Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Δευτ Αύγ 24, 2020 6:26 pm

ειναι οσο οφ ροαντερ χρειαζεται για περιηγηση και βολτα σε χωματοδρομους πολυ ή λιγοτερο συντηρημενους. δεν ειναι οφ ροαντερ 'για παμε με πυξιδα περιπου προς τα κει'. οπως και κανενα αλλο λογικης τιμης πλην τζιμνυ.
ομως μονο το 10% των μετακινησεων ακομη και των πλεον βουνοκαμενων ειναι αδυνατο για το νιβι. ο γατος ανηκει στο 10% μεν, κατανοει ομως το 90% δε.
επισης για το υψος, εχεις 3 εκατοστα με σκαρτα 300 ευρωπουλα ελατηρια, λαστιχα με 5 κατοσταρικα και πας στα 22-23.
οσο για το νταστερ, οκ, καταδικη και μονο να μιλαμε για τη κινουμενη βαρκουλα. που ω! στασου! εχει μουλτι λινκ πισω! και οκ, εχει 20 χιλιαρικα. οπως το νιβα εχει 12 καινουργιο. και ενα σαμουράι 2 μτχ.
για νεροφαγωματα, φυτεμενες πετρες κλπ, λιγο ψαξε στα βιντεα εδω μεσα και στις φωτο ή ακομη καλυτερα ακλουθα σε εκδρομουλα.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό Nikola Tenv » Δευτ Αύγ 24, 2020 9:19 pm

ebot έγραψε: Και ναι προφανώς μπορείς να το πλακώσεις στις μοντίφες και να το κάνει φρανκενστάιν offroader - με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μπορείς να μετατρέψεις μια τοστιέρα σε σόμπα για να ζεσταίνεσαι τις κρύες νύχτες του χειμώνα ...

Το να βάλεις + 3 πόντους , ενα λάστιχο και μια ποδιά στο ΝV προφανώς και δεν κάνεις το αμάξι Τραβ....τί οπώς αναφέρεσαι στο παράδειγμα σου.
Άλλες μοντίφες δεν παίρνει το ΝV......
To duster .....βρομάει φθήνια απο χιλιόμετρα μακρυά
N.Vitara 1.6 D.Allgrip MP coil springs+2cm, Falken A/T3 , 4mm alum. engine skid plate.

51°13'N 07°38'E
Άβαταρ μέλους
Nikola Tenv
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3454
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 03, 2015 3:38 pm
Λάστιχα: Falken wildpeak A/T3wa
Διάσταση ελαστικών: 215-60-17
Suspension: εργ +3,5 εκ ΜΡ
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: the yachtsman
Name: Νικος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό ebot » Δευτ Αύγ 24, 2020 9:24 pm

Αφού βρε Gatoz από τον τρόπο που γράφεις φαίνεται να είσαι ομοιοπαθής γκαζόκαυλος και ήδη γνωρίζεις πολλά-πολλά περισσότερα πέρα από τα βασικά - γιατί με αναγκάζεις να επαναλαμβάνω τα προφανή κουράζοντας σε?

Έχω ένα καινούργιο NV 1.4 πανάλαφρο για την κατηγορία του (με υποβαθμισμένη μέν πίσω γεωμετρία ανάρτησης) αλλά εξαιρετική συνολικά ασφάλτινου προσανατολισμού ρύθμιση, καλούτσικη κατανομή μαζών, και ένα μοτέρ που για την κατηγορία και την τιμή του αμαξιού γαζώνει σε συνδυασμό με την έξυπνη 4κίνηση του - γιατί έτσι ακριβώς το θέλησε ο κατασκευαστής του. Θα πάω να του κοτσάρω ψηλότερα ελατήρια που μόνον από τύχη θα είναι ταιριαγμένα με τα μαμά αμορτισέρ ανεβάζοντας το κέντρο βάρους του και θα του βάλω 2 νούμερα μεγαλύτερα (ήπιας έστω χάραξης) M+S λάστιχα για να πετύχω τι ακριβώς?

Να καταστρέψω την ασφάλτινη συμπεριφορά του NV παντού σε στεγνό και βρεγμένο (feedback, turn-in, κατανάλωση, θόρυβο, τελικές, επιταχύνσεις, πλευστότητα/κλίσεις, αποστάσεις ακινητοποίησης, μέγιστες πλευρικές επιταχύνσεις κτλ), εκείνο δηλαδή το οποίο είναι το κύριο συγκριτικό πλεονέκτημα του αυτοκινήτου για να έχω overall εκτός δρόμου δυνατότητες ισάξιες ή μικρότερες από μαμά Diesel Duster με All-Terrain/Weather ελαστικά (με την θεόκοντη πρώτη που δίνει ροπή στον τροχό αντίστοιχη με την αργή πρώτη του Jimny και την οποία καμία μετατροπή εκτός από αλλαγή γραναζόματος στο σαζμάν ή τελικής μετάδοσης δεν θα εξασφαλίσει στο NV 1.4) - καταστρέφοντας μάλιστα την εγγύηση του κατασκευαστή και πιθανά δημιουργώντας ζητήματα καλύψεων με την ασφαλιστική εταιρία σε περίπτωση κόμπλας ... Δεν μου ακούγεται και πολύ λογικό το πρότζεκτ ... Άσε που εάν το μέτρο αναφοράς σου είναι πχ το duster θα πρέπει να συγκρίνεις αμάξια με ομοειδείς μοντίφες.

Και ΌΧΙ ... Όσο και να χτυπάει οποιοσδήποτε τον κώλο του κάτω ότι "η αίσθηση μου είναι ότι το αμάξι πάει καλύτερα ή το ίδιο στην στεγνή άσφαλτο" ψηλωμένο κατά πχ 3 πόντους από ελατήρια + 1 ή 2 πόντους από τα λάστιχα δεν πείθομαι. Τέτοιοι ισχυρισμοί (που πολύ πιθανά να είναι όντως καλόπιστοι - αποτέλεσμα πλασέμπο εφέκτ) μου θυμίζουν την εποχή των νιάτων μου που με σκούπα-πρόγραμμα-τελικό-και-σεμεδάκια_της_μαμάς_στην_πίσω_εταζέρα τα σαξόραλα δήθεν "παίρνανε" 30 ποντικίσια άλογα τροχό ...

Τέλος ότι ένα αμάξι μπορεί να πάει σε κακοτοπιές σε μια εκδρομή, από μόνο του δεν μου λέει τίποτα. Έχει κάνει κανείς συγκριτικό με ανταγωνιστικό του στο ίδιο trail με τις ίδιες ακριβώς συνθήκες οδηγώντας το στο όριο? Το ότι το Χ αμάξι εξαντλώντας πχ το 90% των δυνατοτήτων του πέρασε ένα trail δεν λέει απολύτως τίποτα την στιγμή που το ανταγωνιστικό του για το ίδιο trail δεν πιέστηκε πάνω από το πχ 60% - με τις υπόλοιπες συνθήκες σταθερές. πχ Έχω δει σε χιόνια yugo σώβρακο με χιονολάστιχα να περνάει από σημείο που κολάγανε renegade trailhawk, τι συμπέρασμα να βγάλω?

Εν ολίγοις ο καθένας διαλέγει ότι γουστάρει και βαστάει η τσέπη του - απλώς επειδή έχω περάσει 100δες ώρες σε συνεργεία για μοντίφες και έχω πληρώσει ακριβά κάποια μαθήματα επιμένω εμφατικά στο ότι οι μετατροπές έχουν νόημα όταν ευθυγραμμίζονται με την σχεδιαστική φιλοσοφία της κάθε πλατφόρμας όπως την όρισε ο κατασκευαστής και όχι όταν εναντιώνονται ή αποκλίνουν σημαντικά από αυτή. Για αυτό για μένα το να προσπαθήσει κάποιος να κάνει το NV off-roader είναι το ίδιο μάταιο και ανούσιο με το να προσπαθήσει να κάνει πχ το Jimny street racing tarmac rally car.
ebot
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 9:46 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Continental EcoContact
Διάσταση ελαστικών: 215/55-R17
Suspension: Stock
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Άκης

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Αύγ 24, 2020 9:32 pm

Το ερώτημα ξεκίνησε για το Suzuki Vitara Hybrid 1400 cc 129 hp στην συνέχεια ανακατέψαμε τις εμπειρίες μας για 1.400 cc 140 hp
και φτάσαμε στο Dieesel 1.600 cc 120 hp. Κατά την γνώμη μου μοιάζουν, άλλα το καθένα έχει τις ιδιαιτερότητες του.
Ο συμφορουμίτης που έθεσε το ερώτημα γράφει πως θέλει να βγάλει 15ετια απροβλημάτιστα.
Επίσης γράφει για ταξίδια, άσφαλτο και εθνικούς οδούς και περιμένει κριτική της επιλογής του σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Αύγ 24, 2020 9:53 pm

ebot (Άκης)
Αν και βγαίνουμε εκτός θέματος.... συμφωνώ με τα γραφόμενα σου. Τους τα έχω γράψει αναλιτικότατα. Μη πειράζεται τα ΝV.
To μόνο που κατάφερα είναι να χαλάσω καρδιές και εγώ να φαίνομαι γραφικός. Ας τους όσοι θέλουν να κάνουν την τοστιέρα σόμπα :mrgreen: :mrgreen:
Να έχουν και τα συνεργεία δουλειά. Περισσότερο με ενοχλεί η "πατάτα" που κάνουν μερικοί την σερβίρουν σαν προτέρημα και παίρνουν στο λαιμό τους κι άλλους.
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:00 pm

TROXOS έγραψε:Suzuki vitara hybrid 1400 129 hp, 2*4 το θεωρείται αμάξι δρόμου?

Αυτό το 2*4 το είδε κανείς???? :whistle:

Τι λέτε στον άνθρωπο για εκτός δρόμου και 4χ4 και είδη χωματόδρομων? :whistle: :violin: :violin:

Παρακαλώ να μείνετε στο ερώτημα που γράφτηκε στο 1ο post :!:

ΥΓ:
stelios8ess έγραψε:Επίσης γράφει για ταξίδια, άσφαλτο και εθνικούς οδούς και περιμένει κριτική της επιλογής του σύμφωνα με τον ανταγωνισμό.
Μου αρέσει που ρίχνεις και ένα "αυτομαστίγωμα" εσύ :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :doh: :doh:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό ebot » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:06 pm

Ναι, stelios8ess, panoshm όντως η κουβέντα έγινε μονοδιάστατη και ελαφρώς off-topic εξαιτίας μου ... ελέω τίτλου και πρώτου ερωτήματος που έθεσε το πλαίσιο "Suzuki vitara hybrid 1400 129 hp, 2*4 το θεωρείται αμάξι δρόμου?" επεκτάθηκα σεντονογραφικώς μόνον σε αυτό.

To δικίνητο Hybrid έχει δοκιμαστεί εδώ https://www.drive.gr/test-drives/dokimi ... hybrid-2wd
ebot
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 9:46 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Continental EcoContact
Διάσταση ελαστικών: 215/55-R17
Suspension: Stock
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Άκης

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό SCOUTER » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:30 pm

Πολυ γουσταρω λεμε.
Περιμενα απο το απογευμα να δω τι χαμος θα εχει γινει.

Εγω παντως το πουλαω. Οσοι με παιρνουν τηλ θελουν να το σκοτωσω.
Ε οχι δα, ειναι αμαξαρα.

Αν το πουλησω ειμαι αναμεσα σε allgrip και duster, αλλα δεν μου αρεσει το νταστερ και ειναι μαουνα.
τετρακουνα δεν εχει χρειαστει ακομα, αλλα εχω ''κάλο'' στον εγκεφαλο τελικα.

Γουσταρω πολυ στροφιλικια στο δασος της στροφιλιας, παει ταπα.
Μικτη εχει πεσει στο 5.8 λογω διακοπων.

ΜΑΓΕΙΑ


ΡΣ
Το χωνω εκει που εχωνα και το τζιβι πριν, εκτος απο αμμο βεβαια, και παλι ταπα παει, με μαμα λαστιχα παντα.
Ειδα ομως μια μερα ενα νιβι allgrip 1.4 παρκαρισμενο μεσα στην αμμο διπλα θαλασσα στο γιαννισκαρι (οποιος ξερει, δυσκολη αμμος) και ξενερωσα πολυ ασχημα που το πηρα χαλφγκριπ.
Μου το χε πει ο GATOZ
Τελευταία επεξεργασία από SCOUTER και Δευτ Αύγ 24, 2020 10:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
SCOUTER
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 12:47 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Big Papa

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό stelios8ess » Δευτ Αύγ 24, 2020 10:34 pm

panoshm έγραψε:Μου αρέσει που ρίχνεις και ένα "αυτομαστίγωμα" εσύ :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :doh: :doh:


Αν σου πω πως 2*4 αρχικά δεν το πρόσεξα. Δεν μπορείς να πεις στην πρώτη μου απάντηση ήμουν σχεδόν μέσα στο θέμα. :mrgreen: :mrgreen:
Ευτυχώς!! κάθε μέρα είναι διαφορετική.
Άβαταρ μέλους
stelios8ess
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6654
Εγγραφή: Δευτ Ιούλ 10, 2017 9:44 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: GoodyearVector4Season SUV
Διάσταση ελαστικών: 215-60 R17
Suspension: Της μαμά του
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Stelios8es
Name: Στέλιος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Δευτ Αύγ 24, 2020 11:15 pm

ναμαι και εμουα, τωρα εφευγα απο τη δουλεια...
εμποτ, ορθοπαιδικος? ε?
λοιπον περι σιαξιματων, γιου μπορει να σταματησες, ο γατος συνεχάει. και το νιβι και στο τζιβι και γενικα σε οτι κατσει ακομη και στο φραπε.
περι αναρτησεων, σηκωματων, κρατηματων, ναι, με έιμπαχ και καγιαμπες στριβει καλυτερα με ιδιο λαστιχο απο οτι πριν. αφου φυσικως εχαλασα εκεινα τα γιουρα που κραταγα για το βαψιμο στο σπιτι. και στο εξοχικο. και επεταξα μπιλστάιν β3 και καμποσες πατεντες του σακκα. και ας τον εβαλα μεσα στο μπαγκαζ να γυριζουμε με παντηλικια γυρω-γυρω το γηροκομειο να κατσει η ρυθμιση.
και ναι, παει καλα και οξω, αρκει να η γρατζουνια απο το σχοινο να μη σου σφαζει τη καρδια.

περι πατρων ο λογος...
εκειθε ανδρεα τεκνον που κανεις αμαρτιουλες, εις δασος τοτες και βουρκο καθως δεν ειχε ξεραθει για κανα χιλιομετρο αριστερα απο το καναλι, αριστερα απο την αλλη απο το ξενοδοχειο στη καλογρια, το 85, που υπηρχε το καλογρια μπιτς και ενα κατερινα μπητσ (τσα δεν ηξερες τη μπητς τη κατερινα), ειχε λοιπον τοτες μονο χωματοδρομους. και ερημια πολυ. και ειχα ενα εκατον εικοσι υπσιλο. για τον ιμποτ: με 1.6 βάιολετ και πρωτη κατω, του ξανθακου.
εμπαινα λοιπον και μαθαινα τσαμικο.
τοτες ειδα πρωτη φορα και εργατη. με τραβηξε ενας της αγροφυλακης απο καπου που εσβουριξα και βρεθηκα με τις πισω ροδες σκαρφαλωμενος σε ενα κορμο και το μπροστα προφυλαχτηρα χωμενο στο βουρκο.
πισω, εν πατραι, πανω απο τα κτελ, 20 μετρα, προς το πιθαρι, ηταν ο κυρ γιαννης ο φαναρτζης. μεγαλη αγαπη μου ειχε, στα 3 στουκια, το ενα δωρο. τα δωρα τα εξαργυρωνα στη στροφυλλια.
εγεννηθει ομως και η αγαπη για το τεσσερο:
ενα βραδυ, αφου ειχε κλεισει και το ελιζε και η λουι πιερ του θειου, δεν ειχα και δραχμαι για το πορτομπελο, ηθελα και να ριξω το κοριτσι, επηγα προς τα κειθε. κατεβαινα λοιπον ο αυναν το χωματοδρομο τοτε με χιλια και εκει που ειναι τωρα το μεγαλο το παρκιν πηρα αποφαση μεγαλη: θα μπω με τα χιλια και στην αμμος και οπου φτασει αρκει να ζμπρωξουμε. με επνιγε. το δικιο . νοτ.
σουρθηκε λοιπον το ντατσουνι με τα πολλα καμμια 50ρια μετρα. μπορει και παραπανω. και εβουλιαξε. πολυ εβουλιαξε. και εσπρωχνα ενα διημερο. το ντατσουνι. δεν εζμπρωξα τιποτε αλλο.

ΑρΕς
υποθετω υπαρχει ακομη η αλλη η παραλια που μαζευοντουσαν τα μωρα τα ξανθα τα βορεια και κατι νιγκερ απο τον αραξο που ηταν βαση του θανατου πουλεγε ο αντρεας και που τον ειχανε σαν ημιαξονιο?
αν και παω καλογρια, δεν περναω τα ορια να κατεβω απο την αλλη γιατι εχω μαζι τη γατα, και θα ζηλεψω, αλλα και γιατι δεν το εχω σαν ημιαξονιο, θα ντραπω.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό SCOUTER » Τρί Αύγ 25, 2020 10:34 pm

@Γατοζ
Πολυ κινκυ εκεινο το αριστερα.
Μετα τις πετρες που εχουν βαλει σε εκεινο το καναλι, για να μην περνανε τετρακουνες.
Τερμα αριστερα προς κουνουπελακι, περπατημα πλεον, αλλα κερδιζω μασαζ (και κανω και μου κανουν).
Εχω αποτισει ηδη φορο τιμης και φετος το καλοκαιρι, οι νιγκαζ εφυγαν αλλα ηρθαν οι ινδιανοι και οι μπαγκλαντεζοι για τις φραουλες και ευτυχως ειναι ακινδυνοι, το πολυ να παρουν κανα ματι.

Απο εκει λοιπον με τραβηξε και εμενα πρωτη φορα στη ζωη μου ενα μπλε τζιμνι, χωμενο ολο το τζιβι μεσα στο καναλι, στην αμμο ευτυχως, οχι στη λασπη, ημουν πολυ μικρος δεν ηξερα.

Ακομα τα ιδια κανω, αλλα χωρις τετρακουνα.
ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ
Άβαταρ μέλους
SCOUTER
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 15, 2019 12:47 pm
Λάστιχα: Continental
Διάσταση ελαστικών: 215/55 R17
Suspension: Εργοστασιακη
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Big Papa

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Αύγ 25, 2020 10:52 pm

GATOZ έγραψε:ναμαι και εμουα
Μας έλειψες :p :mrgreen: :lol: :lol: :lol: :clap: :dance: :dance:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό Tony Louk » Πέμ Αύγ 27, 2020 9:58 am

Βρήκα την καλύτερη περιγραφή (τουλάχιστον για τα δικά μου κριτίρια), από τον φίλο ebot, που θα μπορούσε κανείς να κάνει για το NV !!! :clap: :clap: :clap: (και την αντιγράφω)

....ένα πλήρες on-off όχημα μπαλαντέρ σε διαστάσεις μινιατούρας, που μπορεί να κάνει τα πάντα, τουλάχιστον μέτρια ως καλά, τόσο εντός όσο και εκτός δρόμου ...

Αν συνυπολογίσει κανείς, και το οικονομικό σκέλος (κόστος αγοράς, κατανάλωσης, τέλη κλπ), είναι για μένα, το τέλειο αυτοκίνητο!
NV 1.6 Diesel AllGrip GLX TCSS (Automatic)
Συν/χος Ηλεκτρολόγος Μηχανολόγος μηχανικός ΕΜΠ
Άβαταρ μέλους
Tony Louk
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 9351
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2017 6:18 pm
Τοποθεσία: Χαλκούτσι Ωρωπού
Λάστιχα: Lat.cross/Malatesta Kobra
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17-215/65/16
Suspension: +4/5 cm (αποστ+λαστ)
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Name: Αντώνης

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό ebot » Πέμ Αύγ 27, 2020 10:08 am

Συμφωνώ Tony Louk. Για κατά βάση ασφάλτινο προσονατολισμό (ας πούμε 80-20) όντως το NV στην κατηγορία τιμής του είναι εξαιρετική επιλογή - ειδικά δε τα diesel ΑΤ λόγω αυξημένης ροπής χαμηλά αν θέλει κάποιος να ενισχύσει το χωμάτινο χαρακτήρα του. Δεν θα το έλεγα όμως ακριβώς μινιατούρα, αφού 4 ενήλικες με βασικές αποσκευές ταξιδεύουν σχετικά άνετα, αλλά παραμένει σίγουρα από τα μικρότερα και - κυρίως - τα ελαφρύτερα SUV. Γενικώς και στα αμάξια - εκτός αν είναι κάποιος πρόθυμος να διαθέσει πολλά λεφτα (LandCruiser, G-Class κτλ) - ισχύει ότι κι αλλού "μπαλέτο και ορειβασία με το ίδιο ζευγάρι παπούτσια δεν κάνεις".
ebot
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 9:46 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Continental EcoContact
Διάσταση ελαστικών: 215/55-R17
Suspension: Stock
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Άκης

Re: Είναι αυτοκίνητο δρόμου?

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Πέμ Αύγ 27, 2020 10:18 am

Μονο μινιτουρα δεν το λες.
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11416
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 31 επισκέπτες