navigation software / kenwood 5240BT

Νavigation, GPS, Χάρτες

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Παρ Δεκ 25, 2009 1:14 pm

Καλημέρα Haris77, Καλά Χριστούγεννα με υγεία!

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου...

Οι λόγοι που θα ήθελα να έχω εγκατεστημένη μόνιμα στο ντουλαπάκι κάποια συσκευή card reader είναι οι εξής:

1) μπορεί κάποιος να έχει ετοιμάσει 3-4 καρτούλες μνήμης με διάφορες επιλογές mp3 και κατά περίπτωση να τις τοποθετεί....το βρίσκω πρακτικότερο,
θα μου πεις γιατί δεν κάνεις υποφακέλους στο USB stick...
2) να περάσω τους χάρτες Autodrive πού, απ'ότι κατάλαβα, διατίθενται (αποκλειστικά; ) σε κάρτα SD.

από τους δύο λόγους, βασικότερο θεωρώ τον δεύτερο...
υπάρχει κάποια εναλλακτική μορφή των (αυθεντικών) χαρτών που μπορώ να περάσω, εκτός από SD card;
μπορώ μήπως να μεταφέρω τα δεδομένα της αγορασμένης κάρτας SD των χαρτών της Autodrive στο laptop και από κει να τους εγκαταστήσω μέσω της mini USB θύρας στο DNX5240BT;

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!
Τελευταία επεξεργασία από kostas70 και Δευτ Ιαν 04, 2010 12:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Δεκ 25, 2009 1:31 pm

Μήπως εδώ βοηθηθείς? :idea:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Παρ Δεκ 25, 2009 2:05 pm

προφανώς δεν ανέβηκε το link στην προηγούμενη απάντηση...

σας είναι εύκολο να το ξαναστείλετε;
Τελευταία επεξεργασία από kostas70 και Δευτ Ιαν 04, 2010 12:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Δεκ 25, 2009 2:12 pm

:roll: Έχεις δίκιο,κάτι ξέχασα :lol:
Πιθανότατα το ξέρεις αλλά εγώ το δίνω για να δείς τις οδηγίες κάτω :arrow:

http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό Haris1977 » Παρ Δεκ 25, 2009 2:43 pm

kostas70 έγραψε:
να περάσω τους χάρτες Autodrive πού, απ'ότι κατάλαβα, διατίθενται (αποκλειστικά; ) σε κάρτα SD.


Kαι βέβαια οχι μονο σε SD


kostas70 έγραψε:
υπάρχει κάποια εναλλακτική μορφή των (αυθεντικών) χαρτών που μπορώ να περάσω, εκτός από SD card;
μπορώ μήπως να μεταφέρω τα δεδομένα της αγορασμένης κάρτας SD των χαρτών της Autodrive στο laptop και από κει να τους εγκαταστήσω μέσω της mini USB θύρας στο DNX5240BT;



Tων αυθεντικων όχι..Μη αυθεντικους ομως χαρτες μπορεις να τους τοποθετησεις ειτε μεσω DVD είτε (πιο ευκολα) μέσω του καλωδιου..Υποθετω ομως πως το εδω σιτε υποστηριζει τις αυθεντικες μορφες χαρτων:lol: :lol:
Haris1977
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιουν 10, 2009 5:36 pm

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Ιαν 10, 2010 10:44 am

Λοιπόν ανοιξα και εγώ το δικό μου.
Όντως έχει ακόμα μια mini USB την οποία δεν αναφέρεται καν στο manual.

Απορίες οσο αφορά τα Updates.

1. Πέρασα στο pc το POIS Loader της Garmin και όντως βλέπει το multimedia σαν Garmin Device.
2. Το πως θα περάσω POIS το γνωρίζω, η απορία μου ειναι η εξής.
Πριν περάσω pois και λοιπά θέλω να κάνω ένα backup το multimedia ως έχει. Δηλαδή οτιδήποτε έχει περασμένο στην μνήμη του, να το κανω ένα bakcup έτσι ωστε αν κάνω καμιά μαμακία να μπορέσω να το επαναφέρω όπως ήτανε.

So. Πώς κάνουμε Backup το Multimedia?
Επισκέπτης
 

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό panoshm » Κυρ Ιαν 10, 2010 11:26 pm

Angelos έγραψε:So. Πώς κάνουμε Backup το Multimedia?

Τα φορητά Garmin πάντως, απλά με copy-paste κάπου όλα τα περιεχόμενά του...
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Ιαν 11, 2010 10:39 am

Λοιπόν:

Δεν είχα περάσει Drivers και για αυτό δεν μπορούσε να δει τη συσκευή σαν εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Κάθισα χτες και ασχολήθηκα και έβγαλα μια άκρη.

Για όσους ακόμα ψάχνονται:

1. Πρέπει να περάσουμε από πίσω την 2η USB.
2. Περνάμε Drivers στο λαπτοπ μας για να αναγνωρίσει σωστά το Garmin
3. Αφού περάσουμε drivers με το που βάλουμε την USB μας ρωτάει το Garmin αν θέλουμε να το έχουμε σε Garmin Mode η σε External Drive κάπως έτσι. Διαλέγουμε το 2ο.
Έτσι μας βγάζει στο MY Computer το Garmin σαν ξεχωριστό drive.
4. Κάνουμε Backup αντιγράφοντας ολόκληρο το folder "Garmin" . Για κάποιο λόγο η ταχύτητα μεταφοράς είναι πολύ αργή και επειδή τα δεδομένα είναι 1.85GB στη δική μου περίπτωση έκανε καμιά ώρα να τα αντιγράψει.
5. Κάνουμε εγκατάσταση το POIS Loader στο λαπτοπ μας με το οποίο μπορούμε να περάσουμε τα αγαπημένα μας POIS. ( http://index.pois.gr/ )
6. Μπορούμε να περάσουμε περισσότερα οχήματα και voices με τις οδηγίες που έχει το site της Garmin. ( http://www8.garmin.com/vehicles/bundles ... icles.html )
7. Έχει βγει και ένα firmware update. Το περνάμε και αυτό. ( http://www.kenwood.eu/up_2_date/car/multimedia/dnx52xx/ )

8. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω update είναι το update που έχει εδώ: http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html
μου λέει οτι δεν υπάρχει εγκατεστημένο το autodrive :?
Επισκέπτης
 

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό panoshm » Δευτ Ιαν 11, 2010 8:54 pm

Επισκέπτης έγραψε:8. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω update είναι το update που έχει εδώ: http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html
μου λέει οτι δεν υπάρχει εγκατεστημένο το autodrive :?

Το έχεις αγορασμένο?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιαν 12, 2010 11:25 am

panoshm έγραψε:
Επισκέπτης έγραψε:8. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω update είναι το update που έχει εδώ: http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html
μου λέει οτι δεν υπάρχει εγκατεστημένο το autodrive :?

Το έχεις αγορασμένο?


Ποιο? Το update? Όσο αφορά τον χάρτη που έχει το αμάξι μέσα, φαντάζομαι οτι υποτίθεται οτι είναι αγορασμένος/original, και περιλαμβάνεται στην τιμή του multimedia. Η κάνω λάθος?
Λίγο μπέρδεμα...
Η αυτός που έχει μέσα δεν είναι ο autodrive hellas? Τώρα που το ξανασκέφτομαι.... μάλλον δεν είναι.....
Είναι ο City Navigator Europe NT 2009....
Φαντάζομαι μπορούμε να έχουμε και City Navigator Europe NT 2009 και autodrive hellas και της ανάβασης μέσα ε?
Επισκέπτης
 

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Ιαν 12, 2010 12:36 pm

Επισκέπτης έγραψε:
panoshm έγραψε:
Επισκέπτης έγραψε:8. Το μόνο που δεν μπόρεσα να κάνω update είναι το update που έχει εδώ: http://www.autodrivehellas.gr/html/adh_dl.html
μου λέει οτι δεν υπάρχει εγκατεστημένο το autodrive :?

Το έχεις αγορασμένο?


Ποιο? Το update? Όσο αφορά τον χάρτη που έχει το αμάξι μέσα, φαντάζομαι οτι υποτίθεται οτι είναι αγορασμένος/original, και περιλαμβάνεται στην τιμή του multimedia. Η κάνω λάθος?
Λίγο μπέρδεμα...
Η αυτός που έχει μέσα δεν είναι ο autodrive hellas? Τώρα που το ξανασκέφτομαι.... μάλλον δεν είναι.....
Είναι ο City Navigator Europe NT 2009....


Από την στιγμή που αγόρασες το αυτοκίνητο, και εντός 60 ημερών από τον 1ο εντοπισμό του GPS σου από δορυφόρο, από εδω:

https://my.garmin.com/maps/nuMaps.htm

κάνεις update τον προεγκατεστημένο χάρτη σου :wink: Αν έχουν περάσει αυτές οι 60 ημέρες, δυστυχώς έχασες :?

Επισκέπτης έγραψε:Φαντάζομαι μπορούμε να έχουμε και City Navigator Europe NT 2009 και autodrive hellas και της ανάβασης μέσα ε?


Φυσικά αλλά σε καρτούλα SD τον κάθε χάρτη και εναλλάσεις αυτές :wink:

Autodrive από εδώ: http://www.autodrivehellas.gr/html/index_el.html

Ανάβαση από εδώ: http://www.anavasi.gr/digital.php?c=8
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό kostas70 » Τρί Ιαν 19, 2010 2:44 pm

Γεια σε όλους,

για την ενημέφωσή σας, σήμερα επιχείρησα να τοποθετήσω σε αντιπρόσωπο της KENWOOD το καλώδιο miniUSB σε USB στο πίσω μέρος του DNX5240BT.
Εξήγησα στον αντιπρόσωπο ότι το ήθελα ώστε να περάσω card reader για να φορτώνω τους επίσημους (νόμιμους, πέστε το όπως θέλετε) χάρτες Autodrive και της Ανάβασης κατά περίπτωση.
(το θέμα έχει συζητηθεί και πιο πάνω...)
Από την αρχή ο αντιπρόσωπος ήταν πολύ επιφυλακτικός γι΄αυτό και επικοινώνησε με τεχνικό της KENWOOD τηλεφωνικά στην κεντρική αντιπροσωπεία.
Ο τεχνικός, με τον οποίο μίλησα κι εγώ, ήταν πολύ φιλικός και η συζήτηση ήταν ξεκάθαρη....
Με απέτρεψε στο να περάσω το καλώδιο τονίζοντας μου ότι κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από το manual, ότι έτσι κι αλλιώς η συσκευή card reader δεν πρόκειται να συνεργαστεί με το λειτουργικό,
και ότι εάν δουν σε περίπτωση βλάβης οποιαδήποτε μεταβολή σε αρχεία του λειτουργικού από αυτά που περιέχονται αρχικά, παύει αυτόματα να ισχύει η διετής εγγύηση του μηχανήματος! το τελευταίο μου το τόνισε.
(Το νομικό θέμα του να περάσει κάποιος σπασμένους χάρτες κλπ δεν το θίξαμε σχεδόν καθόλου καθότι είναι προφανέστατο ότι, όπως μου είπε ο άνθρωπος, αυτός σαν αντιπροσωπεία δεν το συνιστά...και σε κάθε περίπτωση είναι απόφαση του καθενός το τι θα κάνει...)
Τέλος ενημερωτικά μου ανέφερε ότι o ενημερωμένος χάρτης (τελευταία έκδοση) σε DVD για το DNX5240BΤ, City Europe navigator, με πλήρη κάλυψη κλπ θα κυκλοφορήσει τέλος αυτού με αρχές του επόμενου μήνα....170Ε (...)

Τα παραπάνω, παιδιά, τονίζω ότι είναι τελείως ενημερωτικά και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να ανησυχήσω κανένα...
απλά από όλη την παραπάνω συζήτηση προσωπικά κρατώ το θέμα του προβλήματος με την εγγύηση το οποίο με προβλημάτισε...(σκεφτείτε για παράδειγμα να παρουσιατεί βλάβη και να μην μπορεί κανείς να επικοινωνήσει μέσω laptop για να φορτώσει το αρχικό backup ώστε να μην φαίνεται η όποια έξωθεν επέμβαση...)
Ένα δεύτερο που κρατάω είναι το θέμα ότι στο DNX5240BT όπως φαίνεται και να θέλει κανείς δεν μπορεί να περάσει τους επίσημους-αγορασμένους-νόμιμους χάρτες Autodrive και Ανάβασης αφού διατίθονται μόνο σε SD...(να θες ν΄αγιάσεις και να μην μπορείς που λένε!)...(έστειλα email στην Autodrive με έκκληση για έκδοση του χάρτη σε DVD....)

Χαιρετώ...
kostas70
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2009 4:46 pm
Τοποθεσία: Ξάνθη
Λάστιχα: εργοστασιακά
Suspension: εργοστασιακή
cb: Όχι
Name: Κώστας

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιαν 19, 2010 2:58 pm

Φίλε μου ότι δεν τους συμφέρει το να βάλουμε USB το ξέρουμε. Απο εκεί και πέρα τη στιγμή που το μηχάνημα δεν έχει με κάποιο τρόπο παραβιαστεί δεν μπορούνε να μιλάνε για θέμα εγγύησης. Το να χαθεί λογισμικό δεν σημαίνει ότι αχρηστεύεται το μηχάνημα. Συνετή χρήση των εργαλείων που σου παρέχονται και τίποτα δε θα συμβεί. Εξάλλου δεν είμαι ο μοναδικός που το έχω κάνει. Δεν διαγράφω το λογισμικό που έχει μέσα. Απλά προσθέτω. Δεν σου λέω ότι ντε και καλά πρέπει να το κάνεις-μην παρεξηγηθώ- απλά δεν μπορούν να μας φλομώνουν στις μακακίες οι κάθε λογής αντιπρόσωποι επειδή θέλουν να μας τα παίρνουν ΧΟΝΤΡΑ. Αυτά φιλικά
Επισκέπτης
 

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Τρί Ιαν 19, 2010 3:39 pm

Φίλε Κώστα , το μηχάνημα έχει ΤΡΙΑ χρόνια εγγύηση ή 100.000χιλ. όπως και το αμάξι και όχι δύο χρόνια ! ;)
Επισκέπτης
 

Re: navigation software / kenwood 5240BT

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τρί Ιαν 19, 2010 3:42 pm

Επισκέπτης έγραψε:Φίλε μου ότι δεν τους συμφέρει το να βάλουμε USB το ξέρουμε. Απο εκεί και πέρα τη στιγμή που το μηχάνημα δεν έχει με κάποιο τρόπο παραβιαστεί δεν μπορούνε να μιλάνε για θέμα εγγύησης. Το να χαθεί λογισμικό δεν σημαίνει ότι αχρηστεύεται το μηχάνημα. Συνετή χρήση των εργαλείων που σου παρέχονται και τίποτα δε θα συμβεί. Εξάλλου δεν είμαι ο μοναδικός που το έχω κάνει. Δεν διαγράφω το λογισμικό που έχει μέσα. Απλά προσθέτω. Δεν σου λέω ότι ντε και καλά πρέπει να το κάνεις-μην παρεξηγηθώ- απλά δεν μπορούν να μας φλομώνουν στις μακακίες οι κάθε λογής αντιπρόσωποι επειδή θέλουν να μας τα παίρνουν ΧΟΝΤΡΑ. Αυτά φιλικά
Συμφωνώ και επαυξάνω: Γιατί να μην έχεις την δυνατότητα του live update του χάρτη που έχεις ΠΛΗΡΩΣΕΙ και τον έχεις γνήσιο????? Μήπως για να σε αναγκάζουν να πηγαίνεις σε αυτούς και να τους τα ακουμπάς κάθε τόσο?? Δε θέλει και πολύ πονηρό μυαλό.... :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS χαρτογράφηση

antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 11:56 am Επίσης Νίκο.Χάθηκες βρε συ.
Nikola Tenv Τετ Μάιος 01, 2024 11:50 am Καλό μήνα και καλή Ανάσταση σε όλους
costas66 Τετ Μάιος 01, 2024 8:05 am Καλό μήνα.
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am Καλημέρα σας
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am 7 με 7 στη δουλειά και μετά για τσίπουρα
antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 6:31 am Καλημέρα σας και καλό μήνα.
antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες