CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Συζήτηση για μηχανήματα, τοποθετήσεις, previews

CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:37 am

Σήμερα επιτέλους έγινε πραγματικότητα μία σκέψη που είχα από καιρό… Έβαλα σταθερό CB! :dance: Και μάλιστα στην θέση η οποία το περίμενε εδώ και 2 χρόνια, έτσι μπήκε CB με ηχείο στην πρόσοψη, το γνωστό Midland 220 :D :D

Από το Πάσχα, άρχισα τις προεργασίες για την βάση της κεραίας, ώστε να μην φαίνεται καθόλου, όταν η κεραία θα έλειπε… :think:

Πήρα λοιπόν ανοξείδωτη (304) λάμα 30χ3,5mm και με την βοήθεια των σκληρών τρυπανιών του πατέρα μου, μιας βαριοπούλας για τις «κούρμπες» και ενός καλού ανθρώπου με ειδική μέγκενη για γωνιάσματα (μαγαζί κατασκευής τρέιλερ) έφτιαξα την βάση (αρκετά χωμένη μεταξύ ρεζέρβας και παρμπρίζ)… Την στήριξα με ανοξείδωτε βίδες, διπλές ανοξείδωτες ροδέλες και φυσικά ανοξείδωτα παξιμάδια (με κόντρα παξιμάδι σε κάθε ένα)

Το καλώδιο της κεραίας θα το πέρναγα μέσα από την βίδα στήριξης της ρεζέρβας, στην οποία έκανα τρύπα 6mm σε τόρνο.

Στην βάση κεραίας, η τρύπα για την βάση της κεραίας είναι 16mm και έγινε σε πρέσσα.

Οι τρύπες για τις ανοξείδωτες βίδες στήριξης στην βάση της ρεζέρβας είναι 8mm

Ήρθα λοιπόν Αθήνα πάλι και τρέχω με χαρά να αγοράσω το CB και την κεραία :D

Το CB και την κεραία τα πήρα από εδώ: Μαγαζί κοντά στο σπίτι μου, με βόλεψε αφάνταστα που το βρήκα :D

Πολύ εξυπηρετικοί και προπαντός πολύ αναλυτικοί στις οδηγίες τους ως προς την εγκατάσταση, δεν «έκρυψαν» τίποτα τεχνικό ζήτημα και στις ερωτήσεις μου δεν δυσανασχέτησαν καμία φορά. Μπράβο τους! Τους ευχαριστώ πολύ! :D

Να σημειωθεί επίσης ότι όταν τους είπα: όταν το εγκαταστήσω μόνος μου, να έρθω για να μου ρυθμίσετε τα στάσιμα? Μου απάντησαν ότι δεν χρειάζεται ρύθμιση, αφού η κεραίες είναι προρυθμιζμένες ως προς τα στάσιμα και το μόνο που έχω να κάνω είναι να προσέξω πάρα πολύ για βραχυκυκλώματα στο καλώδιο της κεραίας... τίποτα άλλο! (θα φανεί βέβαια σε κάποια εκδρομή και θα επανέλθω για του λόγου το αληθές :wink: )

Εδώ να προσθέσω ότι κάνουν έκπτωση 15% στα υλικά, σε όλους τους κατόχους καρτών μελών club 4x4. Και φυσικά με την επίδειξη της κάρτας μέλους μου, μου έκανε και την ανάλογη έκπτωση

(οι τιμές στο site είναι φθηνότερες για online αγορές. Στο κατάστημα έχουν ακριβότερα, και σε αυτές τις τιμές κάνουν την έκπτωση)

Έχουμε λοιπόν:
cb: 108,89€ (άνευ ΦΠΑ)

κεραία: (Τύπος:7/8 - Συχνότητα:26-28 MHz - Max ισχύς:1200 W - 2400 W P-P, Αντίσταση:50 Ω - Στάσιμα:1,2-1 - 'Υψος:1,95M, 8dB.): 53,72€ (άνευ ΦΠΑ)

Βάση στήριξης: 14,05€ (άνευ ΦΠΑ) (δεν τα υπολογίζω στο παρακάτω σύνολο), την πήρα σκεπτόμενος να κάνω πατέντα για την πρόσοψη, αλλά τελικά δεν μπορούσα… θα την δώσω σε κάποιον που την θέλει λοιπόν…

Καλώδιο κεραίας (γιατί της μαμάς κεραίας ήταν κοντό για 0,5m :evil: ) 6,40€

Σύνολο: 169,01€ (άνευ ΦΠΑ) υπάρχουν και τα τιμολόγια … :mrgreen:

Η πίκρα: βλέπει ο τεχνικός την βάση που είχα φτιάξει και μου λέει ότι αν «εγκλωβίσω» εκεί μέσα το πηνίο της κεραίας θα έχω παράσιτα… :doh:

Βουρ λοιπόν προσθήκη κομματιού ανοξείδωτης λάμας με ανοξείδωτη ηλεκτροκόλληση… (να είναι καλά ο πατέρας μου! :mrgreen: )

Πέρασα και το καλώδιο από τα πλαστικά, (δεν τράβηξα φωτό, είχα εργασιακό οίστρο!!! - και το έφτασα στη θέση όπου θα έμπαινε το CB.

Επίσης δείτε εδώ:

Ακολουθούν οι φωτογραφίες από την εγκατάσταση…

Να πω ότι το τελικό αποτέλεσμα (αισθητικά) με χαλάει που δεν μπόρεσα να βάλω την πρόσοψη… Πρέπει να ψάξω σε μαγαζί με μεγάλη ποικιλία σε τέτοια είδη και θα διορθώσω το περιμετρικό χάος (θα δείτε στο τέλος τι εννοώ)

Άντε και καλές συνομιλίες να έχουμε!!! :D :dance:

Φωτογραφία0204-qpr.jpg

Φωτογραφία0205-qpr.jpg

Φωτογραφία0206-qpr.jpg

Φωτογραφία0207-qpr.jpg

Φωτογραφία0208-qpr.jpg

Φωτογραφία0209-qpr.jpg

Φωτογραφία0210-qpr.jpg


Η προέκταση κολλήθηκε λίγο "παράκεντρα" επίτηδες, διότι ήταν πολύ κοντά στο λάστιχο και ήθελα λίγο "αέρα" για τυχόν αλλαγή διάστασης ελαστικού της ρεζέρβας :wink:

Φωτογραφία0211-qpr.jpg

Φωτογραφία0212-qpr.jpg

Φωτογραφία0216-qpr.jpg

Φωτογραφία0217-qpr.jpg

Φωτογραφία0218-qpr.jpg

Φωτογραφία0219-qpr.jpg

Φωτογραφία0221-qpr.jpg

Φωτογραφία0222-qpr.jpg

Φωτογραφία0223-qpr.jpg


ακολουθούν και άλλες....
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Κυρ Σεπ 26, 2010 6:10 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:47 am

Αυτή η σολδερίνη κάνει θαύματα!!! Σου χώνει το καλάι σε απίστευτα σημεία :D (για όσους δεν ξέρουν...)

Φωτογραφία0224-qpr.jpg

Φωτογραφία0225-qpr.jpg

Φωτογραφία0226-qpr.jpg

Φωτογραφία0227-qpr.jpg


Η τροφοδοσία του cb έγινε από την καλωδίωση που τροφοδοτεί το radiocd... η οποία έχει μόνιμο ρεύμα (χωρίς κλειδί)... δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί αποσυνδέουν μπαταρία...

Φωτογραφία0229-qpr.jpg

Φωτογραφία0230-qpr.jpg

Φωτογραφία0231-qpr.jpg

Φωτογραφία0232-qpr.jpg

Φωτογραφία0233-qpr.jpg

Φωτογραφία0234-qpr.jpg

Φωτογραφία0237-qpr.jpg

Φωτογραφία0238-qpr.jpg

Φωτογραφία0239-qpr.jpg

Φωτογραφία0240-qpr.jpg

Φωτογραφία0241-qpr.jpg


Προσέξτε ότι το καλώδιο το έχω περάσει ΜΕΣΑ από την φούσκα, όχι απ'έξω!... ναι, ναι... περνάει με λίγη βοήθεια με ψηλάφιση, περνάει!!!

Φωτογραφία0243-qpr.jpg
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Κυρ Απρ 11, 2010 1:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Κυρ Απρ 11, 2010 12:55 am

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

Μπράβο λεβέντη....καλορίζικο και καλά μπλα μπλα... :D

:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:56 am

Φωτογραφία0244-qpr.jpg

Φωτογραφία0245-qpr.jpg

Φωτογραφία0246-qpr.jpg

Φωτογραφία0247-qpr.jpg

Φωτογραφία0248-qpr.jpg

Φωτογραφία0249-qpr.jpg

Φωτογραφία0250-qpr.jpg


Αυτό δεν μου αρέσει :evil: Θα το φτιάξω όμως.... θα βρω κάτι που θα μου αρέσει και θα ομορφύνει :think:

Φωτογραφία0252-qpr.jpg


.......... η συνέχεια για το τελικό φινίρισμα με την πρόσοψη που βρήκα εδώ: viewtopic.php?f=29&t=7557&p=132522#p132522
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Σάβ Απρ 17, 2010 7:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό myrmidonas73 » Κυρ Απρ 11, 2010 11:18 am

Ωραίος!!!!! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Άβαταρ μέλους
myrmidonas73
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 10:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα(Καλλιθέα)-Αγαλιανός
Λάστιχα: BFGOODRICH A/T
Suspension: Προς το παρόν μαμά
cb: Ναι
Name: Κώστας

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Κυρ Απρ 11, 2010 12:25 pm

Πολύ ωραίο
Είναι κάτι που θέλω να φτιάξω κι εγώ
ΟΜΩΣ...φοβάμαι τα κλεφτρονια. Το σκέφτηκες αυτό ?
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Απρ 11, 2010 12:29 pm

:think: Mμμμμμμμμ ! Καλά ! Κάτι έκανες ! Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από τη δουλειά σου , αλλά για αρχή και για να μην σε απογοητεύσω ... θα πω " ωραίος " !

Δεν μου αρέσει καθόλου που κόλλησες την λάμα για να την προεκτείνεις ! Αν ήμουν στη θέση σου , θα έπαιρνα καινούρια !

Επίσης μπορούσες να στηρίξεις τη λάμα στην υπάρχουσα βίδα ( τη μία από τις τρεις που στηρίζουν τον αφαλό της ρεζέρβας ) και όχι να τρυπήσεις , κάνοντας δύο νέες τρύπες στον αφαλό ! Και μην μου πεις ότι με μία δεν θα στεκόταν ... Αν διαμόρφωνες την λάμα να πάει να αγκαλιάσει ακριβώς στο σχήμα του αφαλού , δεν θα κουνιόταν καθόλου ! Έτσι το είχα κάνει και εγώ στο παλαιό gv και έτσι το έκανα και στο νέο !

Κανόνισε τι θα κάνεις με το κενό που σου αφήνει το cb γύρω γύρω , γιατί είναι άκρως αντιαισθητικό !

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ανακάλυψες τι δουλειά κάνει η σολντερίνη στις κολλήσεις , έστω και τώρα στα γεράματα !

Τέλος χαίρομαι ιδιαίτερα που με τους " ψαλμούς " που άκουσες μέσω Π.Μ. , πήρες μπρος και έκανες όλη αυτή την υπέροχη εργασία μόνος σου !


Ξέρεις , στη σχολή , όλους εσάς της θεωρητικής κατεύθυνσης , εμείς του κατασκευαστικού σας βλέπαμε κάπως ....και δυσκολεύομαι από τότε να απαλλαγώ από αυτό ... όμως μπράβο σου , με λίγη ακόμα προσπάθεια θα καταφέρεις πολλά !!!

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς !
Επισκέπτης
 

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:43 pm

Την βάση την έβαλα έτσι, ώστε να είναι "κάθετα" με την φορά του αυτοκινήτου, ώστε να μην "παλατζάρει" από τον αέρα στο δρόμο.. αλλά που να το σκεφτείς εσύ αυτό :mrgreen:

Την προέκτεινα με ηλεκτροκόλληση γιατί δεν άντεχα άλλο σφυροκόπημα με την βαριοπούλα ώστε να ξαναφέρω την λάμα να αγκαλιάσει σωστά την βάση και επίσης άλλοα βάλε-βγάλε τρυπάνια για να κάνω τις τρύπες πάλι...:lol: Και θα ξαναπετύχαινα τις σωστές θέσεις σε σχέση με αυτές που είχε πλέον η βάση ρεζέρβας? (φτιάξε μου μία βρε εσύ που μπορείς... :mrgreen: :lol: )

Έχω αφήσει επίτηδες στο αγκάλιασμα της λάμας με την βάση ρεζέρβας κάποιο κενό, ώστε να βάλω ροδέλα και από τις 2 μεριές τις βίδας ώστε να έχω σωστό "σώμα" για πάντα.... αλλά που να το σκεφτείς εσύ αυτό :mrgreen:

Έχω βάλει 2 βίδες, γιατί αρχικά έβαλα μία, αλλά όταν πήγα με το χέρι να την κουνήσω έβλεπα ότι κουνιόταν (έστω και λίγο) και μου έγδερνε την υπόλοιπη βάση ρεζέρβας... άλλωστε, 2 σημεία στήριξης είναι πάντα καλύτερα από ένα....αλλά που να το σκεφτείς εσύ αυτό :mrgreen:

Το κενό θα το καλύψω με ενιαίο πλαίσιο ομοιόρφο που θα αγκαλιάζει και το ράδιο και το cb. Δεν μου αρέσουν οι διχρωμίες...αλλά που να το σκεφτείς εσύ αυτό :mrgreen:

Ψαλμωδία κανονική :lol: :lol: .. Ήτανε μέχρι να πάρω μπρος, όμως ε? :mrgreen:

Την σολδερίνη φίλε την είχα για να παίρνω τζούρες όταν μου τελειώνανε τα τσιγάρα... Τόσο την γούσταρα :lol:

Α! και δεν είμαι θεωρητικός... ΤΕΙ είμαι και γω Κώστάκηηηηη........ το ξέχασες? :mrgreen:

Όπως και να' χει (κομμένη η πλάκα) ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό dpol » Κυρ Απρ 11, 2010 12:44 pm

Επισκέπτης έγραψε::think: Mμμμμμμμμ ! Καλά ! Κάτι έκανες ! Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα από τη δουλειά σου , αλλά για αρχή και για να μην σε απογοητεύσω ... θα πω " ωραίος " !

Δεν μου αρέσει καθόλου που κόλλησες την λάμα για να την προεκτείνεις ! Αν ήμουν στη θέση σου , θα έπαιρνα καινούρια !

Επίσης μπορούσες να στηρίξεις τη λάμα στην υπάρχουσα βίδα ( τη μία από τις τρεις που στηρίζουν τον αφαλό της ρεζέρβας ) και όχι να τρυπήσεις , κάνοντας δύο νέες τρύπες στον αφαλό ! Και μην μου πεις ότι με μία δεν θα στεκόταν ... Αν διαμόρφωνες την λάμα να πάει να αγκαλιάσει ακριβώς στο σχήμα του αφαλού , δεν θα κουνιόταν καθόλου ! Έτσι το είχα κάνει και εγώ στο παλαιό gv και έτσι το έκανα και στο νέο !

Κανόνισε τι θα κάνεις με το κενό που σου αφήνει το cb γύρω γύρω , γιατί είναι άκρως αντιαισθητικό !

Χαίρομαι ιδιαίτερα που ανακάλυψες τι δουλειά κάνει η σολντερίνη στις κολλήσεις , έστω και τώρα στα γεράματα !

Τέλος χαίρομαι ιδιαίτερα που με τους " ψαλμούς " που άκουσες μέσω Π.Μ. , πήρες μπρος και έκανες όλη αυτή την υπέροχη εργασία μόνος σου !


Ξέρεις , στη σχολή , όλους εσάς της θεωρητικής κατεύθυνσης , εμείς του κατασκευαστικού σας βλέπαμε κάπως ....και δυσκολεύομαι από τότε να απαλλαγώ από αυτό ... όμως μπράβο σου , με λίγη ακόμα προσπάθεια θα καταφέρεις πολλά !!!

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς !





Πώ πω αυστηρότητα :shock: :shock: , πες ρε άνθρωπε μια καλή κουβέντα στο παιδί για την δουλειά του :D :D μια χαρά τα κατάφερε :!: , αφού τους ξέρεις του θεωρητικούς, μπορεί να μελετάνε μια βίδα πέντε ώρες και στο τέλος να την στραβοβιδώσουν. :mrgreen:

Πάνο μου πολύ καλή η δουλειά σου και η παρουσίασή σου, άντε να το δοκιμάσουμε και στο βουνό τώρα. :wink:

Έχουμε το ίδιο CB και σκέφτομαι να το μετακινήσω και εγώ σε αυτή την θέση, είναι η ιδανική, απλά λυπάμαι να πετάξω το μαμά ραδιοCD αφου ταιριάζει αψογα με το ταμπλό :roll: :roll:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:48 pm

teroulas έγραψε:ΟΜΩΣ...φοβάμαι τα κλεφτρονια. Το σκέφτηκες αυτό ?
Και το ράδιο και το cb ΔΕΝ είναι "τραβηχτά... Έχουν βιδωθεί μέσα στην βάση που υπήρχε από το παλιό radiocd (Clarion), διότι δεν υπάρχει βάση 2din που να χωράει μέσα της 2 μεμονωμένες βάσεις 1din η κάθε μία....

Οπότε, ο κλέφτης θα προσπαθήσει να τα τραβήξει, θα πάρει τα ........ μου και θα φύγει

Επίσης, το radiocd είναι παμπάλαιο και το έχω αφήσει επίτηδες έτσι... να μην τραβάει τα βλέμματα.... άλλωστε πάει ο καιρός που ασχολούμασταν με δυνατές μουσικές και καλά μηχανήματα...

Το cb τώρα, να τραβήξει βλέμματα... δεν νομίζω (το ελπίζω βέβαια)
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 12:51 pm

dpol έγραψε:Πώ πω αυστηρότητα :shock: :shock: , πες ρε άνθρωπε μια καλή κουβέντα στο παιδί για την δουλειά του :D :D μια χαρά τα κατάφερε :!: , αφού τους ξέρεις του θεωρητικούς, μπορεί να μελετάνε μια βίδα πέντε ώρες και στο τέλος να την στραβοβιδώσουν. :mrgreen:
Άστον ρε Δημήτρη... ζηλεύει δεν τον βλέπεις? :mrgreen: Πλάκα πλάκα, αν δεν με πίεζε, ακόμα στο κουτί του θα ήταν το cb :lol:

dpol έγραψε:Έχουμε το ίδιο CB και σκέφτομαι να το μετακινήσω και εγώ σε αυτή την θέση, είναι η ιδανική, απλά λυπάμαι να πετάξω το μαμά ραδιοCD αφου ταιριάζει αψογα με το ταμπλό :roll: :roll:
Στο καφέ αν έρθεις θα σου πω περισσότερα για τον τρόπο λυσίματος της κονσόλας... είναι πραγματικό "μανίκι" :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Απρ 11, 2010 1:45 pm

dpol έγραψε:
Πώ πω αυστηρότητα :shock: :shock: , πες ρε άνθρωπε μια καλή κουβέντα στο παιδί για την δουλειά του :D :D μια χαρά τα κατάφερε :!: , αφού τους ξέρεις του θεωρητικούς, μπορεί να μελετάνε μια βίδα πέντε ώρες και στο τέλος να την στραβοβιδώσουν. :mrgreen:



Δημήτρη μου μην σου κάνει εντύπωση ο τρόπος που μιλάμε με τον Πάνο !

Έχουμε μια σχέση παραπάνω από κεραίες και cb ! Τον ξέρω εγώ τι κάνει . Λόγω επαγγέλματος , μπορεί να κάτσει να βγάλει ηλεκτρομηχανολογικό σχέδιο με όλες του τις λεπτομέρειες , όλου του αυτοκινήτου με την εγκατάσταση του cb και μετά να πάει για τοποθέτηση ! Για αυτό τον κοντράρω ! Για να γίνει λίγο πιο πρακτικός ! :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης
 

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Απρ 11, 2010 2:21 pm

:oops: :oops:

Ο μπαμπάς μου πάντα μου έλεγε: 2 φορές μέτρα, 1 φορά κόψε... :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό char » Κυρ Απρ 11, 2010 2:51 pm

Καλορίζικο καλλιτέχνη μου! :wink:

Άστον τον γρινιάρη να λέει! :twisted:
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: CB Midland 220 & ενισχυτική κεραία σε GV

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Κυρ Απρ 11, 2010 6:21 pm

Πάνο άψογος :D :D :D :D Καλορίζικο . Και γειά στα χέρια σου. Να υποθέσω οτι με την φραπεδιά και το τσιγαράκι υπήρχε και μουσική υπόκρουση ανάλογη με την εργασία :?: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανήματα

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης