ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΓΙΑ VITARA

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

ΣΙΔΕΡΕΝΙΟΣ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΗΡΑΣ ΓΙΑ VITARA

Δημοσίευσηαπό zagoris » Κυρ Σεπ 28, 2008 10:20 pm

Καλησπερα σε ολους.
Γνωριζει κανεις αν οι προφυλακτηρες απο σιδερο ειναι νομιμοι?
αν θα βαλω στο πρωτο μπλοκο θα μετραω ποντους?
παντως τους γουσταρω πολυ.

Ευχαριστω εκ των προτερων
vitarious
Άβαταρ μέλους
zagoris
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 11, 2008 9:04 pm
Λάστιχα: ουδεις ασφαλτος
cb: Ναι
Name: Πέτρος

Δημοσίευσηαπό mytilini » Κυρ Σεπ 28, 2008 10:42 pm

Απαγορεύονται διά ροπάλου σε όλο τον κόσμο.Κανένας κατασκευαστής δεν έχει έγκριση τύπου για μεταλλικό προφυλακτήρα.
Είναι πρακτικά άχρηστος, προσθέτει βάρος, σε περίπτωση σύγκρουσης το σασσί στρεβλώνει, σκοτώνει ακαριαία τον πεζό,τον ποδηλάτη και τον φίλο κμοτοσυκλετιστή.ΔΕΝ αξίζει ούτε τον κόπο ούτε τα πολλά λεφτά.
Μη σβήνετε τα post μου, μπορώ και μόνος μου
Άβαταρ μέλους
mytilini
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 597
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 7:58 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΕΝΤΡΟ
Λάστιχα: 225-75-16
Suspension: OME
cb: Ναι
Name: ΚΩΣΤΑΣ

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 28, 2008 10:53 pm

Ειναι καθ'ολα νομιμοι αν δεν αλλαζουν τις γενικες διαστασεις του αυτοκινητου σου.
Ο ΚΟΚ δεν μιλαει για το υλικο αλλα για τις διαστασεις του οχηματος.


Τα δικα μας αμαξια εχουν απο κατασκευης σιδερενιους προφυλακτηρες κ εχουνε κανονικα εγκριση τυπου οπως κ πολλα jeep.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 28, 2008 10:57 pm

mytilini έγραψε:Απαγορεύονται διά ροπάλου σε όλο τον κόσμο.Κανένας κατασκευαστής δεν έχει έγκριση τύπου για μεταλλικό προφυλακτήρα.
Είναι πρακτικά άχρηστος, προσθέτει βάρος, σε περίπτωση σύγκρουσης το σασσί στρεβλώνει, σκοτώνει ακαριαία τον πεζό,τον ποδηλάτη και τον φίλο κμοτοσυκλετιστή.ΔΕΝ αξίζει ούτε τον κόπο ούτε τα πολλά λεφτά.


Δλδ θελεις να πεις οτι αν ενα αμαξι 1,5 τοννου πεσει πανω σε πεζο, μοτοσικλετιστη η ποδηλατη θα τον σκοτωσει ο προφυλακτηρας αν ειναι μεταλλικος η το αμαξι το ιδιο??

Επισης να ξερεις οτι οι εγκεκριμενοι μεταλλικοι προφυλακτηρες ειναι φτιαγμενοι ετσι ωστε να παραμορφωνονται σε διαφορα σημεια ωστε να μην επηρεαστει το σασι του αυτοκινητου (σε καποια ορια συγκρουσης βεβαια...)

Το οτι απαγορευονται που το βρηκες?
Δεν το λεω ειρωνικα η με κακη διαθεση, αλλα δεν γνωριζω την υπαρξη κανενος τετοιου νομου.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 28, 2008 11:44 pm

Παραθετω λοιπον:
Αρθρο 82 παρ 4

Τα μηχανοκινητα οχηματα, μοτοποδηλατα και ρυμουκλουμενα πρεπει να ειναι κατασκευασμενα κ εξοπλισμενα κατα τροπον ωστε να περιοριζεται κατα το δυνατον, σε περιπτωση ατυχηματος, ο κινδυνος τοσο για τους επιβαινοντες αυτων οσο και για τους λοιπους που χρησιμοποιουν τις οδους.
Ιδιαιτερως τα οχηματα αυτα πρεπει να μην φερουν στο εσωτερικο κ εξωτερικο τους μερος διακοσμητικα η αλλα αντικειμενα που προεξεχουν και τα οποια ειναι δυνατον να καταστουν επικινδυνα για τους επιβατες η λοιπους χρηστες των οδων.

Αρθρο 84 παρ 2Β

Η εγκριση τυπου τεχνικων ολοτητων και συστατικων στοιχειων αυτοκινητων και οχηματων και των ρυμουκλουμενων τους ως και των τριτροχων οχηματων κ μοτοσικλετων χορηγειται απο την αρμοδια υπηρεσια του Υπουργειου Μεταφορων και Επικοινωνιων.

:roll: :roll:
Δεν βλεπω λοιπον που λεει οτι απαγορευεται η αντικατασταση του πλαστικου προφυλακτηρα με μεταλλικο....
Για τις διαστασεις μιλαει ναι....
Οπως κ για τους εγκεκριμενους ναι.
Εγκεκριμενοι ειναι πανω απο τους μισους που πωλουνται στην αγορα βλεπε Warn, Calmini κλπ....
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 28, 2008 11:47 pm

kfanis έγραψε:
Και αν τα feroza έχουν εργοστασιακή κατασκευή μεταλλικού προφυλακτήρα μπορεί να διαθέτουν καποια έγκριση τύπου!
Αλλά για custom made προφυλακτήρες δεν μπορεί να δώσει ΚΑΝΕΙΣ τέτοια έγκριση! :wink:


Ναι δεν μιλουσα για custom κ δεν το διευκρινησα εχεις δικιο....
Εννοουσα τους μεταλλικους του εμποριου απο γνωστες εταιριες.

Κι εγω εχω ακουσει πολλα φιλε μου απο διαφορους οσο εχω ψαξει δεν εχω βρει κατι για διαφορα θεματα βλεπε "κρυφο εργατη"
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 12:14 am

kfanis έγραψε:Μήτσο δυστυχώς δεν βγάζεις άκρη τόσο εύκολα, και επειδή ο άνθρωπος πιο πάνω ζητάει μια συμβουλή καλό είναι να του λέμε "σίγουρα" πράγματα! :wink:


Ο μπατσος θα σε γραψει ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να γραψει κ το αρθρο στο οποιο αναφερεται η παραβαση!!
Ας μου βρει λοιπον καποιος το αρθρο με το οποιο μπορει να με γραψει αν αντικαταστησω τον προφυλακτηρα μου με εναν εγκεκριμενο warn πχ. .....

Συμβουλη θελει συμβουλη του δινω... ας βαλει warn κ ας παει κ δικαστικως. Θα δικαιωθει.
Με την λογικη αυτη κανεις δεν θα εκανε τπτ στο αμαξι του γιατι θα μπορουσε καποιος να του την πει, η γιατι ακουσε κατι απο καποιον.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 12:31 am

Εγω θα σου απαντησω αλλιως.
Ετοιμαζομαι να βαλω κρυφο εργατη στο αμαξι.
Ποιος ειναι ποιο πιθανο να φαι κληση κ να μετρησει ποντους??

Πιστευω σου απαντησα!
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 12:55 am

Παραθέτω το post του φίλου Γιάννης Αθανασίου http://www.to4x4.gr

1. Οι προφυλακτήρες τύπου ARB δεν επιτρέπονται. Κανένα κατάστημα ή κατασκευαστής δεν μπορεί να τους κάνει νόμιμους (βλέπε πιό κάτω).

2. Σϋμφωνα με τον ίδιο νόμο δεν επιτρέπονται οι μεταποιημένοι πλαστικοί προφυλακτήρες, τα Bull Bar, τα καλύματα ρεζέρβας (αλλάζουν το συνολικό μήκος!!!), οι κοτσαδόροι χωρίς έγκριση, τα μεγαλύτερα ελαστικά, οι πρόσθετοι προβολείς, οι σκάρες, οι κρίκοι πρόσδεσης, τα backet καθίσματα, τα roll bar και άλλα πολλά.

3. Η έγκριση τύπου πρέπει να προέρχεται απο χώρα του εξωτερικού, μια και στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε διαδικασία, ούτε φορέας.

4. (και σημαντικότερο!!!) Δεν είναι υποχρεωμένος ο πολίτης να αποδείξει πώς ο προφυλακτήρας έχει έγκριση τύπου. Το "όργανο" πρέπει να αποδείξει πώς δεν έχει (τεκμήριο αθωότητας). Απο τη στιγμή που στην έγκριση τύπου δεν υπάρχει η περιγραφή του υλικού του προφυλακτήρα, ποιός λέει ότι δεν μπορεί να είναι απο σίδερο; Το Defender TD5 έχει σιδερένιο προφυλακτήρα. Το Mercedes G το ίδιο. Το Wrangler TJ το ίδιο.

5. Η ασφαλιστική εταιρία, απο τη στιγμή που δεν έχει κάνει αυτοψία, δεν μπορεί να αρνηθεί την πληρωμή. Απλά βγάλτε τον προφυλακτήρα πριν ο εμπειρογνώμονας (ποιός;) δει το αυτοκίνητό σας για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Αν έχετε ενδείξεις ότι δεν θα πληρώσει, απλά αλλάξτε ασφαλιστική.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 1:25 am

Εγώ προσωπικά από δική μου ιστορία (τροχαίο με το θηρίο )το αμάξι του άλλου έγινε σμπαράλια .η αλήθεια όμως είναι ότι είχα την τύχη μαζί μου γιατί αν τον κτύπαγα (έπεφτα ) στα πλάγια θα τον είχα χτυπήσει (θανάσιμα) ευτυχώς όμως ο άνθρωπος δεν έπαθε τίποτα το ρεζουμέ τις όλης κουβέντας είναι ΝΑΙ ο σιδερένιος προφυλαχτήρας είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ
Παραθέτω μια φωτογραφία από το όχημα που έπεσε Πάνο μου για να καταλάβετε τι εννοώ
Εικόνα
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 1:34 am

Και όμως ήρθε και Φώτο έβγαλε και όλα είναι εντάξει
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό alex23 » Δευτ Σεπ 29, 2008 1:39 am

Επισκέπτης έγραψε: ο σιδερένιος προφυλαχτήρας είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ


αυτο ειναι το μονο σίγουρο.

τωρα για το αν ειναι νόμιμος η οχι οι απόψεις διίστανται και ο καθε ενας αντιλαμβάνεται τα πράγματα αλλιώς

και ο καθε ενας εχει διαφορετικές ανάγκες

ο καθε ενας ας βγαλει μονος του συμπέρασμα για το αν αξιζει να βάλεις ενα τετοιο προφυλακτήρα.
Άβαταρ μέλους
alex23
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 2669
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:51 pm
Τοποθεσία: Αθηνα,Μαρουσι
Λάστιχα: BFgoodrich 50/50
Suspension: R.R.
cb: Ναι
Name: Αλεξανδρος

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Σεπ 29, 2008 1:48 am

Εικόνα
εγώ μόνο αυτό έπαθα :!: :!: :!:
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό jiannisk » Δευτ Σεπ 29, 2008 1:50 am

Θηριο ονομα και πραμα!
SV9 PFY
Άβαταρ μέλους
jiannisk
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 6:19 pm
Τοποθεσία: Hράκλειο - Κρήτη
Λάστιχα: BF AT
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MAD+KYB
cb: Ναι
Name: Yiannis

Δημοσίευσηαπό alex23 » Δευτ Σεπ 29, 2008 2:39 am

Επισκέπτη η ασφαλιστική σε κάλυψε πλήρως?

δηλαδή σου έδωσε λεφτά για αντικατάσταση του σιδερένιου προφυλακτήρα η μονο λεφτά για βάψιμο του προφυλακτήρα.

για την ανάρτηση δεν ρωτάω ειναι προφανές οτι σε κάλυψε
Άβαταρ μέλους
alex23
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 2669
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:51 pm
Τοποθεσία: Αθηνα,Μαρουσι
Λάστιχα: BFgoodrich 50/50
Suspension: R.R.
cb: Ναι
Name: Αλεξανδρος

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες

cron