Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Οδηγίες πως να φτιάξετε κάτι βήμα προς βήμα.

Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό g@rret » Παρ Απρ 17, 2015 2:59 am

Πολλές καλησπέρες, δημιουργήθηκε η ανάγκη για βοήθεια στο παρκάρισμα ετσι ξεκίνησα να ψάχνω πως μπορώ να βοηθήσω .
Οι επιλογές ήταν 2 , αισθητήρες ή κάμερα οπισθοπορείας


επέλεξα την κάμερα για 3 βασικούς λόγους :
1.Ευκολότερη τοποθέτηση απο αισθητήρες .
2.Η ηχητική ειδοποίηση μπορεί να δώσει κάποιο σφάλμα (ειδικά εαν δεν τοποθετήσουμε κατάλληλα τους αισθητήρες )
3.Αισθάνομαι περισσότερο ελενχο βλέποντας παρά με το να ακούω μπιπ μπιπ :D


Επιλογή συστήματος :

Εδώ αρχίζει μια πικρή ιστορία , το αυτοκίνητο έχει το oem cd player ανευ οθόνης (επιλογή δικιά μου δεν ήθελα το cyber station που δίναν δώρο) ετσι σαν κόστος έπρεπε να δώ και για οθόνη , εδώ το κόστος στα επώνυμα ανέβαινε αρκετά χωρίς να ξέρω εαν θα βολευτεί ο κύριος οδηγός ( Πατέρας μου ) .Ετσι άρχισα να βλέπω σε ανατολή μεριά για να δούμε εαν βολεύει κιόλας , μετα λύπη μου διαπίστωσα οτι στην Ελλάδα το κινέζικο προϊόν 4πλασιάζει την τιμή του (κάποιες φορές με εξτρα κόστος εγκατάστασης )

μετά απο έρευνα κατέληξα εδώ

1.jpg
1.jpg (120.77 KiB) 18444 προβολές


Σαν γενικές πληροφορίες έχουμε αρκετά μεγάλη οθόνη (5 ιντσες) me 2 εισόδους (ισως βάλω και μια μπροστά ) , κάμερα με led υπέρυθρα , καλώδιο 5+ μέτρα και φυσικά ενσύρματα τα πάντα (αποφυγή παρεμβολών και μπαταριών )



η αγορά έγινε απο dealexreme στα 30Ε περίπου , στο ebay υπήρχε και φτηνότερη αλλα είχα θέμα με το περίμενε (τελικά καθυστέρησα τόσο πολύ την τοποθέτηση που δεν άξιζε αλλα αυτό είναι αλλο :lol: )

Θέση οθόνης :
Πρώτα άρχισα να βλέπω τι θα κάνω την οθόνη , στην αρχή είπα να καταργήσω το ντουλαπάκι στην κονσόλα και να φτιάξω συρταρωτό μηχανισμό .Μετά προτίμησα να καταργήσω τη θήκη για τα γυαλιά γιατί με την άλλη ιδέα θα τα λέγαμε το 2016 που θα το είχα τελειώσει :D


Η θέση κρίνετε κατάλληλη γιατί δεν ενοχλεί , δεν φαίνεται και είναι κοντά στο καθρέφτη-σύνηθες σημείο που κοιτάει ενας οδηγός (ή μονο εγώ :lol: ).


Αφαίρεση κονσόλας οροφής :


Για να βγεί το κονσολάκι ξεβιδώνουμε την βίδα που φαίνεται μέσα στη θήκη για τα γυαλιά.




και κατόπιν προσεχτικά ξεκουμπώνουμε με μια πλαστική σπάτουλα (2 μέρες την έψαχνα δεν την βρήκα ) ή με ενα κατσαβίδι (για μένα καλυμμένο με μονωτική καλύτερα )

2.jpg
2.jpg (96.81 KiB) 18444 προβολές

πρώτα απο τη μεριά τις θήκης γυαλιών γιατί απο την μεριά κοντά στο παμπριζ έχει κάτι αυτάκια



εδώ βλέπουμε σε κύκλους τα αυτάκια και με βέλη τα κλιπς
3.jpg
3.jpg (216.02 KiB) 18444 προβολές


οτα βγεί ανακαλύπτουμε οτι υπάρχει μια φύσα , την ξεκουμπώνουμε (με την βοήθεια ενός κατσαβιδιού στη γωνία όλα γίνονται ευκολότερα )

γενικά υπάρχει πολύς χώρος για τα καλώδια ή οτι άλλο θέλουμε (εδω βάζουμε το μυαλό μας εαν χρειαζόμαστε χώρο να κρύψουμε κάτι ) .


Τροφοδοσία οθόνης :

Η φύσα έχει 2 καλώδια + και - που δίνει τροφοδοσία (12V) παράλληλα και στις 2 λάμπες απλά παρεμβάλοντας τους διακόπτες .
Αν και συνιστώ να βλέπουμε τις καταναλώσεις σε τέτοιες περιπτώσεις εγώ τελικά πήρα ρεύμα απο εκει για την οθόνη χωρις να το ψάξω πολύ .Ετσι και αλλιώς υποτίθεται οτι η οθόνη δεν καταναλώνει πολύ
και δεν χρησιμοποιούνται τα φώτα σχεδόν ποτέ (πόσο μάλλον παράλληλα με την οθόνη ) .Εβαλα και πολύμετρο φυσικά αλλα η οθόνη δεν έχει μεγάλη κατανάλωση (το κακό είναι οτι δεν θυμάμαι πόσο μέτρησα ).

Ετσι βρήκαμε που θα κολλήσουμε με το κολλητήρι το καλώδιο τις τροφοδοσίας . (Εδώ εαν νομίζετε οτι πρέπει να προσθέσω πχ σχηματικό ενημερώστε )

Για αρχή κάνουμε μια τρύπα για να περάσουν τα βύσματα ( τροφοδοσία και το σήμα τις οθόνη)ς , εγώ την έκανα αριστερά γιατί απο εκει ήταν τα καλώδια τις, η τρύπα έγινε με τρυπάνι και λείανση με γυαλοχαρτάκι (με dremelοειδές πολυεργαλείο ) .Αφού έχουμε χώρο πίσω προσωπικά επέλεξα να κρύψω όλα τα καλώδια εκεί , ο μεγαλύτερος όγκος ήταν το καλώδιο τροφοδοσίας .Καλό είναι να το κόψουμε στο κατάλληλο μήκος πάντα υπολογίζοντας και λίγο μπόσικο φυσικά (χώρο έχουμε οπως είπαμε ) .Εγώ δεν το έκανα καθαρά απο βιασύνη.

Θέση οθόνης :
Η θήκη για τα γυαλιά λόγο του εξογκώματος που έχει στη μέση δεν επιτρέπει στην οθόνη να χωρέσει (το μέγεθος τις οθόνης φυσικά είχε υπολογιστει και θα χώραγε ).
4.jpg
4.jpg (109.87 KiB) 18444 προβολές

Το δύσκολο είναι οτι δεν κατάφερα να αφαιρέσω το πορτάκι απο το κονσολάκι και γενικά πρόσεξα πολύ να μην πληγώσω κάποιο εξωτερικό σημείο τις κονσόλας ή
κάποιο ζωτικό εσωτερικό (πχ το αγκιστράκι που το κρατάει κλειστό ) κατα την διαδικασία κοπής .

Διαμόρφωση Βάσης:

Η κοπή έγινε με το πολυεργαλείο δισκάκια , περιστρεφόμενα γυαλοχαρτα, πέτρες και λίμα (δοκίμασα αρκετά επι τις ευκαιρίας ) , γενικά θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ και ΠΡΟΣΟΧΗ


5.jpg
5.jpg (55.79 KiB) 18444 προβολές


Ειδικά με εργαλεία ισχύος Φορέστε γάντια εργασίας (κατάλληλα για κοπές ακόμη καλύτερα ) , γυαλιά προστασίας (η 3Μ έχει κάτι φανταστικά με 8Ε) και γενικά να έχετε αποκτήσει μια εξοικείωση με αυτά πριν .Στης φωτογραφίες μπορεί να μην φαίνεται πχ γάντια αλλα οταν το δουλεύω φοράω .Επίσης τα περισσότερα είναι αναλώσιμα και κάλλιστα σπάνε-εκτοξεύονται .


Στη συνέχεια έκοψα και ενα μεγάλο κομμάτι απο μπροστά για καλύτερη ορατότητα τις οθόνης.

(εαν βρώ την φωτογραφία θα την βάλω συγχωρέστε με :D )

Επίσης μετά έκοψα λίγο και το πλαστικό σκίαστρο τις οθόνης γιατί έβρισκε ελάχιστα οταν έκλεινε η θήκη ,(δεν ενοχλούσε κάπου πάλι έκλεινε ) αφού πρώτα το έβγαλα με τι βοήθεια μιας πένας (δεν εχει βίδες απλά ξεκουμπώνεις περιμετρικά τα αυτάκια ).


Η στήριξη τις οθόνης έγινε με λίγο velcro , με το κοπίδι έβγαλα λίγη απο την επένδυση που έχει μέσα η θήκη και μπήκε το velcro (το σκληρό στη θήκη και το μαλακο στην οθόνη )


ολα τα καλώδια περάστηκαν και συμμαζεύτηκαν απο πίσω , κολλήθηκε και το καλώδιο τροφοδοσίας που ανέφερα πριν , ετσι φτάσαμε εδώ

6.jpg



Πέρασμα καλωδίου εικόνας κάμερας:



Το καλώδιο δυσκολεύετε να περάσει μέσα απο την ταπετσαρία απευθείας προς την κολόνα , ο ευκολότερος τρόπος που βρήκα ήταν παράλληλα με το παμπρίζ ανάμεσα σε ταπετσαρία και οροφή ,χρειάστηκε να βγάλω και το σκίαστρο του οδηγού (2 βίδες) για να χαλαρωσει η οροφή και να βοηθηθώ. Κατόπιν βγήκε το πλαστικό τις κολόνας , μετά το πλαστικό κομμάτι κάτω απο το τιμόνι για να έχω χώρο να τραβήξω χαμηλά το καλώδιο .Στη συνέχεια έβγαλα και τα αλλα πλαστικά (2 σε αριθμό ) , οταν φτάνουμε στη μεσαία κολόνα που δένει η ζώνη χρειάζεται να λύσουμε τη βίδα. Με λίγο τράβηγμα ξεκουμπώνουμε τα κλίπ που είναι κοντά στο δάπεδο και περνάμε το καλώδιο απο εκει (δεν χρειάζεται να το βγάλουμε όλο ) .
Στη συνέχει βγάζουμε και το πλαστικό κάλυμμα στην πίσω πόρτα στο δάπεδο , λύνουμε και την βίδα τις πίσω ζώνης για να βγάλουμε όλο το κουβούκλιο πάνω απο τον τροχό .

13v.jpg


12.jpg


Ως εκεί το καλώδιο περνάει σχετικά εύκολα , αλλα τελικά δεν φτάνει το μήκος του καλωδίου (για 20 εκατοστά ) είναι κοντό εαν θέλουμε να βάλουμε την κάμερα στη μέση πάνω απο την πινακίδα , εγώ έφτιαξα μια προέκταση .Γενικά στη διαδρομή στερεώνουμε με δεματικά το καλώδιο όπου είναι δυνατό .


Τροφοδοσία κάμερας :

Στη κάμερα δίνουμε ρεύμα απο το φανάρι τις όπισθεν (για να ενεργοποιείτε οταν βάζουμε όπισθεν ) για αρχή μεγάλωσακαλό είναι να μεγαλώσουμε το καλώδιο περίπου 1 μέτρο για να έχουμε άνεση .
Βγάζουμε το πλαστικό κάλυμμα τις ρόδας και στα δεξιά ( ξεβιδώνουμε και εδώ τη ζώνη )
Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες που κρατούν το φανάρι και τραβάμε προς τα πίσω για να βγει (εδω ενα βίντεο που είχα βρει απλά στο αριστερό φανάρι εμείς θέλουμε το ίδιο στο δεξί

[video]http://www.youtube.com/watch?v=Sx-2cQScxJM[/video]

Κατόπιν ξε κουμπωνουμε απο μέσα το άσπρο πράγμα (κανάλι ? δεν ξέρω πως λέγετε ) και περνάμε απο εκει το καλώδιο τροφοδοσίας

Με κλέφτες καλωδίων και μια πένσα (μην εμπιστευτείτε το πλαστικό απο πάνω για σωστο κλείσιμο θέλει βοήθεια ) συνδέουμε το + κα το - στη λάμπα τις όπισθεν αφού πρώτα βγάλουμε την λάμπα και βεβαιωθούμε για την πολικότητα με ενα βολτόμετρο γιατί παλαιότερα σε αλλο αυτοκίνητο πέτυχα σε μαύρο καλώδιο το + :D (η πολύμετρο εαν προτιμάτε )

καλύπτουμε τους κλέφτες με μονωτική και τα υπόλοιπα καλώδια μέχρι το ελαστικό κανάλι και αντιστρέφουμε την διαδικασία για να τα βάλουμε όλα στη θέση τους . (Συγνώμη για την εστίαση στις φωτογραφίες αλλα τα κινητά που χρησιμοποίησα έχουν θέματα )

10.jpg



Εγκατάσταση κάμερας :




Για αρχή βγάζουμε το πλαστικό μέσα στο πορτπαγκαζ , κατόπιν ξεκουμπώνουμε με την βοήθεια ενός κατσαβιδού τα μαύρα κλιπ (1 σε κάθε πλευρά ) κοντά στα φανάρια , επίσης αυτά που συγκρατούν τους λασπωτήρες (?) κοντά στις ρόδες .

Απο βίδες έχουμε 4 στο πορτπαγκάζ, 4 χαμιλά στις άκρες τις πινακίδας κοντά και 4 κοντά στη ρόδα (αυτές συγκρατούν το λασπωτήρα και τον προφυλακτήρα μαζί )

Μετά απο αυτές ο προφυλακτηρας δεν "φεύγει ", γενικά τριγύρω υπάρχουν πολλά κλιπ .Σιγα σιγά ξεκουμπωνουμε περιμετρικά και μένουμε με τον προφυλακτήρα στο χέρι μεν αλλα με 2 φίσες απο τα φώτα τις πινακίδας που πρέπει να τις βγάλουμε .

Ειχα τραβήξει αρκετές φωτογραφίες που δεν βρίσκω, εκανα ενα πρόχειρο εαν θυμάμαι καλά τις θέσεις απο τις βίδες , αύριο που θα έρθει το αυτοκίνητο απο διακοπές εαν είναι ξανατσεκάρω


(Σωστά Θυμάμαι όλα οκ)


8.jpg




Η κάμερα για αρχή ήθελα να μπεί στη μέση ,ετσι βιδώθηκε στη βάση τις , στη συνέχεια μαρκάρουμε ακριβως στο κέντρο υπολογίζοντας όμως να χωράει η κάμερα (εγώ τις πρώτες τις τρύπησα χαμηλότερα και δεν χώραγε ),τρυπάμε , βιδώνουμε και περνάμε απ οτην μέσα πλευρά το καλώδιο



Εδώ έκατσα να δώ απο που θα περάσουν τα καλώδια , προσωπικά δεν κατάφερα να βρω κάποια οδό ετσι αποφάσισα ναμ πεί εξωτερικά και να περάσει ευθεία μέσα στο πορτ παγκάζ αφου το πλαστικό κάλυμμα διαθέτει ολίγον χώρο .Απλά έφαγα το σασί δημιουργώντας αυλάκι με το πολυεργαλείο για να μην πιέζετε το καλώδιο .Αφού το πήραμε απόφαση αντιστρέφουμε την διαδικασία (μην ξεχάσουμε τις φίσες για τα φώτα πινακίδας εγώ τα ξέχασα και ξανα έβγαλα προφυλακτήρα στο χωριό,την δευτερη φορά εκανα 5 λεπτά μονο :lol: )






Συνδέουμε αριστερά τα 2 καλώδια (κάμερας και οθόνης) και απο δεξιά φέρνουμε συνδέουμε και την τροφοδοσία .Κάνουμε ενα έλεγχο βάζοντας όπισθεν και κατόπιν μονώνουμε, εγώ μόνωσα με θερμοσυστελόμενο, φυσικά και η μονωτική ταινία κάνει δουλειά φυσικά .

Τοποθετούμε και το πλαστικό που βγάλαμε και νομίζω έχουμε τελειώσει!



EDIT
Χρωστούμενη φωτογραφία :

βλέπουμε με κόκκινο τις βίδες του προφυλακτήρα που βρίσκονται στο πορτ παγκαζ (κάτω μην ξεχνάμε οτι εχει και αλλες , ) , αριστερά τις 2 βίδες για το φανάρι και με πράσινους κύκλους τα 2 κλιπ του προφυλακτήρα .

9.jpg
9.jpg (317.69 KiB) 18444 προβολές


Επίσης μέσα στο πράσινο πλαίσιο αχνοφαίνεται η κάμερα , υπόψιν οτι το ύψος τις λήψης είναι αρκετά χαμηλότερα (είμαι 1.86 ) απο το ύψος του ματιού .


Οπως φαίνεται απο την πρώτη (προσπάθησα να είμαι λίγο μακριά και στο ύψος του κεφαλιού η κάμερα ) δεν διακρίνετε πολύ λογο ρεζέρβας .
11.jpg


και 2 κοντινές απο τις "ζημιές" που έκανα .Με υπομονή μπορεί να μην έχεις και τα υπολείμματα του πλαστικού απλά δεν είμαι τόσο ψείρας . Επίσης εαν κάπως καταφέρουμε να βγεί το κομμάτι τις θήκης απο την βάση τις σίγουρα εκτός απο ευκολότερα κοψίματα θα έχουμε και λιγοτερες απώλειες. Πάντως για κάποιον που θα θελήσει να το επιχειρήσει υπάρχει και η λύση του να επενδύσει την θήκη εξωτερικά με κάποιο ύφασμα (παρέα με κόλα ) ή πλαστικό για να είναι ομορφότερο .
14.jpg
14.jpg (310.47 KiB) 18444 προβολές



Κάποια πράγματα που συνάντησα και γενικά νομίζω οτι πρέπει να αναφερθούν καθώς πρώτη φορά κάνω εγκατάσταση κάμερας και τα είδα :

1.Τα κλιπ και τα στηρίγματα στα πλαστικά είναι αρκετά ευαίσθητα
2.Θέλει μια οργάνωση να μην ξεχάσεις βίδες .
3.3πλο τσεκάρουμε τις ζώνες εαν είναι βιδωμένες στο τέλος
4.Μονώνουμε όπου είναι δυνατό , το καλώδιο δεν είναι καλής ποιότητας
5.Τα καρυδάκια είναι βασικο εργαλείο ,χωρίς αυτα και προέκταση δύσκολα βγαίνουν πχ 2 βίδες κοντά στη ρόδα
6.Οσες βίδες είναι απο κάτω στο προφυλακτήρα καλο είναι εαν έχουν σκουριάσει να κάνουν μνπάνιο σε αντισουριακό και πρίν την εγκατάσταση να μπεί και λίγο γράσο
7. Αδιάστε τα πάντα απο το πορτπαγκαζ , εγώ δεν το έκανα και απλά ταλαιπωρήθηκα :lol:
8.Μπορούμε να ελευθερώσουμε τον ενα διακόπτη για τα φώτα στο κονσολάκι αφού είναι παράλληλη η σύνδεση και πχ εαν βάλουμε δεύτερη κάμερα να την ενεργοποιούμε απο εκει (αφού τα χειριστήρια τις οθόνης δεν είναι εύκολα προσβάσιμα )



και ενα βιντεάκι απο το ντουλαπάκι και την εικόνα που μας δίνει οταν βάλουμε όπισθεν :



[youtubehd]http://www.youtube.com/watch?v=NoOXAVRl-ug[/youtubehd]

Απο εργαλεία-αναλώσιμα :
Καστάνια-καριδάκι-προέκταση
Πένσα-μυτοτσίμπιδο
κατσαβίδι
κόφτης
πολυεργαλείο
μονωτική
κλέφτες καλωδίων
καλώδια
θερμοσυστελώμενα
κολλητήρι-καλάι
τρυπάνι-ηλεκτρ κατσαβίδι
καφές
νερό
παρέα


Στην πράξη τώρα ετσι οπως μπήκε (στη μέση) φαίνεται το λουκέτο τις ρεζέρβας , σε πρώτη φάση βολεύει αρκετά .Υπάρχει η δυνατότητα πρώτα απ όλα στραβόνοντας λίγο την βάση να βλέπω παραπάνω ρεζέρβα .Με τις γραμμές που έχει δεξια αριστερά δεν ασχολήθηκα αλλα ο πατέρας μου με είπε οτι βλέπει να βοηθάνε (οταν τελειώνουν οι πράσινες στις γωνίες εχεις φτάσει κοντά )
Αυτά θα φανούν με τον καιρό φυσικά δεν βιαζόμαστε

οτι αλλο θέλετε το συζητάμε :)


φιλικά Πάνος
Τελευταία επεξεργασία από g@rret και Τρί Απρ 28, 2015 12:05 am, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό BOSS » Παρ Απρ 17, 2015 6:59 pm

Ωραια και τεχνικη εργασια... :clap: καλοριζικο το gadget. :-)
Πυρ,γυνη και θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
BOSS
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 9205
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 10:55 pm
Τοποθεσία: Συμη-Σαλαμινα
Λάστιχα: Crosswind M/T LingLong
Διάσταση ελαστικών: 215/75/15
Suspension: +6
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: εκδρομοφαγος
Name: ΒΑΛΑΝΤΗΣ

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό SAVE ANIMAL » Παρ Απρ 17, 2015 7:22 pm

Πολλα μπραβο Παναγιωτη για τη δουλεια σου!!Φιλε μου σου βγαζω το καπελο για τις γνωσεις σου και την υπομονη σου!!Εγω κουραστικα μονο που ειδα τις φοτο :D Κατατοπιστικοτατα οι οδηγειες σου!! :redhat:
SAVE ANIMAL
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3863
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 18, 2010 6:27 pm
Τοποθεσία: Παλλήνη
Λάστιχα: Nureus m/t
Διάσταση ελαστικών: 235/85/16
Suspension: Άγνωστη
cb: Όχι
Εργάτης: Ναι
Aka: Save animals
Name: Βασιλης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό g@rret » Παρ Απρ 17, 2015 8:45 pm

ευχαριστώ παιδιά ,


γενικά εαν εχεις ενα άτομο ακόμα για βοήθεια είναι αρκετά εύκολο , η αλήθεια έιναι οτι επειδή χώρος με ρεύμα δεν υπήρχε και δεν εχω κολλητήρι με υγραέριο την έβγαλα σε ανοιχτό χώρο .Ετσι έπρεπε να μην ξεχάσω κάτι , τελικά λόγο των 20εκ. που έλειπαν ξαναέδεσα των προφυλακτήρα και στην ουσία το τελείωσα 2 μέρες μετά οταν πήγα αυτή τη φορά μόνος και ναι εκει κουράστηκα :lol:


σαν διαδικασία τώρα δεν είναι δύσκολη απλά πρόσεχα μην χαλάσω τίποτα , το δύσκολο κομμάτι ήταν η διαμόρφωση απο το ντουλαπάκι χωρίς να γίνει κάποια χοντρή ζημιά .

Πρακτικά το πολυεργαλείο είναι που θέλει προσοχή

Οι γνωσεις που χρειάζονται είναι βασικές , εαν θέλει κάποιος να επιχειρήσει και κολλάει πχ στο ηλεκτρονικό κομμάτι εδώ είμαστε για βοήθεια (μετά απο 10 χρόνια ασχολίας μαζί με ΤΕΕ ΤΕΙ ηλεκτρονικής και στα 25 κάτι μάθαμε )


περισσότερο η απόφαση είναι το θέμα
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Απρ 17, 2015 10:24 pm

Πολύ όμορφη δουλειά, συγχαρητήρια :D :clap: :clap:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Σάβ Απρ 18, 2015 1:13 am

Καλορίζικη και να είσαι καλά για την πλήρη φωτοανάλυση!
Τώρα το πρόβλημα με το λουκετάκι είναι ένα θέμα, θα έπρεπε να το είχες βάλει λίγο δεξιά ή αριστερά και κατόπιν έρχεται από την ρύθμιση, τώρα πάλεψέ το με την ρύθμιση μπας και στρώσει αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο :think:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό g@rret » Σάβ Απρ 18, 2015 2:26 am

Το λουκετάκι δεν ενοχλεί , ίσα ισα σου φωνάζει "μάστορα μην ξεχνάς την ρεζέρβα που εξέχει " :lol:

απλά στ μυαλό μου είχα να φαίνεται και ολίγον το αυτοκίνητο (πχ ρεζέρβα) με την λογική σωστότερης μέτρησης τις απόστασης

πρέπει να το παρκάρω μερικές φορές για να δώ πως πάει
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Σάβ Απρ 18, 2015 2:40 pm

Οκ την απόσταση θα την συνηθίσεις, όμως εντελώς πληροφοριακά να πω ότι έχω μια καλή κάμερα οπισθοπορείας με μέτρα αλλά και το σύστημα 4ων αισθητήρων της Cobra
Στην οθόνη δεν δίνω καμμιά σημασία και την έχω μόνο για γκρέμια πίσω μου σε αναστροφές στο βουνό, η ακρίβεια που μου παρέχουν οι αισθητήρες είναι απαράμιλλη
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό theo_ts » Σάβ Απρ 18, 2015 2:50 pm

Ωραίος και λεπτομερέστατος :clap: Έγινε πολύ καλη δουλειά :clap:

Υγ: Βάλε και μια φωτο πως είναι μέσα τώρα που το τελείωσες :-)


•Τα όρια της ζωή σου ειναι απλως επινοήσεις του εαυτού σου.
•Εξερεύνησε, Ονειρέψου, Ανακάλυψε.
•Ακολούθησε τον δρόμο σου ως την άκρη. Η αξία του δρόμου είναι να μην σταματήσεις.
Άβαταρ μέλους
theo_ts
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 16485
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2010 4:03 pm
Τοποθεσία: Στη Γενέτειρα του Ευριπίδη
Λάστιχα: Mickey Thompson MTZ
Διάσταση ελαστικών: 35x12.5/17
Suspension: Air Suspension
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Τεο
Name: ΘΟΔΩΡΗΣ

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό jimsiv » Σάβ Απρ 18, 2015 3:10 pm

Πολύ καλή δουλειά!!! Και πολύ καλή παρουσίαση!
SY2CDS
The trouble is, you think you have time --Buddha
Άβαταρ μέλους
jimsiv
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1106
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 21, 2014 9:42 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Falken Wildpeak A/T3WA
Διάσταση ελαστικών: 215/60/17
Suspension: MAD(+λάστιχα) +4.5cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Δημήτρης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό g@rret » Σάβ Απρ 18, 2015 3:45 pm

kaliakouda έγραψε:Οκ την απόσταση θα την συνηθίσεις, όμως εντελώς πληροφοριακά να πω ότι έχω μια καλή κάμερα οπισθοπορείας με μέτρα αλλά και το σύστημα 4ων αισθητήρων της Cobra
Στην οθόνη δεν δίνω καμμιά σημασία και την έχω μόνο για γκρέμια πίσω μου σε αναστροφές στο βουνό, η ακρίβεια που μου παρέχουν οι αισθητήρες είναι απαράμιλλη



Δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες , μια επώνυμη κάμερα μπορεί να αντέξει και περισσότερο στο χρόνο , μπορεί να εχει και καλύτερο αισθητήριο . Οι επώνυμοι και σωστά τοποθετημένοι αισθητήρες σίγουρα έχουν τα θετικά τους , οι οικονομικοί κινέζικοι τώρα δεν νομίζω να έχουν κάποιο ουσιαστικό θέμα (ίσος χαμηλότερη ποιότητα κατασκευής ) αλλα η τοποθέτηση τους εαν δεν γίνει σωστά μπορεί να μην δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα χρηστικά ή και αισθητικά.

Περισσότερο φοβάμουν/αι την διαδικασία μαρκάρισμα τρύπημα γιατί μετά δεν έχει γυρισμό .Ασε που μετά θα ήθελα και βάψιμο (το χρώμα του αυτοκινίτου είναι γρανιτό γκρι κάτι :D )


Η σύγκριση μου έγινε καθαρά απο αποψη τιμή-απόδοση-ευχρηστία , για δοκιμή πήγα αλλα είμαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα .


Χρωστάω φωτό και απο τα κοψίματα στη θήκη (εχασα κάμποσες φωτογραφίες ) και αν έχει χώρο θα βγάλω λίγο και τη κάμερα που νόμιζα οτι θα φαίνεται αρκετά αλλα απο οτι είδα μια χαρά κρύβετε
Άβαταρ μέλους
g@rret
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 9:10 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι
Name: Παναγιώτης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό ΜΩΡΑΙΤΗΣ » Σάβ Απρ 18, 2015 6:41 pm

Πάρα πολύ καλή δουλειά :clap: :clap: :clap: :clap: :D
Σαν έρθει η ώρα της πορείας πολλοί δεν ξέρουν πως επικεφαλής βαδίζει ο εχθρός τους.
Η φωνή που διαταγές τους δίνει είναι του εχθρού τους η φωνή.
Και εκείνος που για τον εχθρό μιλάει είναι ο ίδιος τους ο εχθρός.
Μπ. Μπρέχτ
Άβαταρ μέλους
ΜΩΡΑΙΤΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 1:08 pm
Τοποθεσία: ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ
Λάστιχα: MICHELIN
Suspension: BILSTEIN B6
cb: Όχι
Aka: Ο Κυανοπώγωνας..

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Σάβ Απρ 18, 2015 11:55 pm

Προς το παρόν θα πω απλά καταπληκτικός για την παρουσίαση! :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
Την περιμένουμε κι ολοκληρωμένη (με κάτι χρωστούμενες φωτό :p )!
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Κυρ Απρ 19, 2015 1:23 am

Πολύ όμορφη παρουσίαση!! Μπράβο!! :clap: :clap:

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21797
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Τοποθέτηση κάμερας οπισθοπορείας

Δημοσίευσηαπό costas66 » Κυρ Απρ 19, 2015 12:54 pm

Πολύ καλή παρουσίαση και υλοποίηση. :clap: :clap: :clap:
Tzivitzonis έγραψε:Την περιμένουμε κι ολοκληρωμένη (με κάτι χρωστούμενες φωτό :p )!

Εσύ μη μιλάς για χρωστούμενα. :evil: :evil: :whistle: :whistle: :whistle:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7355
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Επόμενο

Επιστροφή στο Tutorials/How to's

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες