Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Φεβ 12, 2018 9:51 pm

paolito
Μόνο σε μένα μάλλον φαίνεται εύκολο να βγάλω λάστιχο. :lol: :lol:
Δεν μου πήρε πάνω από δέκα λεπτά να το κάνω στο χαλαρό.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Φεβ 12, 2018 10:04 pm

Λοιπόν έκανα βουτιά....

και φρόντισα να μη λερωθώ...

και πήρα και στουπί να σκουπίσω, και το κινητό.

δεν θα έκανα ούτε δύο λεπτά...αν δεν μου την έπεφταν οι "βάρβαροι" :D οι σκύλοι μου που νόμιζαν ότι ήταν ώρα για παιχνίδι!

Μου έφαγαν το στουπί...μου τράβαγαν το χαρτόνι, και μου έκαναν βιολογικό γλύψιμο σε όλο το κεφάλι, όση ώρα ήμουν από κάτω!

Δεν έφταναν όλα αυτά.....έχω και ΑΡ !!!

Και να οι αποδείξεις

20180212_204059.jpg
20180212_202840.jpg
20180212_203842.jpg
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ…..… ΕΚΔΟΣΗ……ΚΙΝΗΣΗ…… ΕΤΟΣ …………ΑΡΧΙΚΑ ΑΞΟΝΑ……….. ΦΘΟΡΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ..........ΟΝΟΜΑ
1,6 πετρέλαιο…..GL+………….4X4…………..06/2017…..…..AP…………………………….ΟΧΙ........................zerarblack
1,6 Βενζίνη.......GL+.........4X4..........11/2016........AQ.......................OXI........................paolito
1,6 Βενζίνη.......GL+.........4X4..........10/2015........AQ.......................OXI........................vit2015
1.4 Βενζινη.......S Auto......4X4..........07/2016........AQ.......................OXI........................PGP
1,6 πετρέλαιο….GLΧ Auto...4X4…………..05/2017.........ΑΡ.......................ΟΧΙ.......................Tony Louk
1.6 πετρελαιο...GL+..........4X4..........08/2017........ΑQ.......................ΟΧΙ........................Τ. Petros
1,6 πετρέλαιο….GLΧ..........4X4..........08/2016........AQ.......................ΟΧΙ.......................eliaszim
1,6 πετρελαιο ......GL+......4×4..... ...07/2015.........AP (αντικατασταση 05/2017)......ΟΧΙ.........tsilos.
1,6 πετρέλαιο….GLΧ..........4X4..........06/2015........AΜ.......................ΟΧΙ.......................themis4
1,6 Βενζίνη......GLX Auto....4x4..........05/2017........AP........................ΟΧΙ........................FSword
1.4 Βενζινη.......S με λεβιε..4X4..........11/2015........AQ.......................????........................the great gatoz,
1.6 πετρέλαιο….GLΧ..........4X4..........07/2017........AP........................ΟΧΙ........................Stelios8ess
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Φεβ 12, 2018 10:16 pm

Tony Louk
Λουφάρουμε pargking :-) Εγώ ότι κάνω στην άσφαλτο :???:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Δευτ Φεβ 12, 2018 10:26 pm

Δεν το λουφάρουμε καθόλου...

Με τα χεράκια μου τόφτιαξα, και τόχω τιμή μου και καμάρι μου :D
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό vit2015 » Δευτ Φεβ 12, 2018 10:59 pm

Εχει κέφια απόψε η ομάδα :oyaxaxaxa: :oyaxaxaxa:
Tony louk μπορεί να είναι από τα AP που δεν έχουν θέμα.
Άβαταρ μέλους
vit2015
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2015 4:26 pm
cb: Όχι
Aka: vtr
Name: Γιάννης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Φεβ 12, 2018 11:08 pm

vit2015
Μας μπουρδουκλώνεις :!: :eek: :lol:
Ποιοι άξονες ΑΡ έχουν πρόβλημα και ποιοι όχι :think:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό vit2015 » Δευτ Φεβ 12, 2018 11:19 pm

Στέλιο λέω για αυτό που έγαψε ο zerarblack. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. :doh:

zerarblack έγραψε:Επικοινώνησα με Σφακιανάκη και μίλησα με τον κ.Σακκά. Στην αρχή το ύφος του ήταν λίγο έντονο αλλά κατανοητό λόγω του ότι από το πρωί τους έχουν τρελάνει με αυτό το θέμα .Ο δικός μου ο άξονας είναι AP οπότε λογικό είναι να ανησυχώ. Αυτό που μου είπε είναι ότι τους έχει έρθει τεχνική οδηγία για συγκεκριμένα πλαίσια να γίνει έλεγχος και αν προκύψουν τιμές εκτός ορίων να γίνει αντικατάσταση. Το δικό μου πλαίσιο μου είπε ότι είναι εκτός λίστας. Προς το παρόν ανακουφιζόμαστε και αναμένουμε νεότερα.
Άβαταρ μέλους
vit2015
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 27, 2015 4:26 pm
cb: Όχι
Aka: vtr
Name: Γιάννης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Δευτ Φεβ 12, 2018 11:36 pm

vit2015 έγραψε:Στέλιο λέω για αυτό που έγαψε ο zerarblack. Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. :doh:

zerarblack έγραψε:Επικοινώνησα με Σφακιανάκη και μίλησα με τον κ.Σακκά. Στην αρχή το ύφος του ήταν λίγο έντονο αλλά κατανοητό λόγω του ότι από το πρωί τους έχουν τρελάνει με αυτό το θέμα .Ο δικός μου ο άξονας είναι AP οπότε λογικό είναι να ανησυχώ. Αυτό που μου είπε είναι ότι τους έχει έρθει τεχνική οδηγία για συγκεκριμένα πλαίσια να γίνει έλεγχος και αν προκύψουν τιμές εκτός ορίων να γίνει αντικατάσταση. Το δικό μου πλαίσιο μου είπε ότι είναι εκτός λίστας. Προς το παρόν ανακουφιζόμαστε και αναμένουμε νεότερα.

Σημερα που πηγα σφακ μου ειπε ο αγγελος οτι πραγματι δεν εχουν ολα τα ap προβλημα, μονο αν υπαρχει θεμα εκτος οριων τα αλλαζουν. Εχουν και κατι καθρεπτες που τα ψαχνουν.
για ΑυτουΜεγαλειωτης themis δεν ειχαν ιδεα.
Ουτε πως ειναι δυνατον ενα απο τα παλιοτερα που ειναι το δικο μου να εχει Q ενω καποια του 2017 να εχουν P.
για τα ddis auto που εχουμε μου ειπε δεν χρειαζεται κατι τωρα, θα τα δουν στο service τον Αυγουστο και γενικα δεν προκειται για καποιο σημαντικο θεμα.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό PGP » Τρί Φεβ 13, 2018 3:38 am

zerarblack έγραψε:Επικοινώνησα με Σφακιανάκη και μίλησα με τον κ.Σακκά. Στην αρχή το ύφος του ήταν λίγο έντονο αλλά κατανοητό λόγω του ότι από το πρωί τους έχουν τρελάνει με αυτό το θέμα .Ο δικός μου ο άξονας είναι AP οπότε λογικό είναι να ανησυχώ. Αυτό που μου είπε είναι ότι τους έχει έρθει τεχνική οδηγία για συγκεκριμένα πλαίσια να γίνει έλεγχος και αν προκύψουν τιμές εκτός ορίων να γίνει αντικατάσταση. Το δικό μου πλαίσιο μου είπε ότι είναι εκτός λίστας. Προς το παρόν ανακουφιζόμαστε και αναμένουμε νεότερα.

Αρα αν ξερουν ποια πλαισια εχουν θεμα γιατι δεν καλουν τους ιδιοκτητες τους στο τηλ. για ενα ραντεβου και ελεγχο?
Μεγαλο μπαχαλο και ασυννενοησια... Γιατι δεν ενημερωνουν σωστα ολα τα εξουσιοδοτημενα και στην Β. Ελλαδα δεν γνωριζουν τιποτα?
Αν το υφος του κ. Σακκα ηταν εντονο μην τον αφησετε ετσι... τοσα λεφτα εχετε δωσει και εχετε δικαιωματα.
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό zerarblack » Τρί Φεβ 13, 2018 8:57 am

Νομίζω ότι υπάρχει δρόμος ακόμα για να μάθουμε τι ακριβώς συμβαίνει. Σιγά σιγά με την βοήθεια όλων ,ευτυχώς είμαστε αρκετοί, θα το καταφέρουμε. Πιστεύω ότι υπάρχει θέμα με τους άξονες αλλά ούτε οι ίδιοι ξέρουν ακριβώς και το πάνε λαου λαου για να μην δημιουργηθεί ντόρος. Η επόμενη κίνηση που σκέφτομαι να κάνω είναι να βρώ κάποιο έμπιστο συνεργείο για να πάω να μετρήσω (η προφορική βεβαίωση βάση του πλαισίου μου δεν μου αρκεί) να δω αν έχω κάποιο θέμα. Αν γνωρίζει κανείς κάποιον κοντά στον Πειραιά-Πέραμα θα βοηθούσε.
Δεν είναι ο κόσμος ιδανικός για το ταξίδι είναι δανεικός.
Άβαταρ μέλους
zerarblack
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 7:36 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΑΜΑ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Ελατήρια MAD + 35mm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σπύρος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό zerarblack » Τρί Φεβ 13, 2018 9:18 am

Ουτε πως ειναι δυνατον ενα απο τα παλιοτερα που ειναι το δικο μου να εχει Q ενω καποια του 2017 να εχουν P.

Ένα καλό σενάριο είναι ότι κατάλαβαν ότι κάτι τρέχει με τους AP τους απόσυραν από την παραγωγή, έβαλαν τους AQ και στην συνέχεια ελέγχθηκαν oi AP και όσoi ήταν ΟΚ ξαναμπήκαν στην παραγωγή. Ένα κακό σενάριο μπορεί να είναι λόγω αυξημένης ζήτησης βάλε τώρα AP και αν υπάρξει πρόβλημα τους αλλάζουμε. Βέβαια αυτά είναι σενάρια .Μπορεί να είναι και τυχαία. Θα δούμε…. Υπομονή εμείς με τους AP….
Δεν είναι ο κόσμος ιδανικός για το ταξίδι είναι δανεικός.
Άβαταρ μέλους
zerarblack
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Τρί Μαρ 28, 2017 7:36 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΑΜΑ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Ελατήρια MAD + 35mm
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σπύρος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Τρί Φεβ 13, 2018 11:30 am

Επικοινώνησα με τον αδελφό ενός συναδέλφου που δουλεύει στην SUZUKI στην Ουγγαρία (Esztergom) για να τον ρωτήσω για το θέμα.
ΔΕΝ γνώριζε για το πρόβλημα .
Του ζήτησα να μου πει γιατί εγώ έχω ΑΜ και τι εστί ο συγκεκριμένος κωδικός .
Με πήρε την επόμενη μέρα και μου είπε ότι από ότι έμαθε , το ΑΜ ήταν ο πρωταρχικός κωδικός του άξονα σε allgrid και ακυρώθηκε λόγω κόστους με τον AP.
Μάλλον πρέπει να είναι αλήθεια γιατί το δικό μου αγοράστηκε από την αντιπροσωπία της SUZUKI σαν εκθεσιακό - δοκιμαστικό τον Ιούνιο του 15.
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Τρί Φεβ 13, 2018 2:14 pm

Παιδιά νομίζω ότι έχουμε πανικοβληθεί λίγο. Αν ήταν τόσο σοβαρό θέμα ασφάλειας θα είχαμε λάβει γνώση επίσημα.Χθες πάντως που πήγα για άλλο λόγο στον αντιπρόσωπο του ανέφερα το " πρόβλημα " και το έψαξαν.
Μου τηλεφώνησαν σήμερα και ανέφεραν ότι δεν υπάρχει λόγος αντικατάστασης αν δεν υπάρχει φθορά ελαστικών όπως στον φίλο που άλλαξε.
Στέλιο πρέπει να μίλησαν και μαζί σου :D
Εγώ βουτιά θα κάνω όταν το πάω μέσα σε λιβαδι :lol:
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3454
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό tsilos » Τρί Φεβ 13, 2018 4:43 pm

Λοιπον φιλοι μου συμφουριτες σημερα μιλησα τουλαχιστον για μιση ωρα με τον κυριο Λευκαρο στο τηλ., υπευθυνο τεχνικης υποστηριξης και εκπαιδευσης της suzuki στην Ελλαδα.
Με πηρε τηλ.και μου εξηγησε αναλυτικα τα παντα. θα σας τα αναλυσω περιλιπτικα γιατι ειπαμε παρα πολλα και περα απο αυτου του προβληματος που υποτιθεται.

Λοιπον απο θεμα ποιοτικου ελεγχου του αυτοκινητου γινονται το 99% στην ουγγαρια απο ρομποτικη και δεν υπαρχει θεμα να φευγουνε οι διαστασεις.Πηγε ο ιδιος εκει για εκπαιδευση και το εχει διαπιστωσει με τα ματια του μου ειπε, και πραγματικα εμεινε γιατι εχει εμπειρια και εχει παει και σε αλλες εταιριες παραγωγης.
Τωρα οσον αφορα τον αξονα λογω οτι διαμαρτηρηθηκα για φθορα ελαστικων και δεν υπαρχει κατι πισω για να δουνε περα απο κατι συνδεσμους που πανε φιξ με τον αξονα.
Προεβησαν κατευθειαν στην αντικατασταση αξονα απο εκει, και επειτα επρεπε να γνωριζουνε την αιτια και να βρουνε τα τεχνικα στοιχεια του αξονα και του αυτοκινητου αν ητανε μεσα στις εργοστασικες τιμες. Γιαυτο λαβανε ολα τα τεχνικα στοιχεια του πισω συστηματος απο Ουγγαρια.

Επειδη ο δικος μου ητανε ΑΡ, εριξαν βαρος για ελεγχο στην συγκεκριμενη παρτιδα.Η ευθυγραμμιση επρεπε να γινει και στον πρωτο αξονα, καλως η κακως δεν εγινε, επρεπε να γινει και πιθανον να ηταν εντος εργοστασιακων τιμων και να απευφευγα την ταλαιπωρια.Ας το ξεπερασουμε......
Να επισημανω δεν τιθεται θεμα ανακλησης και ουτε υπαρχει καποιο προβλημα σε κανεναν αξονα, αλλα για να ειναι σιγουροι γινεται καποιος ελεγχος στις παρτιδες με ΑΡ οπτικως, κυριως στα ελαστικα, και αν διαπιστωθει φθορα το αυτοκινητο παει για ευθυγραμμιση και βλεπουνε τις τιμες που πηρανε της ευθυγραμμισης.

Οι τιμες για να ειναι εντος οριων ειναι οι εξης: +-4mm και +-6mm, αυτο συνεπαγεται απο 0mm εως 12mm, οταν οι τιμες ειναι εντος των τιμων,το αυτοκινητο ειναι απολυτως εντος εργοστασιακων προδιαγραφων χωρις να υπαρχει κανενας κινδυνος και του αυτοκινητου και για την προσωπικη μας ασφαλεια .

Καποιοι τεχνικοι μου ειπε, κακως καταλαβαν διαφορετικα και ενημερωνουν τον κοσμο χωρις να υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα. Και θα ενημερωθουν ξανα οι αντιπτοσωπειες.
Αν διαπιστωθει φθορα ελαστικων ξαναλεω και γινει ευθυγραμμιση και ειναι εκτος οριων, που δεν το πιστευει ουτε αυτος, τοτε και μονο θα αντικατασταθει με τον αξονα τις επομενης παρτιδας που ειναι ο ΑQ και μονο τοτε.Οχι οποιος εχει ΑΡ χρηζει αντικαταστση ειναι λαθος.Πιστευω να καθισυχαστηκατε :clap:
Τελευταία επεξεργασία από TAKIS L. και Τρί Φεβ 13, 2018 11:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: διόρθωση κειμένου (παράγραφοι) για να είναι πιό ευανάγνωστο.
Άβαταρ μέλους
tsilos
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 3:37 pm
Τοποθεσία: Σχηματαρι,Γρεβενα
Λάστιχα: Michelin Latitube cross
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: tsilos
Name: Χρηστος

Re: Ανάκληση (???) πίσω άξονα σε NV

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Τρί Φεβ 13, 2018 6:57 pm

Καθίστε να τα βάλουμε σε μια σειρά γιατί στο τέλος θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω :angry-banghead:
Ο άξονας στο NV πίσω δεν γίνετε ευθυγράμμιση, είναι fix. Όποιος νομίζει, γνωρίζει πως γίνετε να μας δείξει τις ρέγουλες.
Από την στιγμή που τρώει λάστιχα σημαίνει και κακό πάτημα στην άσφαλτο. Φυσικά δεν πρόκειται να το πάρουμε χαμπάρι στα 10.000 - 20.000 χλμ.
Δεν προλαβαίνουν να φαγωθούν τα λάστιχα για να φανεί. Στο service πάνε τα λάστιχα τα προς - πίσω, για να φαγώνονται ομοιόμορφα.
Στα 3-4 χρόνια θα αλλάξουμε λάστιχα γιατί αυτά θα έχουν σκληρύνει και θα γλιστράνε, όποτε που να πάρεις χαμπάρι το μονόπατο φάγωμα.
Στο μεταξύ θα περάσει η πενταετία θα λήξει η εγγύηση και σε άλλα με υγεία.

Εδώ ο φίλος tsilos λέει: οι τιμες για να ειναι εντος οριων ειναι οι εξης: +-4mm και +-6mm αυτο συνεπαγεται απο 0mm εως 12mm οταν οι τιμες ειναι εντος των τιμων,
Δεν κατάλαβα τι θέλει να πει. 12 mm είναι ένας πόντος + δύο χιλιοστά, μεγάλη διαφορά. :!: Για μένα όταν λέω +-4 mm ευνοώ αν κάτι πρέπει να είναι 10 mm, είναι αποδεχτώ στα 6 mm (- 4)
αλλά και στα 14 mm (+ 4) Τέτοιες διαφορές για μένα στην ευθυγράμμιση είναι ανεπίτρεπτες. Επίσης όταν μιλάμε για ευθυγράμμιση γίνετε και στους 4 τροχούς.

Αυτό που μας σώζει είναι να βρούμε μάστορα με σωστό εργαλείο ευθυγράμμισης και γνώστη των τιμών αυτής, για τα NV.
Από αντιπροσωπία και εξουσιοδοτημένα προβλέπω κουκούλωμα. Θα μπορούσαν τουλάχιστο να μας καλούν και να μετράνε την ευθυγράμμιση.
Όχι να περιμένουν αν και όταν φαγωθούν τα λάστιχα. Όχι κάνει ή δεν κάνει αυτός ο κωδικός. Από την στιγμή που βρέθηκε έστω και ένας άξονας με πρόβλημα πρέπει να ελεγχθούν όλοι.
Ποιος μου λέει πως μετά την πενταετία, αν κάτι είναι στραβό, δεν θα βγάλει και άλλα προβλήματα. :?: :?: π.χ να τρώει τα συνεμπλόκ, να τρώει ημιαξόνια :?: :?:

Υ.Γ. Από εμπειρία "ότι είναι στραβό, για πέταμα πάει Ελλάδα εκεί κανίς δεν μας κυνηγά" δεν μιλάω για suzuki ακόμα, για αυτήν δεν έχω αποδείξεις :-)
Τελευταία επεξεργασία από stelios8ess και Τρί Φεβ 13, 2018 9:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες