ΝΙΚΟΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 6:03 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 10, 2024 7:46 pm Καλησπέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 10, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες