Mirrorlink και κινητό

Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Κυρ Σεπ 10, 2017 8:26 pm

Να ανοίξω ένα topic που πιθανόν έχει απασχολήσει πολλούς.

Έχω κάνει στην μονάδα την αναβάθμιση firmware που είχε ανέβει πριν κάποιους μήνες. Επ' ευκαιρία αγοράς νέου κινητού δοκίμασα σύνδεση. Το κινητό είναι το Samsung Galaxy A3, mirrorlink συμβατό. Εγκατέστησα Sygic, επίσης συμβατή εφαρμογή. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να το συνδέσω. Δεν ξέρω πως τα κατάφερα τελικά, έχω όμως την εντύπωση ότι ταυτόχρονα είχα και το Bluetooth ανοιχτό. Πλην όμως τι μόνο αποτέλεσμα που παίρνω είναι μια οθόνη που λέει "Samsung" και είναι παντελώς κενή.

- Μήπως μετά το αρχικό pairing πρέπει να έχω το blutetooth κλειστό όταν βάζω το mirrorlink;
- Μήπως το Sygic είναι "υποβαθμισμένη" έκδοση επειδή δεν το έχω πληρώσει (μου λέει πάντως ότι τώρα είναι η καλή έκδοση "pro" ή κάτι τέτοιο η οποία θα λήξει σε 2-3 μέρες και θα μεταπέσει σε basic).
- Μήπως θέλει καμιά άλλη ρύθμιση το κινητό ή η μονάδα που δεν ξέρω; Στην φάση πάντως που έχω συνδεθεί και βλέπω την κενή οθόνη "Samsung", τα γραναζάκια σαν επιλογή από το δεξί μενού της μονάδας δεν βγάζουν τίποτα.
- Μήπως τελικά είναι μούφα και δεν δουλεύει; Έχει συνδεθεί ποτέ κανείς σύμφωνα με την τυπική mirrorlink λειτουργία χωρίς να προσθέσει άλλες εφαρμογές, buttons κ.λ.π;
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlik και κινητό

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Κυρ Σεπ 10, 2017 9:34 pm

fiverg έγραψε:Να ανοίξω ένα topic που πιθανόν έχει απασχολήσει πολλούς.

Έχω κάνει στην μονάδα την αναβάθμιση firmware που είχε ανέβει πριν κάποιους μήνες. Επ' ευκαιρία αγοράς νέου κινητού δοκίμασα σύνδεση. Το κινητό είναι το Samsung Galaxy A3, mirrorlink συμβατό. Εγκατέστησα Sygic, επίσης συμβατή εφαρμογή. Με τα χίλια ζόρια κατάφερα να το συνδέσω. Δεν ξέρω πως τα κατάφερα τελικά, έχω όμως την εντύπωση ότι ταυτόχρονα είχα και το Bluetooth ανοιχτό. Πλην όμως τι μόνο αποτέλεσμα που παίρνω είναι μια οθόνη που λέει "Samsung" και είναι παντελώς κενή.

- Μήπως μετά το αρχικό pairing πρέπει να έχω το blutetooth κλειστό όταν βάζω το mirrorlink;
- Μήπως το Sygic είναι "υποβαθμισμένη" έκδοση επειδή δεν το έχω πληρώσει (μου λέει πάντως ότι τώρα είναι η καλή έκδοση "pro" ή κάτι τέτοιο η οποία θα λήξει σε 2-3 μέρες και θα μεταπέσει σε basic).
- Μήπως θέλει καμιά άλλη ρύθμιση το κινητό ή η μονάδα που δεν ξέρω; Στην φάση πάντως που έχω συνδεθεί και βλέπω την κενή οθόνη "Samsung", τα γραναζάκια σαν επιλογή από το δεξί μενού της μονάδας δεν βγάζουν τίποτα.
- Μήπως τελικά είναι μούφα και δεν δουλεύει; Έχει συνδεθεί ποτέ κανείς σύμφωνα με την τυπική mirrorlink λειτουργία χωρίς να προσθέσει άλλες εφαρμογές, buttons κ.λ.π;

Πριν λίγο καιρό μιλούσαμε για κάποιες λύσεις .
Τελευταία επεξεργασία από kaliakouda και Τρί Σεπ 12, 2017 1:04 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Διόρθωση παράθεσης λινκ
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Mirrorlik και κινητό

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Δευτ Σεπ 11, 2017 11:15 am

Γιώργο αυτό που ρωτάς έχει αναλυθεί και πιο παλιά σε άλλα threads εδώ στο φόρουμ.
Για αρχή θα σου πω ότι το MirrorLink τουλάχιστον προς το παρόν δεν υποστηρίζεται από εφαρμογές εκτός από ελάχιστες και σαν σύστημα είναι ψιλο-ελαττωματικό.
Όσον αφορά το Sygic υπάρχουν πολλές εκδόσεις τις εφαρμογής για διαφορετικό σκοπό η καθεμία. Το Sygic navigation (android) είναι η κλασσική έκδοση που λειτουργεί αποκλειστικά με το κινητό σου όπως πχ το Google Maps και σου παρέχει τη δυνατότητα για offline πλοήγηση. Το Sygic Car τώρα είναι αυτό που θέλεις εσύ, το οποίο είναι η εφαρμογή για android με τη δυνατότητα του MirrorLink. Για να δουλέψει όμως το MirrorLink θα πρέπει να αγοράσεις το original licence για να δουλέψει (και δεν υπάρχει ούτε "σπασμένο"), αλλά επειδή το έχω χρησιμοποιήσει κατά τη γνώμη μου δεν λέει και πολλά, άσε που είναι και πανάκριβο.
Συμβουλή μου, με την τελευταία αναβάθμιση δουλεύει μια χαρά το Android Auto. Το κατεβάζεις από κάποιο android market εκτός google play γιατί δεν υποστηρίζεται επίσημα ακόμα στην Ελλάδα, το συνδέεις στο αυτοκίνητο και έχεις το google maps στο dashboard σου. Κατεβάζεις και offline maps από την εφαρμογή του κινητού αν δεν έχεις δεδομένα και καλό σήμα στο δρόμο και είσαι άρχοντας.

*Πέρα από αυτά υπάρχουν "πατέντες" που ξεγελάς το MirrorLink και βλέπεις αυτούσια την οθόνη του κινητού στο αυτοκίνητο αλλά είναι προβληματικές (πχ δεν βγαίνει εύκολα το πληκτρολόγιο για να γράψεις, σε πετάει συνέχεια στην κεντρική του αυτοκινήτου κλπ).
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Mirrorlik και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Δευτ Σεπ 11, 2017 12:52 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κι εγώ φανταζόμουνα ότι έχω "λάθος" έκδοση Sygic αφού δεν το έδειχνε διαθέσιμο. Η άλλη πατέντα με τα LG δεν με πολυτραβάει, θα ήθελα να την αποφύγω. Θα δοκιμάσω το Android Auto και θα σας πω.
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlik και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Πέμ Σεπ 14, 2017 7:49 am

Λοιπόν, έχω να αναφέρω success story. Εγκατέστησα το InCar Sygic και όντως το είδα
κανονικά σαν επιλογή στην μονάδα μέσω mirrorlink σύνδεσης, το ξεκίνησα και είχα
navigation. Μπόρεσα να εισάγω και κάποια διεύθυνση για να μου κάνει πλοήγηση.
Όλα αυτά στατικά όμως, θα κάνω εκτενέστερο τεστ σήμερα για να δω την συμπεριφορά,
αν κούγονται φωνητικές οδηγίες, αν συνεχίζει να δέχεται το κινητό τηλεφωνήματα
μέσω Bluetooth κ.λ.π.
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Πέμ Σεπ 14, 2017 9:40 pm

Δοκίμασα και navigation προς μια διεύθυνση. Νομίζω ότι οι λειτουργίες της αναζήτησης και της απεικόνισης του Sygic είναι καλύτερες από αυτές της μονάδας μας. Και προφανώς αν ανοίξεις data στο κινητό πιθανόν να έχεις on line και χρήσιμες πληροφορίες (κίνηση, τιμές καυσίμων πρατηρίων κ.λ.π.) που δεν έχει η μονάδα. Δεν κατάφερα να έχω φωνητικές οδηγίες παρόλο που τις ενεργοποίησα στο Sygic και είχα στο τέρμα όλες τις ρυθμίσεις ήχου του κινητού. Πάλι κάτι δεν κάνω καλά. Βέβαια η καλή απεικόνιση τις καθιστά σχεδόν περιττές, άσε που στην μονάδα όταν μιλάει και διακόπτει τα τραγούδια κάποιες φορές με εκνευρίζει. Η "καλή" έκδοση του Sygic λήγει σε 4 μέρες, θα δούμε τι θα απομείνει στην "τσάμπα" έκδοση.
Κατά την διάρκεια της mirrorlink σύνδεσης ενεργοποιείται αυτόματα και η Bluetooth σύνδεση. Δεν δουλεύει όμως ο ήχος μουσικής (ράδιο+media) της μονάδας. Άρα σου χρειάζονται δύο πρόσθετες mirrorlink εφαρμογές στο κινητό, μία για ράδιο και μία για media player (όπου βέβαια τα mp3 πρέπει να βρίσκονται στο κινητό σου). Θα ψάξω να βρω ποιες μπορώ να βάλω και θα ξαναγράψω.
Σαν resume, τι φτηνότερο mirrorlink κινητό είναι νομίζω το Samsung Galaxy A3 με τιμή στα 220 και η κάρτα Navi έχει στην αντιπροσωπεία κοντά στα 300. Μάλλον σαν Navi λύση συμφέρει το mirrorlink κινητό, άλλωστε η ενημέρωση χαρτών είναι πολύ πιο συχνή. Πήγα προς Σπάρτη το καλοκαίρι από τον νέο δρόμο και η μονάδα με έβγαζε στην μισή διαδρομή στα χωράφια σαν αεροπλάνο...

Θα δοκιμάσω κάποια στιγμή με non mirrorlink κινητό για Android Auto. Ξέρει κανείς αν εδώ η σύνδεση γίνεται πάλι μέσω Bluetooth/USB ή θέλει καμιά USB->HDMI λύση που έχω δει σε άλλες mirroring εφαρμογές;
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Παρ Σεπ 15, 2017 8:28 pm

Το Android Auto λειτουργεί ακριβώς όπως και το MirrorLink. Χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο USB, ένα κινητό Android και την τελευταία έκδοση του Android Auto εγκατεστημένη σε αυτό.

Για το Sygic InCar μόλις σου λήξει θα χάσεις την πλοήγηση, απλά θα μπορείς να δεις που είσαι στο χάρτη χωρίς να μπορείς να βάλεις διαδρομή κλπ.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Παρ Σεπ 15, 2017 9:23 pm

vagelisfil έγραψε:Το Android Auto λειτουργεί ακριβώς όπως και το MirrorLink. Χρειάζεσαι μόνο ένα καλώδιο USB, ένα κινητό Android και την τελευταία έκδοση του Android Auto εγκατεστημένη σε αυτό.


Ε δεν είναι και το ίδιο . Ούτε mail μπορείς να διαχειριστείς , ούτε application μπορείς να τρέξεις κ.ο.κ .
Με το AUTO μόνο χάρτης - επαφές,κλήσεις - μουσική και τέλος.
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Κυρ Σεπ 17, 2017 9:48 am

Themis4 έγραψε:Ε δεν είναι και το ίδιο . Ούτε mail μπορείς να διαχειριστείς , ούτε application μπορείς να τρέξεις κ.ο.κ .
Με το AUTO μόνο χάρτης - επαφές,κλήσεις - μουσική και τέλος.

Και με το MirrorLink μόνο τις υποστηριζόμενες εφαρμογές μπορείς να τρέξεις (με τον official τρόπο) οι οποίες όπως έχεις δει είναι ελάχιστες και η πλειοψηφία είναι για online ραδιόφωνο και εφαρμογές κατασκευαστών αυτοκινήτων για διάφορες πληροφορίες.
Τώρα, κάνοντας screen mirroring αλλάζει το πράγμα... αλλά και πάλι το μεγαλύτερο ποσοστό από εμάς πλοήγηση θέλει, να βλέπει καμιά ειδοποίηση του κινητού και να κάνει εύκολα κλήσεις.
Αν κάποιος θέλει πολύ πιο ψαγμένα κόλπα, να τρέχει ότι εφαρμογή υπάρχει να βάζει OBD, να βλέπει Youtube, ταινίες κλπ τότε καλύτερα να αλλάξει το Bosch με ένα OEM Android Navigation System (τα οποία τα βρίσκεις πλέον και με 100€) και να ξεγνοιάσει.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Κυρ Σεπ 17, 2017 11:02 pm

vagelisfil έγραψε:
Themis4 έγραψε:Ε δεν είναι και το ίδιο . Ούτε mail μπορείς να διαχειριστείς , ούτε application μπορείς να τρέξεις κ.ο.κ .
Με το AUTO μόνο χάρτης - επαφές,κλήσεις - μουσική και τέλος.

Και με το MirrorLink μόνο τις υποστηριζόμενες εφαρμογές μπορείς να τρέξεις (με τον official τρόπο) οι οποίες όπως έχεις δει είναι ελάχιστες και η πλειοψηφία είναι για online ραδιόφωνο και εφαρμογές κατασκευαστών αυτοκινήτων για διάφορες πληροφορίες.
Τώρα, κάνοντας screen mirroring αλλάζει το πράγμα... αλλά και πάλι το μεγαλύτερο ποσοστό από εμάς πλοήγηση θέλει, να βλέπει καμιά ειδοποίηση του κινητού και να κάνει εύκολα κλήσεις.
Αν κάποιος θέλει πολύ πιο ψαγμένα κόλπα, να τρέχει ότι εφαρμογή υπάρχει να βάζει OBD, να βλέπει Youtube, ταινίες κλπ τότε καλύτερα να αλλάξει το Bosch με ένα OEM Android Navigation System (τα οποία τα βρίσκεις πλέον και με 100€) και να ξεγνοιάσει.

Για Full Mirror εννοούσα φυσικά . Για OBD κτλπ που αναφέρεις παραπάνω . Εγώ το έχω καταφέρει και δεν νομίζω να χρειάζεται να το αλλάξω με Κινεζιά των 200-300 ευρώ .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Παρ Σεπ 22, 2017 6:08 pm

Μου παρουσιάζεται το εξής θέμα: Ψάχνω να βρω MirrorLink εφαρμογή του κινητού που "ακούει" FM
και παίζει στην κονσόλα, ώστε όταν χρησιμοποιείς το κινητό για Navi να έχεις και ραδιόφωνο
από το κινητό. Τζίφος. Δεν έχω βρει τέτοια εφαρμογή. Έχω βρει πολλές που είναι μέσω
σύνδεσης δεδομένων, με podcasts κ.λ.π. αλλά καμία που να χρησιμοποιεί τον δέκτη FM του
κινητού. Μέσω data σύνδεσης προφανώς δεν είναι πρακτικό εκτός και αν έχεις ανάλογο συμβόλαιο
με πολλά δεδομένα. Να πω ότι όσο έχεις mirrorlink σύνδεση, εξακολουθείς και είσαι συνδεδεμένος και μέσω
Bluetooth. Καμιά ιδέα;
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Σάβ Σεπ 23, 2017 2:30 pm

fiverg έγραψε:Μου παρουσιάζεται το εξής θέμα: Ψάχνω να βρω MirrorLink εφαρμογή του κινητού που "ακούει" FM
και παίζει στην κονσόλα, ώστε όταν χρησιμοποιείς το κινητό για Navi να έχεις και ραδιόφωνο
από το κινητό. Τζίφος. Δεν έχω βρει τέτοια εφαρμογή. Έχω βρει πολλές που είναι μέσω
σύνδεσης δεδομένων, με podcasts κ.λ.π. αλλά καμία που να χρησιμοποιεί τον δέκτη FM του
κινητού. Μέσω data σύνδεσης προφανώς δεν είναι πρακτικό εκτός και αν έχεις ανάλογο συμβόλαιο
με πολλά δεδομένα. Να πω ότι όσο έχεις mirrorlink σύνδεση, εξακολουθείς και είσαι συνδεδεμένος και μέσω
Bluetooth. Καμιά ιδέα;

Δε γίνεται αυτό που ζητάς. Δεν έχει να κάνει με την εφαρμογή αλλα με τον τρόπο που δουλεύει το σύστημα. Άπαξ και βάλεις το MirrorLink σταματάνε να δουλεύουν τα υπόλοιπα συστήματα (FM, mp3, Navi κλπ).
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό fiverg » Τετ Οκτ 04, 2017 10:30 pm

Λοιπόν, καταλάγιασε λίγο ο αρχικός ενθουσιασμός.

Το Sygic έληξε, η τσάμπα έκδοση που έμεινε έχει navigation μεν, χωρίς όμως φωνητικές οδηγίες δε και με χειρότερη νομίζω ποιότητα απεικόνισης (π.χ. σε γέφυρες δεν είναι πολύ κατανοητό αν πρέπει να πας από πάνω ή από το ρεύμα δίπλα τους).
Ραδιόφωνο όπως έγραψε από πάνω υπάρχει μόνο αν έχεις καλό πακέτο σύνδεσης με δεδομένα και δουλεύει μόνο μέσω δικτύου.

Οπότε στην περίπτωσή μου που ψάχνω το τσάμπα, το Mirrorlink μπορεί να χρησιμεύσει μόνο επικουρικά, αν κινείσαι σε διαδρομή που η βασική μονάδα δεν έχει καταγεγραμμένη (δυστυχώς καθόλου δύσκολο να συμβεί αυτό, δεν βλέπω π.χ. να έχουμε χάρτες της HERE για την μονάδα μας με τις νέες "εθνικές" πριν το ΄18).

Αν βέβαια πληρώνεις και έχεις την σωστή έκδοση του Sygic (ή άλλου) και καλό πακέτο σύνδεσης κινητού για να ακούς ραδιόφωνο αλλάζει το πράγμα, μάλλον το Mirrorlink βοηθάει πολύ (και καλύτερο navi και ακούς και όποιον σταθμό ή podcast θέλεις απ' όλο τον κόσμο).
fiverg
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 9:32 am
Λάστιχα: Toyo Open Country U/T
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: KYB Excel-G / MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Πέμ Οκτ 05, 2017 8:55 pm

fiverg έγραψε:Λοιπόν, καταλάγιασε λίγο ο αρχικός ενθουσιασμός.

Το Sygic έληξε, η τσάμπα έκδοση που έμεινε έχει navigation μεν, χωρίς όμως φωνητικές οδηγίες δε και με χειρότερη νομίζω ποιότητα απεικόνισης (π.χ. σε γέφυρες δεν είναι πολύ κατανοητό αν πρέπει να πας από πάνω ή από το ρεύμα δίπλα τους).
Ραδιόφωνο όπως έγραψε από πάνω υπάρχει μόνο αν έχεις καλό πακέτο σύνδεσης με δεδομένα και δουλεύει μόνο μέσω δικτύου.

Οπότε στην περίπτωσή μου που ψάχνω το τσάμπα, το Mirrorlink μπορεί να χρησιμεύσει μόνο επικουρικά, αν κινείσαι σε διαδρομή που η βασική μονάδα δεν έχει καταγεγραμμένη (δυστυχώς καθόλου δύσκολο να συμβεί αυτό, δεν βλέπω π.χ. να έχουμε χάρτες της HERE για την μονάδα μας με τις νέες "εθνικές" πριν το ΄18).

Αν βέβαια πληρώνεις και έχεις την σωστή έκδοση του Sygic (ή άλλου) και καλό πακέτο σύνδεσης κινητού για να ακούς ραδιόφωνο αλλάζει το πράγμα, μάλλον το Mirrorlink βοηθάει πολύ (και καλύτερο navi και ακούς και όποιον σταθμό ή podcast θέλεις απ' όλο τον κόσμο).


Καλύτερο Navi από το google (χάρτες) δεν υπάρχει . Τσάμπα , με online πληροφορίες για την κατάσταση που επικρατεί στον δρόμο , καιρικές συνθήκες , ατυχήματα , κίνηση με προτάσεις αποφυγής κ.ο.κ.
Κατεβάζεις και με wifi από πριν περιοχές για να μην χρεώνεσαι στην διαδρομή mb .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Mirrorlink και κινητό

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Δευτ Ιαν 21, 2019 1:34 pm

Ναι Κύριοι :!: :!: :!:
Το MIRRORLINK ΑΝΑΣΤΗΘΗΚΕ :scared-ghostface: :scared-ghostface:
Πρίν λίγο καιρό με το usb συνδεόταν το κινητό μόνο μέσω mirrorlink :!: :!: καθόλου το AA

Tελείως δύσχρηστο το menu και το navi ήταν το sygic που δεν έτρεχε κάν.

Το mirrorlink "''εφυγε" με την απεγκατάσταση του car mode στο κινητό.
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3446
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες