Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Εδώ λέμε ότι μας κατέβει και δεν έχει θέση αλλού

Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Τετ Αύγ 02, 2017 1:51 pm

Επιτέλους το βλέπω και κάπου γραμμένο γιατί ένιωθα ότι γινόμουν εγώ περίεργος. Το έχω αναφέρει και κάπου μέσα στο θέμα μας, . Τα αμάξια και τους αγώνες πάντα θα τα γουστάρω. Ότι έχει ρόδες και μοτέρ, θέλω να το βλέπω να λυσάει. Εδώ και χρόνια λοιπόν μου είχε φύγει αυτή η κάψα της Formula 1, επειδή ήταν απλά κάτι τύποι που πηγαίναν γύρω γύρω. Από την άλλη το WRC το κυνηγούσα να το δω όπως μπορούσα, αλλά δυστυχώς εκεί δεν παίζουν πολλά λεφτά στην κάλυψη. Μετά, με τα δορυφορικά κανάλια μπήκε στο μεράκι μου, να βλέπω και τα rallycross. Πριν λίγες μέρες λοιπόν, έπεσα πάνω στο άρθρο του κ.Αλέξανδρου Καμπά, 4Drivers, όπου έλεγε ακριβώς το ίδιο... Η formula πέθανε.

Παραθέτω το άρθρο

Εικόνα

Ή αλλιώς, η φόρμουλα της αποτυχίας. Bαρετή. Πολύ βαρετή
Δεν τα βλέπω ζωντανά πια τα Grands Prix. Τα ''γράφω'' και τα βλέπω με μία ώρα καθυστέρηση. Θα τα έβλεπα και ακόμη πιο αργά, αλλά θέλω να αποφύγω τη χαλάστρα από τα χαζο-σάιτ στο Facebook.

Αλλά σίγουρα τα βλέπω “κονσέρβα” ώστε όποτε βαριέμαι να τα προχωράω. Πού να το έλεγα αυτό στον εαυτό μου 20 χρόνια πριν που ξενυχτούσα για να πετύχω ζωντανά την Ιαπωνία… Τώρα τα προχωράω. Και τα προχωράω πολύ.

Ειδικά φέτος, και είναι ακόμη νωρίς, έκανα ήδη το πρώτο μου ρεκόρ. Ολόκληρο Grand Prix μαζί με την κατά τα άλλα καταπληκτική κάλυψη του BBC, χωρίς διαφημίσεις, σε 40’. Συμπεριλαμβανομένης και της απονομής που θέλω να βλέπω. Βαρέθηκα...

Βαρέθηκα να βλέπω αυτοκίνητα να ακολουθούν το ένα το άλλο μετά τον πρώτο γύρο. Αν έχει και καμιά κίτρινη σημαία, ή safety car στα πρώτα λεπτά, πάμε κατευθείαν για τα pits, και απονομή. Τίποτα.

Βλέπεις, η Formula 1 έχει αλλάξει πολύ. Πού είναι οι εποχές που δεν χωρούσαν τα λογότυπα στα αυτοκίνητα και τα χρώματα ήταν τόσα πολλά πάνω τους που έδωσαν τον τίτλο “τσίρκο” στους αγώνες;
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Και μέσα στα αυτοκίνητα κάτι παιδάκια. Δεν μιλάω για τις ηλικίες. Μιλάω για τους μπαμπάδες. Φάγαμε στη μάπα τις μαμάδες, αδελφές, αρραβωνιαστικιές και τα μωρά τους να τρώνε τα νύχια τους σε κάθε στροφή μη σκοτωθούνε. Αυτό το θέαμα το βλέπω και στους αγώνες κολύμβησης του γιού μου, δεν θέλω να το βλέπω στη Formula 1.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Γεμίσαμε παιδιά του σωλήνα και τους μπαμπάδες τους. Δεν θυμάμαι να είχα δει ποτέ τη μαμά του Senna στους αγώνες. Ούτε τον μπαμπά του Coulthard, για να πάμε πιο πρόσφατα.

Ποια είναι η χαρά μου να βλέπω ένα μαμόθρεφτο να κερδίζει, όταν ξέρω ότι μετά τον αγώνα απλά θα κάτσει με την αδελφή του να τραβάνε selfies για το Twitter και μετά θα πάει να λιώσει τέσσερις ώρες στο (ακίνητο) ποδήλατο για να κοιμηθεί από τις 9 και να ετοιμαστεί για το ταξίδι της επομένης;

Είναι περίεργο λοιπόν που είναι άδειες οι κερκίδες; Grand Prix γίνεται κάθε χρόνο 150 χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι μου. Κατακαλόκαιρο, μάλιστα, που δεν δουλεύω. Και δεν πάω. Το ίδιο και τόσοι άλλοι.

Βάλε τώρα που πήγαν τους αγώνες σε “κάθε γωνιά της γης”, σε μέρη που κανείς δεν ενδιαφερόταν ούτως ή άλλως, ακόμη και τις καλές εποχές. Πόσο μάλλον τώρα. Που χάθηκε και ο ήχος.

Γιατί το Grand Prix ήταν πάντοτε κάτι ξεχωριστό. Ακόμη έχω να λέω για την πρώτη μου φορά το ’92, στο Spa. O ήχος, οι οδηγοί, οι χορηγοί... Όλα τεράστια. Τα πάρτι, οι γυναίκες και ο πλούτος… Άπιαστα. Τέντωνα τον λαιμό μου να μη χάσω σταγόνα από μια εμπειρία που ήξερα πως η δική μου ζωή δεν θα περιλάβει ποτέ.

Τώρα τι να δω; Το παιδί του μπαμπά του να τρέχει σ’ ένα ξεβράκωτο αυτοκίνητο που ακούγεται σαν βουλωμένη ηλεκτρική σκούπα; Έχω και σπίτι μου. Δεν ήταν ο ήχος το οριστικό χτύπημα. Απλά, η απουσία του άφησε την πραγματικότητα να φανεί.
Η Formula 1 έχει γίνει η μηχανοκίνητη έκδοση των λεμβοδρομιών μεταξύ πανεπιστημίων Οξφόρδης και Κέμπριτζ. Κολεγιόπαιδα ανατροφής που τα χειροκροτούν οι μαμάδες τους και οι καθηγητές τους.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Τα μηχανοκίνητα σπορ θέλουν αλητεία. Θέλουν lifestyle, γκομενιλίκια, κραιπάλες, σπατάλες και κίνδυνο… Θέλουν να εμπνέουν τον κόσμο, να δημιουργούν ινδάλματα, να ξεσηκώνουν τα πλήθη… Πράγματα που θέλουν και οι χορηγοί. Όταν αυτά πέθαναν, πέθαναν μαζί τους και τα λογότυπα.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ήθελαν, λέει, να κρατήσουν τη Formula 1 σε επαφή με το τι συμβαίνει σήμερα. Μα, 1600άρι τούρμπο φτιαγμένο να μην καίει τίποτα έχω και εγώ. V12 3,5 λίτρα που να κάνει την ίδια φασαρία με πύραυλο Saturn V που προσπαθεί να απογειωθεί, και να καίει και περίπου το ίδιο, δεν είχα ποτέ.

Γι’ αυτό με μάγευε, γιατί ήταν εξωπραγματικό. Αλλιώς έβγαινα και χάζευα και το Prius του γείτονα. Πλάκα κάνουμε; Η Formula 1 πέθανε ξεβράκωτη, μαμόθρεφτη, αθόρυβη, κοινότυπη και βαρετή.

Λες και το ήξερε το BBC και φέτος δεν αγόρασε τα δικαιώματα για όλους τους αγώνες.
Γι αυτούς που δεν δείχνει, όπως της Αυστραλίας, ετοιμάζει ένα ωριαίο πρόγραμμα με στιγμιότυπα. Αυτό θα βλέπω. Σε μία ωρίτσα έχεις δει τα τελευταία δίλεπτα των κατατακτήριων δοκιμών, την εκκίνηση, τα pits και τον τερματισμό. Αυτά που μετράνε δηλαδή.

Και γλιτώνεις και το Fast Forward στο τηλεκοντρόλ.
Εκεί φτάσαμε τη Formula 1, που καθόμουν ξενύχτης να δω τα Grands Prix της Άπω Ανατολής…

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Τετ Αύγ 02, 2017 3:30 pm

Νίκο, δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα και με εσένα και με τον αρθρογράφο φυσικά.
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τετ Αύγ 02, 2017 3:53 pm

ΝΑ ΒΛΈΠΕΤΕ ΜΟΤΟGP κύριοι!!!!!!
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό mclaren » Τετ Αύγ 02, 2017 8:12 pm

kaliakouda έγραψε:ΝΑ ΒΛΈΠΕΤΕ ΜΟΤΟGP κύριοι!!!!!!

Έτσιιιιι!!! Αν και φορμουλοβιος δεν κάθομαι πια να παρακολουθήσω φανατικά,την έκαναν χάλια,είναι και η ομάδα μου πάτος ,μας χαντακωσε η τανα η χοντα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
mclaren
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 9:44 pm
Τοποθεσία: ζακυνθος
Λάστιχα: Malatesta cobra
Suspension: bilstein
cb: Όχι
Name: σπυρος

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό GEORGE PALTOGLOU » Τετ Αύγ 02, 2017 9:33 pm

Επί εποχής Montoya έβλεπα και μου άρεσε .... 8)
Τώρα πια σχεδόν κανένα ενδιαφέρον , αλλά μια και δεν είδα ποτέ από κοντα θα ήθελα να παρακολουθήσω
ένα αγώνα .
The Best Way To Predict The Future Is To Create It !!!
Άβαταρ μέλους
GEORGE PALTOGLOU
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4360
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 28, 2013 11:24 am
Τοποθεσία: ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ ΣΕΡΡΩΝ
Λάστιχα: MAXXIS A/T 980
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Μαμά +3,5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό Στράτος » Τετ Αύγ 02, 2017 11:50 pm

kaliakouda έγραψε:ΝΑ ΒΛΈΠΕΤΕ ΜΟΤΟGP κύριοι!!!!!!

Εννοείται ότι βλέπουμε motogp :p . Αν και ακόμα και αυτό έχει χάσει από την αίγλη του παρελθόντος...
Βλέπε, άκου, σώπα...
Once you go mud, you never go back

Άβαταρ μέλους
Στράτος
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4594
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2016 12:35 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Maxxis Bighorn MT 764
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: Βουνίσια...
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Βουνοφαγοκατασκηνωτής/Τάι-ραπερ
Name: Στράτος

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό mikemicha » Τετ Αύγ 02, 2017 11:56 pm

Δυστυχώς έτσι είναι, φανατικός formulakias, έχω πάψει και εγώ πλέον να βλέπω τους αγώνες με το ίδιο ενδιαφέρον όπως παλιά, που λέει και το λαϊκό άσμα. Το μόνο που μου κεντρίζει το ενδιαφέρον είναι η τεχνολογία του αθλήματος. Τι ενδιαφέρον να έχει ένας αγώνας όταν αυτός κερδίζεται από τα pit; Που είναι οι μάχες μεταξύ των οδηγών; Τρανό παράδειγμα αυτό που έγινε στο προχθεσινό αγώνα στην Ουγγαρία με τη mercedes και την εντολή που έδωσε στους οδηγούς της στους τελευταίους γύρους.
«…τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι…»
Άβαταρ μέλους
mikemicha
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3084
Εγγραφή: Τετ Αύγ 12, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Γιαννιτσά - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Yokohama G015
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD+.....
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Μιχάλης

Re: Αποτυχημένη, βαρετή Formula 1

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Πέμ Αύγ 03, 2017 7:27 am

Σωστό το άρθρο.......................δυστυχώς......
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..


Επιστροφή στο Γενική συζήτηση

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron