Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Εδώ γράφουμε ότι αφορά τα πετρελαιοκίνητα.

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό vaxevana » Παρ Σεπ 02, 2011 11:06 am

4troxos έγραψε:
vaxevana έγραψε:Και σε άλλον χάλασε στα 350.000 ... γι'αυτό σε ρώτησα για ποσοστά και πηγές πληροφόρησης ...

4troxos έγραψε:Εγω έγραψα αυτά που γνωρίζω για το χρόνο ζωής του φίλτρου μικροσωματιδιων. Εσυ υποστηρίζεις κάτι διαφορετικό.
Μηπως θα σου ηταν εύκολο να μας δώσεις τις δικες σου πηγές πληροφόρησης και τα αντίστοιχα ποσοστά αστοχίας των dpf μιας και σε βλέπω πολύ ενημερωμένο??


vaxevana έγραψε:Καταρχήν εγώ δεν ισχυρίστηκα ότι γνωρίζω τη διάρκεια ζωής του φίλτρου......


Τοτε αφου δεν ξερεις , να ακους και εμας που εχουμε διαβασει τα σχετικα με το dpf στο διαδίκτυο ( με οτι αρνητικό ή θετικο εχει αυτο) και ή το δεχεσαι ή δεν το δεχεσαι.Δικο σου θεμα.

Δεν φτανει που σου δινω την πληροφορια , θα πρεπει να ανατρεξω οπου εχω βρει τα συγκεκριμενα προβληματα και να σου βγαλω και ποσοστο ???? % % % :lol:

Σε πληροφορω λοιπον οτι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αυτοι που δηλωνουν προβλημα στα 100.000κμ ΠΕΡΙΠΟΥ με το φιλτρο.Τι να κανουμε, να μην το δεχτουμε???Και δεν το λεω τυχαια γιατι μιλαμε για κατοχους ngv που βλεπω τα γραφομενα τους τα 4 τελευταια χρονια.

θελω να μας πεις ποιος ειναι αυτος που εφτασε τα 350.000κμ και δεν ειχε προβλημα μεχρι τοτε.

Και κατι ακομα .
Οπως βλεπεις ........, ολα τα επιχειρηματα σου περι προβληματων κατα την αφαιρεση του , συμφωνα και με τα γραφομενα αλλων συναδελφων ,πεφτουν σαν χαρτινοι πυργοι.Δωσε μας και εδω μια απαντηση μιας και εισαι πολυ ενημερωμενος.



Φίλε 4τροχε νομίζω ότι θα σταματήσω εδώ ... με κάλυψες απόλυτα ... είναι 2η φορά που κάνω το λάθος να αμφισβητήσω τα δεδομένα που παραθέτεις τόσο τεκμηριωμένα. Δεν θα υπάρξει 3η ... είπαμε ... τo Ιντερνετ είναι για μεγάλα παιδιά που ξέρουν να αξιολογούν πληροφορίες ...

Τώρα για την απαίτηση που έχεις για παράθεση συγκεκριμένων προσωπικών δεδομένων κάποιου ανθρώπου, κατανοείς ότι και να τα είχα δεν θα μπορούσα να τα ανακοινώσω σε δημόσιο forum έτσι εύκολα ...

Εξάλλου δεν νομίζω ότι θα σου χρησιμεύσουν κάπου ... εσύ έχεις βγάλει τα συμπεράσματά σου σε παγκοσμια βαση :shock: , τι να σου χρησιμεύσουν κάποιες πληροφορίες ενός χρήστη σε κάποιο forum ... που του τις είπαν κάποιοι άλλοι ...

Για τις απαντήσεις που έχουν δώσει άλλοι χρήστες, νομίζω έχω σχολιάσει όπου είχα να αναφέρω κάτι ...
Nissan Qashqai +2, 1.6 dci,
vaxevana
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 493
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2008 10:36 am
Τοποθεσία: Δράμα - Θεσσαλονίκη
Λάστιχα: Michelin Latitude Cr
cb: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Παρ Σεπ 02, 2011 11:39 am

vaxevana έγραψε: Φίλε 4τροχε νομίζω ότι θα σταματήσω εδώ ... με κάλυψες απόλυτα ... είναι 2η φορά που κάνω το λάθος να αμφισβητήσω τα δεδομένα που παραθέτεις τόσο τεκμηριωμένα. Δεν θα υπάρξει 3η ... είπαμε ... τo Ιντερνετ είναι για μεγάλα παιδιά που ξέρουν να αξιολογούν πληροφορίες ...




1.) Εδω δεν μας απαντας
"Τα euro4 χωρις φιλτρο (dpf) και τα euro4 με φιλτρο δεν εχουν καμμια σχεση μεταξυ τους οσο αφορα την συνολικη ρυπανση που κανουν στο περιβαλλον".
Εγω εδωσα καποιες εξηγησεις σε αυτα που λεω......... οποιος νομιζει οτι μπορει, ας μου αποδειξει το αντιθετο.
viewtopic.php?f=27&t=4239&start=75
2) Εδω δεν μας απαντας
"Μηπως θα σου ηταν εύκολο να μας δώσεις τις δικες σου πηγές πληροφόρησης και τα αντίστοιχα ποσοστά αστοχίας των dpf ?"
viewtopic.php?f=27&t=13&start=120
3)Εδω δεν μας απαντας
"θελω να μας πεις ποιος ειναι αυτος που εφτασε τα 350.000κμ και δεν ειχε προβλημα μεχρι τοτε"
viewtopic.php?f=27&t=13&start=135

Ας αξιολογησει ο καθενας τα γραφομενα μιας και το internet ειναι για μεγαλα παιδια.......
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό char » Παρ Σεπ 02, 2011 12:15 pm

@ 4troxos & vaxevana

Μια και έχετε και οι δύο εκφράσει επανειλημμένα τις απόψεις σας και έχετε καλύψει επαρκώς το θέμα ο καθένας απ' την σκοπιά του, θα παρακαλούσα να μην μετατρέψετε την διαφωνία σας σε προσωπική αντιπαράθεση.
Το θέμα έχει εξαντληθεί! Οι φίλοι συμφορουμίστες έχουν ήδη κατανοήσει την διαφορά των απόψεών σας και έχουν σχηματίσει άποψη επ' αυτών!
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό Geo. » Πέμ Σεπ 22, 2011 2:30 pm

vaxevana έγραψε:
Geo. έγραψε:Και μια και το αναφέραμε πάλι....

Το φίλτρο το είχα κρατήσει για καλό και για κακό μέχρι να περάσω απ'το ΚΤΕΟ.
Τώρα τι να το κάνω, υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί κάπου, ή να το στείλω για ανακύκλωση?
Γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο από άποψη υγείας...


Θα σου πρότεινα να το κρατήσεις για καλό και για κακό. Αλλιώς δεν ξέρω αν ενδιαφέρονται εταιρίες που τα καθαρίζουν (π.χ. ο κ.Νάκος) να το αγοράσουν για να το καθαρίσουν και να το πουλήσουν μετά ...


Πήρα τηλέφωνο στον κ.Νάκο, ευγενέστατος και ενημερωτικός! Του είπα ότι έχω αφαιρέσει το φίλτρο και μου είπε ότι όσοι το έχουν κάνει μετά το ξαναβάζουν γιατί τα αυτοκίνητα δε δουλεύουν σωστά. Επίσης αυξάνεται η κατανάλωση. Του είπα ότι εγώ είμαι στα ίδια επίπεδα με πριν και μου είπε φταίει επειδή το φίλτρο ήταν βουλωμένο. Μου είπε ότι στέλνω το φίλτρο σε αυτούς εντελώς δωρεάν, το ελέγχουν δωρεάν και μου λένε τι πρόβλημα ακριβώς είχε και πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει. Του βάζουν ένα υγρό για συντήρηση εφόσον δεν χρησιμοποιείται. Από κει και πέρα μπορούν να το κρατήσουν αυτοί αποθηκευμένο εκεί και αν το χρειαστώ ποτέ, το καθαρίζουν και μου το στέλνουν με το ανάλογο κόστος βέβαια. Το φίλτρο δεν αξίζει να το πουλήσω, δεν πιάνει σχεδόν τίποτα, και καλύτερα να το έχω σε περίπτωση που μου χρειαστεί.
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό voreia » Τετ Σεπ 28, 2011 9:24 am

Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:
voreia
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:39 am
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Τετ Σεπ 28, 2011 9:47 am

voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:

Eπι τελους σε "βλεπουμε" χαρουμενο!!!! :D :)
Τωρα γραψε και τα θετικα του αμαξιου, οχι μονο τα αρνητικα!
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό Geo. » Πέμ Σεπ 29, 2011 1:40 pm

voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:


Πες μας σε ποια πόλη έγινε η δουλεία, γιατί είναι πολλοί ακόμα εδώ μέσα που ψάχνουν λύση, και τα εισιτήρια για Ηράκλειο είναι πολλά! Μπορεί να τους συμφέρει περισσότερο εκεί που πήγες!! :wink:
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό johndrama » Πέμ Σεπ 29, 2011 3:56 pm

Geo. έγραψε:
voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:


Πες μας σε ποια πόλη έγινε η δουλεία, γιατί είναι πολλοί ακόμα εδώ μέσα που ψάχνουν λύση, και τα εισιτήρια για Ηράκλειο είναι πολλά! Μπορεί να τους συμφέρει περισσότερο εκεί που πήγες!! :wink:

:wink:
KYNΗΓΙ-ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ-ΚΑΛΗ ΖΩΗ
Άβαταρ μέλους
johndrama
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2917
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 10:24 pm
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ-ΚΑΒΑΛΑ
Λάστιχα: NGV 1.6 MP-Kayaba
Διάσταση ελαστικών: 225/65/17
Suspension: MP & KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: sj410 LWB
Name: Γιαννης.

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό voreia » Παρ Σεπ 30, 2011 6:02 pm

johndrama έγραψε:
Geo. έγραψε:
voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:


Πες μας σε ποια πόλη έγινε η δουλεία, γιατί είναι πολλοί ακόμα εδώ μέσα που ψάχνουν λύση, και τα εισιτήρια για Ηράκλειο είναι πολλά! Μπορεί να τους συμφέρει περισσότερο εκεί που πήγες!! :wink:

:wink:



:wink: :wink: :wink:
voreia
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:39 am
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό voreia » Παρ Σεπ 30, 2011 6:03 pm

4troxos έγραψε:
voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:

Eπι τελους σε "βλεπουμε" χαρουμενο!!!! :D :)
Τωρα γραψε και τα θετικα του αμαξιου, οχι μονο τα αρνητικα!



Μην βιαζεσαι, το esp ακομη δεν το εκανα :D :D :D
voreia
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:39 am
Τοποθεσία: ΔΡΑΜΑ
cb: Όχι
Name: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό Geo. » Παρ Σεπ 30, 2011 10:21 pm

johndrama έγραψε:
Geo. έγραψε:
voreia έγραψε:Εδω και αρκετους μηνες χωρις dpf δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι τωρα με το αμαξι, το μονο που κανει απο την πρωτη στιγμη ειναι οτι καιει λιγοτερο και τρεχει!!!! :wink: :wink:


Πες μας σε ποια πόλη έγινε η δουλεία, γιατί είναι πολλοί ακόμα εδώ μέσα που ψάχνουν λύση, και τα εισιτήρια για Ηράκλειο είναι πολλά! Μπορεί να τους συμφέρει περισσότερο εκεί που πήγες!! :wink:

:wink:



Α ναι! Είπαμε εσύ το βγαλες έξω! :D Το ξέχασα! :P
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό giannisgr41 » Δευτ Οκτ 10, 2011 4:52 pm

φίλε geo ,στο Ηράκλειο γίνονται οι επεμβάσεις?πόσο καιρό κάθεται το αμαξι στο συνεργειο?πόσο περίπου παίρνει το παιδί?
εχω και εγώ πρόβλημα στα χανιά,δεν ξέρω φταίνε τα πετρελαια,ι το φίλτρο τα χει παίξει,εχω 121,000 χλμ,εως τώρα οδηγούσα πιο πολύ εθνική(καβάλα-ξάνθη)
τώρα στα χανιά,οδηγώ πολύ στην πόλη,αναβει το λαμπάκι του φίκλτρου και τελικώς το αμαξι μπαίνε σε safe mode.την προηγούμενη εβδόμαδα έκανα καθαροσμό του φίλτρου στο συνεργείο ,και ήταν χάλια,παιδιά έβγαλε ασπρο χρώμμα από μεσα,έμοιαζε σαν ασβέστης.στο ρεζερβουάρ έιχα shell v power.χτες έβαλα απο βενδινάδικο ταξιτζίδων που έχει διαχωριστήρα καυσίμου και μετα απο 20 χλμ και στην εθνικη κιόλας άναψε,οπότε υπολογίζω τα έπεξε και σκέφτομαι να το βγάλω
giannisgr41
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:05 pm
Τοποθεσία: Χανια
Λάστιχα: michellen HP tour
Name: Γιάννης

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό 4troxos » Δευτ Οκτ 10, 2011 6:13 pm

giannisgr41 έγραψε:..εχω και εγώ πρόβλημα στα χανιά,δεν ξέρω φταίνε τα πετρελαια,ι το φίλτρο τα χει παίξει,εχω 121,000 χλμ,εως τώρα οδηγούσα πιο πολύ εθνική....


Αλλος ενας που λιγο πιο πανω απο τα 100.000 km εχει το dpf για αντικατασταση -επισκευη ...ή αφαιρεση!!!!
03/08,5D,full extra,esp/tcs,Ποδιές XMC,lift +2",cruise control,
Φιλτρο αερος K&N , kenwood 7200,Nuvicam ,κοτσαδορος απ/νος,
λασπ/ρες,parktronic, rear view camera, σποτάκια ,προστ/κα πλαινα,
alarm,ανεμοθ/στες, μπαγαζιέρα ορφ,7-8 lit/100km.
Άβαταρ μέλους
4troxos
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4645
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 9:50 pm
Τοποθεσία: Zante
Λάστιχα: COOPER AT3-sport2
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: MAD
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Χρήστος

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό Geo. » Τρί Οκτ 11, 2011 12:38 am

giannisgr41 έγραψε:φίλε geo ,στο Ηράκλειο γίνονται οι επεμβάσεις?πόσο καιρό κάθεται το αμαξι στο συνεργειο?πόσο περίπου παίρνει το παιδί?
εχω και εγώ πρόβλημα στα χανιά,δεν ξέρω φταίνε τα πετρελαια,ι το φίλτρο τα χει παίξει,εχω 121,000 χλμ,εως τώρα οδηγούσα πιο πολύ εθνική(καβάλα-ξάνθη)
τώρα στα χανιά,οδηγώ πολύ στην πόλη,αναβει το λαμπάκι του φίκλτρου και τελικώς το αμαξι μπαίνε σε safe mode.την προηγούμενη εβδόμαδα έκανα καθαροσμό του φίλτρου στο συνεργείο ,και ήταν χάλια,παιδιά έβγαλε ασπρο χρώμμα από μεσα,έμοιαζε σαν ασβέστης.στο ρεζερβουάρ έιχα shell v power.χτες έβαλα απο βενδινάδικο ταξιτζίδων που έχει διαχωριστήρα καυσίμου και μετα απο 20 χλμ και στην εθνικη κιόλας άναψε,οπότε υπολογίζω τα έπεξε και σκέφτομαι να το βγάλω



Απλά να ξέρετε ότι τα πετρέλαια εδώ κάτω δεν είναι ότι καλύτερο... σε σχέση με της υπόλοιπης Ελλάδας. Τώρα το να φταίνε μόνο τα πετρέλαια από δω, δε νομίζω... δηλαδή άντε να σου άναβε μια δυο φορές το DPF, αλλά να σε βάλει και σε Safe Mode τόσο σύντομα, κάτι θα είχε κι από πριν το φίλτρο. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει στην Κρήτη? Στο Ηράκλειο είναι ο ηλεκτρολόγος, σου στέλνω το τηλ. του να σου πει λεπτομέρειες.
Geo.
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 12:52 am
Λάστιχα: Yokohama G012 A/T-S
Διάσταση ελαστικών: 17
Suspension: Εργοστασιακή
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Φιλτρο μικροσωματιδιων DPF (FAP)- SOFTWARE

Δημοσίευσηαπό giannisgr41 » Παρ Οκτ 21, 2011 11:39 am

Απλά να ξέρετε ότι τα πετρέλαια εδώ κάτω δεν είναι ότι καλύτερο... σε σχέση με της υπόλοιπης Ελλάδας. Τώρα το να φταίνε μόνο τα πετρέλαια από δω, δε νομίζω... δηλαδή άντε να σου άναβε μια δυο φορές το DPF, αλλά να σε βάλει και σε Safe Mode τόσο σύντομα, κάτι θα είχε κι από πριν το φίλτρο. Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει στην Κρήτη? Στο Ηράκλειο είναι ο ηλεκτρολόγος, σου στέλνω το τηλ. του να σου πει λεπτομέρειες.[/quote]

οχι τα χιλιόμετρα γίνανε σχεδόν όλα στην Μακεδονία και στην εγνατία (Καβάλα-Ξάνθη).δεν είχα προβλήματα πριν.2 φορές μόνο έιχε ανάψει μαλλον από κακό πετρέλαιο,έσβησε στην εθνική με τον γνωστό τρόπο.Τώρα στα χανιά δεν βγαίνω εθνική αλλα ελάχιστα και πάω περίπου 20 χλμ.δεν ξέρω μήπως δεν προλαβαίνει να το καθαρίσει σε αυτήν την απόσταση.Σαβατοκύριακο θα κάνω κάμποσα χλμ 50+ για να δω τι γίνεται.το αμάξι μπήκε πάλι σε safe mode,μετα από 3 μέρες που έιχε αναψει το λαμπάκι του dpf.πως είναι καλύτερα να γίνεται ο καθαρισμός?
70 χλμ με 4η, είτε 95-100 με 5η?
giannisgr41
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 17, 2008 12:05 pm
Τοποθεσία: Χανια
Λάστιχα: michellen HP tour
Name: Γιάννης

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Diesel

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες