Πρόσβαση στο forum

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό Agis » Κυρ Μάιος 23, 2021 8:06 am

Καλημέρα σε όλες/όλους,

βάζω ένα θεματάκι που πολύ πιθανόν να έχει πολυσυζητηθεί ήδη -συγχωρέστε με αν αυτό όντως συμβαίνει.

Ωστόσο, το ζήτημα της ορατότητας όλων των αναρτήσεων με ένα απλό googlάρισμα, με προβληματίζει και αυτό γίνεται γιατί υπάρχουν προσωπικά δεδομένα προσβάσιμα σε οποιονδήποτε για καλό ή κακό.

Βέβαια, όπως έχω ήδη γράψει, προσωπικά εντόπισα τη παρέα του forum με απλό googlάρισμα.
Αλλά ότι πάνω σε συναφές googlάρισμα ("μεταβίβαση οχήματος" συγκεκριμένα, θέμα + τίτλο με το οποίο έχω κάνει ανάρτηση στο forum πριν μερικές μέρες) μου εμφάνισε στη λίστα τη συζήτηση στο vitaraclub - μαζί με όλες τις πληροφορίες που - αναγράφονται στις πληροφορίες μελών στα αριστερά, με προβληματίζει ιδιαίτερα.
Δεν είμαι κανένας GDBR-freak, μα είναι εντελώς αυτοκτονικό για παράδειγμα, να ανταλλάσουμε πληροφορίες για αντικλεπτικά συστήματα με τέτοιες συνθήκες. :think:

Αντιλαμβάνομαι μια αντίφαση στην δομή του forum:
Από τη μια υπάρχει απαίτηση για διασταύρωση εγκυρότητας ενός προφίλ (π.χ. παρουσίαση οχήματος, 100 αναρτήσεις για αυξημένα δικαιώματα) - πράγμα απόλυτα σεβαστό.
Από την άλλη, όλα αυτά τα διασταυρωμένα προσωπικά δεδομένα είναι φόρα παρτίδα - μαζί με όλα τα λεγόμενα.

Δεν θα έπρεπε να επικαιροποιήσουμε λίγο τις χρήσεις του forum πιστεύετε;

Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον τις απαντήσεις, παραπομπές σας!
Άβαταρ μέλους
Agis
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2021 9:30 am
Λάστιχα: Default
Διάσταση ελαστικών: Default
Suspension: Default
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Agis

Re: Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Κυρ Μάιος 23, 2021 8:39 pm

Με τον όρο "προσωπικά δεδομένα" εννοείται κάθε πληροφορία η οποία από μόνη της ή σε συνδυασμό με άλλες μπορεί να οδηγήσει σε ταυτοποίηση συγκεκριμένου ατόμου. Δεν θεωρούνται προσωπικά δεδομένα πληροφορίες από τις οποίες δεν γίνεται να ταυτοποιηθεί ένα συγκεκριμένο άτομο. Άρα στην περίπτωση διάθεσης των πληροφοριών του οχήματος, αυτά δεν είναι προσωπικά δεδομένα. Το να ανεβάσεις φωτογραφία του αυτοκινήτου σου π.χ. και να φαίνεται η πινακίδα (μέσω της οποίας θα μπορούσε κάποιος να ταυτοποιήσει τον κάτοχό του) είναι θέμα επιλογής του κάθε χρήστη. Π.χ. εμένα δε με πειράζει (παράδειγμα λέμε τώρα).

Το email είναι πάλι επιλογή του καθενός αν θα φαίνεται στην κοινότητα. Αυτό αλλάζει στον Πίνακα Ελέγχου Μέλους. Τα στοιχεία του προφίλ κάθε μέλους είναι αυτά που δηλώνονται κατά την εγγραφή ενός μέλους. Εκτός από τα προαπαιτούμενα, αν κάποιος βάλει το ονοματεπώνυμό του ως username π.χ. είναι δική του ευθύνη. Επίσης το τι αναρτά ο καθένας είναι πάλι δική του ευθύνη! Π.χ. ας πούμε ότι είμαι νέο μέλος και γράψω στα "νέα μέλη" "γειά σας με λένε Γιάννη Τζιβιτζονόπουλο, μένω στην Πάτρα και σας περιμένω στην ταβέρνα μου Ο ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑΣ".... ταυτοποιήθηκα! Ας πρόσεχα! :mrgreen:

Agis έγραψε:Δεν θα έπρεπε να επικαιροποιήσουμε λίγο τις χρήσεις του forum πιστεύετε;
Δηλ;
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Μάιος 23, 2021 9:17 pm

Agis έγραψε:απαίτηση για διασταύρωση εγκυρότητας ενός προφίλ (π.χ. παρουσίαση οχήματος, 100 αναρτήσεις για αυξημένα δικαιώματα)
Για να μην μπερδευόμαστε, υπάρχει η ανάγκη για έλεγχο spammer από την μία, και από την άλλη, αν αυτός που γράφεται ως μέλος αν όντως έχει Vitara ή όχι ;-)

Τους Spammer που γράφονται με "μηχανάκια αυτόματα" μετά από πολλές δοκιμές, καταλήξαμε να ζητάμε κατά την εγγραφή να συμπληρώνουν υποχρεωτικά κάποια "extra" πεδία που δεν υπάρχουν στην συνήθη φόρμα των ιστοσελίδων των φόρουμ, όπως η διάσταση των ελαστικών, ανάρτηση, εργάτη, cb. Έτσι καταφέραμε κάτι Κινεζάκια και Ρωσάκια που μας είχαν κατακλήσει με δεκάδες χιλιάδες αιτήματα εγγραφών , να τα μειώσουμε σε 1-2 το μήνα :!: δηλαδή τους εκμηδενίσαμε :violence-guntoting: :chores-chopwood:

Φαντάσου ότι οι ενεργοποιήσεις γίνονται "χεράτα" από τον admin και τον co-admin, σκέψου λοιπόν ότι μέχρι πριν κάμποσο καιρό, 1-2 άτομα έπρεπε να τσεκάρουν IP, email σε δεκάδες καθημερινές αιτήσεις εγγραφών (το 95% από spammers) τι χάσιμο χρόνου ήταν.... τώρα με αυτά τα πεδία καθαρίσαμε, κοιτάμε 1-3 την ημέρα και αυτές είναι όλες από χρήστες κανονικούς πλέον...

Όσον αφορά την παρουσίαση στο "Καλώς ήλθατε", το να πει κάποιος "Με λένε Πάνο και είμαι από Αθήνα και έχω ένα GV2.0" δεν νομίζω ότι διασταυρώνει κάποιος προσωπικά στοιχεία.... αφού την IP του, δεν την βλέπει κανείς, παρά μόνο εμείς οι Διαχειριστές.

Ποιο πολύ πρέπει να φοβάται κάποιος το facebook παρά το vitaraclub.gr ;-)

Οι 100 αναρτήσεις βγήκαν για ένα και μόνο λόγο, που ξεκάθαρα

Κατά τα άλλα, ότι λέει το Πατρινόπουλο από πάνω
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό Agis » Κυρ Μάιος 23, 2021 10:59 pm

Tzivitzonis έγραψε:Με τον όρο "προσωπικά δεδομένα" εννοείται κάθε πληροφορία η οποία από μόνη της ή σε συνδυασμό με άλλες μπορεί να οδηγήσει σε ταυτοποίηση συγκεκριμένου ατόμου. Δεν θεωρούνται προσωπικά δεδομένα πληροφορίες από τις οποίες δεν γίνεται να ταυτοποιηθεί ένα συγκεκριμένο άτομο. Άρα στην περίπτωση διάθεσης των πληροφοριών του οχήματος, αυτά δεν είναι προσωπικά δεδομένα. Το να ανεβάσεις φωτογραφία του αυτοκινήτου σου π.χ. και να φαίνεται η πινακίδα (μέσω της οποίας θα μπορούσε κάποιος να ταυτοποιήσει τον κάτοχό του) είναι θέμα επιλογής του κάθε χρήστη. Π.χ. εμένα δε με πειράζει (παράδειγμα λέμε τώρα).

Το email είναι πάλι επιλογή του καθενός αν θα φαίνεται στην κοινότητα. Αυτό αλλάζει στον Πίνακα Ελέγχου Μέλους. Τα στοιχεία του προφίλ κάθε μέλους είναι αυτά που δηλώνονται κατά την εγγραφή ενός μέλους. Εκτός από τα προαπαιτούμενα, αν κάποιος βάλει το ονοματεπώνυμό του ως username π.χ. είναι δική του ευθύνη. Επίσης το τι αναρτά ο καθένας είναι πάλι δική του ευθύνη! Π.χ. ας πούμε ότι είμαι νέο μέλος και γράψω στα "νέα μέλη" "γειά σας με λένε Γιάννη Τζιβιτζονόπουλο, μένω στην Πάτρα και σας περιμένω στην ταβέρνα μου Ο ΜΑΣΑΜΠΟΥΚΑΣ".... ταυτοποιήθηκα! Ας πρόσεχα! :mrgreen:

Agis έγραψε:Δεν θα έπρεπε να επικαιροποιήσουμε λίγο τις χρήσεις του forum πιστεύετε;
Δηλ;


Θα πρότεινα, αν είναι δυνατόν από τεχνικής άποψης, να υπάρχει επιλογή (πάντα για στα εγκεκριμένα μέλη και μόνο) της δημόσιας ή εσωτερικής δημοσίευσης, είτε των στοιχείων στα πλάγια είτε για ένα post σε οποιαδήποτε κατηγορία.
Έτσι, χρησιμοποιώντας ξανά το αρχικό μου παράδειγμα, αν μοιραζόμουν μια πληροφορία που αφορά το αντικλεπτικό σύστημα στο NV μου προσωπικά θα διάλεγα να είναι ορατή μόνο στα μέλη και όχι σε όποιον απλά googlαρει και ερευνά τρόπους παραβίασης των συγκεκριμένων μοντέλων κ.ο.κ.
Πέρα λοιπόν από τα ζητήματα της διασταύρωσης των προσωπικών στοιχείων που παρά τις φιλότιμες ενέργειες των admin παραμένουν σε κάποιο βαθμό έκθεσης -ανάλογα με την υπευθυνότητα ή άγνοια του εκάστωτε μέλους, όπως του αγαπητού κύριου Τζιβιτζονόπουλου 8) το ζήτημα της έκθεσης ευαίσθητων πληροφοριών -όχι απαραίτητα προσωπικών με την στενή έννοια- έχω την αίσθηση πως παραμένει.

Συναινώ με το παραπάνω στον αυστηρό έλεγχο εγκυρότητας των μελών panoshm απλά λέω πως προσωπικά δυσκολεύομαι να εκτεθώ αληθώς στα μέλη του forum γνωρίζοντας πως ότι πω δεν το βλέπουν μόνο αυτά.
Άβαταρ μέλους
Agis
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2021 9:30 am
Λάστιχα: Default
Διάσταση ελαστικών: Default
Suspension: Default
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Agis

Re: Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τρί Ιουν 01, 2021 9:29 pm

Φίλε Άγι, δε σε ξέχασα...
Σχετικά με τα λεγόμενά σου παραπάνω, δυστυχώς η πλατφόρμα (η "γλώσσα" αν θες) πάνω στην οποία πατάει το φόρουμ δε δίνει τη δυνατότητα τέτοιων εξατομικεύσεων. Έχουμε καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια, στα πλαίσια των δυνατοτήτων που δίνει η πλατφόρμα της phpbb, να εξατομικεύσουμε κάποια πράγματα για συγκεκριμένους λόγους και ανησυχίες που είχαμε κατά καιρούς σαν εσένα, όπως: οι προσφορές και οι ομαδικές π.χ. είναι ορατές μόνο σε εγγεγραμμένα μέλη, υπάρχουν υποενότητες (sub-forums) οι οποίες θα γίνουν ορατές μόνο αν το "χ" μέλος ξεπεράσει ένα limit δημοσιεύσεων (θα δεις κι ο ίδιος αργότερα ;-) ), αγγελίες μπορούν να αναρτούν μόνο μέλη με συγκεκριμένες δημοσιεύσεις κι άνω, κλπ.
Τα στοιχεία που βάζει κανείς στο προφίλ του (που εμφανίζεται αριστερά σε κάθε post) τεχνικά δεν γίνεται να αποκρύπτονται. Οπότε ο καθείς είναι υπεύθυνος για την πληροφορία που βάζει και ξέρει ότι θα φαίνεται!
Για το παράδειγμα που αναφέρεις, θα έπρεπε π.χ. να έχει ρυθμιστεί να είναι κρυφή σε μη-μέλη ΟΛΗ η υποενότητα στην οποία έχει ανοιχτεί το θέμα του παραδείγματός σου. Αυτό, "δεν παίζει" όπως αντιλαμβάνεσαι και στο παρακάτω παράδειγμά μου.
NVsub.jpg


Agis έγραψε:........προσωπικά δυσκολεύομαι να εκτεθώ αληθώς στα μέλη του forum γνωρίζοντας πως ότι πω δεν το βλέπουν μόνο αυτά.
Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι τα forums ή "φόρα" -επί τη ελληνική ιντερνετοαργκό-... Όλα στη "φόρα"! :lol:

Μπαδεγουέη, πάρτε και μια ανάλυση για :idea:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Πρόσβαση στο forum

Δημοσίευσηαπό Agis » Παρ Ιουν 04, 2021 9:57 pm

Ελήφθη Tzivitzoni, ευχαριστώ για τον κόπο!

Μπαδεγουέη φιλόλογος είσαι; :togueout:
Άβαταρ μέλους
Agis
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2021 9:30 am
Λάστιχα: Default
Διάσταση ελαστικών: Default
Suspension: Default
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Agis


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

costas66 Τετ Μάιος 01, 2024 8:05 am Καλό μήνα.
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am Καλημέρα σας
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am 7 με 7 στη δουλειά και μετά για τσίπουρα
antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 6:31 am Καλημέρα σας και καλό μήνα.
antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες