Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Δευτ Σεπ 12, 2016 8:50 pm

Έψαξα με τις λέξεις κλειδιά "κατανάλωση" και "ελαστικό" στην αναζήτηση, βγήκαν 6 σελίδες με αρκετές δημοσιεύσεις αλλά δεν βρήκα απάντηση στην απορία μου η οποία είναι η εξής:

Μετά από πόσα χλμ (ή πόσο καιρό) και με την ανάλογη φθορά που αυτά συνεπάγονται, έχετε δει αξιομνημόνευτη διαφορά στην κατανάλωση αναφερόμενοι πάντα για το ίδιο αυτοκίνητο με το ίδιο στήσιμο και παρόμοιες διαδρομές-χιλιόμετρα.

Δεν παίζει τόσο ρόλο αν φοράτε 100%, AT 50-50 η και MUD. Το θέμα και η απορία μου είναι ότι αν έπιανες ας πούμε ένα 8.0-8.3 λίτρα στα 100 χλμ με BFGoodrich AT ή με τα Dueler ή με τα Geolandar, μετά από πόσα χιλιόμετρα η κατανάλωση άρχισε να παίρνει την ανηφόρα. Επίσης δεν παίζει τόσο ρόλο αν είναι βενζίνη ή πετρέλαιο.

Ίσως να μπορούν να απαντήσουν καλύτερα όσοι κρατούν σχολαστικά στατιστικά με τα γεμίσματα τους, τα σέρβις, τα χλμ κλπ αλλά με ενδιαφέρει να ακούσω γνώμες σχετικά με το γήρας των ελαστικών μας.

Φιλικά

Nikos
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Σεπ 12, 2016 9:45 pm

Νίκο, ήταν εντελώς τυχαίο που η μεταφορά του post έγινε πάλι από εμένα :mrgreen: :lol: :lol: Μόνο εγώ ήμουν μέσα :mrgreen:

Στο θέμα μας... Δεν νομίζω ότι επηρεάζεται.... εκτός και αν κλείσεις δεκαετία με τα ίδια λάστιχα :mrgreen:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Δευτ Σεπ 12, 2016 10:31 pm

Μπορεί και να είναι αφελής η απορία μου αλλά ίδιο είναι το φρέσκο φετινό ελαστικό στα πρώτα 20.000 χλμ, και ίδιο είναι όταν έχει αρχίσει και φθείρεται μετά από 40.000 χλμ, οι αυλακώσεις εξανεμίζονται και μαζί με αυτές και οι επιδόσεις, όταν το φρενάρισμα δεν είναι το ίδιο και πάει λέγοντας. Θα μου πεις βέβαια, κάποια στιγμή πρέπει να τα πετάξεις να πάρεις καινούρια. Σύμφωνοι! Πόσο όμως επηρεάζεται η κατανάλωση όταν τα ελαστικά αρχίζουν και γερνάνε μέχρι να έρθει η ώρα της αντικατάστασης; Μία απόκλιση της τάξης του 4-5% στην κατανάλωση ας πούμε, για εμένα θα ήταν αξιοσημείωτη.

Εσείς τι λέτε;
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Σπύρος ρόδος » Δευτ Σεπ 12, 2016 11:26 pm

Κοιτα καταλαβα τι λες αλλα απο προσωπικη εμπειρια λαστιχο με λαστιχο διαφερει. Δηλαδη στο μονο ναίλον λαστιχο θα εχει πιο γρηγορη φθορα απο ενα πιο καλης γομας, οποτε στο ενα θα εχεις πιο γρηγορα αυξηση καταναλωσεις απο το αλλο. Ολα σχετικα ειναι, ενα αμαξι μπορει να ειναι σε αποθηκη κλεισμενο και ενα αλλο να το χτυπαει συνεχεια ο ηλιος. Λεμε οτι εχουν κανει με τα ιδια λαστιχα 10.000χλμ το καθενα. Αυτο που ηταν στον ηλιο θα εχει περισσοτερη καταναλωση γιατι πολυ πιθανον να ξεραθει και να χαθει το λαδι του.. προσωπικη μου αποψη βεβαια και οποια συζητηση δεκτη εννοειται :-) ασε που το θεωρω και ενδιαφερον θεμα ;-)
Και οπως θα περνω τις στροφες, εσυ αν θελεις κοιταζεμαιιι
Άβαταρ μέλους
Σπύρος ρόδος
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Τρί Αύγ 09, 2016 11:06 pm
Τοποθεσία: Ρόδος
Λάστιχα: 215/75 15 bf mud
Suspension: Μαμα
cb: Όχι
Aka: Farfalas
Name: Σπυρος

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό costas66 » Τρί Σεπ 13, 2016 12:03 am

Νίκο, δεν γνωρίζω αν με το "γέρασμα" του ελαστικού αυξάνεται η αντίσταση κύλισης και άρα και η κατανάλωση. :think:
Αυτό που γνωρίζω με σιγουριά είναι ότι οι καθοριστικοί παράγοντες για την αύξηση της κατανάλωσης, που σχετίζονται με τα ελαστικά, είναι :
1) Η σωστή πίεση .
2) Η ζυγοστάθμιση.
3) Η ευθυγράμμιση.
Θα θέσω λοιπόν κάποια ερωτήματα σε όλη την παρέα.
Οκ , όλοι, άλλοι συχνά, άλλοι πριν από ταξίδι και άλλοι δυο τρεις φορές το χρόνο κοιτάμε τις πιέσεις (με αμφιβόλου ακρίβειας μανόμετρα) των ελαστικών μας. :whistle:
Όμως , στην 3ων, 4ων ή 5 ετών διάρκεια ζωής των ελαστικών μας, πόσοι ξαναέκαναν ζυγοστάθμιση. :think: :think:
Πόσο συχνά κάνουμε ευθυγράμμιση; :think: :think:

Να αναφέρω ότι πριν τη διάσχιση είχα κάνει ευθυγράμμιση, λόγω επέμβασης στην ανάρτηση του αυτοκινήτου.
Πριν την αναχώρηση μας (8 μέρες μετά) από τη Βάλια Κάλντα, θυμάμαι να σχολιάζουμε με το dpol, το Νίκο (Σακκά) και τον teo, για την ευθυγράμμιση των αυτοκινήτων μας. :shock: :shock: :doh: :doh: :violin: :violin: :whistle:
Επιστρέφοντας, άλλαξα τα ζαμφοράκια που είχαν παραδώσει πνεύμα και έκανα και ευθυγράμμιση (12 μέρες μετά την προηγούμενη) καθώς και ζυγοστάθμιση στον ένα τροχό που από το πλύσιμο με το πιεστικό είχε φύγει το αυτοκόλλητο βαρίδι .
Δεν ήταν τραγικά τα νούμερα των αποκλίσεων, αλλά αν χρειαζόταν μετά από ένα 8μερο όχι τόσο άγριου offroad, πόσο συχνά πρέπει να τα ελέγχουμε :?: :?: :think: :think:
Everything is okay in the end, if it's not ok, then it's not the end.
Άβαταρ μέλους
costas66
Moderator
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 7355
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 10, 2013 1:14 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Λάστιχα: Michelin Latitude Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/65/16
Suspension: KYB + MAD + 7cm
cb: Ναι
Aka: Ο "έχω έναν γνωστό..."
Name: Κώστας

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Σεπ 13, 2016 12:10 am

Ας θέσουμε ως ΚΣ για το θέμα που συζητάμε ότι το αυτοκίνητο κινείται κανονικά. Και ο ήλιος θα το δει, και τα πεζοδρόμια θα γλύψει, και στον ίσκιο θα μείνει, και χώμα θα πατήσει, και θα κάψει το κάτι παραπάνω που ούτως η άλλως θα έκαιγε.

Η απορία μου είναι αν κάποιος έχει παρατηρήσει αν υπάρχει απόκλιση και πόση στην κατανάλωση όταν το ελαστικό θα αρχίσει να φθείρεται από τη χρήση και το πέρασμα του χρόνου.

Στη δική μου περίπτωση, έχω κάνει 46.000 χλμ με τα Geolandar (σε διάστημα 2 χρόνων) και καταγράφω την κατανάλωση με ευλάβεια σε αρχείο excel από την πρώτη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο. Επειδή το τελευταίο δίμηνο το φόρτωσα το αυτοκίνητο αρκετά με επισκέπτες και αποσκευές, επηρεάστηκε κάπως η κατανάλωση και μου χάλασε την εικόνα (συν το κακό καύσιμο και τις κλοπές που γίνονται στις αντλίες στο Μεξικό) αλλά σε βάθος χρόνου σίγουρα θα βγάλω κάποιο συμπέρασμα για τα ελαστικά αν παραμείνουν οι περισσότερες παράμετροι σταθεροί (που φροντίζω να παραμένουν και έχουν να κάνουν κυρίως με σωστή πίεση, τακτικά service, σταθερό βάρος και το κυριότερο σταθερή και χαμηλή ταχύτητα).
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Σεπ 13, 2016 12:13 am

costas66 έγραψε:1) Η σωστή πίεση .
2) Η ζυγοστάθμιση.
3) Η ευθυγράμμιση.
:?: :?: :think: :think:



+1000 Κώστα.

Αυτά κι αν μπαίνουν ως ΚΣ. Αν δεν το προσέξεις το ελαστικό, εννοείται ότι δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις.. όχι μόνο για την σωστή κατανάλωση αλλά πολύ περισσότερο για την ίδια σου την ασφάλεια!
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό kostas fk » Τρί Σεπ 13, 2016 8:12 am

Νομίζω ότι ανάποδα γίνονται τα πράγματα.!
Με ολόφρεσκα λάστιχα έχεις μεγάλη κατανάλωση και 'όσο χάνουν πρόσφυση τα λάστιχα μειώνεται . :think:
20 years with Vitara
Άβαταρ μέλους
kostas fk
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 11:06 am
Τοποθεσία: Μεταμορφωση
Λάστιχα: yoko g015
cb: Όχι
Name: Κώστας Καργάκης

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό dpol » Τρί Σεπ 13, 2016 9:40 am

Φυσικα το φθαρμενο ελαστικο αυξανει την καταναλωση, η γομα χανει τις ιδιοτητες της, η επιφανεια γινεται πιο τραχια και η ποιοτητα κυλησης μειωνεται δραστικα :!: :!:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό Kalavritara » Τρί Σεπ 13, 2016 10:24 am

kostas fk έγραψε:Νομίζω ότι ανάποδα γίνονται τα πράγματα.!
Με ολόφρεσκα λάστιχα έχεις μεγάλη κατανάλωση και 'όσο χάνουν πρόσφυση τα λάστιχα μειώνεται . :think:



;-) Αυτό ακριβώς συμβαίνει, καθώς η τριβή και η κατανάλωση είναι ευθέως ανάλογες έννοιες :!:

Όταν το ελαστικό ξεραίνεται, τότε έχει μικρότερη τριβή άρα και μικρότερη κατανάλωση ...αλλά και πολύ μικρή πρόσφυση :!:
"Vitara 1.6 1997 16v και New Vitara 1600 Diesel Allgrip Auto , παππούς και εγγονός στο ίδιο garage "
Άβαταρ μέλους
Kalavritara
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 6919
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2012 1:15 am
Τοποθεσία: Στο βουνό περιμένοντας τα χιόνια
Λάστιχα: Viking
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: normal
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Name: Takis

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό ΜΠΑΟΥ » Τρί Σεπ 13, 2016 1:42 pm

Kalavritara έγραψε:
kostas fk έγραψε:Νομίζω ότι ανάποδα γίνονται τα πράγματα.!
Με ολόφρεσκα λάστιχα έχεις μεγάλη κατανάλωση και 'όσο χάνουν πρόσφυση τα λάστιχα μειώνεται . :think:



;-) Αυτό ακριβώς συμβαίνει, καθώς η τριβή και η κατανάλωση είναι ευθέως ανάλογες έννοιες :!:

Όταν το ελαστικό ξεραίνεται, τότε έχει μικρότερη τριβή άρα και μικρότερη κατανάλωση ...αλλά και πολύ μικρή πρόσφυση :!:


σωστά αρκεί να έχει διατηρηθεί η σωστή ευθυγράμηση για να μη σέρνεται κάποιο λάστιχο..
τσακωμένος με την άσφαλτο (quality-passed συγκρουόμενα vitara 1.6-8v, jimny 1.3 grand vitara 1.6-16v)
current test ford fiesta ecoboost 100ps
Άβαταρ μέλους
ΜΠΑΟΥ
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 11:03 pm
Τοποθεσία: n.york
Λάστιχα: hankook
Διάσταση ελαστικών: 195/50-15
Suspension: sach st
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: γορίλας
Name: ΝΙΚΟΣ

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό dpol » Τρί Σεπ 13, 2016 3:33 pm

Ναι φυσικα, οταν εχει ξεραθει και εχει γινει σλικ πηγαινεις σουρνωντας και με σβηστο κινητηρα οποτε μηδεν καταναλωση :mrgreen:

Κυριοι ειστε και αυτοκινηστές χρονια :doh: ειναι δυνατον να βλεπω αυτα που βλεπω :twisted: ειναι δυνατον φθαρμενα ελαστικα, με αλλοιωμενο πελμα και ισως γεωμετρια να εχουν την ιδια κυλιση με κανουργια :?:

Εννοειτε οτι μιλαμε για λαστιχα που εχουν φυσιολογικη φθορα απο χιλιομετρα και εντος του ωφελιμου οριου ζωης τους.

Στο Ρενο μου αλλαξα λαστιχα πριν απο ενα μηνα, δυο ετων τα προηγουμενα και με 48.000χλμ και επεσα 0,3l/100 αμεσα!!! απο την πρωτη ημερα, με τον σωστο αερα και τα παλια και τα καινουργια.

Και το λαστιχο Τακη μου ξεραινεται μετα την πενταετια, αναλογα τις συνθηκες φυσικα :!: :!:

Και ενα λαστιχο που δεν εχει προσφυση, γιατι τα ξερα δεν εχουν προσφυση, ισως κερδιζει λιγο οριακα στην καταναλωση απο την τριβη αλλα χανει επισης κατα τις επιταχυνσεις, οταν σπρωχνει γλυστραει :!:

Τωρα οι ταξιδιαριδες της παρεας μας ειναι αλλη ιστορια, πολυ εξειδικευμενη, αν με τα ιδια λαστιχα οργωσαν απο ολη την Αμερικανικη Ηπειρο και με διαφορες θερμοκρασιας 50 βαθμους η δεν ξερω ποσο με τα ιδια λαστιχα
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Τρί Σεπ 13, 2016 6:35 pm

dpol έγραψε: Εννοειτε οτι μιλαμε για λαστιχα που εχουν φυσιολογικη φθορα απο χιλιομετρα και εντος του ωφελιμου οριου ζωης τους.

Στο Ρενο μου αλλαξα λαστιχα πριν απο ενα μηνα, δυο ετων τα προηγουμενα και με 48.000χλμ και επεσα 0,3l/100 αμεσα!!! απο την πρωτη ημερα, με τον σωστο αερα και τα παλια και τα καινουργια.

Τωρα οι ταξιδιαριδες της παρεας μας ειναι αλλη ιστορια, πολυ εξειδικευμενη, αν με τα ιδια λαστιχα οργωσαν απο ολη την Αμερικανικη Ηπειρο και με διαφορες θερμοκρασιας 50 βαθμους η δεν ξερω ποσο με τα ιδια λαστιχα


Κάτι τέτοιο περίμενα να ακούσω και μάλλον κάτι τετοιο περίμενα πως θα συμβαίνει για τους λόγους που εξηγήθηκαν παραπάνω με επιστημονικό αλλά απλοϊκό τρόπο.

Χαίρομαι που ο Δημήτρης μίλησε με νούμερα και αυτό ήθελα να ακούσω. Ύπο ΚΣ και με τη φυσιολογική φθορά που έχει το ελάστικο και με τη σωστή σύντηρηση κατά τη χρήση, τότε η κοινή λογική λέει ότι το παλιό ελαστικό υστερεί έναντι του νέου και επιβαρύνει την κατανάλωση σε κάποιο μέτρο.

Στην περίπτωση μας, όπως προείπα έχουμε κάνει σε 2 χρόνια 46.000 χλμ με τα γνωστά Geolandar AT, το αυτοκίνητο είναι ούτως η άλλως φορτωμένο, η πίεση είναι η μέγιστη που ορίζει η YOKOHAMA στα 3.5bar (και η οποία δυστυχώς δεν είναι η βέλτιστη και μέγιστη που ορίζει ο κατασκευαστής του οχήματος), το βάρος, το στήσιμο και η συντήρηση πολύ επιμελήμενα και προσεγμένα και ΝΑΙ παρατήρησα στα τελευταία 5.000 μια αύξηση της κατανάλωσης της τάξης του 4-5% (0.4-0.6 λτ/100 χλμ) αλλά ένας έξτρα παράγοντας (παραφόρτωμα που σίγουρα επηρεάζει περισσότερο από τα ελαστικά) δε με αφήνουν να καταλήξω. Μας βλέπω να αλλάζουμε ελαστικά Παναμά ή Κολομβία σε περίπου 5.000-6.000 χλμ οπότε εκεί θα μπορώ να πω με βεβαιότητα πόσο μου πρόσθεταν σε κατανάλωση τα παλαιά σε σχέση με τα νέα και έχοντας συνολική και ολοκληρωμένη εικόνα πλέον.

Και δεν οργώσαμε ακόμα όοοολη την ήπειρο.. Καναδά, Αλάσκα, Ηπα και Μεξικό έχουμε κάνει μόνο. Απλά είναι τεράστιες χώρες και θέλει χρόνο. Άσε που το 95% έχει γίνει σε άσφαλτο! :lol: :lol:
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό agian » Τετ Σεπ 14, 2016 12:37 pm

Και μια άποψη απο το tirerack:
http://www.tirerack.com/tires/tiretech/ ... techid=177
Η οργή και η λύπη είναι ένδειξη αδυναμίας

NGV 1.6 /2015/ ESP-TCS
Άβαταρ μέλους
agian
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2015 12:04 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Λάστιχα: Lati-Cross
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: SUTZUKI-ΤΟΚΙCΟ
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Alexandros
Name: Alexandros

Re: Ηλικία ελαστικών & κατανάλωση

Δημοσίευσηαπό nidi » Τετ Σεπ 14, 2016 7:34 pm

Από τη μία μου φαίνεται ότι οι Αμερικανοί διυλίζουν το κώνωπα, από την άλλη έχουν μία δόση αλήθειας από τη στιγμή που λένε ότι έκαναν δοκιμές και πειράματα και άρα μιλούν με νούμερα και όχι με θεωρίες.

Όποτε με βάση τους Αμερικανούς, όσο πιο πολύ φθείρεται ένα ελαστικό αναλογικά ανεβαίνει η κατανάλωση, λαμβάνοντας ως βασική παράμετρο το στατιστικό λάθος που προκύπτει με την καλυφθείσα χιλιομετρική απόσταση. Τραβηγμένο αλλά έχει μία βάση.

Εγώ πάντως θα παραμείνω στην λογική ότι φθαρμένο ελαστικό ίσον κακό ελαστικό που επιβαρύνει συνολικά και πραγματικά (όχι ονομαστικά και λογιστικά) την κατανάλωση.

Χαίρομαι όμως που ακούω τόσες πολλές και διαφορετικές γνώμες, απόψεις, εμπειρίες και επιστημονικές τοποθετήσεις!
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες