Start / Stop

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό mitsosna » Πέμ Ιαν 26, 2017 11:30 pm

Oταν ειναι πατημενο το κουμπακι που ξεθολωνει το παρμπριζ το start stop δεν δουλευει για ευνοητους λογους!!!! οποτε τσεκαρετε αν αυτο σας συμβαινει!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
mitsosna
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Τρί Ιαν 12, 2016 9:26 pm
Λάστιχα: geolander g012
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: stock
cb: Ναι
Aka: Τσοσμη
Name: ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Παρ Ιαν 27, 2017 3:45 am

Συμβαινει σε ολα τα αμαξια ,ανεξαρτητα μαρκας,,πχ τωρα χειμωνα αν θελω να απενεργ το συστημα με βολευει να αναψω αυτο και μολις ξεθολωσει μετα να επιστρεψω στην λειτουργεια,:D
Θεωρω οτι ολα αυτα ειναι ανεξαρτητων κατασκευαστων/η και απλα τα αγοραζουν οι εταιριες.
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kamy » Τρί Αύγ 29, 2017 12:31 pm

lyggas έγραψε:Προσπάθησα αλλά δεν...
Το θεωρώ παντελώς άχρηστο, δαπανηρό και ίσως επικίδυνο.
΄Ενα υποκριτικό σύστημα, ένα δήθεν εργαλείο για τη μείωση των εκπομπών ρύπων.


Συμφωνώ
kamy
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Αύγ 23, 2017 10:25 am
Aka: kamy

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kamy » Τρί Αύγ 29, 2017 12:32 pm

kostasRS έγραψε:Αν μενεις Φλωρινα οπως γραφει το αβαταρ,,,τοτε φιλε μου ,,ναι σου ειναι αχρηστο :D
Εδω Αθηνα ,,πιο πολυ ει ναι σβυστο παρα δουλευει ,,και ναι για τους ρυπους οκ δεν ξερω ,,,,αλλα σιγουρα απο θεμα οικονομιας εχει διαφορα,,το βλεπω αλλωστε στην καθημερινη μου διαδρομη ,,σπιτι δουλεια ,στον trip :D


Μήπως ότι γλιτώνεις από καύσιμο τα δίνεις στην μπαταρία;(την αλλάζεις πιο γρήγορα)
kamy
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Αύγ 23, 2017 10:25 am
Aka: kamy

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Αύγ 29, 2017 12:51 pm

kamy έγραψε:
kostasRS έγραψε:Αν μενεις Φλωρινα οπως γραφει το αβαταρ,,,τοτε φιλε μου ,,ναι σου ειναι αχρηστο :D
Εδω Αθηνα ,,πιο πολυ ει ναι σβυστο παρα δουλευει ,,και ναι για τους ρυπους οκ δεν ξερω ,,,,αλλα σιγουρα απο θεμα οικονομιας εχει διαφορα,,το βλεπω αλλωστε στην καθημερινη μου διαδρομη ,,σπιτι δουλεια ,στον trip :D


Μήπως ότι γλιτώνεις από καύσιμο τα δίνεις στην μπαταρία;(την αλλάζεις πιο γρήγορα)

Μεχρι τωρα 2 αυτοκινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν με ενοχλησαν με το θεμα μπαταριας ,θεωρω οτι το εχουν προβλεψει!!!! :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Τρί Αύγ 29, 2017 2:41 pm

kostasRS έγραψε:
kamy έγραψε:
kostasRS έγραψε:Αν μενεις Φλωρινα οπως γραφει το αβαταρ,,,τοτε φιλε μου ,,ναι σου ειναι αχρηστο :D
Εδω Αθηνα ,,πιο πολυ ει ναι σβυστο παρα δουλευει ,,και ναι για τους ρυπους οκ δεν ξερω ,,,,αλλα σιγουρα απο θεμα οικονομιας εχει διαφορα,,το βλεπω αλλωστε στην καθημερινη μου διαδρομη ,,σπιτι δουλεια ,στον trip :D


Μήπως ότι γλιτώνεις από καύσιμο τα δίνεις στην μπαταρία;(την αλλάζεις πιο γρήγορα)

Μεχρι τωρα 2 αυτοκινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν με ενοχλησαν με το θεμα μπαταριας ,θεωρω οτι το εχουν προβλεψει!!!! :D


Ομοίως και σε μένα .
HONDA CIVIC Hybrid με start stop αλλαγή μπαταρίας στα 7 χρόνια .
Το κράτησα περίπου 8 χρόνια (96000χλμ). Η μπαταρία ήταν κιόλας 55 amp ΜΟΝΟ.
Ούτε πρόβλημα και στην μίζα παρουσίασε .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Αύγ 30, 2017 1:13 am

kostasRS έγραψε:
kamy έγραψε:
kostasRS έγραψε:Αν μενεις Φλωρινα οπως γραφει το αβαταρ,,,τοτε φιλε μου ,,ναι σου ειναι αχρηστο :D
Εδω Αθηνα ,,πιο πολυ ει ναι σβυστο παρα δουλευει ,,και ναι για τους ρυπους οκ δεν ξερω ,,,,αλλα σιγουρα απο θεμα οικονομιας εχει διαφορα,,το βλεπω αλλωστε στην καθημερινη μου διαδρομη ,,σπιτι δουλεια ,στον trip :D


Μήπως ότι γλιτώνεις από καύσιμο τα δίνεις στην μπαταρία;(την αλλάζεις πιο γρήγορα)

Μεχρι τωρα 2 αυτοκινητα που περασαν απο τα χερια μου δεν με ενοχλησαν με το θεμα μπαταριας ,θεωρω οτι το εχουν προβλεψει!!!! :D


Δεν υπάρχει κάποιος που άλλαξε μπαταρία, να αναφέρει το κόστος; Να μπουν όλα σε μια ζυγαριά (εξοικονόμιση ενέργιεας-κόστος μπαταρίας) για να υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Σίγουρα η μπαταρίες αυτές είναι ενισχυμένες αλλά είναι πιο ακριβές.

Αυτά όσον αφορά το κόστος, όσον αφορά τις άλλες αρνητικές παραμέτρους (άναψε-σβήσε κινητήρα, φθορά μίζας, εκνευρισμός οδηγού, ακόμα και επικινδυνότηατα σε συγκεκριμένες συνθήκες κ.α.) δεν επεκτείνομαι.

Υ.Γ. Αλήθεια, επειδή δεν γνωρίζω, υπάρχει σε όλα τα αυτοκίντα η δυνατότητα απενεργοποίησης;
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό Themis4 » Τετ Αύγ 30, 2017 5:51 pm

Αγαπητέ φίλε Γιάννη . 'Εχεις ή είχες στην κατοχή σου ποτέ start stop σύστημα στο αυτοκίνητό σου ?
Τι εννοείς εκνευρισμός του οδηγού ?

Ένα παράδειγμα για την τιμή
Η μπαταρία που άλλαξα στο Honda start stop bosch 60 amp θυμάμαι σαν αυτή
http://www.skroutz.gr/s/5579306/Bosch-S4E05-EFB-60AH-560A.html
76 ευρώ

Μη start stop bosch 60 amp
http://www.skroutz.gr/s/4068558/Bosch-S4005-60AH-540A.html
60 ευρώ

Διαφορά 16 ευρώ .

Σε μίζα δεν υπάρχει πρόβλημα από το σύστημα , τουλάχιστον αυτό μπορώ να πω μετά από 7 χρόνια χρησιμοποίησης start stop.
Ναι μπορεί να απενεργοποιηθεί αλλά μετά απο κάθε νεο ξεκίνημα ξαναγυρνάει default start stop .
Άβαταρ μέλους
Themis4
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2015 12:39 pm
Λάστιχα: 215/55/17
cb: Ναι
Aka: Themis
Name: Μάκης

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό lyggas » Τετ Αύγ 30, 2017 11:37 pm

Λόγω εργασίας, μόνο με τέτοια οχήματα κινούμαι. Διάφορα, καινούργια αυτοκίνητα που όλα μου "ανάβουν τα λαμπάκια".
Την ίδια άποψη έχουν και οι υπόλοιποι χρήστες. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο. Εκτιμώ ότι το σύστημα είναι "δήθεν".
Προσωπική άποψη εκφράζω και τίποτα άλλο. Για κάποιον άλλον το σύστημα ίσως είναι χρυσάφι, για μένα άνθρακας.
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Πέμ Αύγ 31, 2017 12:04 am

Μου αρεσει να ακουω διαφορες γνωμες ,σε πλαισια φιλικης συζητησης ,,εν αντιθεση με χαλαει αφανταστα να ακουω αφορισμους για οτιδηποτε!! :D
Παμε λοιπον ,,,φιλε lyggas θα ηθελες να μου πεις που εντοπιζεις την επικινδυνοτητα γιατι αυτο που ειπες ειναι πολυ ενδιαφερον καλο ειναι να επεκταθεις γιατι ισως εσυ εχεις εντοπισει κατι που εγω οχι!! :D
Επισης σε ενα ποστ σου ρωτας αν εχουν την δυνατοτητα απενεργοποιησης ,
και στο επομενο λες οτι οδηγας νεου τυπου αυτοκινητα με start /stop και ειναι εκνευριστικο,,,,,,,,,,,
δλδ εσυ δεν ειχες προσεξει οτι απενεργοποιουνται η εχεις οδηγησει καποιο που δεν ειχε την δυνατοτητα απενεργοποιησης; :?: :?: :?:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό lyggas » Παρ Σεπ 01, 2017 12:54 am

kostasRS έγραψε:Μου αρεσει να ακουω διαφορες γνωμες ,σε πλαισια φιλικης συζητησης ,,εν αντιθεση με χαλαει αφανταστα να ακουω αφορισμους για οτιδηποτε!! :D
Παμε λοιπον ,,,φιλε lyggas θα ηθελες να μου πεις που εντοπιζεις την επικινδυνοτητα γιατι αυτο που ειπες ειναι πολυ ενδιαφερον καλο ειναι να επεκταθεις γιατι ισως εσυ εχεις εντοπισει κατι που εγω οχι!! :D
Επισης σε ενα ποστ σου ρωτας αν εχουν την δυνατοτητα απενεργοποιησης ,
και στο επομενο λες οτι οδηγας νεου τυπου αυτοκινητα με start /stop και ειναι εκνευριστικο,,,,,,,,,,,
δλδ εσυ δεν ειχες προσεξει οτι απενεργοποιουνται η εχεις οδηγησει καποιο που δεν ειχε την δυνατοτητα απενεργοποιησης; :?: :?: :?:




Φίλε "Kostas RS" :

1) ΄Οσον αφορά την πρώτη παρατήρηση, έχει τύχει να σταματήσει το όχημα σε ανηφόρα με πάγο (-15 βαθμοί κελσίου) και ο κινητήρας να μην εκκινεί ενώ σε παίρνει προς τα πίσω. Μου έχει τύχει δύο φορές και αναφέρομαι σε diesel όχηματα. Πίστεψέ με δεν θα ήθελες να σου τύχει...

2)΄Οσον αφορά την δεύτερη, π.χ. στα CITROEN που χρησιμοποιούμε, το start-stop ενεργοποιείται κατά βούληση ενω στα SX4 ακόμα ψάχνω να βρω αν γίνεται...

Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να έχω τον άμεσο έλεγχο της λειτουργίας του κινητήρα, να δουλεύει και να σταματά όποτε θέλω εγώ.


Υ.Γ. Πάντως η αμφισβήτηση στα όσα έγραψα πιο πάνω θεωρώ ότι δεν είναι κομψή και προσωπικά κλείνω το θέμα εδώ.-
"lyggas" (GV 1.6 3d - icom jtg lpg system)
Άβαταρ μέλους
lyggas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4312
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 10:17 pm
Τοποθεσία: ΦΛΩΡΙΝΑ
Λάστιχα: 215/75/15 MIX
Suspension: MAD+KYB+Aποστάτες
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Παρ Σεπ 01, 2017 11:01 am

Oxi oxi καμμια σχεση ,δεν ειναι αμφισβητηση μην το βλεπεις ετσι ,,μην ξεχνας οτι ο γραπτος λογος δεν μπορει με τιποτα να αντικαταστησει τον προφορικο,,,ειδικα οταν προσπαθουμε να δουμε /αναλυσουμε πτυχες ενος τετοιου θεματος !!!
Αλλοιως μπορει να διαβασεις κατι το πρωι κι αλλοιως παλι το βραδι (μου εχει τυχει).
Η αποριες ηταν αποριες και δεν ειχαν κανενα μα κανενα δολο,απλα οπως προειπα ,,
να δω τι δεν εχω βρει /σκεφθει για αυτο το συστημα , :D :D
Στο θεμα μας λοιπον να σου πω οτι στα αυτοκινητα που εχω οδηγησει και ειχαν αυτη την λειτουργια δικα μου η φιλων,,,ολα ειχαν κουμπι απενεργοποιησης ,(γιαυτο και η ερωτηση)
οπως και ολα σε ανηφορες η κατηφορες για οπισθεν ακομα και σβηστο κρατανε μονα τους φρενο ,,,,,,,
και σιγουρα οταν βρισκομαι σε συνθηκες οπως,
χιονι παγο ολισθηρο οδοστρωμα πολυ βροχη,,παντα απενεργοποιω,,,,επισης παντα απενεργοποιω στις μεγαλες ζεστες γιατι εδω Αθηνα αν σβηνει απο φαναρι σε φαναρι τοτε δροσια γιοκ :mrgreen: :mrgreen:
Το οτι δεν ειναι κατι σε καποιον χρησιμο η λειτουργικο αυτο δεν το καθιστα αυτοματα αχρηστο σε καποιον αλλο εξ ου και αφορισμος!!!!!
Γιαυτο ειχα πει σε αλλο ποστ εδω οτι πρεπει να δουμε που μενει ο ενας και που ο αλλος ,,,και ειχα γραψει οτι εδω Αθηνα ,στις περισσοτερες διαδρομες ,ποιο πολυ ειναι σβηστο παρα δουλευει ,και εφοσον ξεχασουμε το θεμα ρυπους που δεν,,,, ,τοτε στο θεμα οικονομιας στο συνολο του ετους για μενα πχ που κανω 25,000 μεσα στην Αθηνα ειναι σιγουρα σημαντικο!!!
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό paolito » Κυρ Ιαν 14, 2018 10:02 pm

Άχρηστο το start/stop δεν θα το έλεγα. Επικίνδυνο ίσως του ταιριάζει περισσότερο. Αρκετές φορές με έχει κρεμάσει στην προσπάθεια γρήγορου ξεκινήματος. Όσο για τον χρόνο ενεργοποίησης του κινητήρα, βρίσκω τραγικά αργή την διαδικασία. Πλέον το απενεργοποιώ πάντα. Για να ενεργοποιηθεί ο κινητήρας πρέπει να πατηθεί καλά το αμπραγιάζ και μετά να κινηθεί ο λεβιές των ταχυτήτων. Αν αυτά γίνουν "σχεδόν" ταυτόχρονα πόδι και χέρι, τότε ο κινητήρας δεν παίρνει μπροστά.

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Κυρ Ιαν 14, 2018 10:16 pm

Ισως ετσι το εχει ρυθμισει η σουζουκι,,ενα κορσα πετρελαιο καινουργιο που οδηγω εδω και ενα χρονο ,με το που ακουμπισεις τον συμπλεκτη παιρνει μπροστα,αν δλδ το κανω γρηγορα ,,,,,πριν προλαβει να φτασει στην μεση της διαδρομης το πενταλ ,εχει παρει μπροστα,και δεν εχω προλαβει καλα ακομα την πρωτη να βαλω .
Καθε εταιρια εχει τα δικα της ,τι να πω :D
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11414
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Start / Stop

Δημοσίευσηαπό paolito » Δευτ Ιαν 15, 2018 6:16 am

Το ίδιο άψογα και ταχύτατα συμπεριφέρεται και ένα ολοκαίνουργιο Ford ecoboost που έχω. Το NV σε αυτό το θέμα είναι τα.. ζα μου αργά. :sleeping-sleeping:

(New Vitara 2016 GL+ /1.600cc/4X4 Benz.)
Άβαταρ μέλους
paolito
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2016 10:15 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Λάστιχα: ContiEco5. 215/55/17
cb: Όχι
Aka: paolito
Name: Παύλος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 16, 2024 6:31 am Καλημέρα σας.
Nikola Tenv Δευτ Απρ 15, 2024 7:21 pm Καλησπέρα ,καλή εβδομάδα
arahova Δευτ Απρ 15, 2024 10:55 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 15, 2024 6:08 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
john maxx Κυρ Απρ 14, 2024 11:30 pm Καλησπέρα
arahova Κυρ Απρ 14, 2024 11:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 14, 2024 7:01 am Καλημέρα σας.
KonKalamata Σάβ Απρ 13, 2024 5:26 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μας Σαββατοκύριακο.
arahova Σάβ Απρ 13, 2024 9:49 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Atlas Σάβ Απρ 13, 2024 8:51 am Καλημέρα παίδες!!!
antonis1627 Σάβ Απρ 13, 2024 8:08 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 12, 2024 9:51 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ//Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 12, 2024 6:08 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Απρ 11, 2024 10:57 am Τετάρτη 17-4-2024 πάμε για καφεδάκι στη
arahova Πέμ Απρ 11, 2024 9:53 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες