Mε τράκαραν με το Vitara

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό p@p@jim1014 » Παρ Σεπ 03, 2021 12:10 am

καλησπερα!!

Πριν 3 μερες είχα ένα ατύχημα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης...στον χιλιομετρητη μου 10.320 χλμ... 9 μηνων αυτοκίνητο...φρενάρει απότομα ένας μπροστά λογω κίνησης φρενάρω και εγώ για να μην το χτυπήσω και έρχεται ο άλλος απο πισω μου και πέφτει επάνω μου με αποτέλεσμα να παρεκτραπώ και να χτυπήσω στον μπροστά μου... μονο υλικες ζημίες για καλή μας τύχη... το Vitara χτυπημένο και μπροστά και πισω... με μια πρώτη ματιά στο μπροστά μέρος έσπασε το ψυγείο και εχασε τα υγρά του και πισω προφυλακτήρας, μετόπη, πορτα πορτ μπαγκαζ και άρπαξε μάλλον λίγο πάτωμα από οτι μπόρεσα να καταλάβω στην κατάσταση που ήταν μετα την τράκα...απο οτι κατάλαβα θα αργήσω να παρω την αποζημίωση απο την ασφαλιστική...το αυτοκίνητο εχει μεταφερθεί στην αντιπροσωπεία και περιμένω νεότερα από την ασφαλιστική για κάποιο ραντεβού με πραγματογνώμονα....θα επισκευαστεί λέτε? και αν επισκευαστεί θα είναι όπως πριν ?
p@p@jim1014
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 4:23 pm
Λάστιχα: εργοστασιακα
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σταύρος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό batfalcon » Παρ Σεπ 03, 2021 12:15 am

Οσο κι αν ακουγεται κοινοτυπο, το καλο ειναι πως δεν ειχατε σωματικες βλαβες.
Τωρα για να σε σπρωξει ο πισω και να σπασει το ψυγειο μπροστα, μαλλον ειχε πολλα χλμ αυτος.
Suzuki Vitara 2018 GL+ 1.6 diesel Auto (TCSS) All Grip.

The ONLY Difference between Men and Boys is the price of their toys.
Άβαταρ μέλους
batfalcon
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2638
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2017 9:04 am
Τοποθεσία: Γιάννενα, Αθήνα, Στερεά, Πελοπόνησσος, Μακεδονία, Θράκη, Κρήτη, Επτάνησα, Δωδεκάνησα, Κυκλάδες, κλπ
Λάστιχα: Continental / BFG
Διάσταση ελαστικών: 215/55-17 215/65-16
Suspension: Οπως το πηρα.
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Bat
Name: Μιχάλης

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Παρ Σεπ 03, 2021 12:33 am

Ομοιοπαθής και γω όπως βλέπεις
Το αυτοκίνητο φτιάχνει χωρίς πρόβλημα, μην ανησυχείς!
Την ταλαιπωρία βέβαια δεν τη γλυτώνεις....
Καλό ξεμπέρδεμα!
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9372
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Σεπ 03, 2021 10:47 am

Τα άσχημα των δρόμων, χωρίς να φταις την πληρώνεις, τα έχω περάσει με παλαιότερο αυτοκίνητο.
Το αυτοκίνητο θα επισκευαστεί, αλλάζουν ότι κομμάτι μπορεί να αλλαχτεί στην αντιπροσωπεία.
Πρόσεξε μήπως σε χρεώσουν ευθύνη και συνάμα χρήματα.
Υποστηρίζεις πως όταν σε χτύπησαν είχες σταματήσει.

Μάλλον είσαι Θεσσαλονικιός, σε πιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο το πήγες :?:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό p@p@jim1014 » Παρ Σεπ 03, 2021 11:05 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις σας και την συμπαράσταση που μου κάνετε στην ατυχία που με βρήκε!!! το οτι ήμαστε καλα και χωρίς σωματικές βλάβες και εγώ και η μητέρα μου είναι το πιο σημαντικό από όλα απλά με στεναχωρει το γεγονός οτι το αμάξι εκτος του οτι το πρόσεχα σαν τα ματια μου.. ειναι ολοκαίνουργιο... επειδη το συμβάν καταγράφηκε και απο την τροχαία αναγραφει στο χαρτι οτι βρισκόμουν και εγώ και ο μπροστινος μου σε διακοπή πορειας λογω κυκλοφοριακης συμφόρησης οποτε δεν είμαι υπαίτιος!!! ειμαι απο Θεσσαλονικη και το οχημα εχει μεταφερθει στην αντιπροσωπεία SUZUKI παπαβραμιδης... πιστευω οτι απο βδομάδα θα εχω κάποιο νεο σχετικα με το κόστος της ζημιάς ... επίσης απο την ασφαλιστική μου με ενημέρωσαν οτι αν το όχημα μου εχει ζημια πανω απο το 50% την αρχικής του αξίας μπορουμε να ζητησουμε αντικατάσταση με καινούργιο γιατί δεν εχει περάσει ουτε χρόνος...οι αποψεις διίστανται απο άτομο σε άτομο, ενας γνωστος μου ειπε να το επισκευασω και να το πουλήσω γιατί δεν θα είναι οπως πρώτα...δεν ξερω τι να κανω !!!!!!
p@p@jim1014
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 4:23 pm
Λάστιχα: εργοστασιακα
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σταύρος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Παρ Σεπ 03, 2021 11:39 pm

p@p@jim1014 έγραψε:τροχαία αναγραφει στο χαρτι οτι βρισκόμουν και εγώ και ο μπροστινος μου σε διακοπή πορείας

Αυτό πολύ καλό :!:
p@p@jim1014 έγραψε:αντιπροσωπεία SUZUKI Παπαβραμίδης

Καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο μόνο για SUZUKI
p@p@jim1014 έγραψε:αν το όχημα μου εχει ζημια πανω απο το 50% την αρχικής του αξίας μπορουμε να ζητησουμε αντικατάσταση με καινούργιο

Αυτό αν το πετύχεις είναι ότι το καλύτερο. Κανένα αυτοκινητο δεν γίνετε όπως το έβγαλε το εργοστάσιο. Αν επισκευαστεί, το βλέπεις και ανάλογα μετά αποφασίζεις αν θα το κρατήσεις.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Σάβ Σεπ 04, 2021 12:06 am

Υπομονή φίλε , τα έχω περάσει και εγώ ..... τα ανταλλακτικά ισως καθυστερήσουν αν οχι ολα κάποια πιθανόν.
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό p@p@jim1014 » Κυρ Οκτ 31, 2021 6:49 pm

Καλησπέρα

πέρασαν 2 μήνες απο την μερα του ατυχήματος !! το κοστολόγιο από την αντιπροσωπεία βγήκε αρκετά γρήγορα σχεδόν μετα απο 1 βδομάδα. Η ζημία που εχω στο αυτοκίνητο είναι 10.000 ευρώ. Η ασφαλιστική του εμπλεκόμενου με αποζημιώνει !!! Ετσι λοιπον μετα απο πολλές επισκέψεις στο συνεργειο της suzuki και μετα απο αρκετή συζήτηση με τον τεχνικο κατάλαβα οτι το αυτοκίνητο δεν εχει αρπάξει σασί (μόνο λιγο πάτωμα στην θέση της ρεζέρβας) και οτι αυτο ειναι κατι το οποιο έρχεται και δεν ειναι κατι σοβαρο, και οτι το αυτοκίνητο θα γινει οπως ήταν την πρώτη μερα που το πείρα και τίποτα λιγότερο!!! Συγκεκριμένα η παραγγελία τον ανταλλακτικών δόθηκε 17 Σεπτεμβρίου και μου ειπαν οτι σε 3 εβδομάδες περίπου τα ανταλλακτικά θα εχουν έρθει και θα ξεκινήσει η επισκευή !!! Αυτή τη στιγμή διανυω την 6η εβδομάδα και το αμαξι είναι ακριβός όπως την πρώτη μερα που τη πήγα και τους το άφησα με την οδικη βοηθεια ... ο λογος λοιπόν που δεν έχουν αρχίσει την εργασία στο αυτοκινητο μου ειναι γιατι δεν εχουν ερθει ολα τα ανταλλακτικά λογο covid...τους ζήτησα απο την πρώτη στιγμή να μου δώσουνε ένα αυτοκίνητο αντικατάστασης εφόσον θα γίνει η επισκευή εκεί και μου λενε οτι δεν μπορούνε να μου δώσουνε αμάξι ΑΝ δεν αρχίσει η επισκευή του αυτοκινήτου μου, και για να αρχίσει η επισκευή θα πρεπει να εχουν ολα τα ανταλλακτικά ακόμα και την τελευταία βίδα !! έτσι λοιπόν αναγκάστηκα να παω να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο το οποίο μου βγαίνει 360 ευρώ τον μηνα !!! προχθές ξαναπέρασα από την suzuki να δω αν έχουμε κάποιο νεότερο και πληροφορήθηκα ότι τα περισσότερα ανταλλακτικά εχουν ερθει, και λείπουν 2-3 εκ τον οποίον o αισθητήρας του RBS. ο συγκεκριμένος αισθητήρας είναι του αυτομάτου φρεναρίσματος και μου λένε ότι χωρίς αυτόν το αυτοκίνητο δεν κινείται... όταν τους ρωτησα το ποσο θα καθυστερήσει η απάντηση ηταν οτι δεν υπάρχει πουθενά αυτή τη στιγμή και θα περιμένουμε να κατασκευαστεί από το εργοστάσιο...δηλαδή αν αποφασίσει το εργοστάσιο να κατασκευάσει τον συγκεκριμένο αισθητήρα μετα απο 6 μήνες εγω θα ειμαι χωρίς αμάξι ?? και θα πληρώνω νοικιαρικο για κατι το οποίο δεν φταίω εγώ??? και στην τελική εγώ το αμάξι το αγόρασα με covid και οταν μου το πουλήσανε δεν μου είπαν οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά !!! δυστυχώς είμαι πολύ δυσαρεστημένος απο την SUZUKI δεν περίμενα να λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο....
p@p@jim1014
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 4:23 pm
Λάστιχα: εργοστασιακα
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σταύρος

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό Aris11 » Κυρ Οκτ 31, 2021 7:02 pm

Μιλα με τον ασφαλιστή σου.
Σε αντίστοιχη περίπτωση μου ειχαν πληρωσει την ενοικίαση, μεχρι και αποδειξεις απο ταξι πέρασα.
Άβαταρ μέλους
Aris11
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 793
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 12:34 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Yokohama Geolandar G015
Διάσταση ελαστικών: 225/65 R17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: που θα πάει.. θα ψηλώσει
Name: Aris

Re: Mε τράκαραν με το Vitara

Δημοσίευσηαπό p@p@jim1014 » Κυρ Οκτ 31, 2021 7:43 pm

Aris11 έγραψε:Μιλα με τον ασφαλιστή σου.
Σε αντίστοιχη περίπτωση μου ειχαν πληρωσει την ενοικίαση, μεχρι και αποδειξεις απο ταξι πέρασα.

επειδή ο υπαίτιος είναι με γερμανικές πινακίδες και είναι σε ξένη ασφαλιστική η suzuki είπε ότι θα πρέπει αρχικά να πληρώσω εγώ το ποσό της ζημιάς μου !!
μετα απο 2-3 μερες με ειπαν οτι κατ εξαίρεση (επειδή το αμάξι το αγόρασα χωρίς γραμμάτια) μπορούν να το αναλάβουν και δεν χρειάζεται να εμπλακώ εγω στην πληρωμή απλα με μια εξουσιοδότηση σε αυτούς. για να γινει αυτο θα πρέπει να αποσύρω την εξουσιοδότηση και να κινηθώ νομικά με οτι αυτο συνεπάγεται
p@p@jim1014
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2020 4:23 pm
Λάστιχα: εργοστασιακα
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Σταύρος


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

antonis1627 Τετ Μάιος 08, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
Γιώργος Κατσαμάκας Τρί Μάιος 07, 2024 10:03 pm Χριστός Ανέστη χρόνια πολλά
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 10:25 am Πέντε και σήμερα μέχρι την Κυριακή 12-5-2024 για τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τρί Μάιος 07, 2024 7:06 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Μάιος 06, 2024 5:00 pm Χριστός Ανέστη και καλή εβδομάδα.
nikos marathonitis Δευτ Μάιος 06, 2024 3:13 pm Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία σε όλους!Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες
antonis1627 Δευτ Μάιος 06, 2024 7:14 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
Tzivitzonis Κυρ Μάιος 05, 2024 2:52 pm Καλοκαιρινή κολεξιόν :idea:
arahova Κυρ Μάιος 05, 2024 9:30 am Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μάιος 05, 2024 7:05 am Καλήμερα σας.Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.
Tzivitzonis Σάβ Μάιος 04, 2024 10:21 pm ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!! ΕΙΡΗΝΗ& ΑΓΑΠΗ!!
arahova Σάβ Μάιος 04, 2024 9:15 am Καλημέρα και καλή Ανάσταση σε όλους.
Διοματάρης Σάβ Μάιος 04, 2024 8:49 am Καλημέρα σας κύριοι και καλή Ανάσταση να έχουμε
antonis1627 Σάβ Μάιος 04, 2024 7:32 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.Χρόνια πολλά καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.
west.side7 Παρ Μάιος 03, 2024 11:59 am Καλημέρα σε όλους! Χρόνια πολλά με υγεία!
P GV O9 Παρ Μάιος 03, 2024 9:47 am Καλημέρα και ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ !!
antonis1627 Παρ Μάιος 03, 2024 7:06 am Καλημέρα σας Χρόνια πολλά.
antonis1627 Πέμ Μάιος 02, 2024 4:59 pm Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
arahova Πέμ Μάιος 02, 2024 3:12 pm Καλησπέρα σε όλους.
gi@nn@kis Πέμ Μάιος 02, 2024 9:01 am καλημερα !!!
Διοματάρης Πέμ Μάιος 02, 2024 8:03 am Καλημέρα σας
antonis1627 Πέμ Μάιος 02, 2024 6:22 am Καλημέρα σας.
Emmanouil xanthos Τετ Μάιος 01, 2024 11:08 pm Καλησπέρα καλό μήνα και καλή ανάσταση σε όλους
arahova Τετ Μάιος 01, 2024 9:36 pm Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα.
KonKalamata Τετ Μάιος 01, 2024 6:52 pm Καλησπέρα, καλό Μήνα με υγεία!
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες