Τριγμοί στα παράθυρα

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό Γιωργος ΗΛΙΑΣ » Δευτ Απρ 01, 2019 8:12 pm

Νομίζω ότι έχω βρει την λύση στο να μην τρίζουν τα τζάμια.
Φοβάμαι όμως ότι θα επανέλθουμε σε ένα θέμα που μονοπωλούσε
Το ενδιαφέρον των μελών πριν λίγες εβδομάδες και τελικά κλειδώθηκε από τους διαχειριστές .
Θα το τολμήσω όμως !!!
Κύριοι η λύση είναι οι αντιηλιακες μεμβράνες
Αυξάνουν το πάχος μεταξύ τζαμιού και λάστιχου και δεν τρίζει τίποτα.
Καλή Πρωταπριλιά !!! :D
Οι ψαράδες ξέρουν ότι η θάλασσα είναι επικίνδυνη και η καταιγίδα τρομερή,
αλλά ποτέ δεν έχουν βρεί αυτούς τους κινδύνους αρκετούς για να μείνουν στην στεριά.
Άβαταρ μέλους
Γιωργος ΗΛΙΑΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2761
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 11:54 pm
Τοποθεσία: Καματερό - Μουρτερή Εύβοιας
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/55/17
Suspension: Eibach prolift+2,5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Γιώργος
Name: Γιωργος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Δευτ Απρ 01, 2019 10:01 pm

Μη με παρεξηγείτε, ούτε εγώ δέχομαι συμβιβασμούς απλά καταλαβαίνω και ξέρω τι απαιτήσεις πρέπει να έχω από ένα αυτοκίνητο αυτού του κόστους.
Όταν αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο αισθητά πιο φθηνό από άλλα του ανταγωνισμού αυτό κάπως εξηγείτε. Στην προκειμένη περίπτωση σίγουρα οφείλεται στα μέτρια-κακής ποιότητας πλαστικά. Επιπλέον ένα αυτοκίνητο φθηνής παραγωγής εκτός από τα εμφανή φθηνά πλαστικά έχει εκπτώσεις και σε άλλα πράγματα όπως η αρμολόγηση, οι μονώσεις, οι συνδέσεις των πλαστικών, οι ελαστικές ροδέλες στις βίδες, οι σκληροί σφιγκτήρες κλπ. Πχ είδα εδώ στο forum κάποιοι αγοράσατε έτοιμα aftermarket λάστιχα που μπαίνουν ανάμεσα από παρμπρίζ και ταμπλό και εξαφανίζουν τους τριγμούς. Τέτοιο λάστιχα μια πιο ακριβή μάρκα ίσως τα έχει ήδη τοποθετημένα με την αγορά και έτσι ο αγοραστής δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία. Σε ένα πιο premium αυτοκίνητο ίσως το λάστιχο στο τελάρο των παραθύρων να είναι πιο καλής ποιότητας και να εφαρμόζει πιο μαλακά πάνω στο τζάμι και να μην τρίζει σε σχέση με ένα σκληρό-ξερό λάστιχο που όταν φτάνει πάνω το τζάμι χτυπάει λες και δεν υπάρχει καν (βλέπε Vitara). Γενικά κοιτάμε το κόστος σε σχέση με την εμφάνιση και δεν κοιτάμε το background ούτε ένα σωρό μη εμφανή σε εμάς εξαρτήματα που τοποθετούνται στο αυτοκίνητο κατά την κατασκευή τα οποία όμως κάνουν την τελική διαφορά και την αντοχή στον χρόνο.
Αν κάποιος έχει όρεξη υπάρχουν online δεκάδες ντοκιμαντέρ με γραμμές παραγωγής αυτοκινήτων που αν δείτε με προσοχή πως κατασκευάζεται ένα αυτοκίνητο των 15.000 και πως ένα των 60.000 θα καταλάβετε ότι εκτός από τη μάρκα πληρώνεις και άλλα πράγματα.

@Πέτρο (peterpan)
To 500αράκι που αναφέρεις ξεκινάει στα 14.000€ τη στιγμή που αντίστοιχα αυτοκίνητα όπως το 108 και το C1 ξεκινάνε από 10.000€. Επομένως??
Το Golf που είναι πιο μικρό από το Vitara ξεκινάει πιο ακριβά. Επομένως?? Δες την ποιότητα που έχει ο μεντεσές στην πόρτα του Golf και δεν και αυτόν του Vitara. Ρίξε μια ματιά και στους θόλους του Golf και μετά κοίτα και του Vitara.

@Γιώργο (GeorgeTabs)
Τα 35k που ανέφερα έχουν την ίδια κατασκευή με τα 16k. Τα παραπάνω χρήματα δεν πάνε σε καλύτερα λάστιχα στις πόρτες ούτε στα παράθυρα αλλά σε θερμαινόμενα καθίσματα, ζάντες, adaptive cc, safety brake κλπ κλπ. Αυτοκίνητα όπως το Forester που ξεκινάνε από 35k και μπορεί να φτάνουν τα 70k δεν γίνεται να συγκριθούν ποιοτικά με το Vitara.

@Γιώργο (Georgis)
Οι διαμόρφωση των τιμών σε άλλες χώρες έχει να κάνει με πολλούς παραμέτρους και κυρίως με τη φορολογία. Σε μια χώρα που το Vitara μπορεί να ξεκινάει στα 20 (αντί για 16 που έχει εδώ) αντίστοιχα και ένα άλλο αντίστοιχο αυτοκίνητο μπορεί να ξεκινάει 4-5 χιλιάδες παραπάνω. Επίσης σε χώρες παραγωγής αυτοκινήτων το κόστος είναι κατά πολύ μειωμένο αφού δεν υπάρχουν εισαγωγείς και μεταφορικά έξοδα (πχ μια καινούρια Mustang στην Αμερική έχει κάπου 20.000€ ενώ εδώ το ίδιο αυτοκίνητο ξεκινάει από 32.000€). Προσωπικά προτιμώ να μη συγκρίνω τις τιμές με άλλες χώρες παρά μόνο εσωτερικά.

Για μένα το Vitara είναι ένα πολύ αξιόλογο αυτοκίνητο και δεν έχω μετανιώσει για την αγορά του, κι αν γύριζα το χρόνο πίσω πιθανότατα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα. Όμως όπως είπα και στην αρχή, ξέρω τι πήρα. Τριγμούς ιδιαίτερους δεν έχω, τουλάχιστον όχι κάτι ενοχλητικό.
Το διάλεξα γιατί το θεώρησα καλό, δεν το θεωρώ καλό γιατί το διάλεξα....
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό peterpan » Δευτ Απρ 01, 2019 11:26 pm

Νομίζω πως κάθε φορά γράφεις ότι σε βολεύει και δεν διαβάζεις τι έχουμε γράψει
Σ ευχαριστώ που λες πως το 500αρακι το πολωνέζικο είναι καλύτερο από το vitara, προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι γράφω τόσο εγώ όσο και οι υπόλοιποι.
Δεν χρειάζεται στον 21ο αιώνα να είναι ακριβό ένα αμάξι για να είναι ποιοτικό. Στην εποχή που ζούμε τα παραπάνω λεφτά που πληρώνουμε πάνε περισσότερο στη τεχνολογία και λιγότερο στη ποιότητα γιατί αυτή πλέον είναι δεδομένη. Στο είπαν και άλλοι αυτό πριν
Τέλος θα πρέπει να ξέρεις πως το golf είναι μεγαλύτερο από το vitara τουλάχιστον στο μήκος.
Και εμένα μου αρέσει το vitara αλλά ποτέ μου δεν πρόκειται να καλύψω τις ατέλειες που έχει
Επί τι ευκαιρία να ενημερώσω πως σήμερα πήγα στο Σφακιανάκη στη Βουλιαγμένης μίλησα με μηχανικό σύμβουλο στο συνεργείο και οι απαντήσεις που πήρα ήταν τέτοιες που με το ζόρι συγκρατήθηκα να μη τον βρίσω. Ήταν του στυλ άμα ξανατρίξει να μας το φέρετε πάλι και να σας βγάλουμε τα τακάκια να τα τρίψουμε για να δούμε μήπως σταματήσει το σφύριγμα, με λίγα λόγια υπηρεσίες δεκαετίας του 80. Ούτε που σηκώθηκε από τη καρέκλα του έστω να ρίξει μια ματιά. Για κεντρική αντιπροσωπεία η συμπεριφορά τους ήταν για κλάματα και υπόψη πήγα συστημένος.
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό StefanosM » Δευτ Απρ 01, 2019 11:38 pm

Το θεμα με τα φρενα μου κανει εντυπωση γτ δεν εχει ειπωθεί κατι αντιστοιχο νομιζω...μια ερωτηση: τριζουν ή σφυρίζουν? Και αυτο γινεται στο φρεναρισμα η και σε πορεια? Την ωρα που τριζουν η σφυριζουν αν αλλαξεις εοαφρως κατεύθυνση στο τιμονι σταματαει ο ηχος?
Άβαταρ μέλους
StefanosM
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2018 10:18 pm
Τοποθεσία: Αθήνα - Β. Εύβοια
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: ΜΑΜΑ, mad+3.5 ελατηρ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: StefanosM
Name: Στέφανος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό peterpan » Δευτ Απρ 01, 2019 11:45 pm

σφυρίζουν, περισσότερο σε ευθεία και σε αριστερές στροφές και χωρίς να έχει προηγηθεί καταπόνηση με πολλά φρεναρίσματα και δεν το κάνει πάντα και ο τεχνικός σύμβουλος άρχισε να μου λέει π@π@ριες του στυλ δεν φρενάρω καλά λες και είμαι νέος οδηγός και δεν ξέρω τι πως και γιατί
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό manolis68 » Δευτ Απρ 01, 2019 11:58 pm

@ Πέτρος:
Ατάκα 1: Δεν χρειάζεται στον 21ο αιώνα να είναι ακριβό ένα αμάξι για να είναι ποιοτικό.
Εδω ειναι σε μια φραση το νοημα οσων λεμε ως τωρα. Εχουμε δωσει καιπαραδειγματα με μαρκες. Εγω επιμενω στο δικο μου. Mitsubishi ASX. 82000 χλμ και 8 χρονια στην πλατη του. Αθορυβο ακομα και οταν τρωει λακουβα εργων της ΔΕΗ και στις δυο ροδες!

Ατάκα 2: και υπόψη πήγα συστημένος
:D :D :D
Ε ρε Ελλαδάρα! Βυσμα ακομα και στο συνεργειο, αλλα ο μαστορας απτόητος Ελληνάρας! Στην γκαραμπουτσακλάρα του!
Άβαταρ μέλους
manolis68
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2019 8:19 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: Εργοστασιακή
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: manolis68
Name: Μανώλης

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Τρί Απρ 02, 2019 12:29 am

Πέτρο δεν έχω γράψει τίποτα διαφορετικό από τα τελευταία σε κανένα άλλο μου post.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό τι στιγμή που και οι 2 γράφουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, αν προσέξεις βέβαια καλά τι λέω.
Βέβαια διαφωνώ κάθετα ότι τα χρήματα που πάνε στην ποιότητα είναι λίγα. Η τεχνολογία που χρησιμοποιούν αυτά τα αυτοκίνητα δεν είναι κάτι καινούριο. Απλά τώρα έγινε φθηνή και την ενσωμάτωσαν.
Όσον αφορά την κατασκευή, λάστιχο με λάστιχο, πλαστικό με πλαστικό, μεντεσές με μεντεσέ ακόμα και βίδα με βίδα έχουν διαφορά. Σε γενικές γραμμές ότι πληρώνεις παίρνεις.
Πάντα θα υπάρχουν και καλές και κακές εξαιρέσεις αλλά στο συγκεκριμένο θέμα προτιμώ να μιλώ αντικειμενικά ακολουθώντας τη συνολική εικόνα και να μη λέω τι έκανε το προηγούμενο μου αυτοκίνητο ή του μπατζανάκη μου.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό arahova » Τρί Απρ 02, 2019 12:46 am

Παίδες σας έχω τη λύση. :dance:
Πηγαίνετε σε κάνα-δυό ''ειδικές'' διαδρομές από αυτές που πάει ο Τόνυ Λουκ, και σταματάνε τα πάντα, τριγμοί, σφυρίγματα κλπ. ;-)
Τέρμα οι αντιπροσωπείες, τέρμα τα συνεργεία, τέρμα τα προβλήματα. :lol: :lol:
Αν έχετε αμφιβολίες ρωτήστε και τον Τόνυ. :lol:
(DIESEL-4X4-AUTO)
Άβαταρ μέλους
arahova
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: Παρ Ιαν 15, 2016 12:52 am
Λάστιχα: Michelin CrossClimate 2
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: Μαμίσια
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: arahova
Name: Στάθης

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό manolis68 » Τρί Απρ 02, 2019 12:57 am

Συγνωμη φιλε μου Βαγγελη απο πριν μερικα ποστ σου αραδιασα 5-6 διαφορετικα SUV στα ιδια λεφτα με το vitara που ΔΕΝ τριζουν!
Κορεατικα, Ιαπωνικα και Γερμανικα.
Δεν ειναι αυτα εξαιρεσεις, ειναι ο κανονας!
Αυτο λεμε ολοι μας εδω.
Παλια μπορει να ετριζε το φιατακι ή το σκοντα. Τωρα πια ομως ΔΕΝ τριζει. Αυτο το προβλημα εχει ξεπεραστει λογω τεχνολογιας, αφου η μαστορατζα δεν φτιαχνει τιποτα βασικο, αλλα καθοδηγει τα εξαρτηματα προς το βραχιονα που κανει τη συναρμολογηση. Τωρα πια τα προβληματα ειναι αλλου ειδους, κυριως λογω ηλεκτρονικων κυκλωματων και software η λογω προβληματικου σχεδιασμου υλικων.
Οχι ομως λογω συναρμογης. Το φθηνοτερο υλικο, το ρομποτικο το συνδεει με ακριβεια μικροχιλιοστου. Αν ομως ο ανθρωπος το προγραμματισε λαθος, θα χασει αυτο το μικροχιλιοστο και θα εχει τριξιμο.
Αν ειχες ενα KONA, δεν θα ετριζε τιποτα. Μπορει να σκασει το πλαστικο αν ειναι φθηνο, αλλα ΔΕΝ θα τριζει, ακομα και σε skoda ή seat.
Άβαταρ μέλους
manolis68
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2019 8:19 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: Εργοστασιακή
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Aka: manolis68
Name: Μανώλης

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Απρ 02, 2019 1:27 am

:text-+1:
Υπόψιν ως μη κάτοχος NV δεν ξέρω αν τρίζει αρκετά. Εφόσον όμως το κάνει, τότε γιού φάουλ! :lol:
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό peterpan » Τρί Απρ 02, 2019 9:18 am

vagelisfil έγραψε:Πέτρο δεν έχω γράψει τίποτα διαφορετικό από τα τελευταία σε κανένα άλλο μου post.
Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί το λες αυτό τι στιγμή που και οι 2 γράφουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα, αν προσέξεις βέβαια καλά τι λέω.
Βέβαια διαφωνώ κάθετα ότι τα χρήματα που πάνε στην ποιότητα είναι λίγα. Η τεχνολογία που χρησιμοποιούν αυτά τα αυτοκίνητα δεν είναι κάτι καινούριο. Απλά τώρα έγινε φθηνή και την ενσωμάτωσαν.
Όσον αφορά την κατασκευή, λάστιχο με λάστιχο, πλαστικό με πλαστικό, μεντεσές με μεντεσέ ακόμα και βίδα με βίδα έχουν διαφορά. Σε γενικές γραμμές ότι πληρώνεις παίρνεις.
Πάντα θα υπάρχουν και καλές και κακές εξαιρέσεις αλλά στο συγκεκριμένο θέμα προτιμώ να μιλώ αντικειμενικά ακολουθώντας τη συνολική εικόνα και να μη λέω τι έκανε το προηγούμενο μου αυτοκίνητο ή του μπατζανάκη μου.

Βαγγέλη στην εποχή που ζούμε υπάρχουν πλέον πολλά υλικά και ποιοτικά. Οι εταιρείες είναι 1000% σίγουρο πως τα περισσότερα χρήματα τα δαπανούν στη τεχνολογία και την έρευνα.
Δεν μιλάς αντικειμενικά όταν θεωρείς πως το vitara μπορεί και να τρίζει επειδή είναι κατ εσένα φτηνό αμάξι.
Δυστυχώς η σύγκριση με άλλα αυτοκίνητα ή προηγούμενα είναι αναπόφευκτη αλλά και χρήσιμη πόσο μάλιστα όταν το προηγούμενο αμάξι στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι παλαιότερης τεχνογνωσίας αλλά σαφώς καλύτερο. Αυτό πρέπει να σου λέει πολλά
Το χειρότερο όμως απ όλα όπως αποδείχθηκε ήταν η συμπεριφορά της αντιπροσωπείας. Με έπεισαν με τη στάση τους πως είναι γνώστες όλων αυτών των προβλημάτων αλλά όπως λέμε κάνουν τη πάπια.
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό WildBoar » Τρί Απρ 02, 2019 12:41 pm

Φίλε Πέτρο έχω και εγώ κακές εμπειρίες από τον Σφακιανάκη στη βουλιαγμένης που λές.
Έχω ακούσει πράγματα τρελά του τύπου : Γιατί να αναβαθμίσεις το λογισμικό; Αν κάτι παίζει δεν το πειράζουμε. :think:
Το πήγα επειδή έτριζε κάτι και είπαν να προσέχω τις λακουβες και ότι αυτό το αμάξι δεν είναι για ελληνικούς δρόμους :eek: ( ούτε Ferrari να είχα πάρει)
Εννοείται ότι δεν κάνει να το πας καθόλου εκτός δρόμου :shock:
Σε ερώτηση αν είναι καθαρό η όχι το φίλτρο πετρέλαίου όταν αλλάχτηκε γιατί βάζω από 1-2 πρατήρια μόνο,η απάντηση ήταν ε δεν μπορώ να πάρω τους ανθρώπους στο λαιμό μου :evil:
Θα σου πρότεινα να πας κάπου αλλού.
Άβαταρ μέλους
WildBoar
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 08, 2018 3:53 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Όχι
Name: Κωνσταντίνος

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό darkman » Τρί Απρ 02, 2019 3:02 pm

Γεμισαμε ενα θεμα με άχρηστες πληροφορίες αν τριζει το φιατ αν τριζει το γκολφ και να τρίζει η πορτα της κουζίνας της θειας μου :hand:
Δεν ξερω αν εχει αντιληφθεί κανεις οτι το προβλημα ειναι στο Vitara και να σας πω και κατι που δεν ξερετε?? Vitara εχετε..... :( Και ασχετα αν φταίει αν ειναι φθηνό ακριβό στραβό κουτσό η οτι αλλο, πρεπει να δουμε τι θα κανουμε και πως θα το λυσουμε :( καλο ειναι λοιπον να επικεντρωθούμε σε αυτο μπας και βρουμε καμια λυση .
May the Force be with you.
Άβαταρ μέλους
darkman
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 15, 2018 2:38 pm
Λάστιχα: Εργοστασιακά
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Manos

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Τρί Απρ 02, 2019 3:38 pm

Χωρίς διάθεση αμφισβήτησης κανενός από εσάς, σας ξαναλέω ότι το δικό μου, παρόλες τις "ειδικές διαδρομές", όπως λέει και ο Στάθης...

arahova έγραψε:Πηγαίνετε σε κάνα-δυό ''ειδικές'' διαδρομές από αυτές που πάει ο Τόνυ Λουκ, και σταματάνε τα πάντα, τριγμοί, σφυρίγματα κλπ. ;-)


και τα 82.000 χλμ μέχρι τώρα........ΔΕΝ ΤΡΙΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!

Εκτός του Στάθη, συνοδηγός σε κάποιες βόλτες, έχει έρθη και ο ΚώσταςGal, που μπορεί και αυτός να το επαληθεύσει.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι τα όποια τριξίματα ακούτε, δεν οφείλονται στην ποιότητα των υλικών (αφού όλοι τα ίδια έχουμε), αλλά μάλλον στην κακή συναρμολόγηση.

Επίσης συμβάλει πολύ νομίζω, στην εξαφάνιση των τριξιμάτων και η αλλαγή ελαστικών σε 215/60/17 (απορώ γιατί δεν τα επιλέγει η Suzuki) αλλά και το φούσκωμα σε πίεση λίγο χαμηλότερη του "comfort".
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9275
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Τριγμοί στα παράθυρα

Δημοσίευσηαπό tsilos » Τρί Απρ 02, 2019 4:18 pm

Σωστός ο Τόνυ σε όλα αυτά που γράφει.Και εγώ με 50000χλμ και πολλές εκτός δρόμου διαδρομές όχι στυλ Τόνυ πιο lite δεν ακούω τίποτα.με 215/60/17.να σας πω την αλήθεια ούτε με το 55αρι προφίλ δεν είχα τριγμούς.μηπως πρέπει να δούμε τα μοντέλα το έτος για να δούμε αν το κάνει σε όλα η σε καποιο έτος και μετά? Παράδειγμα εμένα και του Τόνυ είναι 2015 και τριγμοί τίποτα.Ας γράψουμε και οι υπόλοιποι φίλοι να βγάλουμε ένα μίνι συμπέρασμα, μήπως φταίει στην γραμμή παραγωγής από κάποιο έτος και μετά
Τελευταία επεξεργασία από DENNISLA και Τρί Απρ 02, 2019 4:19 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Αφαίρεση Παράθεσης. Όταν η απάντηση μας είναι άμεση δεν χρειάζεται η παράθεση
Άβαταρ μέλους
tsilos
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 3:37 pm
Τοποθεσία: Σχηματαρι,Γρεβενα
Λάστιχα: Michelin Latitube cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: tsilos
Name: Χρηστος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες