Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Κυρ Ιαν 03, 2010 12:10 am

Αγαπητοι συμφουρητες εχω μια απωρια και μονο εμπειρικα νομιζω μπορει να λυθει.. Οσοι εχετε την εμπειρια παρακαλω βοηθηστε!!
Σχετικα με τους αποστατες τροχων, ισχυει οτι εχεις γρηγορη φθορα στα ρουλμαν των τροχων? καποιος που εχει αποστατες εχει διαπιστωσει κατι τετοιο ή ειναι απλα ενας μυθος?
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Δημοσίευσηαπό dpol » Κυρ Ιαν 03, 2010 1:48 am

Φιλε Αντωνη πολυ λογικη η απορία σου, απαντηση δεν εχω γιατι μολις τοποθετησα αποστατες στο GV μου οποτε εμπειρια δεν υπαρχει, παντως ειναι πολυ πιθανο μακροπρόθεσμα να συμβει αυτο απο τη στιγμή που αλλαζει το σημειο πιεσης στον τροχο, αποδειξη της αλλαγης αυτή ειναι οτι το αυτοκινητο χαμηλώνει λιγο, στο δικο μου χαμηλωσε μπροστα 0,5cm.

Θα περιμενουμε και οι δυο απαντησεις απο αλλους που τους εχουν πιο πολυ καιρο :wink:

KON.GV λαμβάνει?? :D :D
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11410
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό kosvitara » Κυρ Ιαν 03, 2010 3:49 am

πολυ μακροπροθεσμα θα υπαρξει προβλημα αλλα πολυ μακροπροθεσμα... πιο πολυ ζημια κανουμε που τα βουταμε στα νερα παρα με αποστατες . καλο ειναι βεβαια να μην ξεφευγουμε πολυ σε οφσετ απο τα εργοστασιακα δεδομενα και για αλλους λογους....
kosvitara
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 19, 2009 11:08 pm
Λάστιχα: 205/80/16
Suspension: calmini
Name: κωστας

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Ιαν 03, 2010 7:49 pm

Θεωρητικά , από τη στιγμή που απομακρίνεται το πάτημα από το ρουλμάν ( το λέω απλά για να γίνει καταννοητό ) , μεγαλώνει ο μοχλός οπότε και η δύναμη που ασκείται στο ρουλμάν με αποτέλεσμα την επίσπευση της φθοράς ! :wink:

Φανταστείτε να απομακρύνατε τον τροχό από το όχημα ένα ή δύο μέτρα με το ίδιο ρουλμάν , στα πρώτα μέτρα θα το έκανε κομμάτια !!!
Επισκέπτης
 

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό taxidriver06 » Κυρ Ιαν 03, 2010 8:13 pm

Αντώνη και εγώ τους έχω πολύ λίγο καιρό ,αλλά θα συμφωνήσω με το φίλο Kosvitara.Πιστεύω οτι μέχρι 3cm, που είναι και οι δικοί μου, δεν υπάρχει πρόβλημα.
ΓΙΩΡΓΟΣ-GV 1.6-CALMINI 2,5"-205/80/16
Τα πάντα γίνονται αδύνατα,όταν πιστέψουμε πως δεν μπορούμε να τα πράξουμε.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
Άβαταρ μέλους
taxidriver06
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 1:26 am
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: 215/75/15,225/70/15
Suspension: Calmini
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Ιαν 03, 2010 11:28 pm

Εγώ πιστεύω ότι εξαρτάτε από την ποιότητα κατασκευής των ρουλεμάν και τους υπολογισμούς που έχει κάνει ο κατασκευαστής. Σαφώς και οι δυνάμεις που αναπτύσσονται προσθέτουν μεγαλύτερη φόρτιση στο ρουλεμάν βάζοντας αποστάτες σύμφωνα με τους κανόνες της φυσικής και είναι άγνωστο αν αντέχουν ή όχι την επιπλέων φόρτιση και για πόσο χρονικό διάστημα. Μόνο δοκιμές σε υπολογιστή μπορούν να δώσουν σαφή απάντηση . Γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που τους χρειαστεί κάποιος προκειμένου να βελτιώσει την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου και μόνο αξίζει να το κάνει αφού αυτό θα τον κάνει να κινείται με μεγαλύτερη ασφάλεια.
Επισκέπτης
 

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Δευτ Ιαν 04, 2010 12:12 am

Ολη η επιπλεον καταπονηση που δεχετε το ρουλμαν οφειλετε στον μεγαλυτερο μοχλοβραχιονα που δηλιουργει ο αποστατης.. συμφωνω! Σιγουρα οι δυναμεις που εχει υπολογιστει να αντεχει το ρουλμαν ειναι πολυ μεγαλυτερες απο αυτες που δεχετε λογο του αποστατη οταν το αυτοκινητο ειναι στασιμο ή οταν κινητε (ρολαρει) φυσιολογικα, αυτο μπορει το συνηδητοποιησει καποιος σκεπτομενος τις δυναμεις που δεχετε σε ενα αποτομο φρεναρισμα, σε μια λακουβα οταν κινουμασθε με ταχυτητα ή σε ενα αποτομο γραπωμα του ελαστικου σε ανηφορια για να ξεκολλησουμε απο ενα δυσκολο σημειο!! Το θεμα βεβαια ειναι τι γινετε οταν σου συμβει κατι απο τα παραπανω κ φορας κ αποστατες :? :?
Κ παλι πιστευω οτι τα ρουλμαν εφοσον λιπαινονται σωστα δεν εχουν αναγκη (για αποστατες 3cm), εκτος κ αν εισαι ολη μερα στο βουνο που ουτως ή αλλως θα εχεις προβλημα με τα ρουλμαν, κ οχι μονο..
Για ολα τα παραπανω πιστευω οτι μονο αυτοι που φοραν αποστατες(αρκετο καιρο) μπορουν να μας βοηθησουν πραγματικα.
Τι πιστευετε ειναι καλυτερο(..για τα ρουλμαν μιλαμε παντα!!)? αποστατες ή ζαντες με αρνητικο οφσετ?
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Ιαν 04, 2010 3:06 pm

Για ολα τα παραπανω πιστευω οτι μονο αυτοι που φοραν αποστατες(αρκετο καιρο) μπορουν να μας βοηθησουν πραγματικα.


Δεν έχει αναφέρει κανείς πρόβλημα έως τώρα.

Τι πιστευετε ειναι καλυτερο(..για τα ρουλμαν μιλαμε παντα!!)? αποστατες ή ζαντες με αρνητικο οφσετ?


Δεν πιστεύω να υπάρχει διαφορά.Προσωπικά νομίζω οι ζάντες διότι αποφεύγεις τα επιπλέων κομμάτια. Αλλά ανεβαίνεις πολύ στην τιμή΄.
Επισκέπτης
 

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Κυρ Απρ 18, 2010 5:04 pm

Πρόσφατα άλλαξα και τα 2 ρουλεμάν των πίσω τροχών. Επίσης, λόγω του ψηλώματος, φοράω και αποστάτες τροχών 3εκ.
Αυτά είναι τα δεδομένα και η ιστορία είναι η εξής:
Μετά το ψήλωμα άκουγα θόρυβο από τον πίσω άξονα σαν η κίνηση να μεταδίδεται με γρατσούνισμα. Αναφέροντάς το στο μηχανικό, σήκωσε το αυτ/το στο ανυψωτικό, εγώ μέσα να οδηγώ "κανονικά" με 3η ταχύτητα και το πίσω διαφορικό βάραγε σαν κατσαρόλα! :shock: Έσβησα, κατέβηκα και ο μηχανικός γύρισε τους πίσω τροχούς έναν - έναν για να ανακαλύψει ότι τα πίσω ρουλεμάν είναι φαγωμένα.Το θόρυβο από τα ρουλεμάν τον άκουσα κι εγώ κι έφριξα! Σε ερώτηση πως κι έγινε αυτό κι αν έχει σχέση με το ψήλωμα, η απάντηση ήταν ότι πρόκειται για φυσιολογική φθορά με ένα ποσοστό επιτάχυνσης της φθοράς λόγω του ψηλώματος και της τοποθέτησης των αποστατών. Εμένα μου ακούγεται λογικό, αλλά πόσο πια επιταχύνεται η διαδικασία φθοράς των ρουλεμάν μετά την τοποθέτηση των αποστατών; Φανταστείτε ότι το ψήλωμα το έκανα περί τις 20 Δεκ. και από offroad διαδρομές ουσιαστικά μόνο αυτή στην Ελατιά Δράμας με τη Βορειοελλαδική συγκέντρωση του club...
Μετά την αλλαγή των ρουλεμάν να σημειώσω ότι το γρατζούνισμα κατά την κίνηση που ακούω στον πίσω άξονα συνεχίζεται, οπότε ο θόρυβος που άκουγα είχε να κάνει με το γεγονός ότι ο πίσω άξονας έχει τραβηχτεί προς τα έξω από το κεντρικό. Αυτό θα διορθωθεί στο εγγύς μέλλον. Παρακάτω, φωτό των παλιών ρουλεμάν όταν βγήκαν τα ημιαξόνια.
100_2364.jpg

100_2365.jpg

100_2368.jpg

PC227979 (900 x 675).jpg
Ο αποστάτης που φοράω είναι αυτός.
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37918
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Παρ Απρ 23, 2010 12:37 pm

Όπως είπε ο Κώστας και έδειξε στις φώτο ο Γιάννης όσο μεγαλώνει η γωνία offset τόσο μεγαλύτερα προβλήματα υπάρχουν (βαρύ τιμόνι,τάσεις υπερστροφής κτλ) τα σφαιρικά ρουλεμάν είναι κατασκευασμένα για να δέχονται κάθετη δύναμη και όχι πλευρική όσο μεγαλύτεροι είναι οι αποστάτες τόσο απομακρύνεται το κέντρο του τροχού και αυτό δημιουργεί τη πλευρική δύναμη.Σε πολλά αγωνιστικά αυτοκίνητα θα δείς οτι μεγαλώνουν τη σκάφη (φάρδος) της ζάντας προκειμένου να μπούν μεγαλύτερα ελαστικά χωρίς να πειράξουν τις offset.Σε πιο ψαγμένες και ακριβές λύσεις είναι οι διαιρούμενες ζάντες που το κέντρο μένει κανονικά στη πλήμνη,αλλά αλλάζεται η σκάφη με φαρδύτερη κτλ :wink:
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Antonioz » Παρ Απρ 23, 2010 11:16 pm

Mastergunner έγραψε:Όπως είπε ο Κώστας και έδειξε στις φώτο ο Γιάννης όσο μεγαλώνει η γωνία offset τόσο μεγαλύτερα προβλήματα υπάρχουν (βαρύ τιμόνι,τάσεις υπερστροφής κτλ) τα σφαιρικά ρουλεμάν είναι κατασκευασμένα για να δέχονται κάθετη δύναμη και όχι πλευρική όσο μεγαλύτεροι είναι οι αποστάτες τόσο απομακρύνεται το κέντρο του τροχού και αυτό δημιουργεί τη πλευρική δύναμη.Σε πολλά αγωνιστικά αυτοκίνητα θα δείς οτι μεγαλώνουν τη σκάφη (φάρδος) της ζάντας προκειμένου να μπούν μεγαλύτερα ελαστικά χωρίς να πειράξουν τις offset.Σε πιο ψαγμένες και ακριβές λύσεις είναι οι διαιρούμενες ζάντες που το κέντρο μένει κανονικά στη πλήμνη,αλλά αλλάζεται η σκάφη με φαρδύτερη κτλ :wink:


Φιλε μου θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω σε μερικα πραγματα απο οσα λες..φυσικα η διαφωνια μου εχει καθαρα φιλικο σκοπο και αυτο κυριως για να αποφευχθει οποιαδηποτε παραπληροφορηση..
Κατ'αρχην υπαρχουν σφαιρικα ρουλμαν τα οποια μπορουν να δεχτουν και αξονικα φορτια εκτος απο ακτινικα, και μαλιστα τα αυτορυθμιζομενα εχουν αρκετα καλη συμπεριφορα τοσο σε ακτινικα οσο και σε αξονικα φορτια, αλλα οχι τοσο καλη(μαλλον κακη) στο συνδιασμο των δυο.
Τωρα στους τροχους των αυτοκινητων δεν ξερω τι τυπο ρουλμαν βαζουν αλλα αν μπορω να διακρινω καλα απο τις φωτο μαλλον σφαιρικο ειναι.Απ'οτι καταλαβα με αυτο που λες εννοεις οτι τα εν λογω ρουλμαν δεν μπορουν να δεχθουν αξονικα φορτια, φυσικα κατι τετοιο δεν ισχυει γιατι πολυ απλα στην πρωτη στροφη που θα επερνες θα μαζευες τις μπιλιες του απο τον δρομο..
Ο αποστατης δεν δημιουργει μονο μεγαλυτερο αξονικο φορτιο (πλευρικη δυναμη) στο ρουλμαν αλλα και ακτινικο(ή για να το πουμε καλυτερα μεγαλυτερα συνδιασμενα φορτια), συγκεκριμενα μπορει να ασκησει πανω του μεγαλυτερη δυναμη απο αυτη που ειναι κατασκευασμενο να αντεχει και αυτο λογο του μοχλοβραχιονα (γι'αυτο λεμε οτι πανω απο 3cm το προβλημα ειναι μεγαλυτερο.. μεγαλωνει ο μοχλοβραχιονας και συνεπως και η δυναμη που ασκειται στις μπιλιες!!)
Οσο αφορα τα αγωνιστικα νομιζω οτι γενικα θελουν το φαρδυ λαστιχο(λογο προσφυσης) αλλα και το φαρδος.. μπορει η ζαντα να φαινεται ιδια αλλα νομιζω οτι κατι κανουν με τους αποστατες (αν σκεφτεις οτι εχουν πιο φαρδια φτερα απο τα αυτοκινητα παραγωγης)..
SY2CJI
Πάρτε τα "γαϊδούρια" σας και άιντε στα βουνά!!
Άβαταρ μέλους
Antonioz
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 22, 2009 10:10 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: General Grabber AT3
Διάσταση ελαστικών: 225/75-16
Suspension: MP
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Αντώνιος

Re: Αποστάτες τροχών Μύθος ή Πραγματικότητα

Δημοσίευσηαπό Mastergunner » Κυρ Απρ 25, 2010 7:32 am

Ευχαριστώ για την διόρθωση,παράλειψή μου ήταν οτι τα αυτοκίνητα παραγωγης ότως φοράνε σφαιρικά στους πίσω τροχούς,ενώ στα μπροστινά μουαγιέ τα ρουλεμάν είναι με κυλίνδρους υπο γωνία εντός και εκτός.Σε φορτιγά τα ρουλεμάν είναι όλα με κυλίνδρους για να παίρνουν τα αξονικά και ακτινικά φορτία
Κλείσε μέσα σου την Ελλάδα και θα νιώσεις κάθε είδους μεγαλείο

Ένας για Ολους και Όλοι για Έναν (Vitara Club)
Άβαταρ μέλους
Mastergunner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6870
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:36 am
Τοποθεσία: Βροντάδος ΧΙΟΣ
Λάστιχα: FULDA TRAMP 4x4
Suspension: Calmini 3''/OΜΕ
cb: Όχι
Name: Γιώργος


Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Παρ Μάιος 17, 2024 10:43 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Παρ Μάιος 17, 2024 6:23 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Μάιος 16, 2024 10:37 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μάιος 16, 2024 6:17 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Μάιος 15, 2024 10:41 am Καλημέρα σε όλους.
Διοματάρης Τετ Μάιος 15, 2024 9:37 am Very morning
antonis1627 Τετ Μάιος 15, 2024 6:24 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μάιος 14, 2024 10:02 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μάιος 14, 2024 7:07 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Μάιος 13, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Μάιος 13, 2024 6:02 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 7:44 pm Τετάρτη 15-5-2024 το καφεδάκι μας στην
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:07 am Χρόνια Πολλά Μάνα Μητέρα Μαμά.
arahova Κυρ Μάιος 12, 2024 9:06 am Καλημέρα σε όλους και καλό ταξίδι στους ταξιδιώτες.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 8:44 am Χρόνια πολλά σε όλες τις μητέρες του κόσμου.
antonis1627 Κυρ Μάιος 12, 2024 6:36 am Καλημέρα σας.Καλό δρόμο και με το καλό να βρεθούμε για τα 16α γενέθλια του αγαπημένου μας VitaraClub.
Σταύρος 4x4 Σάβ Μάιος 11, 2024 4:38 pm Καλησπέρα ! Έτοιμοι για μια όμορφη συνάντηση με την υπέροχη παρέα μας ! 16 χρόνια Vitara club και το τιμούμε , γιατί έχει πολύ αγάπη και αξία μέσα του, για όλους εμάς που μας φέρνει κοντά και ζούμε την κάθε προσφορά του, όλοι μαζί. Τα λέμε από κοντά .
john maxx Σάβ Μάιος 11, 2024 2:19 pm Καλησπέρα από δυτική Πελοπόννησο
ΤΑΣΟΣ_Μ Σάβ Μάιος 11, 2024 10:02 am Καλημέρα σε όλους
arahova Σάβ Μάιος 11, 2024 9:34 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Σάβ Μάιος 11, 2024 6:45 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Μάιος 10, 2024 10:05 pm Καλησπέρα Χρήστο.
higraf Παρ Μάιος 10, 2024 7:02 pm Καλησπέρα παιδιά, εγω είμαι ήδη Ερέτρια καί αναμένω
arahova Παρ Μάιος 10, 2024 10:16 am Καλημέρα σε όλους.
gi@nn@kis Παρ Μάιος 10, 2024 8:43 am καλημερα !!
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες