ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Κυρ Αύγ 22, 2010 2:19 pm

Ευκαιρία να μας ενημερώσεις για ότι θα σου βρουν,να δούμε αν η βλάβη θα είναι παρόμοια με ότι βρήκαν στο φίλο που άνοιξε το θέμα :wink:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό bill12 » Κυρ Αύγ 22, 2010 8:34 pm

Το πορτοκαλί λαμπάκι με το αυτοκίνητο, που ανάβει όταν μπαίνει σε λειτουργία το esp και φρενάρει την δύναμη από κάποιον τροχό ?
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό xenofontas » Κυρ Αύγ 22, 2010 9:36 pm

οχι το εικονίδειο που δείχνει το αυτοκίνητο να ολισθένει αλλά το γραματικό esp σε πορτοκαλί χρώμα .νομίζω είναι πάνω απο την ένδειξη ESP OFF.
Άβαταρ μέλους
xenofontas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: κόρινθος
Λάστιχα: yokohama geo 12 ATS
Suspension: mad
cb: Ναι
Aka: fontas
Name: xenofontas

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό dimitriszim » Δευτ Αύγ 23, 2010 9:21 am

Εγώ είχα βάλει πριν από καιρό στην φίσα του γκαζιού ένα booster ξέρετε για καλύτερη απόκριση του κινητήρα στο γκάζι.
Μετά από 3 εβδομάδες στην Σκιάθο συγκεκριμένα πήγα να πάρω το αυτοκίνητο με την γυναίκα μου και δεν έπαιρνε μπροστά.
Αναβε συνέχεια το Esp. Με τα πολλά πήρε έσβησε το Esp και πήγαμε στον προορισμό μας. Την άλλη μέρα πηγαίνοντας για παραλία
άναψε πάλι το Esp με αποτέλεσμα να μου κόβει τον κινητήρα. Μπορούσα να οδηγήσω μόνο με πολύ χαμηλές στροφές και αυτό σαν συντήρηση
δηλ απλά να ρολλάρω. Αυτό άναβε έσβηνε όποτε ήθελε. Στην ουσία ο εγκέφαλος διάβαζε σφάλμα και προστάτευε το αυτοκίνητο από τα χειρότερα.
Το έβαλα στον εκέφαλο στην αντοπροσωπία και έδινε σφάλμα στο πεντάλ του γκαζίού.
Αφού κάποια στιγμή πήγε το μυαλό μου στην προσθήκη που είχα κάνει στι γκάζι και την στιγμή πάλι που σταματούσα στον διεθνή λόγο ανάματος του Esp
μου ήρθε έστω και αργά η ιδέα να βγάλω το τσιπάκι αυτό από το γκάζι. Εσβησα το τοτου έβγαλα το τσιπ ξανακούμπωσα την φίσα επάνω στο γκάζι
και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας λέω την γκάφα που έκανα απλά για να το έχετε υπ όψιν σας και επειδή είμαι μέσα στο θέμα.
Πάντως προσοχή γενικώς στις προσθήκες.
Να αγκαλιάζεις όσο πιο συχνά μπορείς τους ανθρώπους που αγαπάς πριν γίνουν..........φωτογραφίες.......!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimitriszim
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5320
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 12:53 pm
Τοποθεσία: Βέροια - Ημαθία
Λάστιχα: Dunlop Sj6 235/55/18
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό xenofontas » Δευτ Αύγ 23, 2010 5:45 pm

Δεν έχω κάνει καμία προσθήκη στα ηλεκτρονικά ούτε και έχω σκαλίσει κάτι,
Άβαταρ μέλους
xenofontas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: κόρινθος
Λάστιχα: yokohama geo 12 ATS
Suspension: mad
cb: Ναι
Aka: fontas
Name: xenofontas

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Αύγ 23, 2010 6:33 pm

dimitriszim έγραψε:Εγώ είχα βάλει πριν από καιρό στην φίσα του γκαζιού ένα booster ξέρετε για καλύτερη απόκριση του κινητήρα στο γκάζι.
Μετά από 3 εβδομάδες στην Σκιάθο συγκεκριμένα πήγα να πάρω το αυτοκίνητο με την γυναίκα μου και δεν έπαιρνε μπροστά.
Αναβε συνέχεια το Esp. Με τα πολλά πήρε έσβησε το Esp και πήγαμε στον προορισμό μας. Την άλλη μέρα πηγαίνοντας για παραλία
άναψε πάλι το Esp με αποτέλεσμα να μου κόβει τον κινητήρα. Μπορούσα να οδηγήσω μόνο με πολύ χαμηλές στροφές και αυτό σαν συντήρηση
δηλ απλά να ρολλάρω. Αυτό άναβε έσβηνε όποτε ήθελε. Στην ουσία ο εγκέφαλος διάβαζε σφάλμα και προστάτευε το αυτοκίνητο από τα χειρότερα.
Το έβαλα στον εκέφαλο στην αντοπροσωπία και έδινε σφάλμα στο πεντάλ του γκαζίού.
Αφού κάποια στιγμή πήγε το μυαλό μου στην προσθήκη που είχα κάνει στι γκάζι και την στιγμή πάλι που σταματούσα στον διεθνή λόγο ανάματος του Esp
μου ήρθε έστω και αργά η ιδέα να βγάλω το τσιπάκι αυτό από το γκάζι. Εσβησα το τοτου έβγαλα το τσιπ ξανακούμπωσα την φίσα επάνω στο γκάζι
και από τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα. Σας λέω την γκάφα που έκανα απλά για να το έχετε υπ όψιν σας και επειδή είμαι μέσα στο θέμα.
Πάντως προσοχή γενικώς στις προσθήκες.



Αυτο ομως ειναι αρκετα σημαντικο... Τι μπορει να επηρρεαζει το λογισμικο του esp το sprint booster... [offtopic] Εκτος και αν ειναι τοσο καλο booster οπως σπινιαρουν και οι 4 τροχοι στην εκκινηση.. [/offtopic] Μηπως δεν ειναι συμβατα το ενα με το αλλο ? Μηπως το sprint booster "πειραζει" καποιες ρυθμισεις του γκαζιου και μονο του γκαζιου οποτε αλλα 'ντ' αλλα στον εγκεφαλο ? Δεν ξερω, σκεψεις κανω! Ομως να που προεκυψε προβλημα sprint booster vs μαμα γκαζι, 0-1...
Επισκέπτης
 

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Δευτ Αύγ 23, 2010 7:16 pm

Το ESP συνεργάζεται με το σύστημα ABS και TCS.Οι αισθητήρες του ABS μετρούν την ταχύτητα του κάθε τροχού ξεχωριστά και τη συγκρίνουν με αυτή του μπροστινού κάθε πλευράς οταν το ESP διαβάσει διαφορετικές ταχύτιτες επενεργεί στον συγκεκριμμένο τροχό που τύνει να σπινάρει ενω παράλληλα κόβει το γκάζι (όπως είπε και ο Δημήτρης με το πρόβλημα που του προέκυψε απο παρέμβασή του στη φίσα του γκαζιού).Επιπλέων το ESP έχει μέχρι και πέντε επιπλέων αισθητήρες υδραργυρικούς (επιπλέων αυτών του ABS) οι οποίοι μετρούν γωνία στροφής τιμονιού,γωνία στροφής οχήματος,ταχύτητα,επιτάχυνση και πλευρική και γωνιακή επιτάχυνση.
Αν εσύ δεν πείραξες τίποτα πιθανός να είναι κάποιος αισθητήρας απο αυτούς,εφόσων δεν σου ανάβει η ένδειξη του ABS αρα είναι κάποιος απο τους πέντε αισθητήρες ευστάθειας εκ των οποίων κάποιος μπορεί να είναι ¨κολημένος¨ και η μονάδα να διαβάζει λανθασμένα στοιχεία. :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό dimitriszim » Τετ Αύγ 25, 2010 9:27 am

Επισκέπτης έγραψε:Αυτο ομως ειναι αρκετα σημαντικο... Τι μπορει να επηρρεαζει το λογισμικο του esp το sprint booster... [offtopic] Εκτος και αν ειναι τοσο καλο booster οπως σπινιαρουν και οι 4 τροχοι στην εκκινηση.. [/offtopic] Μηπως δεν ειναι συμβατα το ενα με το αλλο ? Μηπως το sprint booster "πειραζει" καποιες ρυθμισεις του γκαζιου και μονο του γκαζιου οποτε αλλα 'ντ' αλλα στον εγκεφαλο ? Δεν ξερω, σκεψεις κανω! Ομως να που προεκυψε προβλημα sprint booster vs μαμα γκαζι, 0-1...


Προφανώς κάπου δεν ήταν συμβατό με την όλη κατάσταση. Το είχα πάρει 190euro. Αυτός που το είχα πάρει μου το πήρε πίσω και μου πρότεινε ένα άλλο που θα ήταν σίγουρα συμβατό. Εμένα όμως μου είχαν γυρίσει τα μυαλά ανάποδα και δεν το ξαναρισκάρισα φοβούμενος τυχόν βλάβη ακόμη και κάψιμο του εγκεφάλου. Πρώτα του αυτοκινήτου και μετά του δικού μου!!!!
Να αγκαλιάζεις όσο πιο συχνά μπορείς τους ανθρώπους που αγαπάς πριν γίνουν..........φωτογραφίες.......!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimitriszim
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5320
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 12:53 pm
Τοποθεσία: Βέροια - Ημαθία
Λάστιχα: Dunlop Sj6 235/55/18
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό xenofontas » Σάβ Αύγ 28, 2010 4:10 pm

Με επίσκεψη στην αντιπρωσωπία διαγνώστηκε κωδικός βλάβης C 1028 αδυναμία ελέγχου κυρίου κυλίνδρου.κάναμε εξαέρωση μήπως και.. αλλά δεν.έγιναν επανεκινήσεις τις μονάδας esp αλλά και πάλι τίποτα.οπότε έγινε το επόμενο βήμα παραγελεία καινούργιας μονάδας esp.αναμένουμε..
Άβαταρ μέλους
xenofontas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: κόρινθος
Λάστιχα: yokohama geo 12 ATS
Suspension: mad
cb: Ναι
Aka: fontas
Name: xenofontas

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό xenofontas » Τετ Σεπ 08, 2010 3:41 pm

Τελικά ήρθε η καινούρια μονάδα του esp made in japan παρακαλώ και όχι σαν την προηγούμενη made in philipines.κόστος σαν ανταλακτικό 1620 ευρώ....είπατε κάτι,ευτυχώς που είχα την εγγύηση.Η τοποθέτηση έγινε στην αντιπρωσωπία της κορίνθου. άψογος ο μάστορας βασίλης όπου εκανε τη ρύθμιση,καλιμπράρισμα κυρίου κυλίνδρου μονάδας τροχοί στον αέρα και περιστροφή,τιμόνι ευθεία,εντολές μεσω διαγνωστικού και όλα τα σχετικά δηλαδή εξαέρωση και λοιπά,έσβησε επιτέλους το ESP και αναχωρώ αυριο για στυμφαλία μεριά .όπου θα γίνει και η σχετική δοκιμή του συστήματος.παρεπιπτόντως θα γίνει και μια δοκιμή στις γουρνοπούλες καθότι πέφτει και πανυγήρι,κρύες μπύρες ,κλαρινα κλπ.θα έχουμε συγκριτικό vitara vs suburu forester diesel.
Άβαταρ μέλους
xenofontas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: κόρινθος
Λάστιχα: yokohama geo 12 ATS
Suspension: mad
cb: Ναι
Aka: fontas
Name: xenofontas

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό dimitriszim » Τετ Σεπ 08, 2010 7:16 pm

Αντε και όχι άλλα προβλήματα καλοφόρετο!!!!
Να αγκαλιάζεις όσο πιο συχνά μπορείς τους ανθρώπους που αγαπάς πριν γίνουν..........φωτογραφίες.......!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
dimitriszim
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5320
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 29, 2010 12:53 pm
Τοποθεσία: Βέροια - Ημαθία
Λάστιχα: Dunlop Sj6 235/55/18
Suspension: ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ
cb: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό haritak » Τετ Σεπ 08, 2010 7:26 pm

xenofontas έγραψε:... θα έχουμε συγκριτικό vitara vs suburu forester diesel. ...


ΩΩωωωωω! Πολύ ενδιαφέρον!!!
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό bill12 » Τετ Σεπ 15, 2010 10:13 pm

τέλος καλό όλα καλά.....
Η ζωή είναι πολύ μικρή απόλαυσέ την.......
Άβαταρ μέλους
bill12
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3071
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 11:14 pm
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ - ΣΕΛΙ
Λάστιχα: Bridgestone 694
Suspension: MAD ελατήρια
cb: Ναι
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Τετ Σεπ 15, 2010 10:17 pm

Ευτυχώς τη γλύτωσες φτηνά :dance: :dance: :dance:
Και ένα μπράβο στην αντιπροσωπεία και τον μάστορα :clap: :clap: :clap:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: ΑΝΑΒΕΙ ΤΟ ESP

Δημοσίευσηαπό xenofontas » Παρ Σεπ 17, 2010 6:39 pm

τελικά έγινε και η δοκιμή της καινούργιας μονάδας του esp στην ανάβαση της καστανίας,όπου και δούλεψε ρολόι στα πέταλα που έχει αυτή η διαδρομή.δεν είδα όμως πως θα ανέβαιναν ο ζήρεια , τάσος και η παρέα για να ακολουθήσω.όσο για τη σύγριση με το forester diesel έχω να πώ πως α) ο κινητήρας του είναι ροπότατος ειδικά στις επιταχύνσεις στα ανηφορικά κομάτια β)στη δοκιμή χιαστή δηλαδή δύο τροχούς στον αέρα ένας μπροστά και ένας πίσω το forester τα βρήκε μπαστούνι με λίγη ανηφορική κλίση και απο στάση δεν ξεκινούσε καθόλου σε αντίθεση με το ngv όπου δεν μάσησε.
Άβαταρ μέλους
xenofontas
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2009 7:20 pm
Τοποθεσία: κόρινθος
Λάστιχα: yokohama geo 12 ATS
Suspension: mad
cb: Ναι
Aka: fontas
Name: xenofontas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Πέμ Απρ 18, 2024 3:36 am Καλημέρα όλη μέρα
arahova Τετ Απρ 17, 2024 10:35 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 17, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Απρ 16, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες