Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Δευτ Ιουν 06, 2011 4:31 pm

Κυριοι νομιζω οτι εχουμε βγει εκτος θεματος..........το εαν βγαζει ή δεν βγαζει προβληματα γενικοτερα το αμαξι , δεν εχει να κανει μονο με το DPF.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό kostaspitsoulis » Τρί Αύγ 09, 2011 5:23 pm

Καλοι μου φιλοι αφου εχω κανει εσοιως 127000km μου αναψε το λαμπακι του dpf το πρωτο μελιμα μου ηταν να κανω την αναζοωγονηση που επιβαλει το βιβλιο οπως και εκανα. αποτελεσμα να σβεισει για καποια χιλομετρα και μετα να ξανα αναψει. αφου εχω διαβασει αρκετα απο ρο φορουμ κατεληξα να κανω τον καθαρισμο απο το να το αλλαξω....αλλα το θεμα ειναι το εξης α)θα εχει την ιδια αποδοση β)ποσα χιλιομετρα θα αντεξη σε σχεση με το καινουργιο.....εκανα καποια τηλ. εδω στην θεσσαλονικη σχετικα με τον καθαρισμο, ο κυριος νακος μου ειπε οτι δεινει εγγυιση για 100000km και κοστος 580ευρω, η εταιρια καταλυτες αβεε μου ειπαν σχεδον τα ηδια αν καποιος εχει δοκιμαση εναν απο τους δυο ας με διαφωτιση και να μου πει και τις αποδοσεις του κινητηρα
kostaspitsoulis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2010 8:21 pm
Τοποθεσία: peraia thes/nikhs
Λάστιχα: 235/60/17
Suspension: kayaba black
cb: Όχι
Name: kostas

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Αύγ 10, 2011 9:16 am

Απο οσο ξερω το dpf εχει ζωη γυρω στα 100.000 km .
1. ή το αντικαθιστάς με καινούργιο,κοστος ???3000 ευρω???
2. ή το καθαριζεις με .....κοστος 580 οπως λες ή 380 συμφωνα με τον vaxevana viewtopic.php?f=27&t=4239&start=30
3. ή το αφαιρείς κανοντας και αναπρογραμματισμο, κοστος 250-300 ευρω.viewtopic.php?f=27&t=5282
Διαλεξε και παρε.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό kostaspitsoulis » Τετ Αύγ 10, 2011 10:13 pm

1) η αντιπροσωπεια ειπε απο 800-1000 αλλα δεν διευκρινησε διαρκεια 2) καλος ο καθαριαμος αλλα αποδειδη? 3)ειναι καλος ο μαστορας, κ.νακος 4) μαλλον την λυση τι βρικαμε απο αλλη αντιπρωσοπεια, σημερα δοκιμασα το egr3 aerosol wynn's μηπως και η βαλβιδα δεν δουλευει σωστα και στελνει λαθος μιγματα και επειδει το προιον το πηρα απο την nissan η οποια τα δουλευει και εχει μεινει ευχαριστημενη ο μαστορας εκει μου ειπε τα εξης..... οτι το dpf στα δικα τους αυτοκινητα δεν το εχουν αλλαξει σχεδον ποτε και οτι ο καλος καθαρισμος δεν ειναι τα 75km με τεταρτη για κανα 30λεπτο αλλα γεμισμα της 2 της 3 και της 4 οσοτου να αναιβασει αρκετη θερμοκρασια για να γεινει ο αυτοκαθαρισμος, την δουλεια αυτη την κανουν με το κομπιυτερ επανω στο αυτικινητο οταν ειναι σε κινηση.... αυριο θα φουλαρω vpower diesel και θα μετρισω την καταναλωση για να δω τι θα μουδειξει. α και κατι ακομα αφου εριξα το σπρει και εκανα ολη την διαδικασια μετα περπατησα το οχημα οπως μου ειπε και το μονο που αναβοσβηνε στισ μεγαλες ταχ. 130-150 ηταν το w μεσα στο τετραγωνο αποτι λετε? το σπρει κοστος 9,37ευρω nissan οδος γιαννιτσων στην θεσσαλονικη
kostaspitsoulis
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2010 8:21 pm
Τοποθεσία: peraia thes/nikhs
Λάστιχα: 235/60/17
Suspension: kayaba black
cb: Όχι
Name: kostas

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό zaxarias » Πέμ Αύγ 11, 2011 10:15 pm

παιδια μετα απο 5 μηνες καθαρισμου του φιλτρου μικρωσοματιδιων αρχισε παλι να μου αναβει παλι η ενδειξη τωρα ομως μου αναβει και το λαμπακι αυτο με το τετραγωνο που εχει το ξαπλωμενο ζητα τι λετε να κανω μπωρει να του κανω ζημια πωλλα διαβαζω και εχω ανχωθει ρε παιδια
ΖΑΧΑΡΙΑΣ
zaxarias
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 12:12 am
Τοποθεσία: MYKONOS
cb: Όχι
Name: ζαχαριας

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Παρ Αύγ 12, 2011 10:11 am

Καταρχήν, η ζωή του DPF δεν είναι 100.000 χλμ αλλά πολλά περισσότερα. Απλώς στην ελλάδα το καταστρέφουμε νωρίτερα λόγω κακής ποιότητας πετρελαίου.
Ο καθαρισμός που αναφέρεις, αν κατάλαβα καλά, έγινε με ψεκασμού υγρού;
Στην περίπτωσή μου, ο κ.Νάκος μου είπε για τιμή γύρω στα 400 ευρώ (ανάλογα με τα στάδια καθαρισμού που θα πρέπει να περάσει το DPF) και εγγύηση για 200.000 - 300.000 χλμ.
Μετά τον καθαρισμό μου ξαναάναψε το λαμπάκι του DPF, αλλά όχι το ξαπλωμένο ζήτα (που σημαίνει ότι δεν μπορεί να αυτοκαθαριστεί μόνο του, ενώ οι σένσορές του του λένε ότι έχει πρόβλημα καθώς είναι μπουκωμένο, γεγονός που βάζει το αμάξι σε κόφτη γύρω στις 2500 στροφές) οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Παρ Αύγ 12, 2011 10:18 am

Απο οσο ξερω το dpf εχει ζωη γυρω στα 100.000 km και ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ.
Δεν λεμε οτι οποιος εχει κανει 100.000 τοτε θα εχει σιγουρα προβλημα.
Ειναι ενας μεσος ορος .......ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Αύγ 31, 2011 8:21 am

4troxos έγραψε:Απο οσο ξερω το dpf εχει ζωη γυρω στα 100.000 km και ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟ.
Δεν λεμε οτι οποιος εχει κανει 100.000 τοτε θα εχει σιγουρα προβλημα.
Ειναι ενας μεσος ορος .......ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΜΕΓΕΘΟΥΣ.


Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το αμάξι σου έχει ένα ανταλλακτικό που κοστίζει 3000+ και έχει μέσο χρόνο ζωής τη λήξη της εγγύησης; !!!
Αυτά που ανάφερα παραπάνω για τα χλμ. ζωής του DPF μου τα ανέφερε τεχνικός σε αντιπροσωπεία. Από που έχεις πάρει εσύ την πληροφορία που αναφέρεις για το χρόνο ζωής του DPF?
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Αύγ 31, 2011 9:34 am

vaxevana έγραψε:Αυτά που ανάφερα παραπάνω για τα χλμ. ζωής του DPF μου τα ανέφερε τεχνικός σε αντιπροσωπεία. Από που έχεις πάρει εσύ την πληροφορία που αναφέρεις για το χρόνο ζωής του DPF?


Απο τα ποσοστα του κοσμου που διαπιστωνει δυσλειτουργειες κοντα στα 100.000 km και φυσικα οχι απο το δικο μας φορουμ αλλα σε παγκοσμια βαση.

vaxevana έγραψε:Δηλαδή θέλεις να πεις ότι το αμάξι σου έχει ένα ανταλλακτικό που κοστίζει 3000+ και έχει μέσο χρόνο ζωής τη λήξη της εγγύησης; !!!

Οσο αφορα την τιμη του , ειναι ενα θεμα που δεν το ξερω και για αυτο βαζω ΠΟΛΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Τετ Αύγ 31, 2011 1:55 pm

Μπορείς να τα μοιραστείς και με μας αυτά τα ποσοστά, καθώς και τις πηγές τους;
Για τη τιμή του DPF στην έγραψα όπως μου την είπαν στην αντιπροσωπεία. Σε περίπτωση που δεν το πιστεύεις, τότε τηλεφώνησε να σου πουν ..., (αν πάρεις τηλ. ρώτησε να σου πουν και την μέση διάρκεια ζωής του DPF ...)
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό johndrama » Τετ Αύγ 31, 2011 4:50 pm

Eγω παντως αν βρεθω σε αυτη τη θεση θα κανω αφαιρεση και αναπρογραμματισμο :think: .
KYNΗΓΙ-ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ-ΚΑΛΗ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2917
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό Geo. » Τετ Αύγ 31, 2011 6:02 pm

johndrama έγραψε:Eγω παντως αν βρεθω σε αυτη τη θεση θα κανω αφαιρεση και αναπρογραμματισμο :think: .


Εξακολουθώ και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη λύση αν έχεις πρόβλημα!
Μετά από μένα το έκανε άλλος ένας εδώ και δουλεύει ρολόι!
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Αύγ 31, 2011 6:35 pm

vaxevana έγραψε:Μπορείς να τα μοιραστείς και με μας αυτά τα ποσοστά, καθώς και τις πηγές τους;


Τωρα πρεπει να σου δωσουμε και καποιο επιστημονικό σύγγραμμα που να λεει το ποσοστο των προβληματικών dpf και στα ποσα km παρουσιαζουν το προβλημα?
Κανενας δεν λεει οτι εχει κανει π.χ. 250.000 km και δεν του δουλευει πλεον το dpf.
Στα ξενα φορουμ ,οσοι αναφερουν ΣΟΒΑΡΟ προβλημα με το dpf, , δηλωνουν οτι εχουν κανει ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ 100.000 km.
Να το θεωρησουμε τυχαιο???ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.
Εσυ εαν θες θεώρησε το τυχαιο.


vaxevana έγραψε:Για τη τιμή του DPF στην έγραψα όπως μου την είπαν στην αντιπροσωπεία. Σε περίπτωση που δεν το πιστεύεις, τότε τηλεφώνησε να σου πουν ..., (αν πάρεις τηλ. ρώτησε να σου πουν και την μέση διάρκεια ζωής του DPF ...)

Οσο αφορα στην τιμη του δεν ειναι κατι που με απασχολει προς στιγμη ,αλλα νομιζω οτι ουτε και μετα θα με απασχολήσει ιδιαιτέρως............για τους λόγους που έχω ηδη εξηγήσει.Οσο σου ειπαν, τοσο κανει.-
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Πέμ Σεπ 01, 2011 9:42 am

4troxos έγραψε:
vaxevana έγραψε:Μπορείς να τα μοιραστείς και με μας αυτά τα ποσοστά, καθώς και τις πηγές τους;


Τωρα πρεπει να σου δωσουμε και καποιο επιστημονικό σύγγραμμα που να λεει το ποσοστο των προβληματικών dpf και στα ποσα km παρουσιαζουν το προβλημα?
Κανενας δεν λεει οτι εχει κανει π.χ. 250.000 km και δεν του δουλευει πλεον το dpf.
Στα ξενα φορουμ ,οσοι αναφερουν ΣΟΒΑΡΟ προβλημα με το dpf, , δηλωνουν οτι εχουν κανει ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ 100.000 km.
Να το θεωρησουμε τυχαιο???ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ.
Εσυ εαν θες θεώρησε το τυχαιο.

Για άλλη μία φορά με κάλυψε απόλυτα ο "λογικός" τρόπος με τον οποίο καταλήγεις στα συμπεράσματα που θέλεις ... καθώς και ο τρόπος που τα "τεκμηριώνεις". Δεν πειράζει, το Internet είναι για μεγάλα παιδιά ... που θα πρέπει να είναι σε θέση να αξιολογούν αυτά που διαβάζουν ...

vaxevana έγραψε:Για τη τιμή του DPF στην έγραψα όπως μου την είπαν στην αντιπροσωπεία. Σε περίπτωση που δεν το πιστεύεις, τότε τηλεφώνησε να σου πουν ..., (αν πάρεις τηλ. ρώτησε να σου πουν και την μέση διάρκεια ζωής του DPF ...)

Οσο αφορα στην τιμη του δεν ειναι κατι που με απασχολει προς στιγμη ,αλλα νομιζω οτι ουτε και μετα θα με απασχολήσει ιδιαιτέρως............για τους λόγους που έχω ηδη εξηγήσει.Οσο σου ειπαν, τοσο κανει.-


Κοίταξε, με τα χλμ που κάνεις ανά χρόνο, μάλλον δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς με το DPF. Βέβαια αν θελήσεις να το βγάλεις χωρίς λόγο (αλήθεια γιατί δεν το κάνεις, αφού έχει τόσα ωφέλη για όλους (τσέπη, απόδοση, περιβάλλον...), ακολουθώντας την "αδιάβλητη" λογική που εσύ παραθέτεις, τότε σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω την εμπειρία σου, αν θελήσεις βέβαια να τη μοιραστείς μαζί μας (που ξέρεις, μπορεί να μην πετύχει πλήρως ... μπορεί να μπει ο εγκέφαλός σε safe mode και να χρειαστεί να το βάλεις πίσω ... μπορεί ο επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου να μην πετύχει ... μπορεί τα μικροσωματίδια που εκπέμπεις να μην σου επιτρέπουν να περάσεις ΚΤΕΟ παραμόνο με τον "ελληνικό" τρόπο ... εάν δε σε σταματήσει και κανένα μεικτό συνεργείο για έλεγχο στο δρόμο ...). Πάντως αν το βγάλεις, μην το πετάξεις ... πάρτο μαζί σου ... γιατί καινούργιο κοστίζει ... ακριβά ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Πέμ Σεπ 01, 2011 9:56 am

vaxevana έγραψε:
Για άλλη μία φορά με κάλυψε απόλυτα ο "λογικός" τρόπος με τον οποίο καταλήγεις στα συμπεράσματα που θέλεις ... καθώς και ο τρόπος που τα "τεκμηριώνεις". Δεν πειράζει, το Internet είναι για μεγάλα παιδιά ... που θα πρέπει να είναι σε θέση να αξιολογούν αυτά που διαβάζουν ...


Για αυτο ακριβως τον λογο ,επειδη ειναι για μεγαλα παιδια που πρεπει να αξιολογουν οτι διαβαζουν , εντελως τυχαια και συμπτωματικα σου χαλασε και το δικο σου σε αυτα τα χιλιομετρα.

vaxevana έγραψε: Κοίταξε, με τα χλμ που κάνεις ανά χρόνο, μάλλον δεν θα χρειαστεί να ασχοληθείς με το DPF. Βέβαια αν θελήσεις να το βγάλεις χωρίς λόγο (αλήθεια γιατί δεν το κάνεις, αφού έχει τόσα ωφέλη για όλους (τσέπη, απόδοση, περιβάλλον...), ακολουθώντας την "αδιάβλητη" λογική που εσύ παραθέτεις, τότε σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω την εμπειρία σου, αν θελήσεις βέβαια να τη μοιραστείς μαζί μας (που ξέρεις, μπορεί να μην πετύχει πλήρως ... μπορεί να μπει ο εγκέφαλός σε safe mode και να χρειαστεί να το βάλεις πίσω ... μπορεί ο επαναπρογραμματισμός του εγκεφάλου να μην πετύχει ... μπορεί τα μικροσωματίδια που εκπέμπεις να μην σου επιτρέπουν να περάσεις ΚΤΕΟ παραμόνο με τον "ελληνικό" τρόπο ... εάν δε σε σταματήσει και κανένα μεικτό συνεργείο για έλεγχο στο δρόμο ...). Πάντως αν το βγάλεις, μην το πετάξεις ... πάρτο μαζί σου ... γιατί καινούργιο κοστίζει ... ακριβά ...


Οσοι τυχεροι το εβγαλαν στο εξωτερικο, δεν αντιμετώπισαν ΚΑΝΕΝΑ απολυτως προβλημα,και μαλιστα σε χωρες με ΠΟΛΥ αυστηρους νομους και ελεγχους.

Υ.Σ.Τα συμπερασματα δικα σας.
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες