Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Ιαν 15, 2019 11:48 am

Καλημέρα σε όλους,
να συπληρώσω στο προηγούμενο θέμα, πως και το 2013 έτρεξα στο ράλι 24 ώρες Ελλάδα 2012, με επιπλέον μετατροπές μία αλουμινένια ποδιά εμπρός και μία λεντόμπαρα (πρωτοποριακό για το 2013!), επίσης χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Αμέσως μετά κατέθεσα τις πινακίδες του αυτοκινήτου (ήταν ξένες και πλέον είχα μετοικίσει στην Ελλάδα και δεν με συνέφερε η εισαγωγή), κρατώντας το αυτοκίνητο που δεν μου πήγαινε η ψυχή να το κάνω ανταλλακτικά... Εξ ου και δεν είχα παρουσία στο φόρουμ, όντας... αβίταρος! Το σαράκι όμως με έτρωγε, και τελικά μόλις αγόρασα ένα "καινούριο" 21 ετών (τα έκλεισε χθες!), 3θυρο κλειστό αυτή τη φορά.

Θα ήθελα τη συμβουλή σας τι να κοιτάξω στο αμάξι. Όχι πριν την αγορά, αφού το μεταβίβασα ήδη, αλλά σαν προετοιμασία, τι να κάνω για να μην βγούν ζημιές... Ένα πλήρες σέρβις θα κάνω ούτως ή άλλως (λάδια, μπουζί, φίλτρα, βαλβολίνες Χ3, ιμάντες, αλλαγή όλα τα σωληνάκια φρένων).
Να αλλάξω και τροχαλίες στους ιμάντες και αντλία νερού, ή δε χρειάζεται;
Να αλλάξω ψυγείο που διαβάζω πως είναι προβληματικά, ή μόνο αν διαπιστώσω διαρροή;
Τι άλλο προτείνετε;
Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Τετ Ιαν 16, 2019 12:14 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Edit by panoshm (24 ώρες Ελλάδα 2012)
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τρί Ιαν 15, 2019 8:17 pm

Γνώμη μου αφού θα τα κάνεις όλα αυτά, πρέσαρε το ψυγείο και δες για διαρροές, ψυγείο, κολάρα, ψυγείο καλοριφέρ.
Δες και στο πίσω μέρος του μοτέρ, αν έχει λαδάκια (μαυρίλα) με μπίχλα (παραπάνω από τα λογικά πλαίσια), εκεί που είναι οι φλάντζες.

Αφού θα αλλάξεις σωλινάκια φρένων, δες στις προσφορές μας για σωλινάκια υψηλής.

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Ιαν 16, 2019 12:15 am

Έγινε διάσπαση θέματος
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τετ Ιαν 16, 2019 3:41 pm

Το πρεσάρισμα του ψυγείου είναι κάτι που γίνεται σε οποιοδήποτε συνεργείο, ή θέλει κάποιο ειδικό εξοπλισμό;
Για τα φρένα είδα την προσφορά, ό,τι πρέπει και στην κατάλληλη στιγμή! :) Ευχαριστώ!
Πρέπει να προμηθευτώ και την κάρτα, ώστε να δικαιούμαι τις προσφορές αυτές, μιας και δεν είχα βγάλει παλιότερα...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τετ Ιαν 16, 2019 5:46 pm

Εάν έχει το κατάλληλο εργαλείο το συνεργείο που πάς, είναι θέμα δευτερολέπτων :D

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Πέμ Ιαν 17, 2019 1:08 am

Όντως ήταν πολύ γρήγορο! Μου βρήκε 180 σε κάθε κύλινδρο και είπε πως είναι πολύ καλό αυτό. Το ψυγείο για να το πρεσάρει έπρεπε να είναι κρύα η μηχανή είπε, όποτε κάποια στιγμή θα του το αφήσω.
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό mclaren » Πέμ Ιαν 17, 2019 10:31 am

Τρόμπα νερού άλλαξε, μιας και θα αλλάξεις ιμάντες,
Τροχαλίες γιατί; Έχει μποσικο; Στραβοδουλευει;
Αν όχι μην την πειράζεις, καινούργια μόνο γνήσια και είναι πανάκριβη, 250+..
Άβαταρ μέλους
mclaren
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 9:44 pm
Τοποθεσία: ζακυνθος
Λάστιχα: Malatesta cobra
Suspension: bilstein
cb: Όχι
Name: σπυρος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Φεβ 19, 2019 9:18 pm

Λοιπόν, το πρώτο στάδιο της προετοιμασίας (ξεσκούριασμα εσωτερικά) ολοκληρώθηκε. Μόλις καταφέρω να βρω χρόνο να βγάλω τις φωτό από το Viber να τις βάλω στον υπολογιστή θα έχουμε και φωτοκάλυψη! :geek:
Αφαιρέσαμε όλα τα καθίσματα με τις βάσεις τους, όλες τις μοκέτες και φάνηκε το μέταλο κάτω. Γενικά ήταν σε καλ\ή κατάσταση οπότε προληπτικά για το μέλλον περάσαμε ένα ελαφρύ βάψιμο από επάνω και κερί. Ο προηγούμενος είχε βάρκα, οπότε το πίσω μέρος είχε αμαρτίες... Οι δέστρες των πίσω καθισμάτων βγήκαν, πήγαν αμμοβολή (μαζί με την τραβέρσα του πίσω προφυλακτήρα) και βάφτηκαν, το πίσω σίδερο που κρατάει τη μοκέτα ήταν εντελώς σάπιο και έβαλα το αντίστοιχο από το παλιό Vitara, και γενικά επιφανειακές σκουρίτσες είχε και γύρω από την τσιμούχα, που επίσης φτιάξαμε.
Βγάλαμε τον ουρανό, που δεν είχε τίποτα και έτσι τον ξαναβάλαμε, δυστυχώς δεν βάλαμε μόνωση από μέσα... Βάλαμε όμως μόνωση (αυτοκόλλητη, που ντύνουν σωλήνες μεγάλης διατομής) σε όλο το πάτωμα, κάτω από τις μοκέτες. Μου φάνηκε αρκετά πιο ήσυχο, ή μάλλον... λιγότερο θορυβώδες! :lol: Τόσο που λέω να ξαναβγάλω τον ουρανό κια να βάλω κι επάνω.

Δυστυχώς οι βίδες του κοτσαδόρου ήταν μαύρες και οι 2 εμπρός έγιναν ένα με τα σπειρώματα, και τις έκοψε ο μάστορας, και τώρα μάλλον θα αναγκαστούμε να τρυπήσουμε και να βάλουμε περαστές. Γενικά οι βίδες είχαν αρκετές αμαρτίες, που το θυμάμαι και από το παλιό μου Vitara...

Από κάτω έδειχνε παραδόξως πολύ καλό, εκτός από το πίσω μέρος (γύρω από το σασί) που είχε ελάχιστα και επιφανειακά, και το αφήσαμε για αργότερα (αν όχι νωρίτερα, το αργότερο όταν αλλάξω και ανάρτηση).

Αφαιρέσαμε άπειρα καλώδια από παλιό ηχοσύστημα που δεν συνδεόντουσαν πουθενά. Ήταν τόσο πολλά που λογικά θα το νιώσω στο γκάζι και θα μειωθεί κι η κατανάλωση! :lol: :lol: :lol:
Αυτό που δεν βελτιώνεται βέβαια με την μείωση του βάρους είναι τα επικίνδυνα φρένα του, οπότε αυτό είναι το επόμενο βήμα που θα κάνω...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό Tasos1981 » Τρί Φεβ 19, 2019 11:46 pm

Κολλαρα σου προτηνω να αλλαξεις αν φαινονται παλια εκτος τα υπολοιπα
Άβαταρ μέλους
Tasos1981
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 04, 2018 8:54 pm
Λάστιχα: Michellen latitude
cb: Όχι
Aka: Tasos
Name: Tασος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τετ Φεβ 20, 2019 7:09 pm

Έτοιμος και με τα φρένα! Το πήγα στον Λαγογιαννη στην Νέα Ιωνία που μου συνέστησε ο Πάνος και ήταν και δώροθετης στην περσινή πίτα.
Πραγματικά ΚΥΡΙΟΣ! Άψογος σε συμπεριφορά / αντιμετώπιση / ταχύτητα, η τιμή του μου φάνηκε πολύ λογική, και η πρώτη εντύπωση από τη δουλειά του άριστη. Σημειωτέον πως μου ανέφερε πως μου έκανε καλή τιμή λόγω Vitara club, και μάλιστα μου έκοψε όλο το ποσόν απόδειξη, όποτε και πλήρωσα με κάρτα. Σπάνιο στα συνεργεία σήμερα...
Τα μαρκουτσια εμπρός ήταν για πέταμα, το εμπρος δεξί τακάκι απλά είχε τελειώσει, πίσω τα ταμπουρα ήταν εντελώς φθαρμένα, το ένα μάλιστα είχε πάρει υγρά φρενών και δεν έπιανε καθόλου, η εμπρος δεξιά σιαγόνα ήθελε επισκευή και το έμβολο της δεν ήταν στα καλύτερά του. Σε αυτά να προσθέσουμε και τα μαρκούτσια της καμπίνας που άλλαξα προληπτικά, ενώ το πίσω μου είπε πως λογικά είχε αλλαχτεί πρόσφατα, γιατί ήταν σε άριστη κατάσταση και δεν το αλλάξαμε.
Η αίσθηση που έχω:
- στα φρένα πλέον δεν εκτρέπεται αριστερά.
- το χειρόφρενο «γονατίζει» το αμάξι και φρενάρει, ενώ πριν απλά έσερνε το δεξί τροχό, ενώ πιάνει από πιο χαμηλά ο λεσβίες του
- το τρέμουλο έπαψε
- το abs δουλεύει, ακούς τους αντίστοιχους τροχούς να γρυλιζουν

Από την άλλη μου φαίνεται πως βάζω αρκετά περισσότερη δύναμη για να φρεναρω, φαντάζομαι αυτό είναι μέχρι να πατήσουν τα καινουρια τακάκια.

Από την εμπειρία μου συστήνω τον Λαγογιάννη ανεπιφύλακτα, τώρα επόμενη εργασία ο βιολογικός καθαρισμός, γιατί είχα πάρει κουπόνι και τέλος του μήνα λήγει! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Φεβ 20, 2019 10:37 pm

:handgestures-thumbup:

GeorgeTabs έγραψε:Από την άλλη μου φαίνεται πως βάζω αρκετά περισσότερη δύναμη για να φρεναρω, φαντάζομαι αυτό είναι μέχρι να πατήσουν τα καινουρια τακάκια.
Πάρτον τηλέφωνο και πες του το αυτό, εμένα χρειάστηκε και 2η εξαέρωση για να ανταποκριθούν τα φρένα μου όπως περίμενα ;-)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Σάβ Μαρ 16, 2019 4:49 pm

Έχω καιρό να ανανεώσω το θέμα, ήμουν τέζα με τη μέση κι έμεινε πίσω...
Με τα φρένα όλα καλά, έστρωσε το πετάλι φρεναρω καλά (όσο καλά φρενάρει ένα Vitara 1ης γενιάς! :lol: ), πάμε παρακάτω!
Το πήγα και στο βιολογικό καθαρισμό κι έγινε καινούριο! Μόνο το τασάκι δεν καθάρισαν (αν και το κουπόνι το προέβλεπε). Δεν πειράζει όμως, πηρα το τασάκι του παλιού βιτάρα που ήταν αχρησιμοποίητο και έβγαλα το σιχαμενο..

Επόμενο βήμα ευθυγράμμιση. Αν αφήσω το τιμόνι ελεύθερο τραβάει (λίγο είναι η αλήθεια) δεξιά, αλλά το βασικό πως το τιμόνι αν το κρατήσεις στην ίσια θέση, θα πας πολύ δεξιά!

Δε δούλευε το νερό στους υαλοκαθαριστήρες, σε ολους! Αρχικά φοβήθηκα τις αντλίες (αν και τις άκουγα). Δοκίμασα πως το άλλο βιτάρα δούλευαν τέλεια, και ξήλωσα τα πάντα! Αντλία, μπεκακια, σωλήνα. Μετά στο καινούριο αντίστοιχα ξήλωσα μπεκάκια και σωλήνα. Ο σωλήνας του παλιού έδειχνε τραγικός! Τίγκα στο ίζημα... Άλλαξα λοιπόν όλη την εμπρος σωλήνωση πακέτο με τα μπεκάκια από το παλιό και όλα καλά!

Πίσω πόρτα όμως είναι δύσκολο, γιατί δε βλέπω την πίσω πλευρά του μπεκ, βγαίνει μέσα από το αμάξωμα, πάνω από την πόρτα... και ο σωλήνας στο χώρο της μηχανής μπλέκεται με καλώδια σε ένα σπιραλάκι και ποιος ξέρει αφενός που πάει και αφετέρου άντε να στριμώξεις νέο σωλήνα εκεί...
Έχει κανείς ιδέα για πως να το περάσω / πως να λύσω το πίσω μπεκ;
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Σάβ Μαρ 16, 2019 11:03 pm

απο φωτογραφίες που είχαμε βγάλει την ταπετσαρία του ουρανού, είδα πως δεν είναι επισκέψιμο από πίσω/μέσα. Όποτε σκέφτηκα πως το μπεκ θα έχει κερατάκια από μέσα που το κρατάνε.
Όντως με ένα πλακέ φαρδύ κατσαβίδι θέλει πάτημα από την επάνω και την κάτω μεριά όπως το κοιτάς και βγαίνει.
Ο σωλήνας βγαίνει προς τα δεξιά, και όπως τον κούναγα το άκουγα να κατεβαίνει κάπου προς την εξωτερική δεξιά γρίλια. Ξεβιδώνοντας τη γρίλια ψηλάφισα και βρήκα το σωλήνα κάτω από το νάυλον που έχει μέσα. Μάλιστα έχει και ένωση εκεί. Τον έλυσα, και τον χρησιμοποίησα ως ατσαλίνα για να περάσω νέο κομμάτι από τη γρίλια μέχρι το μπεκ. (Δοκιμάζοντας το μπεκ στο νέο σωλήνα κατευθείαν στην πίσω αντλία πετούσε νερό 3 μέτρα μακρυά, οπότε πάλι μακα στο σωλήνα είναι το πρόβλημα.)

Η ερώτηση τώρα είναι πως συνεχίζω από τη γρίλια στο ντεπόζιτο του νερού... πρέπει να βρω κι άλλο επισκέψιμο σημείο, και το δύσκολο θεωρώ θα είναι να περάσω στο χώρο της μηχανής...
Υ.Γ. Με το σωλήνα ελεύθερο στην γρίλια, έδωσα εντολή στην αντλία και ίσα που δάκρυσε λίγη λάσπη... τι νερό έβαζε ο προηγούμενος στους υαλοκαθαριστήρες είναι απορίας άξιον...
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Κυρ Μαρ 17, 2019 2:55 pm

Τελικά ανοίγοντας το πλαστικό πάνελ του πίσω δεξιού ηχείου το βρήκα εκεί μέσα, χωρις να μπορώ να δω που πάει, μάλλον μέσα στο μαρσπιέ.
Επίσης το βρήκα στην περιοχή γύρω από το μοτέρ του ανεμιστήρα να έρχεται από τη μηχανή, και να καταλήγει δεξιά στα πόδια του συνοδηγού σε ένα μαύρο παχύ σωλήνα. Βγάζοντας το πλαστικό δεξιά από τα πόδια του συνοδηγού, είδα πως το μαύρο είναι στυπιοθλιπτης που το στέλνει μάλλον στο μαρσπιέ. Τραβώντας το συμπαρέσυρε εύκολα και το σωλήνα στο χώρο του ηχείου, όποτε έτσι πέρασα το νέο σωλήνα μέχρι το στρυπιοθλιπτη. Το πέρασμα στη μηχανή όντως έδειχνε δύσκολο, αλλά δοκιμάζοντας την αντλία είδα πως δεν ήταν πολύ φρακαρισμενη πλέον η ροή, όποτε το αποσύνδεσα από την αντλία μέχρι το στυπιοθλιπτη και φύσηξα αέρα με το πιεστικό και έβγαλε αρκετή βρώμα. Συνέδεσα μετά αντλία και το νέο σωλήνα στο στυπιοθλίπτη και το μπεκ πλέον δουλεύει! Επόμενο βήμα είναι να αλλάξω το λάστιχο του πίσω υαλοκαθαριστήρα, που μάλλον είναι της μάνας του!

Hint: το πλαστικό στην μετώπη που κρατάει τα μπροστινά μπεκ έχει υποδοχές και για τα δεξιοτίμονα, οπότε έβαλα (ασύνδετα) εκεί τα μπεκ του άλλου βιτάρα ως ανταλλακτικά. Έτσι δε θα χαθούν και θα τα έχω άμεσα διαθέσιμα.
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: Προετοιμασία Vitara μετά από αγορά

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Τρί Μαρ 26, 2019 8:48 pm

Και εκεί που είχα αρχίσει να κάνω και καμία βόλτα αρχίζει να μυρίζει βενζίνη κάθε που δουλεύει... και επειδή με τέτοια δεν παίζουμε, το άφησα συνεργείο, να κάνουμε και τις προληπτικες αλλαγές στους ιμάντες και αντλία νερού. Δείχνει η διαρροή να είναι στο σημείο που ενώνονται ο λαιμός του ρεζερβουάρ με εκείνον που έρχεται από την τάπα της βενζίνης.

Και όπως το είχαμε σηκώσει και κοιτούσαμε, ο κινητήρας γύρω γύρω λούτσα στο λάδι... το τσιμουχακι του στροφαλοφόρου και κάποιο άλλο σωληνάκι δείχνει να είναι... το παράξενο που δεν μου είχε στάξει καθόλου στο γκαράζ! Μάλλον η ποδιά έγινε κάρτες... :lol: έν αναμονή λοιπόν πάλι!
Στο μεταξύ θα πάω υπουργείο για το σημείωμα ρυμούλκησης της μπαγκαζιέρας (άλλαξα και την χαλασμένη πρίζα της το ΣΚ)
Μετά έχουν σειρά ευθυγράμμιση, ΚΤΕΟ, μεμβράνες και επιτέλους ελπίζω εκδρομή!!!
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες