ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό tsalk » Πέμ Νοέμ 29, 2018 2:00 pm

Αγοράστηκε καινούργιο τον 9/2017
μετα απο 8 μηνες φυσιολογικής λειτουργίας του σε δρομους μονο, ξεκίνησα να ακουω καποια τριξίματα στο κατω μερος του αυτοκίνητου και μετα απο επισκεψη σε συνεργείου του σφακιανακη βρηκαν οτι εχει πρόβλημα το μεσαίο καζανακι της εξάτμισης και μου το άλλαξαν με καινούργιο στην εγγύηση βεβαια..
μετα απο 1 μηνα το αμαξι αρχισε να τρέμει σε στάση , να τρεμοπαίζουν οι στροφες σε σταση , να ρετάρει στην πορεία και μετα να μην παιρνει και μπροστα ευχολα (μετα απο 2 με 3 μηζιες) έπαιρνε και ολα αυτα σε διαστημα 2 εβδομαδων και το αμαξι να ειναι 10 μηνων και με 18.000 χιλιομετρα παντα με νορμαλ λειτουργια μιας και ειναι για οιγενειακη χρηση...επισκεψη πάλη στο συνεργείου του σφακιανακη οπου διαγνωστικέ να χανει συμπιεση ο πρωτος και ο τεταρτος κυλινδρος....(αιτία άγνωστη απο τι περιήλθε μεχρι και σημερα) αποτελεσμα να παμε σε αντικατάσταση καινούργιου κινητήρα με όλα τα παρελκόμενα, μεχρι και μπεκ (ενα μηνα μεσα το αμαξι) σε ερωτηση μου παιδια θα ειναι οπως ηταν το αμαξι μου? με διαβεβαίωσαν οτι θα ειναι και καλύτερο απο καινούργιο..καλή τη πίστη εγω λοιπον προχωρησα στην εν λογο επισκευή σε ενα καινούργιο αυτοκίνητο...
μετα απο 2 εβδομαδες αποχώρησης απ το συνεργείο με καινούργιο κινητηρα τωρα ποια, στις πρωινές εκκινήσεις άκουγα νερα απ το κατω μερος της μηχανής να ανεβαίνουν προς τα πάνω..δηλαδη παρελαβα ενα αυτοκίνητο που κανει σαν πλυντηριο ρουχων τωρα ποια...
επίσης το αυτοκίνητο απο τα 140 χιλιομετρα και πανω στην εθνικη τρίζει ολόκληρο το αμάξωμα του (οχι το τιμονι) το αμαξωμα.. οπως και δεν φρενάρει σωστά, πρεπει να πατησεις δυνατα το ποδι σου στο φρενο για να φρεναρει και να ακινητοποιηθεί οπως πρεπει ...
συμπερασμα δικο μου οτι το αμαξι ειναι ελατωματικο απ την μανα του...οπως σας τα περιέγραψα εσάς τα περιέγραψα και στην σφακιαννακης αβεε στο τμημα παράπονων ..η απαντηση τους? περάστε απ το συνεργείο να τα δούμε και να τα φτιάξουμε στην εγγύηση φυσικά...λεω παιδια πηρα ενα καινούργιο αυτοκίνητο για να γίνω υπάλληλος του συνεργείου σας...?? Η θεωρείτε σωστό να αλλάζουμε κάθε λίγο και λιγάκι όλο το αμάξι? εχει χαθει καθε εμπιστοσυνη στο όχημα , το οχημα ειναι οικογενειακό εχουν τεθεί και θέματα ασφάλειας στο αυτοκίνητο με τα φρένα του και τον κινητήρα του και απαιτώ την αντικαταστασή του όπως ορίζει και ο νόμος περί ελλατωματικών προιοντον μέσα στην εγγύηση ...απάντηση δεν πήρα, συνεχίζουν να υποστηρίζουν κυριε πηγαίνετε στο συνεργείο μας να σας το επισκευασουμε.. απο εδω και περα βεβαια το αναλαμβάνει ο δικηγόρος μου το θεμα προς επίλυση του.. αυτα τα θέματα ήθελα να σας γραψω και να ενημερωθείτε για το πως σε αντιμετοπίζουν οι (μεγαλες εταιριες του χωρου οταν πρόκειτε για ενα αποδεδειγμένα ελαττωματικό προιον που σου πούλησαν) συνεργείο , συνεργείο, συνεργείο και καθε λιγο και λιγακι να εχω τον φόβο, μην ακούσεις η καταλάβεις οτι κατι δεν παει καλα με το καινουργιο αυτοκινητυ που αγορασες....
tsalk
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 10:47 am
Λάστιχα: michelin
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: 15
cb: Όχι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Νοέμ 29, 2018 3:27 pm

Απ' ότι διαβάζω έχεις τον 1.600αρι κινητήρα βενζίνης της suzuki, που έχει βγει πολύ καλός.
Πως σου προέκυψαν όλα αυτά με τόσα λίγα χλμ. είναι αξιοπερίεργο.
Το να σε δώσουν άλλο αυτοκίνητο δεν νομίζω, θα σε τρέχουν από επισκευή σε επισκευή.
Φίλε μου έπλεξες, καλό κουράγιο.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό tsalk » Πέμ Νοέμ 29, 2018 3:44 pm

όντως! και εγώ αυτό πίστευα και εξακολουθώ να το πιστεύω, όμως καμιά φορά βλέπεις άμα είσαι τυχερός! πέφτεις και σε ελαττωματικά προϊόντα ... επειδή το έψαξα το θέμα με τον κινητήρα πρέπει να είναι ο μόνος στην Ελλάδα που έβγαλε τέτοιο πρόβλημα και τόσο γρήγορα...και γιαυτό εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρόκειται περί ελλατωματικού προϊόντος...Αλλα βλέπεις στην Ελλάδα το μόνο που μας νοιάζει είναι να τα πάρουμε , να τα κουκουλώσουμε όπως, όπως..μπροστά στο συμφέρον μας....ευθύνες μηδέν! γιαυτό υπάρχουν και τα δικαστήρια!
tsalk
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 10:47 am
Λάστιχα: michelin
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: 15
cb: Όχι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό darkman » Πέμ Νοέμ 29, 2018 4:07 pm

Καλησπέρα απο οτι καταλαβαίνω και εγω έπεσες σε κάποιο προβληματικό κομματι ,για να σου το αλλαξουν με καινουργιο δεν το βλεπω :( Τωρα αν το πας δικαστικά και ξοδέψεις λεφτα μπορεί κατι να κανεις αν και παλι δύσκολο.

Εγω θα ελεγα να ηρεμήσεις οσο μπορεις και να το πας παλι να το δουνε και να σου λύσουνε τα προβλήματα ,τωρα τα φρενα που μου λες δεν πρεπει να ειναι και κατι που δεν φτιάχνετε αμεσα ,τωρα για το οτι το αμαξι κανει σαν πλυντιριο λογικα θα το βρουν και θα εισαι οκ :think:

Το καλο ειναι οτι εισαι σε εγγύηση και μαλιστα 7 χρονια :-) Να απαιτήσεις ενα αλλο αμαξι αντικαταστάσεις οσο θα το φτιάχνουν και να κάνεις υπομονή και εγω πηρα ενα Opel Meriva 1.8 και ενω τα opel γενικα δεν κανουν κατι αυτο μου αλλαξε τα φωτα :(

Απλα τωρα εσενα σου έκατσε το λαχείο απο την ανάποδη :( πιεσε τους στο service μεχρι να στο κανουν ετσι οπως το θες ;-)
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό tsalk » Πέμ Νοέμ 29, 2018 4:18 pm

Γιαυτό μας κάνουν ότι θέλουνε, γιατί ηρεμούμε και κάνουμε τελικά αυτό που θέλουν και αυτό που τους συμφέρει περισσότερο...

Μπορεί ο καταναλωτής να απαιτήσει
αντικατάσταση αυτοκινήτου; Αν ναι ποιες προϋποθέσεις πρέπει να συντρέχουν;
O αγοραστής σε όλα τα καταναλωτικά προϊόντα (εποµένως και στα αυτοκίνητα) έχει
εναντίον του εγγυητή τα δικαιώµατα που απορρέουν από τη δήλωση της εγγύησης,
κατά τους όρους που περιέχονται σε αυτήν, χωρίς να παραβλάπτονται τα δικαιώµατά
του που πηγάζουν από το νόµο.
Σύµφωνα µε το άρθρο 540 ΑΚ, σε περίπτωση ευθύνης του πωλητή, που συνήθως
είναι διαφορετικό πρόσωπο από αυτόν που παρέχει την εγγύηση, για πραγµατικό ελάττωµα ή για έλλειψη συνοµολογηµένης ιδιότητας, ο αγοραστής δικαιούται κατ’
επιλογή του α) να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή την
αντικατάσταση του πράγµατος µε άλλο, εκτός εάν µία τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη
ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες, β) να µειώσει το τίµηµα, γ) να υπαναχωρήσει από τη
σύµβαση, εκτός αν πρόκειται για επουσιώδες πραγµατικό ελάττωµα.
Το δικαίωµα διόρθωσης ή αντικατάστασης αποτελεί την αρχική αξίωση του
αγοραστή για εκπλήρωση από τον πωλητή των υποχρεώσεών του. Το αν η επισκευή
θα έχει την προτεραιότητα απέναντι στην αντικατάσταση είναι θέµα εκτίµησης και
κρίνεται κατά περίπτωση.
( Όταν, για παράδειγµα, ένα προϊόν έχει υποβληθεί σε
επανειληµµένες επιδιορθώσεις, ή όταν υπάρχει αµφιβολία ως προς το αποτέλεσµα της
διόρθωσης, ή η διόρθωση συνεπάγεται µακρόχρονη στέρηση της χρήσης του
πράγµατος, που θεωρείται ότι θίγουν τα συµφέροντα του αγοραστή, θα πρέπει να
ευνοηθεί η αντικατάσταση) σε σχέση µε την επιδιόρθωση. Επιπρόσθετα, θα πρέπει η
αντικατάσταση να µην θεωρείται δυσανάλογη σε σχέση µε την επιδιόρθωση, π.χ. να
συνεπάγεται για τον πωλητή υπερβολικά υψηλό κόστος. ∆υσανάλογες δαπάνες
µπορεί να θεωρηθούν οι δαπάνες αντικατάστασης, όταν πρόκειται για επουσιώδες
ελάττωµα, που µπορεί να διορθωθεί σχεδόν ανέξοδα για τον πωλητή, ώστε να επέλθει
το επιθυµητό αποτέλεσµα.
Ο ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ
Ε.......ς Ζ.........ς
tsalk
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 10:47 am
Λάστιχα: michelin
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: 15
cb: Όχι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Νοέμ 29, 2018 4:47 pm

Κυνήγησε το με τον δικηγόρο σου όπως πολύ σωστά έχεις ξεκινήσει ήδη να το κάνεις! Και μην κάνεις πίσω! Τα μεροκάματα που χάνεις πήγαινε έλα στα συνεργεία ποιος τα πληρώνει;;; Η εγγύηση;;;;

Αν θυμάμαι καλά έχει ξανά ακουστεί ολική αντικατάσταση αυτοκινήτου εδώ μέσα.... :think:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό darkman » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:01 pm

Ο δικηγόρος σου τι σου είπε ?
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό tsalk » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:16 pm

Θα σας ενημερώσω σχετικά με τα αποτελέσματα της παρέμβασης μου, όταν θα έχω νεότερα...
tsalk
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 10:47 am
Λάστιχα: michelin
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: 15
cb: Όχι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:29 pm

πριν καποια χρονια ειχα παρει ενα matiz.
φρεναρει καποια στιγμη η γυναικα, δεν, τρακο χοντρο...
δεν την πιστεψα, το εφτιαξα.
καποια στιγμη το παιρνω εγω και κατεβαινω τη περικλεους στη κηπουπολη.
πεταγεται ενα μηχανακι, παταω φρενο, τερμα κατω το πενταλ - κανενα αποτελεσμα, σαν να μην ειχε φρενα...
τη γλυτωσα με χειροφρενο. αμεσως μετα δουλευε και παλι κανονικα.
παω σεβρολετ, παπαριες του στυλ κατι εκανες λαθος, δεν ξερεις τι λες κλπ...
σχεδον με επεισαν, αλλα καλου κακου πηγα σε μια αλανα και δοκιμαζα μεχρι που το ξαναεκανε...
ψαχνω τοτε με βιν κλπ και βρισκω οτι υπαρχει προβλημα στην μοναδα του abs.
παω αντιπροσωπεια, τους παω και τα ευρηματα και αρκεστηκαν να μου πουν οτι θελουν 1.5 χιλαρικο να το αλλαξουν!
γατος τσαντιστηκε. πολυ.
πηγα λοιπον εδω
γραφτηκα μελος, νομιζω ενα 20αρικο.
ειχαν ενα δικηγορο αστερι, ασχοληθηκε αμεσως.
σε ενα διμηνο ειχε φτασει το θεμα στο υπουργειο μεταφορων που καποια κυρια παλαμαρη χορεψε την εδω σεβρολε στον αερα με αποτελεσμα ανακληση ειδικα για την ελλαδα και επισκευη χιλιαδων ματιζ
...εγω δεν ξαναπερασα μπορστα απο τη σεβρολετ (διπλα στο γραφειο μου τοτε), με ψαχνανε

...κανε μια βολτουλα απο στουρναρη
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό tsalk » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:47 pm

όχι μωρέ κακός έκανες και τους έτρεξες, έπρεπε να σε πείσουν, να στο αλλάξουν στην εγγύηση αν είχες, (όπως καλή ώρα εγώ) προς το συμφέρον τους πάντα οι απαντήσεις τους δηλαδή, αδιαφορώντας για το τι θα μπορούσε να είχε συμβεί (τυχαίο γεγονός και μεμονωμένο θα σου έλεγαν) η να σε βάλουν να πληρώσεις και από πάνω για να στο φτιάξουν...ρε τι πλάκα έχουν....
tsalk
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 10:47 am
Λάστιχα: michelin
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: 15
cb: Όχι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό darkman » Πέμ Νοέμ 29, 2018 5:53 pm

Ανάκληση μοντέλων εχει γινει πολλές φορές στο παρελθόν και σε διάφορες μάρκες,το οτι εσυ καταφερες να βρεις μια στο ματιζ και δεν το πηραν χαμπαρι πριν απο μονοι τους αυτος ειναι και ενας λογος να μην ξαναπάρεις ματιζ :-)

Στην περίπτωση του φιλου μας άλλαξε ολόκληρο τον κινητήρα για κάποια θέματα στους κυλίνδρους, φαντάζομαι για να μην του κάνουν επισκευή σε καινούργιο αμάξι , τωρα εχουν θεμα τα φρένα και εχει και τριγμούς + οτι ακουει κατι σαν νερα :( αν ηταν η ιδια βλαβη επαναλαμβανόμενη νομιζω θα ηταν καλύτερα .

Αφου επελεξε την νομική οδο και θελει αντικατάσταση ας ελπίσουμε οτι θα τον δικαιώσουν :(

tsalk Τωρα το αμαξι το εχεις στο σπιτι ? η τους το εχεις παει για ελέγχον ?
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Πέμ Νοέμ 29, 2018 6:44 pm

δεν θελω συμπονοια για το ματιζ, αλλωστε το ειχα παρει παραπλανημενος απο το χαρακτηρισμο τοπλες τοτες... και το θεμα το ειχε επισης στην εγγυηση.
αυτο που λεγω ειναι οτι στις tseaprus era τα χρηματα ειναι δυσκολα και το εκποιζο, στην δικη μου περιπτωση, εδωκε λυση με ενα 20αρικο και πολυ γρηγορα, οποτε θα ελεγα στον συνσουζουκουχο να κανει μια βολτα και απο εκει για βοηθεια στο θεμα του... το οτι καταφερε να 'σιαξει' ολοκληρη ανακληση με τοσο κοστος, και μονο για εδω, ειναι μεγαλο κατορθωμα, ενα αμαξι αλλαγμα μπορει να το εχουν ευκολοτερο...
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό darkman » Πέμ Νοέμ 29, 2018 7:21 pm

Σίγουρα , δεν χάνει κάτι και το κόστος δεν είναι απαγορευτικό :-)
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Πέμ Νοέμ 29, 2018 10:12 pm

Φίλε μου με έπιασε η καρδιά μου με όσα διάβασα. Τι να πω.. Κουράγιο, υπομονή και καλή τύχη.
Και εγώ ποτέ δεν κατάλαβα γιατί σε όλα τα προϊόντα της αγοράς (ασχέτως τιμής) αν παρουσιαστεί κάποιο ελάττωμα, γίνεται άμεσα ολική αντικατάσταση με καινούριο και στα αυτοκίνητα δεν γίνεται.
Δυστυχώς τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις με τις αντιπροσωπείες, δουλεύουν όλες "της αρπαχτής". Σου κάνουν μετάνοιες για να αγοράσεις αυτοκίνητο και με το που το πάρεις μετά κάνουν πως δεν σε ξέρουν. Ειδικά με τη Suzuki, έχω αναφέρει και εγώ εδώ στο φόρουμ αρκετά προβλήματα που συνάντησα (τριγμούς, σφυρίγματα, μπουκώματα κλπ), όχι βέβαια τόσο σοβαρά όσο το δικό σου, και καμία αντιπροσωπεία από όσες γύρισα σε Αθήνα και επαρχεία δεν ασχολήθηκε και δεν έδωσε λύση σε κανένα απ' όσα ανέφερα μέχρι που απελπίστηκα και τα παράτησα.
Οι περισσότεροι μηχανικοί είναι "άσχετοι" με το αντικείμενο, αφού οι αντιπροσωπείες τους στέλνουν σε κάποια υποχρεωτικά σεμινάρια και ότι δουν και μάθουν από εκεί. Πλέον όλοι δουλεύουν με το laptop, το συνδέουν στον εγκέφαλο και ότι τους βγάλει. Κανένας δε θα κάτσει να ασχοληθεί παραπάνω, να ακούσει τη μηχανή, να το κάνει 2-3 και 10 βόλτες αν χρειαστεί μέχρι να καταλάβει τι μπορεί να του λέει ο πελάτης κλπ.
Εσύ βέβαια έχεις ξεφύγει από το επίπεδο της αντιπροσωπείας και πλέον απευθύνεσαι στα κεντρικά και στην εισαγωγική. Εννοείται πως είναι απαράδεκτο σε αυτοκίνητο του κουτιού να σε στέλνουν από μάστορα σε μάστορα να φτιάχνεις ένα πρόβλημα και να προκύπτουν δύο. Ποτέ δεν συμφωνώ με τη νομική οδό γιατί είναι επίπονη, κοστοβόρα και αγχωτική αλλά όπως τα περιέγραψες στην περίπτωσή σου μοιάζει μονόδρομος.
Και πάλι καλή τύχη.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ VITARA 2017 1.6 2WD ΒΕΝΖΙΝΗ GL PLUS

Δημοσίευσηαπό GregoryA » Πέμ Νοέμ 29, 2018 10:52 pm

Ειναι αυτονόητο οτι εχεις δικιο..αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι αν φταιει η Ελληνική suzuki η Μαμα Suzuki. Αν δεχεται η μαμα suzuki να αντικαταστήσει γιατι να μην το κάνει η Ελληνική αντιπροσωπεία... εκτος αν ειναι δύσκολη η διαδικασία και δεν θέλουν να αναλώσουν χρονο για την διαδικασία , μα δεν ειναι χειροτερο για αυτούς να απασχολούν τα συνεργεία των..εκτος αν η μαμα suzuki τα χρεωνει σε αυτούς πράγμα ΑΠΙΘΑΝΟ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ!!!......... Μηπως θα πρεπει να επικοινωνήσεις με κάποιο τροπο με την μαμα suzuki!!!!!!!
Lifes2short...Ride the World
SUZUKI VITARA 1.4 GL+ DITC 4WD
HONDA ST1300A PAN EUROPEAN
Άβαταρ μέλους
GregoryA
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 1:41 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Μαμά
cb: Όχι
Aka: GregoryA
Name: Γρηγόρης

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες