ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό makis4711 » Δευτ Αύγ 15, 2022 8:38 pm

Καλησπέρα στην ομάδα . Θα ήθελα να σας περιγράψω κάποια περίεργα συμπτώματα που αντιμετωπίζω εδώ και δύο μέρες. α) αναβοσβήνει το λαμπάκι του air bag . Όταν εκκινώ τον κινητήρα κάνει τσεκ και σβήνει μαζί με όλα τα άλλα λαμπάκια. Στην πορεία ξαφνικά ανάβει για λίγα δευτερόλεπτα και μετά σβήνει μόνο του.??? β) Δεν δουλεύει η κόρνα στο τιμόνι . Οταν είναι σβηστό το αυτοκίνητο κορνάρει κανονικά , όταν ανάψει ο κινητήρας δεν δουλεύει. ?? Το μόνο που έχει συμβεί τελευταία στο αυτοκίνητο είναι που επισκεύασα τον ατέρμονα του τιμονιού... Δεν ξέρω τι παίζει..???
Οποιαδήποτε γνώμη η υπόδειξη θα μου ήταν πολύ χρήσιμη !!! Ευχαριστώ προκαταβολικά...ευχές για υγεία και ευημερία σε όλους...
makis4711
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2011 2:57 pm
Λάστιχα: 205/70/15
Suspension: BILLSTEIN
cb: Όχι
Name: μιχάλις

Re: ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Δευτ Αύγ 15, 2022 10:45 pm

Πηγαινε κατευθειαν εκει που στο επισκευασαν :drool:
Καλοκαιρακι!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11441
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό makis4711 » Τετ Αύγ 17, 2022 7:33 am

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ...
Πήρα το αυτοκίνητο στον μηχανικό και μου λέει οτι το πρόβλημα είναι μέσα στο τιμόνι και συγκεκριμένα στην σερπαντίνα - ταινία του τιμονιού... Αυτή έχει χαλάσει και πρέπει να πάω σε ηλεκτρολόγο για να την αλλάξω ..??? Μου λέει ακόμα ότι η βλάβη αυτή δεν έχει σχέση με την επισκευή του ατέρμονα που έκανε αυτός διότι αυτός δεν άνοιξε το τιμόνι ....
Αύριο θα ψάξω για σερπαντίνα σε μεταχειρισμένα ... Δεν ξέρω αν επισκευάζετε ...και αν οικονομικά συμφέρει να πάω για καινούρια στην αντιπροσωπεία ???
Για ότι νεότερο θα ενημερώσω την ομάδα.. Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία θα ήθελα την γνώμη του..
Ευχαριστώ πολύ .. να είστε όλοι καλά!!!
makis4711
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2011 2:57 pm
Λάστιχα: 205/70/15
Suspension: BILLSTEIN
cb: Όχι
Name: μιχάλις

Re: ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό GeorgeTabs » Δευτ Αύγ 29, 2022 5:11 pm

Αυτό που λες μου έτυχε σε Toyota iQ μετά από αλλαγή κολώνας (στα πλαίσια ανάκλησης)
Επειδή δεν το βρήκαν (μάλλον δεν ήθελαν) μου άλλαξαν 2 φορές μπουτόν και 3 φορές κόρνα στα πλαίσια της εγγύησης.
Το έκανε όταν είχε κρύο και κυριως με υγρασία. Καλοκαίρι δούλευε. Μου φαίνεται παράξενο ομως να κορνάρει σβηστό και να μην κορνάρει αναμμένο… αν δεν στρίψεις το τιμόνι (απλά αν ανάψεις μηχανή) η σερπαντίνα δεν έχει λόγο να αλλάξει τροπάριο…
Άβαταρ μέλους
GeorgeTabs
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 251
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 04, 2010 2:27 pm
Λάστιχα: TOYO Open Country M+S
Διάσταση ελαστικών: 205/70/15
Suspension: Νορμαλ ύψος Monroe
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Re: ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό costantts » Παρ Μαρ 10, 2023 7:43 pm

Τελικά φίλε μου, βρήκες λύση στο πρόβλημα που αντιμετώπιζες; Σε ρωτάω γιατί έχω κι εγώ αντίστοιχο ζήτημα με την ταινία του αερόσακου και ψάχνω λύση.
Μόλις βρήκα όλες τις απαντήσεις, αμέσως άλλαξαν όλες οι ερωτήσεις.
Άβαταρ μέλους
costantts
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 9:54 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD/KYB/αποστ/+4,5
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Κώστας

Re: ΛΥΧΝΙΑ AIRBAG....

Δημοσίευσηαπό Hellas4x4 » Σάβ Μαρ 18, 2023 1:19 pm

Δυστυχώς η λύση είναι αντικατάσταση...
Φθείρονται με τα χρόνια και δεν κάνουν καλή επαφή...
Live To Fly - Ride To Live!

Άβαταρ μέλους
Hellas4x4
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1066
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 12:28 am
Τοποθεσία: Παλλήνη, Αττικής
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Hellas4x4
Name: Antonis


Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

gi@nn@kis Δευτ Ιούλ 22, 2024 9:09 am καλημερα !!!
Victoria_mnsk Δευτ Ιούλ 22, 2024 8:47 am Καλημέρα και από εμένα (η 1η μου εδώ! :)
costas66 Δευτ Ιούλ 22, 2024 8:26 am Καλημέρα, καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Ιούλ 22, 2024 6:24 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
KonKalamata Κυρ Ιούλ 21, 2024 5:33 pm Καλησπέρα σας...
antonis1627 Κυρ Ιούλ 21, 2024 7:07 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Σάβ Ιούλ 20, 2024 6:27 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
Tony Louk Παρ Ιούλ 19, 2024 5:34 pm Καλησπέρα από Νότια Πελοπόννησο (Γύθειο)!
john maxx Παρ Ιούλ 19, 2024 9:43 am Καλημέρα από δυτική Πελοπόννησο
antonis1627 Παρ Ιούλ 19, 2024 6:14 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Πέμ Ιούλ 18, 2024 6:24 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Τετ Ιούλ 17, 2024 1:40 pm Σάββατο 27-7-2024 πάμε για κρασάκι και μεζέδες στην
antonis1627 Τετ Ιούλ 17, 2024 6:59 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Τρί Ιούλ 16, 2024 6:26 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Ιούλ 15, 2024 10:48 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Ιούλ 15, 2024 6:27 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
Σταύρος 4x4 Δευτ Ιούλ 15, 2024 6:20 am Καλημέρα και καλή βδομάδα.
antonis1627 Κυρ Ιούλ 14, 2024 7:08 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Ιούλ 13, 2024 11:02 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Ιούλ 13, 2024 7:07 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
kostasgal Παρ Ιούλ 12, 2024 2:17 pm Καμμια Πινδο θα παμε για δροσια;
kostasgal Παρ Ιούλ 12, 2024 2:16 pm Καλο μεσημερι απο Βολο.
arahova Παρ Ιούλ 12, 2024 10:34 am Καλημέρα σε όλους.
john maxx Παρ Ιούλ 12, 2024 7:59 am Καλημέρα
antonis1627 Παρ Ιούλ 12, 2024 6:49 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες