Οδήγηση με 4Η σε άσφαλτο - 4L και στροφή

Γενικές ερωτήσεις για τα αμάξια μας, που δεν είναι σχετικές με κάποια από τις αντίστοιχες ενότητες

Re: 4L και στροφή

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τετ Ιαν 07, 2009 11:52 pm

Dimis έγραψε:Υ.Γ Υπόψιν αναφέρομαι για άσφαλτο ή σε έδαφος με καλή πρόσφυση.... αν τώρα εσύ μιλάς ΜΟΝΟ για έδαφος με χαμηλή πρόσφυση τότε ΟΚ συμφωνω μαζί σου απόλυτα


Φυσικα κ ολα τα παραπανω γραφονται κ αφορουν συνθηκες χαμηλης προσφυσης!
Το εχω γραψει τοσες φορες εξ'αλλου!!
Επισκέπτης
 

Re: 4L και στροφή

Δημοσίευσηαπό Dimis » Τετ Ιαν 07, 2009 11:54 pm

Επισκέπτης έγραψε:
panoshm έγραψε:Αυτό που θέλω να ρωτήσω αφορά την οδήγηση σε off road και μάλιστα σε συνθήκες που εννοείται ότι το έδαφος είναι σαθρό, λάσπώδες, χιόνι απάτητο ή λασπώδες, χώμα: μπορώ να κόβω το τιμόνι?


Απαντηση: ΝΑΙ, το γιατι αναφερεται παραπανω.

panoshm έγραψε: Γιατί να έχει διαφορά το 4Η από το 4L? Γιατί όπως μου το λες δεν συμφέρει να κινείσαι με 4Η σε off road αλλά με 4L για να μην κάνεις ζημιά και ας πηγαίνεις πιο σιγά (έτσι κι αλλιώς σε of road ποιος ο λόγος να τρέξεις?)


Το 4Η απο το 4L δεν εχει καμια αλλη διαφορα παρα οτι παρεμβαλλονται τα γραναζια "μειωσης" κ κινεισαι ποιο "αργα"
Αλλου θα χρησιμοποιησεις 4Η κ αλλου 4L σε οff raod, γιατι αν βαλεις 4L κ πηγαινεις θα καταληξεις να εχεις 4η η 5η στο κιβωτιο για να ακολουθησεις!

panoshm έγραψε:Δεν μου "κάθετε" καλά ρε παιδί μου αυτό το ΟΧΙ 100% στρίψιμο τιμονιού σε 4Η αλλά ΝΑΙ σε 4L είναι λίγο παράδοξο αυτό...


Καλα κανει κ δεν σου καθεται, γιατι δεν εχει διαφορα....
Ο κατασκευαστης εχει φτιαξει το αμαξι με τετοιο κυκλο στροφης ωστε να μπορεις να κοψεις ΟΛΟ το τιμονι ακομα κ με κλειδωμενο κεντρικο αρκει να εισαι σε συνθηκες χαμηλοτερης προσφυσης, για να μπορει να ξεσπασεις τις μικροτασεις στο κεντρικο!


panoshm έγραψε:Έτσι κι αλλιώς στο manual πουθενά δεν γράφει ότι κατά την πορεία με 4H ή 4L να μην κόβεις το τιμόνι. Το μόνο σημείο στο οποίο αναφέρεται στο στρίψιμο του τιμονιού είναι μόνο για να βάλεις από 2Η σε 4Η και 4L.


Το λεει γιατι στα αμαξια που εχουνε αυτοματες πλημνες πρεπει οι τροχοι να περιστραφουνε εξισου για να εμπλακει η 4κινηση, δλδ να κλειδωσουνε την ιδια στιγμη οι πλημνες, πραγμα που γινεται μονο με το τιμονι σε ευθεια..


Φίλε Πάνο είναι έτσι ακριβώς όπως στα λέει....

Τα άλλα εσύ, Που τα άκουσες ????
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Πέμ Ιαν 08, 2009 1:23 am

Πω πω γίνανε τα μάτια μου φούσκες από το διάβασμα!!!! :shock: :shock:
Το εξαντλήσαμε μέχρι θανάτου το θέμα!!!!!! Μπράβο στη συνεισφορά όλων! Ιδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω (αν και δε μπορεί να το διαβάσει στα ελληνικά) τον Harald Pietschmann (4x4abc.com), ο οποίος απάντησε στο θέμα με email. Προσωπικά πάντως όχι μόνο μου λυθήακνε οι απορίες, αλλά έχω κι άλλες! Όχι για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά έτσι που τα λέει θέλω να μάθω κι άλλαααα!!! :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης έγραψε:Αν προσπαθησω να κανω κατι αντιστοιχο εδω, η μισοι θα χαθουνε στις τεχνικες ορολογιες γιατι δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να γνωριζει αυτη την γλωσσα κ οι αλλοι μισοι θα βαρεθουνε να το διαβασουνε!!

Σιγά που θα βαριόμουνα να διαβάσω! Όταν μιλάς διψώ για μάθηση! Την επόμενη φορά στα σουβλάκια να φορέσω την ποδιά που είχα στο νήπιο;; :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης έγραψε:ελπιζω να ειναι αρκετα κ κατανοητα για να καλυψουνε τις αποριες ενος μεσου οδηγου χωρις ειδικες γνωσεις.
(ετσι κι ετσι μπακαλιστικα οπως προσπαθω να τα γραψω θα φαω ξυλο στο τελος απο κανεναν γνωστη του αντικειμενου!)

Καλύτερα μπακαλίστικα γιατί άμα μας τα έλεγες με τη γραβάτα θα σε κοιτάγαμε σαν Serranus cabrilla (χάνος :wink: )!!! (χεχε ας πούμε κι εμείς το επιστημονικό μας στον τομέα μας! :P :P :P :P )
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 08, 2009 1:32 am

tzivi_tzon έγραψε:Πω πω γίνανε τα μάτια μου φούσκες από το διάβασμα!!!! :shock: :shock:
Το εξαντλήσαμε μέχρι θανάτου το θέμα!!!!!! Μπράβο στη συνεισφορά όλων! Ιδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω (αν και δε μπορεί να το διαβάσει στα ελληνικά) τον Harald Pietschmann (4x4abc.com), ο οποίος απάντησε στο θέμα με email. Προσωπικά πάντως όχι μόνο μου λυθήακνε οι απορίες, αλλά έχω κι άλλες! Όχι για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά έτσι που τα λέει ο Μήτσος θέλω να μάθω κι άλλαααα!!! :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης έγραψε:Αν προσπαθησω να κανω κατι αντιστοιχο εδω, η μισοι θα χαθουνε στις τεχνικες ορολογιες γιατι δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να γνωριζει αυτη την γλωσσα κ οι αλλοι μισοι θα βαρεθουνε να το διαβασουνε!!

Σιγά που θα βαριόμουνα να διαβάσω! Όταν μιλάς διψώ για μάθηση! Την επόμενη φορά στα σουβλάκια να φορέσω την ποδιά που είχα στο νήπιο;; :lol: :lol: :lol:
Επισκέπτης έγραψε:ελπιζω να ειναι αρκετα κ κατανοητα για να καλυψουνε τις αποριες ενος μεσου οδηγου χωρις ειδικες γνωσεις.
(ετσι κι ετσι μπακαλιστικα οπως προσπαθω να τα γραψω θα φαω ξυλο στο τελος απο κανεναν γνωστη του αντικειμενου!)

Καλύτερα μπακαλίστικα γιατί άμα μας τα έλεγες με τη γραβάτα θα σε κοιτάγαμε σαν Serranus cabrilla (χάνος :wink: )!!! (χεχε ας πούμε κι εμείς το επιστημονικό μας στον τομέα μας! :P :P :P :P )


Να σαι καλα ρε φιλε, να ευχαριστησεις ολους που απαντησανε τις αποριες, αλλα κ ολους οσους ειχανε αποριες κ ηταν η αφορμη να ανοιξει αυτο το θεμα....
Τωρα αν εχεις κι αλλα κενα, εξεφρασε τα κ κατι θα κανουμε!! :lol:
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Πέμ Ιαν 08, 2009 2:16 am

Επισκέπτης έγραψε:να ευχαριστησεις ολους που απαντησανε τις αποριες

Όλους τους ευχαρίστησα! :)

Επισκέπτης έγραψε:Τωρα αν εχεις κι αλλα κενα, εξεφρασε τα κ κατι θα κανουμε!! :lol:

Εν ευθέτω χρόνω.... έχεις και άλλες δουλειές εκτός από τα μαθητούδια! :D 8)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Ιαν 08, 2009 11:12 am

1. Δεν αντιλέγω σε τίποτα. Συμφωνώ μαζί σου (ύστερα και από διαστάυρωση απόψεων με όλους) όλοι συμφωνούν τελικά!

2. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή τους!

3. Dimis δεν μου είπε κάποιος άλλος κάτι άλλο, απλά δεν είχα δει ποτέ σε forum τόσο εκτενή συζήτηση για το θέμα και είχα απορίες.

4. Sorry που γράφω με λίστες αλλά πολλαπλές παραθέσεις για απάντηση δεν κατάφερα να κάνω. Αν υπήρχε ένα κουμπάκι "help" στην οθόνη της "δημοσίευσης απάντησης" θα βοηθιόμουνα αρκετά (admin... help me)

5. Επαναλαμβάνω ό,τι έμαθα από όλη αυτή την κουβέντα:

ΑΣΦΑΛΤΟΣ:
1. Εντός πόλης: 2Η
2. Εθνική οδό: 2Η
3. Εθνική οδό με βροχή ΚΑΙ αέρα: 4Η
4. Στροφιλίκια βουνού: 2Η
5. Στροφιλίκια βουνού με βροχή: 4Η αν δούμε ότι το αυτοκίνητο δεν "αντέχει" για πολλά
6. Τράβηγμα τραίηλερ: 4Η και προσοχή!

OFF ROAD:
1. Σχετικά γρήγορες διαδρομές σε καλό χώμα: 4Η και όχι 100% στρίψιμο τιμονιού
2. Αργές διαδρομές σε οτιδήποτε "γλιστερό": 4L και 100% τιμόνι άμα λάχει
3. Αργές διαδρομές σε βράχια: 4L και οχι 100% τιμόνι ουδέποτε!
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30472
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Πέμ Ιαν 08, 2009 11:23 am

Πάνο.... αυτά δε τα ρωτάνε εδώ. Είναι μυστικά που μόνο στις συναντήσεις μπορείς να τα ανακαλύψεις.... :wink: :wink: :wink: Οπότε στον επόμενο καφέ να πας! :idea:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Πέμ Ιαν 08, 2009 11:26 am

panoshm έγραψε:Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή τους!

Δωράκι έχουμε;;;; :P :P :lol: :lol:

panoshm έγραψε:Επαναλαμβάνω ό,τι έμαθα από όλη αυτή την κουβέντα:

Όλοι μάθαμε! Λοιπόν αύριο έχει διαγώνισμα! Εισηγητής ο Mitsos και επιτήρηση ο Dimis!!! :lol: :lol: :lol:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37837
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Πέμ Ιαν 08, 2009 2:55 pm

panoshm έγραψε:5. Επαναλαμβάνω ό,τι έμαθα από όλη αυτή την κουβέντα:

ΑΣΦΑΛΤΟΣ:
1. Εντός πόλης: 2Η
2. Εθνική οδό: 2Η
3. Εθνική οδό με βροχή ΚΑΙ αέρα: 4Η
4. Στροφιλίκια βουνού: 2Η
5. Στροφιλίκια βουνού με βροχή: 4Η αν δούμε ότι το αυτοκίνητο δεν "αντέχει" για πολλά
6. Τράβηγμα τραίηλερ: 4Η και προσοχή!

Ξαναλεμε... αν το τρειλερ το τραβας σε στεγνη ασφαλτο ΔΕΝ χρησιμοποιεις 4H ουτε 4L.
Οπως πολυ καλα ειπε ο Γιατρος ποιο πανω, σε ασφαλτο με προσφυση ΔΕΝ βαζεις 4κινηση ουτε αργη ουτε γρηγορη!
Τωρα ποτε η ασφαλτος θα εχει χαμηλη προσφυση για να μπορεσεις να κινηθεις με 4κινηση ειναι δικο σου θεμα να το κρινεις.
Εγω παντως ποτε δεν εβαλα 4κινηση στην ασφαλτο στο αμαξι, ουτε εθνικη με καταρρακτωδη βροχη. Κοψε λιγο την ταχυτητα σου κ εισαι κομπλε!

panoshm έγραψε:OFF ROAD:
Κατ'επιλογην αργο η γρηγορο κ 100% τιμονια

Οταν εισαι εκτος ασφαλτου, κανε οσα τιμονια θες!
Σταματα καπου κ κανε τιμονιες οπου κ οπως θες ΔΕΝ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Που θα βαλεις το αργο σου κ το γρηγορο ειναι δικο σου θεμα αλλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ διαφορα στο τιμονι με την προυποθεση οτι θα πατας σε χωμα.
Κ καλος χωματοδρομος να ειναι παλι οι ροδες θα σπινιαρουν κατ'ελαχιστον.
Επισκέπτης
 

Δημοσίευσηαπό Seagul » Πέμ Ιαν 15, 2009 3:03 pm

Μια καλύτερη και έγκυρη εικόνα με απλά και κατανοητά λόγια θα πάρετε απο τον Μέτρ του είδους τον Κο Μιχάλη Μισκή ο τύπος εχει εμπειρία σε αγώνες , τι να σας λέω τωρα θα δείτε μονοι σας αρκεί να διαβάσετε άρθρα του. http://www.nomad.gr/differentials1.html
:shock:
Όταν πετάς ψηλά βλέπεις μακριά
GV 1600 2004 , Yoko Geo G012 215/75/15, ΟΜΕ+Body lift=Δεν το μέτρησα , Εργάτης Smittybilt XRC 8. SXMX MDLK
Άβαταρ μέλους
Seagul
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 4:57 pm
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ ΠΕΛΛΑΣ

Οδήγηση σε ημι-χιονισμένο δρόμο

Δημοσίευσηαπό gong » Τρί Ιαν 24, 2012 1:54 pm

Καλημέρα,

έχω το GV του '99 και είχα την εξής απορία το ΣΚ που ανέβηκα στο Πάικο (Σκρα) για βόλτα. Έκανα έναν δρόμο (Σκρα-Λιβάδια) που στα περισσότερα σημεία του είχε κάτω ελαφρώς παγωμένο χιονι. Με 4x4 πήγαινα φυσικά μια χαρά, αν και η αλήθεια είναι ότι λόγω του ότι είμασταν 4 άτομα πήγαινα σιγά (< 40Km/h) μη τυχόν και γλυστρύσει πουθενά το αμάξι.

Σε αρκετά σημεία (και ευθείες 40-50 μέτρων και στροφές) το χιόνι είχε λιώσει απο τον ήλιο, και είτε είχε νερό κάτω, είτε είχε στεγνώσει τελείως. Η ερώτησή μου είναιθ οδηγούμε με 4x4 σε αυτά ή αλλάζουμε σε πίσω κίνηση; Έχω διαβάσει εδώ ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα αν εμπλέξεις 4x4 σε στεγνό δρόμο. Προσωπικά άλλαζα συχνά απο 4Η σε 2Η, όπου είχε άσφαλτο καθαρή ή στροφή χωρίς χιόνι. Αλλά δεν ξέρω μήπως και αυτές οι αλλαγές (με μικρή ταχύτητα και σε ευθεία οι τροχοί) δημιουργεί πρόβλημα...

ευχαριστώ
GV μοντέλο 12/1999 3D 1600cc
gong
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Pirelli Scorpion ATR
cb: Όχι

Re: Οδήγηση σε ημι-χιονισμένο δρόμο

Δημοσίευσηαπό Vasbar » Τρί Ιαν 24, 2012 2:05 pm

Ο τρόπος οδήγησης εξαρτάται απο τον οδηγό, το όχημα τους επιβάτες, τις συνθήκες, την συνοδεία κλπ κλπ κλπ ...

Άποψη μου, κούμπωσε το 4χ4h και πας όπως πρέπει χωρις να το σκέφτεσαι πολύ πολύ...
,
Βασίλης

Η ζωή μας είναι κοντά στη φύση...
Άβαταρ μέλους
Vasbar
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: Τετ Αύγ 03, 2011 10:24 am
Λάστιχα: Toyo Open Country A/T
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Kayaba
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: Ορεσίβιος φυσιοδίφης
Name: Βασίλης

Re: Οδήγηση σε ημι-χιονισμένο δρόμο

Δημοσίευσηαπό gong » Τρί Ιαν 24, 2012 2:37 pm

Vasbar έγραψε:Άποψη μου, κούμπωσε το 4χ4h και πας όπως πρέπει χωρις να το σκέφτεσαι πολύ πολύ...


Ναι αλλά μη μου μείνει στο χέρι το διαφορικό! :?
Τί γίνεται όταν είναι λίγο στεγνό και έχει και κλειστή στροφή;
GV μοντέλο 12/1999 3D 1600cc
gong
4x4 Xtreme member
4x4 Xtreme member
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 1:37 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Pirelli Scorpion ATR
cb: Όχι

Re: Οδήγηση σε ημι-χιονισμένο δρόμο

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Τρί Ιαν 24, 2012 2:48 pm

Εγώ σε τέτοια περίπτωση θα ήμουν σε 2H τις φοβάμαι τις ασφαλτοφουρκέτες
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

Re: Οδήγηση σε ημι-χιονισμένο δρόμο

Δημοσίευσηαπό gv2000 » Τρί Ιαν 24, 2012 2:49 pm

για 40-50 μέτρα με χαμηλή ταχύτητα κιόλας μην το σκέφτεσαι καν...4χ4 high και πας ατσαλάκωτος..
και από την στιγμή που είχε λίγο νερό κάτω δεν υπάρχει θέμα...εξάλλου αυτό το σύστημα τετρακίνησης είναι ανθεκτικό και δεν παρουσιάζει εύκολα προβλήματα.
το μόνο που ξέρω είναι ότι καλό είναι να μην στρίβεις τέρμα δεξιά ή αριστερά όταν έχεις επιλέξει 4χ4.
thank you for the memories GV2000 ! ... I mean it!
(2004-2017)
Άβαταρ μέλους
gv2000
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 7274
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 12, 2008 1:15 pm
Λάστιχα: 235/70/16
Suspension: custom
cb: Ναι
Name: Παναγιώτης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες