Bosch Car Multimedia + Android Auto

Αξεσουάρ που αφορούν NV

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Τετ Μάιος 01, 2019 11:19 pm

Τι δεν κατάλαβες να το εξηγήσω :D
Μπαίνω στο αυτοκίνητό μου, (κινητό στην τσέπη) ανοίγω διακόπτη μίζας, αμέσως συνδέεται κινητό με Car Multimedia.
Από εκεί και πέρα ότι έχει σχέση με τηλέφωνα τα διαχειρίζομαι μέσον του Car Multimedia και τους διακόπτες δεξιά επάνω στο τιμόνι.
Στο κινητό έχει ενεργοποιηθεί μόνο του το Android Auto. Κλείνει αν κλείσω διακόπτη στο αυτοκίνητο.
Πριν περάσω Android Auto στο κινητό μου δεν μπορούσα να συνδεθώ με το Car Multimedia σε ότι έχει σχέση με τα τηλέφωνα.
Παρατήρησα ότι κάποια κινητά της samsung (κόρης μου) ζητάνε σύνδεση με Car Multimedia ενώ δεν έχουν Android Auto. Κάποια άλλη εφαρμογή θα έχουν.
Αν είδη μπορείς να τα έχεις όλα αυτά και εσύ, μη το ψάχνεις περαιτέρω.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό soultakis » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:28 am

Από αυτά που έχω δει και γω σε άλλα αυτοκίνητα δεν χρειάζεσαι android auto για να διαχειρίζεσαι τις κλήσεις. Αυτό γίνεται όντως μέσω Bluetooth. Αυτό γίνεται και σε ένα Fiesta του 2009 που έχω αυτή τη στιγμή. Για πλοήγηση που το χρειάζεσαι (το android auto) απαιτείται καλώδιο.

Αυτό που εννούσα λέγοντας να "έχεις διαθέσιμο το κινητό" είναι για όσο χρησιμοποιείς και τους χάρτες. Από όσο ξέρω όταν έχεις χάρτες μέσω android auto δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το κινητό σου για κλήσεις.
soultakis
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 18, 2019 11:41 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Τάκης

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό vagelisfil » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:41 am

Αν και γράψαμε πολλά και όλοι πάνω κάτω τα ίδια λέμε, θα γράψω και εγώ τα ίδια αλλά με απλά λόγια να τα καταλαβαίνει κάποιος που δεν είναι fan της τεχνολογίας.

Αρχικά μιλάμε πάντα για Android κινητά.

Το κινητό μας λοιπόν, μπορούμε να το συνδέσουμε με Bluetooth (ασύρματα) με το αυτοκίνητο και στο πάνω δεξιά κουτάκι της οθόνης μας θα έχουμε πρόσβαση στις επαφές μας και στο ιστορικό των κλήσεων. Μπορούμε επομένως να πραγματοποιούμε κλήσεις και να απαντάμε από τα χειριστήρια στο τιμόνι (ή από τα αντίστοιχα κουμπιά στην οθόνη του αυτοκινήτου) και μπορούμε να διαβάζουμε τα εισερχόμενα SMS που έρχονται την ώρα που οδηγούμε (όχι όμως να απαντάμε σε αυτά ούτε να βλέπουμε το ιστορικό των μηνυμάτων). Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι έχουμε δώσει τα αντίστοιχα δικαιώματα στις ρυθμίσεις Bluetooth του κινητού μας.

Συνδέοντας το καλώδιο στη θύρα USB του αυτοκινήτου και εφόσον έχουμε εγκαταστήσει την εφαρμογή Android Auto στο κινητό τότε ενεργοποιείται το εικονίδιο στο κάτω δεξιά κουτάκι της οθόνης του αυτοκινήτου. Πατώντας το ανοίγει το περιβάλλον του Android Auto (!! και ταυτόχρονα απενεργοποιείται αυτόματα η σύνδεση Bluetooth - κάποια κινητά υποστηρίζουν ταυτόχρονα και τα δύο !!). Από το Android Auto μπορούμε να πραγματοποιήσουμε πάλι κλήσεις, να δούμε τις επαφές μας, να δούμε εισερχόμενες ειδοποιήσεις του κινητού, να διαβάσουμε εισερχόμενα μηνύματα από Viber, Messenger, Whatsapp κλπ, να ακούσουμε τραγούδια που είναι αποθηκευμένα στο κινητό, να χρησιμοποιήσουμε το Google Maps και γενικά να ανοίξουμε συμβατές εφαρμογές. [Ενδεικτικές συμβατές εφαρμογές είναι το Waze για πλοήγηση, το TuneIn για online ράδιο, το Spotify και το Google Music για μουσική κλπ].

Διευκρινήσεις (τα έχουμε ξαναπεί απλά ανακεφαλαιώνω)
Το Android Auto δεν υποστηρίζεται επίσημα στην χώρα μας άρα δεν θα το βρείτε στο Google Play. Μπορείτε να το κατεβάσετε από τρίτα site απλά κάνοντας αναζήτηση στο Google "download android auto apk".
Το Android Auto λειτουργεί μόνο σε Vitara που έχουν εγκατεστημένη έκδοση λογισμικού οθόνης 1860 και πάνω. Στις προηγούμενες εκδόσεις δεν ήταν διαθέσιμο.
Στις ρυθμίσεις της οθόνης του αυτοκινήτου υπάρχει μια επιλογή που διαλέγεις τη λειτουργία της θύρας usb και επιλέγεις μεταξύ Android Auto και MirrorLink. Αυτή πρέπει να είναι στο Android Auto φυσικά.
Όταν λειτουργούν οι χάρτες και η πλοήγηση στο Android Auto μπορείς παράλληλα να κάνεις κλήσεις και να ακούς μουσική είτε μέσω του Android Auto είτε μέσω του ραδιοφώνου του αυτοκινήτου.
Οι περισσότερες λειτουργίες του Android Auto χρειάζονται πρόσβαση στο Internet άρα θέλουν κινητό με ενεργοποιημένα τα δεδομένα και καλό σήμα (3G-4G) για να είναι λειτουργικές.

Επιπλέον πληροφορίες
Η οθόνη του Vitara υποστηρίζει επιπλέον 2 πρωτόκολλα σύνδεσης με καλώδιο USB. Το ένα είναι το Apple Car Play και αφορά τις συσκευές iOS (iPhone), το οποίο είναι κάτι αντίστοιχο με το Android Auto και μπορείς να ανοίξεις Google Maps, επαφές κλπ. Το άλλο πρωτόκολλο είναι το MirrorLink το οποίο αφορά κάποιες συσκευές Android και συγκεκριμένες εφαρμογές που το υποστηρίζουν οι οποίες είναι ελάχιστες, στην πλειοψηφία τους επί πληρωμή και καμία τους αξιόλογη (πλην εξαιρέσεων όπως το Sygic).
Γενικά τα πρωτόκολλα αυτά είναι αρκετά "περιορισμένα" ως προς τις δυνατότητές τους πλην όμως παρέχουν όλα τα βασικά που θα χρειαστούν το 99.9% των οδηγών στο δρόμο (κλήσεις, πλοήγηση, μουσική). Για τους πιο ψαγμένους χρήστες που έχουν δώσει δικαιώματα root στα κινητά τους υπάρχουν τρόποι να έχουμε πλήρης απεικόνιση (mirroring) του κινητού στην οθόνη του αυτοκινήτου. Επομένως θα μπορούμε να ανοίγουμε Chrome, YouTube, Facebook να βλέπουμε ταινίες, να χρησιμοποιούμε το eBanking και άλλα πολλά. Με ένα γρήγορο ψάξιμο στο YouTube θα βρείτε οδηγούς για το πως γίνεται αυτό.



Για τον φίλο @soultakis που ρώτησε για τους χάρτες.
Στο eBay όλοι αυτοί οι χάρτες που βλέπεις με τιμές 30-40-50€ είναι πειρατικοί. Λειτουργούν κανονικά σαν τους γνήσιους αλλά δεν είναι γνήσιοι άσχετα με τα genuine και τις βλακείες που γράφουν στους τίτλους. Αυτοί που τους πουλάνε βάζουν ψεύτικα αυτοκόλλητα πάνω με άσχετα serial number και στοιχεία. Δεν υπάρχει upgrade kit ούτε τίποτα τέτοιο. Η καρτούλα SD περιέχει μια συγκεκριμένη έκδοση χαρτών την οποία την χρησιμοποιείς και όταν κυκλοφορήσει νεότερη, την αγοράζεις αν θες και απλά πετάς την παλιά και βάζεις την νέα.
Επειδή είναι μικρό το ποσό των 30€ αν θες αγόρασε μια να την έχεις γιατί κάνει καλή δουλίτσα και είναι χρήσιμη. Μπορεί να μην έχει όλα τα νέα τμήματα των αυτοκινητόδρομων αλλά μέσα σε πόλεις δεν υπάρχουν ιδιαίτερες ελλείψεις. Επιπλέον η πλοήγηση είναι πολύ γρήγορη και πολύ αξιόπιστη.
:-)
Suzuki Vitara 1.6 DDiS GL+ (2015) - 120hp/320Nm
Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm
Άβαταρ μέλους
vagelisfil
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 747
Εγγραφή: Τρί Ιαν 05, 2016 12:46 am
Τοποθεσία: Αθήνα - Λευκάδα - Λιτόχωρο
Λάστιχα: GY EfficientGrip Perf. 2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Βαγγέλης Φίλιππας

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό GregoryA » Πέμ Μάιος 02, 2019 2:42 am

Αψογα επιβεβαιωσες αυτα που ειχα καταλαβει....σε ευχαριστουμε και παλι!!!!
Lifes2short...Ride the World
SUZUKI VITARA 1.4 GL+ DITC 4WD
HONDA ST1300A PAN EUROPEAN
Άβαταρ μέλους
GregoryA
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Τρί Οκτ 16, 2018 1:41 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55R17
Suspension: Μαμά
cb: Όχι
Aka: GregoryA
Name: Γρηγόρης

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:00 pm

Δεν είμαι ιδικός με τα κινητά, καταθέτω τις παρατηρήσεις μου :D
Είχα παλαιότερα ένα sony δεν συνδεόταν με το Car Multimedia μέσον Bluetooth,
μέχρι που πέρασα Android Auto και όλα μια χαρά ασύρματα και ενσύρματα.
Έχω ένα lenovo, χωρίς Android Auto δεν συνδέεται με το Car Multimedia.
Μάλιστα απεγκατέστησα το Android Auto και πειραματίστηκα να το συνδέσω μέσον Bluetooth, δεν τα κατάφερα.
Παίρνω το samsung της κόρης μου, δεν έχει Android Auto, ενώ είμαι μέσα στο αυτοκίνητο, ανοίγω το Bluetooth,
αμέσως το Car Multimedia μου δίνει κωδικό, τον περνάω στο samsung κινητό. Πραγματοποιείται σύνδεση και
αρχίζει η όλη διαχείριση του κινητού μέσον Car Multimedia σε ότι έχει σχέση με τις επαφές μου.
Συμπεραίνω πως κάποια κινητά διαθέτουν κάποια εφαρμογή που τα επιτρέπει να συνδέονται μέσον Bluetooth
με το Car Multimedia που διαθέτουμε, (NV) χωρίς να είναι απαραίτητο το Android Auto.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό soultakis » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:05 pm

Ότι δεν είναι γνήσιες οι κάρτες το γνωρίζω. Αυτό που δεν ήξερα είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιείς κανονικά το κινητό όταν έχει πλοήγηση μέσω android auto.

Θα πάρω και τη κάρτα βέβαια να υπάρχει. Είναι όντως μικρό το κόστος. Αν και υπάρχει σημαντικό εύρος τιμών σε αυτές (σημαντικό για το κόστος της κάρτας)
soultakis
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 18, 2019 11:41 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Τάκης

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό peterpan » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:21 pm

stelios8ess έγραψε:Δεν είμαι ιδικός με τα κινητά, καταθέτω τις παρατηρήσεις μου :D
Είχα παλαιότερα ένα sony δεν συνδεόταν με το Car Multimedia μέσον Bluetooth,
μέχρι που πέρασα Android Auto και όλα μια χαρά ασύρματα και ενσύρματα.
Έχω ένα lenovo, χωρίς Android Auto δεν συνδέεται με το Car Multimedia.
Μάλιστα απεγκατέστησα το Android Auto και πειραματίστηκα να το συνδέσω μέσον Bluetooth, δεν τα κατάφερα.
Παίρνω το samsung της κόρης μου, δεν έχει Android Auto, ενώ είμαι μέσα στο αυτοκίνητο, ανοίγω το Bluetooth,
αμέσως το Car Multimedia μου δίνει κωδικό, τον περνάω στο samsung κινητό. Πραγματοποιείται σύνδεση και
αρχίζει η όλη διαχείριση του κινητού μέσον Car Multimedia σε ότι έχει σχέση με τις επαφές μου.
Συμπεραίνω πως κάποια κινητά διαθέτουν κάποια εφαρμογή που τα επιτρέπει να συνδέονται μέσον Bluetooth
με το Car Multimedia που διαθέτουμε, (NV) χωρίς να είναι απαραίτητο το Android Auto.

και εγώ samsung έχω, το ότι συνδέθηκε μέσω bt με το multimedia δεν σημαίνει πως συνδέθηκε και μέσω android auto.
Διαχείριση επαφών μπορείς να κάνεις και χωρίς το android auto, χάρτες της google maps έβλεπες?
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:32 pm

Μπορείς να ακούς ραδιόφωνο, να έχεις ανοιχτή την πλοήγηση από Android Auto και το δικό του μέσον κάρτα SD.
Κάνεις την εναλλαγή από την αρχική οθόνη με τα τετράγωνα. Ενώ ακούς ραδιόφωνο διακόπτη και ακούς την φωνητική πλοήγηση.
Αν συνδέεται αυτόματα κινητό με Car Multimedia, ακόμα και κλειστό να έχεις το Car Multimedia, μόλις δεχτείς κλίση ανοίγει το
Car Multimedia και σου υποδεικνύει την κλίση και σου επιτρέπει να μιλήσεις με ανοιχτεί ακρόαση.
Έτσι του τουλάχιστον γίνεται σε μένα :D
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Μάιος 02, 2019 12:50 pm

Πέτρο (peterpan)
Αυτό που διαπίστωσα (όπως γράφω) είναι πως κάποια κινητά μπορούν να συνδεθούν μέσον Bluetooth
με το Car Multimedia και να διαχειρίζονται οι επαφές τους, χωρίς την βοήθεια του Android Auto.
Ίσος διαθέτουν κάποια άλλη εφαρμογή που βοηθάει στην σύνδεση.
Χάρτες της google maps βλέπω στο κινητό μου.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό peterpan » Πέμ Μάιος 02, 2019 2:40 pm

Στέλιο άλλο πράγμα η σύνδεση του κινητού μέσω bt με το multimedia και άλλο πράγμα η σύνδεση μέσω του android auto.
Το 99% των smartphone συνδέονται μέσω bt αυτά που δεν συνδέονται λογικά είναι παλαιότερα και διαθέτουν version bt παλιά που δεν συνεργάζεται με την αντίστοιχη του multimedia.
Το βασικό πλεονέκτημα του android auto είναι πως δέχεται και φωνητικές εντολές και σου απελευθερώνει τα χέρια τόσο στη πλοήγηση όσο και στη τηλεφωνία και σε άλλα πολλά. Απλά δέχεται τις εντολές στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.
Δες το vindeo παρακάτω και θα καταλάβεις τι εννοώ. Είναι σε αμάξι tiguan αλλά σε διαβεβαιώνω πως τα ίδια κάνει και στο δικό μου.
https://www.youtube.com/watch?v=G7YoNjHBxEM&t=2s
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Πέμ Μάιος 02, 2019 4:23 pm

peterpan έγραψε: Απλά δέχεται τις εντολές στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.


Πέτρο εμένα τα κάνει όλα στα ελληνικά, εκτός από μηνύματα και φωνητικές κλήσεις, που δεν κάνει καθόλου.
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό peterpan » Πέμ Μάιος 02, 2019 5:38 pm

Tony Louk έγραψε:
peterpan έγραψε: Απλά δέχεται τις εντολές στα αγγλικά και όχι στα ελληνικά.


Πέτρο εμένα τα κάνει όλα στα ελληνικά, εκτός από μηνύματα και φωνητικές κλήσεις, που δεν κάνει καθόλου.

Αντώνη αν ταιριάζουν οι λέξεις ελληνικά με αγγλικά στο speelling πολλές φορές τις καταλαβαίνει τις εντολές και στα ελληνικά αν εννοείς αυτό.
Δηλαδή αν του πω Παρίσι ή Πάτρα στα ελληνικά πιθανότατα να το καταλάβει, αν του πω κάποιο άλλο τοπωνύμιο π.χ Κωσταλέξι τότε θα φάω πόρτα από τη κοπελιά της google :lol: :lol: :lol:
Μηνύματα στα αγγλικά τα καταλαβαίνει και τα στέλνει, καθώς επίσης και φωνητικές κλήσεις σε επαφές που έχω καταχωρήσει στο κινητό μου στα αγγλικά
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Πέμ Μάιος 02, 2019 8:35 pm

Σχετικά με την πλοήγηση του Αndroid Αuto.
Ελληνικά βλέπω τους χάρτες του και το βοηθητικό παραθυράκι.
Ελληνικά δίνω φωνητικές εντολές, Ελληνικά μου τα λέει και η Ανδριάνα. Καταλαβαίνει δρόμους, τοποθεσίες, εκκλησίες,
θέατρα, σινεμά, αρχαιολογικούς χώρους κλπ. μέχρι και Ταβέρνες. Πρέπει όμως να το ζητήσεις σωστά από την Ανδριάνα :D
πχ. αν ζητήσω "Ταβέρνα Ψαροκατάσταη" το πιο πιθανόν να μη καταλαβαίνει ή να βγάλει καμιά 20αρια ταβέρνες σε όλη την Ελλάδα :doh:
Αν όμως ζητήσω "Καλαμαριά Ταβέρνα Ψαροκατάσταση" την βρήκε αμέσως.
Αν ζητήσω "Εκκλησία Προφήτη Ηλία" δεν θα μου την βρει. Πολλές οι εκκλησίες με αυτό το όνομα :D
Αν όμως ζητήσω "Πυλαία Εκκλησία Προφήτη Ηλία" το βρήκε :D
Θέλει πρώτα να λες που βρίσκετε αυτό που ζητάς, πόλη ή χωριό ή περιοχή.
Τις φωνητικές εντολές τις δίνεις και ενώ κινήσε ή του αλλάζεις και επιλογές.

Πέτρο
Πρέπει να ζητήσεις "Νομός Φθιώτιδας Κωσταλέξης" ή "Νομός Φθιώτιδας χωριό Κωσταλέξης"
Τελευταία επεξεργασία από stelios8ess και Πέμ Μάιος 02, 2019 8:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό peterpan » Πέμ Μάιος 02, 2019 8:48 pm

και εν κινήσει
peterpan
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Παρ Δεκ 21, 2018 5:01 pm
Λάστιχα: ContiEcoContact 5
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Πέτρος

Re: Bosch Car Multimedia Open Source Software

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Πέμ Μάιος 02, 2019 9:02 pm

Πέτρο δεν μιλάμε για ονόματα.

Η Ανδριάνα ( :D) καταλαβαίνει και μιλάει ελληνικά!
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αξεσουάρ/Εξοπλισμός

arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης