Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τετ Μάιος 13, 2020 11:54 pm

Τα μέσα της δεκαετίας του ’90 στιγματίστηκαν για τις κόντρες στα «Λιμανάκια» και τη «Βούτα», σημεία-στέκια των ανήσυχων νέων της εποχής.

Η αστυνομία εκείνη την εποχή έκανε τιτάνια προσπάθεια για να καταφέρει να πατάξει το επικίνδυνο αυτό φαινόμενο χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να πετύχει τα μέγιστα.

Τα στοιχήματα «έδιναν και έπαιρναν» και κάθε νύχτα οι περιοχές φιλοξενούσαν κατά χιλιάδες τους νεαρούς που επιδίδονταν σε ακραίες παραβάσεις του ΚΟΚ, οι οποίες σε πολλές περιπτώσεις έθεταν σε κίνδυνο τη ζωή τους.

Η αναποτελεσματικότητα της ΕΛ.ΑΣ να αντιμετωπίσει τις κόντρες αφορούσε το στόλο οχημάτων που διέθετε, τα οποία στις περισσότερες περιπτώσεις είχαν δύναμη κατά 1/3 κάτω από εκείνη των δραστών.

Οι επιστολές της Αστυνομίας προς το Υπουργείο Δημόσιας Τάξης ήταν καθημερινές και το αίτημα ήταν συγκεκριμένο: να προχωρήσουν στην προμήθευση ταχύτερων αυτοκινήτων. Το 1995, ο υπουργός Σήφης Βαλυράκης, εισάκουσε το αίτημα και την ανάγκη και έτσι οι αξιωματικοί έφεραν στους κόλπους της Αστυνομίας αυτό που χρειαζόταν.
.

Εκείνη την περίοδο γεννήθηκε και υλοποιήθηκε η ιδέα της «Ομάδας Σίγμα» την οποία αποτελούσαν κατασχεμένα αυτοκίνητα όπως τα Alfa Romeo 155 και 166, Audi RS2, BMW M5 E34, Ford Sierra Cosworth και Mustang, Lancia Delta HF Integrale, Mercedes 190E 2.3 16V και Porsche 911 turbo και 924 turbo.

Οι αστυνομικοί εκπαιδεύτηκαν από τον αστυνόμο Γρηγόρη Νιώρα και έτσι ο μύθος της «Ομάδας Σίγμα» βγήκε στους δρόμους της «κόντρας» με διαφορετικές δυνατότητες. Όταν τα υπεραυτοκίνητα «φόρεσαν» τα διακριτικά της ΕΛ.ΑΣ, αυτόματα η ομάδα κέρδιζε τον σεβασμό και των πιο σκληροπυρηνικών. Σε πολλές περιπτώσεις μια κλήση από την «Ομάδα Σ» θεωρείτο κειμήλιο και σημείο αναφοράς για τους απανταχού «κοντράκηδες».

Το 2001 «έδυσε» η δράση και η φήμη της ομάδας η οποία αντικαταστάθηκε από την «Ομάδα Πήγασος», η οποία δεν κατάφερε ποτέ να ανταγωνιστεί την αίγλη της προκατόχου της.
-Πηγη https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... rs-%ce%9f/
-
-
-
-
-Και το στορυ μου!!!
Ο λογος που εβαλα το εν λογο θεμα ειναι οτι κι εμενα με ειχαν πιασει ,αλλα ας παρουμε τα πραγματα εξ αρχης!!
Ξημερωμα καλοκαιριου 1995/96 (ειχα 1η 2 χρονο το διπλωμα ) κοντρακιας δεν ημουν ποτε ΠΟΤΕ !!!!!!!παντα ομως πουσαριζα τα αυτοκινητα μου στο τερμα προς ιδιαν κ@υλ@ :mrgreen: .
Ειμαι στην ευθεια της παραλιακης πριν το καβουρι λοιπον 4/4,30 και εχω ενα πουντο gt οχι με απλη βελτιωση ,,,ειχα βγαλει το μοτερ και ειχα βαλει ενα μοτερ απο το fiat to coupe 2000cc /195 αλογα μαμα ,, ομως με αλλους εκεντροφορους αλλη τουρμπινα εξατμιση προγραμμα/χαμηλωμα κλπ κλπ κλπ(για οσους ξερουν ηταν το μοτερ της integralle.
Οποτε δεν λεω ποσα ειχε φτασει,,,τα αλογα στις κουβεντες ανεβαινουν ευκολα ,,,οσοι ξερουν το μοτερ και με αυτα που ειχα κανει καταλαβαν !!!
Κανω λοιπον βολτα και σκαει διπλα peugeut rally εχτρα θορυβωδες και απο εξατμιση και απο μουσικη :thatospasw:
Λεω ας μοιρασω πονο απλωχερα αλλωστε ευθεια ηταν,,, το πουντο δεν ηταν για στροφες ουτε με το μαμα μοτερ :lol: :lol:
Ξεκιναμε του δινω τα χρωστουμενα :lol: :lol: και εκει που ειμαι στον ογκο της υπερηφανιας (βλεπε ηλικια 19) και εχω τερματισει κοντερ ενω ταυτοχρονα εχω παθει και ρευση
( ερωτικά όνειρα που συνοδεύονται από οργασμό και εκσπερμάτιση στα αγόρια) :lol: :lol: :lol:
Σκαει διπλα με μεγαλη ανεση ενα Alfa Romeo 155 Q κατι δεν καταλαβα ,,και μου κανει σημα να σταματησω με αστυνομικους 2 ,,,,,σταματαω ενω απο λιγο σταματαει και το πεζο του ειχαν κανει σημα πριν :mrgreen: :mrgreen:
Βγαινουμε ολοι εξω το πεζο ειχε 4 μεσα ,,και μας λεει διπλωματα αδειες ασφαλειες/ταυτοτητες,,,τα δινουμε τα κοιτανε ,,,,και εκει που περιμενω το μαστιγωμα λεει ο αστυνομικος με σοβαρο υφος...
Σας αφηνω να φυγετε μονο και μονο επειδη ειναι 4/30 το πρωι και δεν εχει ψυχη,εσενα σε ξερω λεει στον οδηγο του πεζο,,εσενα (δειχνοντας εμενα) οχι, αν το κανατε αλλη ωρα θα σας επερνα τα διπλωματα για πολυ καιρο ,,,,,αντε και μην σας ξαναπετυχω :eek: :eek: :eek: :eek:
Μπαινουν σαν ποντικια οι 4 στο πεζο και εξαφανιζονται ,,,,και ερχεται και μου λεει ,,,,ανοιξε το καπο :thatospasw:
Το ανοιγω κοιταει μου λεει το εχεις δηλωσει;;;
Τι να του πω τωρα ,,μου λεει αντε φυγε μας ζορισες,,και δεν ηταν δυσκολο να το καταλαβουμε οτι εχεις κανει κατι αλλο :shhh: :dance:
Οπου κι αν βρισκονται τωρα τους ευχαριστω για την αψογη αντιμετωπιση:clap: :clap: :clap:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11416
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό loukas DRAMA » Πέμ Μάιος 14, 2020 7:31 am

ωραιοι ηταν οι αστυνομικοι φιλε κωστα.ειχα και εγω καποτε μια τετοια αντιμετωπιση.μπραβο τους πραγματικα.αυτοι ειναι πραγματικοι αστυνομικοι που τους ενδιαφερει η νεα ηλικια.προειδοποιηση και αν ξανατυχει τοτε τσουβαλιασμα.βεβαια αν ειμουν εγω αστυνομικος θα σου επαιρνα το αμαξι και θα το τελικιαζα για να δω ποσο παει χαχαχαχα.
loukas DRAMA
 

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό mclaren » Πέμ Μάιος 14, 2020 8:01 pm

Ωραιος Κώστα χαχαχα!! Εχω και γω ιστορία το μακρινό 1997 όταν βρω χρόνο θα κάτσω να τη γράψω...
Άβαταρ μέλους
mclaren
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 9:44 pm
Τοποθεσία: ζακυνθος
Λάστιχα: Malatesta cobra
Suspension: bilstein
cb: Όχι
Name: σπυρος

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό meco » Δευτ Μάιος 18, 2020 11:19 pm

19 χρονών και είχες αλλάξει μοτέρ, το οποίο το είχες βελτιώσει κιόλας; :shock:
meco
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 1:13 am
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό GATOZ » Δευτ Μάιος 18, 2020 11:31 pm

ρε βυσματουχε αρες, εμενανε με ειχαν πιασει στα 19 με το ντατσουνι το 120 υπσιλο μουσταρδι με μηχανουλα ενα κομμα εξι βάιολετ που ειχα βαλει τοτες - η πρωτη κατω αφου δεν χωραγε- και τα χαστουκια που εφαγα τα θυμαμαι ακομη, μια λαμψη, μια σκιά, ενα χλατς και πονος. και κλωτσιες, και μια δυο στο στομαχι. αλλα οχι προσωπο. και το βραδυ κρατητηριο. και τηλεφωνο στο μπαμπα να με βγαλει. και μετα και αλλα χαστουκια, δεν ηταν παντα λυκειαρχης, εργατης στον ολπ φορτωεκφορτωση ξεκινησε και ειχε βαρυ το χερι. αλλα ολοι δικιο ειχανε.
μετα κατι χρονια αργοτερα, το φιλαρακι ο αποστολης εγινε διοικητης της σχολης τους για γρηγορη οδηγηση πολλα χρονια, τον φαγανε οι ζαιοι. εκειθε εμαθα ποσο αυναν και τυχερος ειμαι.
μιλφΑμαν
Άβαταρ μέλους
GATOZ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2735
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 15, 2015 7:38 pm
Τοποθεσία: Πετρούπολη
Λάστιχα: Malatesta Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: 4wheelers +14
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: gatoz
Name: Θεοντόρε δη Γκρέιπ (τ νοτ)

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Μάιος 19, 2020 9:53 am

Παιζει να ηταν η τυχερη μου μερα ,,γιατι εχω ακουσε γενικα για σφαλιαρες :lol: :lol: :lol:
Εδω που τα λεμε ομως δεν τους μιλουσαν και με τον καλυτερο τροπο :whistle: εγω σαν κορη παππασταυρου βεβαιως βεβαιως :mrgreen: ημουν κυριος,,ασε που εγραψα ,,,μου ειπαν εσενα δεν σε ξερουμε ,οποτε μαλλον για πρωτη φορα μου την χαρισαν :shifty: :shifty: :shifty:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11416
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό PGP » Τρί Μάιος 19, 2020 12:14 pm

Εμένα μια μόνο φορά με κυνηγήσανε, με το R5GT που είχα βγάλει τις πινακίδες και έκανα βλακίες...
H Alfa και το Μ3 για κανα μισάωρο ... στο τέλος με χάσανε! Εννοείται ότι ξανά έβαλα μετά τις πινακίδες πάνω για να μην με σταμπάρουν...
Την δεύτερη φορά δεν με κυνήγησαν!!! Σταμάτησα γιατί βγήκαν με τα αυτόματα μπροστά μου !!!
Φεύγωντας από το Mercedes στην παραλία, Σάββατο βράδυ, στο φανάρι του Ασκληπειου έκανα επιτόπου (με πράσινο φανάρι ευτυχώς) με ένα mx5 και κατά λάθος!! γλίστρησε!!! Πεταχτήκανε 3 άτομα με φουλ εξάρτηση με τα αυτόματα παρατεταμένα και εκεί σταμάτησα!!! Ήταν μπλόκο με πολλούς πελάτες σαν και μένα! Η lancia ήταν σε ετοιμότητα για τους ατίθασους.
Σαν πιτσιρικάς που ήμουν, με αυθαδια τους το είχα πει κιόλας ότι θα τα πάρω πισω σε λίγες ώρες, και ότι θα τους ..... που μου βγάλανε τα αυτόματα, (άγνοια κινδύνου, και έλλειψη σεβασμού τότε) και μου είχαν βάλει και (ΑΣ) Ανάρμοστη Συμπεριφορά πάνω στην κλήση.... Πινακίδες, δίπλωμα και τα λοιπά για 2 μερες τελικά!
Το βισμα δούλεψε!
Είχα ένα άψογο NV 1.4 S auto
Άβαταρ μέλους
PGP
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1843
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2016 4:38 pm
Λάστιχα: -
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: -
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Captain
Name: Παναγιωτης

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό kostasRS » Τρί Μάιος 19, 2020 3:07 pm

Α ρε αυτη η Mercedes ,,,,,,,,,οτι μ@λ@κι@ μας ερχοταν εκει και στα περιξ την καναμε :mrgreen: :mrgreen:
Εγω απεναντι στο λα μπουσολα ξερνουσα,,,,,μεχρι εκει εφτανα απο το πιωμα :shifty: :shifty:
Sex Trainer!!!
Άβαταρ μέλους
kostasRS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11416
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2013 8:27 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Michelin latitude cross
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: 3,5
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Παντου & πουθενα
Name: kostas

Re: Η «ομάδα Σίγμα» με τα supercars Ο φόβος των «κοντράκηδων»

Δημοσίευσηαπό ebot » Τετ Σεπ 09, 2020 3:48 pm

Τελευταίες πληροφορίες αναφέρουν πως υπάρχουν σκέψεις για επανασύσταση της ομάδας με νέα δομή. Μάλιστα, σε αυτή την περίπτωση, τα στελέχη της Αστυνομίας ίσως χρησιμοποιήσουν ακριβά και γρήγορα αυτοκίνητα που προέρχονται από κατασχέσεις με στόχο τον περιορισμό των εξόδων για τον ελληνικό προϋπολογισμό.

https://www.newsauto.gr/news/thimaste-tin-omada-sigma/
ebot
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 16, 2020 9:46 pm
Τοποθεσία: Αττική
Λάστιχα: Continental EcoContact
Διάσταση ελαστικών: 215/55-R17
Suspension: Stock
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Άκης


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες