Απόψεις για Garmin Nuvi 265W vs Garmin Nuvi 710/760

Νavigation, GPS, Χάρτες

Απόψεις για Garmin Nuvi 265W vs Garmin Nuvi 710/760

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Φεβ 18, 2009 3:43 pm

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει για το Garmin Nuvi 710?

Στην Αναβαση αναφέρουν ότι το Toponavigator φορτώνεται στο Nuvi710 (το οποίο πουλάει με 299? ίδια τιμή με του skordili) χωρίς να χαθούν οι χάρτες Ελλάδας AUTO DRIVE (HELLAS) που είναι προεγκατεστημένοι και να πάω από κει να μου κάνουν και επίδειξη αν θέλω.
Όταν πήρα στον Skordili (νομίζω επίσημο αντιπρόσωπο), για να ρωτήσω αν φορτώνοντας το Toponavigator της Ανάβασης, χαθούν οι προφορτωμένοι χάρτες Ελλάδας AUTO DRIVE (HELLAS), μου απάντησε ότι δεν μπαίνει σε κανένα Nuvi το Toponavigator και οτι για όλα τα Nuvi μόνο το CityNavigator κάνει και τίποτα άλλο.

1.Υπάρχει κανείς που έχει το Garmin Nuvi710 να μου δώσει τα φώτα του?
2.Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ το Garmin Poi Loader για να βάζω νέα πραγματάκια?
3.Πως hell δουλεύει αυτό το Garmin? Μπορώ να έχω και το AUTO DRIVE (HELLAS) και το Toponavigator και να βάζω POIS με το Garmin Poi Loader και στα δύο, όλα μαζί ταυτόχρονα?
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Δευτ Μαρ 09, 2009 9:10 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Δημοσίευσηαπό panoshm » Τετ Φεβ 18, 2009 4:16 pm

Και γω εκεί κλείνω αλλά οι απορίες συνεχίζονται (ως προς τον τρόπο που δουλεύει το Garmin) να υφίστανται:

3.Πως hell δουλεύει αυτό το Garmin? Μπορώ να έχω και το AUTO DRIVE (HELLAS) και το Toponavigator και να βάζω POIS με το Garmin Poi Loader και στα δύο, όλα μαζί ταυτόχρονα?
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Φεβ 19, 2009 1:26 am

Κανένας??????????? :cry: :cry: :cry: :cry:
Κάνω πιο καλά την διατύπωση της ερώτησής μου:
Έχω καταλήξει στο Garmin Nuvi 710. Αν το πάρω (299?) από την Ανάβαση μου κάνουν 100? έκπτωση στο TopoNavigator (220?). Αλλά μου είπαν ότι το Nuvi710 το πουλάνε με προφορτωμένους χάρτες Ελλάδας AUTO DRIVE (HELLAS). Το TopoNavigator που θα μου δώσουν (το βάζουν οι ίδιοι στο GPS?) θα μπεί μαζί με το AUTO DRIVE (HELLAS)? Μπορώ να χρησιμοποιώ το AUTO DRIVE (HELLAS) για εντός πόλης και το TopoNavigator για off road? Δηλαδή και τα δύο μαζί και απλά κάθε φορά να "επιλέγω" ποιόν χάρτη θα διαβάζω? (Είδα ότι την Ανάβαση δεν την έχουν και πολύ σε εκτίμηση για εντός πόλης, δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας, έτσι? Μπορεί να είναι τέλεια και να το ψάχνω τσάμπα). Τις ερωτήσεις τις κάνω γιατί δεν έχω δουλέψει ποτέ στη ζωή μου GPS ούτε καν φίλων, και έχω παντελώς άγνοια για τον τρόπο που δουλεύουν.

Κανένας??????????? :cry: :cry: :cry: :cry: Πείτε ρε παιδιά, θέλω να καταλήξω άμεσα... με τρώει η τσέπη μου πρέπει να βάλω το χέρι και να την ξύσω :wink:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: ¸÷ù ÷áèåß åíôåëþò ìå ôï Garmin Nuvi 710

Δημοσίευσηαπό dimitErios » Πέμ Φεβ 19, 2009 1:41 am

panoshm έγραψε:
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει για το Garmin Nuvi 710?

Στην Αναβαση αναφέρουν ότι το Toponavigator φορτώνεται στο Nuvi710 (το οποίο πουλάει με 299€ ίδια τιμή με του skordili) χωρίς να χαθούν οι χάρτες Ελλάδας AUTO DRIVE (HELLAS) που είναι προεγκατεστημένοι και να πάω από κει να μου κάνουν και επίδειξη αν θέλω.
Όταν πήρα στον Skordili (νομίζω επίσημο αντιπρόσωπο), για να ρωτήσω αν φορτώνοντας το Toponavigator της Ανάβασης, χαθούν οι προφορτωμένοι χάρτες Ελλάδας AUTO DRIVE (HELLAS), μου απάντησε ότι δεν μπαίνει σε κανένα Nuvi το Toponavigator και οτι για όλα τα Nuvi μόνο το CityNavigator κάνει και τίποτα άλλο.

1.Υπάρχει κανείς που έχει το Garmin Nuvi710 να μου δώσει τα φώτα του?
2.Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ το Garmin Poi Loader για να βάζω νέα πραγματάκια?
3.Πως hell δουλεύει αυτό το Garmin? Μπορώ να έχω και το AUTO DRIVE (HELLAS) και το Toponavigator και να βάζω POIS με το Garmin Poi Loader και στα δύο, όλα μαζί ταυτόχρονα?


Λοιπόν, αν προσκυνήσετε στο Terios θα σας πώ.....

Οκ, έχουμε και λέμε:
Ο Σκορδίλης σου είπε τη μισή αλήθεια. Το Toponavigator δεν μπαίνει σε Garmin, χρησιμεύει όμως για να μεταφέρεις τους χάρτες του σε gps garmin.

Στο Garmin Nuvi μπορούμε να έχουμε όσους φορτωμένους χάρτες θέλουμε, απλά ένας είναι κάθε φορά ο "κύριος" χάρτης και "σκεπάζει" τους υπόλοιπους. Οπου αυτός δεν έχει δεδομένα, τότε εμφανίζονται τα δεδομένα του αμέσως επόμενου χάρτη. Οποτε θέλεις τα λέμε από κοντά και σου το δείχνω πως γίνεται.

Το 710 επίσης έχει και τη δυνατότητα να ακολουθήσει μία πορεία που θα την έχεις προσχεδιάσει στο PC σου με το MapSource ή που σου τη δώσει κάποιος άλλος που έχει επίσης Garmin.

Οσον αφορά τα POIS, αυτά είναι ανεξάρτητα από το χάρτη που έχεις φορτωμένο. Πρόκειται για μία database με στίγματα κατηγοριοποιημένα που φαίνονται επάνω στο χάρτη που έχεις κάθε φορά φορτωμένο.

Τα Garmin είναι φοβερές συσκευές και σε συνδυασμό με τους χάρτες της Ανάβασης, είναι ότι καλύτερο υπάρχει για off-road πλοήγηση.

Και μία συμβουλή: Μη μπλέκεις με το Σκορδίλη. Αν πρόκειται να το αγοράσεις, πάρτο από το http://www.egalaxy.gr/index.php ή από την Ανάβαση.

Εχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι αυτούς και είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Οτι θέλετε, στη διάθεσή σας.
Άβαταρ μέλους
dimitErios
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Αλιμος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
cb: Ναι
Name: Δημήτρης

Re: Έχω χαθεί εντελώς με το Garmin Nuvi 710

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Φεβ 19, 2009 10:54 am

dimitErios έγραψε:Λοιπόν, αν προσκυνήσετε στο Terios θα σας πώ.....

Οκ, έχουμε και λέμε:
Ο Σκορδίλης σου είπε τη μισή αλήθεια. Το Toponavigator δεν μπαίνει σε Garmin, χρησιμεύει όμως για να μεταφέρεις τους χάρτες του σε gps garmin.

Το Toponavigator δηλαδή είναι απλά εφαρμογή για το PC με την οποία βάζεις χάρτες Ανάβασης στο Garmin τους οποίους διαβάζει το MapSource του Garmin. Να υποθέσω οτι το MapSource είναι η στάνταρ εφαρμογή του Garmin έτσι? Μόνο μέσω αυτής βλέπεις χάρτες?
dimitErios έγραψε:Στο Garmin Nuvi μπορούμε να έχουμε όσους φορτωμένους χάρτες θέλουμε, απλά ένας είναι κάθε φορά ο "κύριος" χάρτης και "σκεπάζει" τους υπόλοιπους.

Τι σημαίνει αυτό? Κάτι σαν τα layers στο AutoCAD όπου κάθε φορά επιλέγω πιο layer θέλω να φαίνεται, πιο όχι ή όλα μαζί?
dimitErios έγραψε:Οπου αυτός δεν έχει δεδομένα, τότε εμφανίζονται τα δεδομένα του αμέσως επόμενου χάρτη.

Να καταλάβω: Είμαι στον επαρχιακό δρόμο Λαμία-Υπάτη και ανεβαίνω τον ασφαλτοστρωμένο δρόμο στο βουνό για Υπάτη. Εκεί το AutoDrive Hellas έχει πληροφορίες και μου δείχνει τα δικά του. Αποφασίζω να βγω σε κάποιο καρόδρομο που το AutoDrive Hellas ή δεν τον έχει καθόλου ή τον έχει λαθος χαρτογραφημένο. Τι θα γίνει τότε για να μην βγω εκτός πορείας? Το MapSource θα "διαβάσει" αυτόματα το χάρτη της Ανάβασης χωρίς να ασχοληθώ εγώ με εναλλαγή μεταξύ χαρτών?
Επίσης πες ότι κινούμε στη πόλη. Αλλά εχτές ήμουν στο βουνό. Κάθε φορά που αλλάζω terrain θα πρέπει να "λέω" στο MapSource πιο χάρτη να διαβάζει και μετά να ξεκινώ πορεία? Και αν ναι, είναι εύκολη η εναλλαγή μεταξύ των χαρτών?(δηλαδή με 1 πλήκτρο εναλλαγής κάτι σαν Alt+Tab για τα παράθυρα των Windows?)
dimitErios έγραψε:Οποτε θέλεις τα λέμε από κοντά και σου το δείχνω πως γίνεται.
Σε κάποιο καφέ στου Μπάκα θα τα πούμε σίγουρα!!! Απλά βιάζωμε να μαζέψω πληροφορίες γιατί θέλω να το πάρω αυτές τις μέρες. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! :D :D :D :D :D
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Δημοσίευσηαπό dimitErios » Πέμ Φεβ 19, 2009 11:31 am

Δες τα pm σου.
Άβαταρ μέλους
dimitErios
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Αλιμος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
cb: Ναι
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό kbntinos » Πέμ Φεβ 19, 2009 12:09 pm

Aλήθεια τελικά τι γίνετε?Εγω εχω το garmin 215 αρκετα καλό μηχάνημα.Τελικα panoshm τι συμπέρασμα εβγαλες?δουλευούν και οι 2 χάρτες ΑUTODRIVE και ΤΟPO ή οχι? Και αν ναι πως? μαζί η ξεχωριστά?
Άβαταρ μέλους
kbntinos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Dunlop Grandtreck AT
Suspension: MONROE
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό panoshm » Πέμ Φεβ 19, 2009 12:18 pm

kbntinos έγραψε:Aλήθεια τελικά τι γίνετε?Εγω εχω το garmin 215 αρκετα καλό μηχάνημα.Τελικα panoshm τι συμπέρασμα εβγαλες?δουλευούν και οι 2 χάρτες ΑUTODRIVE και ΤΟPO ή οχι? Και αν ναι πως? μαζί η ξεχωριστά?

Ακόμα το ψάχνω... Παίρνω από παντού πληροφορίες!!!
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Re: Έχω χαθεί εντελώς με το Garmin Nuvi 710

Δημοσίευσηαπό Vasilis » Πέμ Φεβ 19, 2009 8:10 pm

kfanis έγραψε:
dimitErios έγραψε:Λοιπόν, αν προσκυνήσετε στο Terios θα σας πώ.....


:shock: :shock: :shock:
Ξέρεις πώς λένε το club που γράφτηκες;;;;;
Πέτα τη δαχτυλίθρα και πάρε ενα Vitara α γίνεις άνθρωπος!!! :lol: :lol:

Σωστοςςςςςς!!!!
ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΩΡΑΙΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ
Άβαταρ μέλους
Vasilis
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10713
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 08, 2008 3:23 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ/ΚΙΑΤΟ
cb: Όχι
Aka: Ρουλετακιας-Ζαρακιας-Texakias
Name: ΒΑΣΙΛΗΣ

Δημοσίευσηαπό dimitErios » Πέμ Φεβ 19, 2009 11:50 pm

kbntinos έγραψε:
Aλήθεια τελικά τι γίνετε?Εγω εχω το garmin 215 αρκετα καλό μηχάνημα.Τελικα panoshm τι συμπέρασμα εβγαλες?δουλευούν και οι 2 χάρτες ΑUTODRIVE και ΤΟPO ή οχι? Και αν ναι πως? μαζί η ξεχωριστά?


Παιδιά οι χάρτες δουλεύουν και οι δύο μαζί ταυτόχρονα. Για την ακρίβεια υπάρχει και τρίτος χάρτης, o basemap της συσκευής που έχει όλο τον κόσμο.

Οπως είπε και ο Παναγιώτης, οι χάρτες είναι σαν layers που επικαλύπτει το ένα το άλλο.

Για παράδειγμα, αν έχεις φορτωμένους και τους δύο χάρτες (Ανάβαση και Autodrive) και ξεκινήσεις ένα ταξίδι από τη Ρώμη μέχρι το φρούριο της Φυλής στην Πάρνηθα, τότε:

από Ρώμη μέχρι Πάτρα θα βλέπετε το βασικό οδικό δίκτυο της Ιταλίας λόγω του basemap,

από Πάτρα μέχρι Φύλή θα σας πάει ο autodrive,

Από Φυλή και μετά θα φαίνονται οι δασικοί δρόμοι της Ανάβασης.
Άβαταρ μέλους
dimitErios
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Αλιμος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
cb: Ναι
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό kbntinos » Παρ Φεβ 20, 2009 1:57 am

και μια ακόμη 'κουτή' ερώτηση.πως τους πέρναμε στο garmin?
Άβαταρ μέλους
kbntinos
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Πέμ Απρ 24, 2008 2:04 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: Dunlop Grandtreck AT
Suspension: MONROE
cb: Ναι

Δημοσίευσηαπό dimitErios » Παρ Φεβ 20, 2009 3:59 pm

Οι χάρτες γίνονται copy-paste στο folder της Garmin. Το αρχείο είναι της μορφής xxx.img και συνοδεύεται από ένα άλλο αρχείο που είναι της μορφής xxx.unl και περιέχει την άδεια χρήσης.
Άβαταρ μέλους
dimitErios
4x4 Grand member
4x4 Grand member
 
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 5:56 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Αλιμος
Λάστιχα: BF Goodrich AT
cb: Ναι
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Φεβ 20, 2009 4:25 pm

Λοιπόν τελικά πήρα το Nuvi 265W από εδώ: http://www.egalaxy.gr/index.php :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Πολύ καλός ο Παναγιώτης Κρητικός, εξυπηρετικότατος μου έδειξε πάρα πολλά πράγματα στο Nuvi265W και προπαντώς, ΔΕΝ κοιτάει να αρπάξει από τον κάθε ανίδεο, αλλά κοιτάει να τον ενημερώσει. Δηλαδή:
- το Nuvi710/760 αυτό που έχουν παραπάνω από το 265W είναι
1. η φωνητική προσφώνηση των οδών με το όνομά τους, κατά την πλοήγηση στο σημείο ενδιαφέροντος (δηλαδή σρτίψε σε 300m στην Ποσειδώνος)
2. η εκπομπή ραδιοσυχνότητας ώστε να πιάνει το ράδιό σου στα FM το Garmin και να ακούς από τα ηχεία του αυτοκινήτου και όχι από το ίδιο το Garmin.
3.έχει δέκτη πληροφοριών κίνησης
4. δερμάτινη θήκη
Από όλα αυτά:
1. ισχύει μόνο για αγγλική γλώσσα και αγγλικούς δρόμους δεν μπορεί να προφέρει τους Ελληνικούς
2. όλες οι συχνότητες στα FM (τουλάχιστον στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη) είναι κατειλλημένες από Σταθμούς που όσο χάλια ακούγονται και πάλι καλύπτουν το σήμα του Garmin οπότε δεν δουλεύει με καθαρή φωνή, έχει παράσιτα και γενικά σου σπάει τα νεύρα και στη τελική το ηχείο του Garmin είναι τόσο δυνατό (ρυθμίζετε) που και να έχεις ανοιχτό το παράθυρο ακούγεται καμπάνα!!!
3.στην Ελλάδα δεν εκπέμπει κανένας πληροφορίες κίνησης οπότε... άκυρο κι αυτό
4. ε, εντάξει, δώσε μερικά ? (15 αν θυμάμαι) να πάρεις και καμιά θήκη δεν χάλασε ο κόσμος....

Οπότε: Garmin Nuvi 265W και ξερό ψωμί. Θα σας πω περισσότερα σε λίγες μέρες

dimitErios σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, αναμένω συνάντηση στο Μπάκα για περαιτέρω... :!: :!:
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Δημοσίευσηαπό Dimis » Παρ Φεβ 20, 2009 4:27 pm

Μερικες γενικές πληροφορίες....

Κάθε πρόγραμμα της garmin έτσι και το Garmin Nuvi 710 μπορεί να δεχτεί μέχρι 3 χάρτες το μέγιστο + τον βασικό χάρτη χαρτογράφησης του κόσμου.....

Ο στανταρτ χάρτης (όποιος και να είναι αυτός που συνοδευει το μηχάνημα) έχει όνομα gmapsupp.img, αν ο χάρτης είναι κλειδωμένος (όπως π.χ. της Autodrive) το άρχειο που έχει το κλειδι εχει το όνομα gmapsupp.unl

Οπότε έχουμε και λέμε, οι πιθανοί χάρτες είναι.....
ο gmambmap.img (ο βασικός χάρτης που περιέχει όλο τον κόσμο μαζί με τα σύνορα των κρατών - υπάρχει σε κάθε μηχάνημα που είναι της garmin)
o gmapsupp.img οπως προείπα είναι ο στάνταρ χαρτης που υπάρχει σε κάθε μηχάνημα που πουλιέται με κάποιο ενσωματωμένο χάρτη
o gmapprom.img => αυτό είναι ένα επιλέον όνομα που μπορείς να έχεις για οποιοδήποτε άλλο χάρτη θέλεις να έχεις συγχρόνως (π.χ. της ανάβασης)

Οπότε ναι μπορείς να έχεις μαζί και της Ανάβασης και τον Autodrive....

Απλά το πρόβλημα είναι ότι αν πάρεις τον πακέτο από την Ανάβαση δεν νομιζω να έχει μέσα τον χάρτη της Autodrive και το αναποδο, δηλαδη αν πας στο σκορδίλη και πάρεις τον χάρτη με το πακετο δεν θα βρεις της Αναβασης....

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις το πακέτο από τον Σκορδίλη με τον χάρτη Autodrive και να αγοράσεις ξεχωρα To Toponavigator που είναι για το PC και να κατεβάσεις κανονικά από το PC χάρτες στο GPS σου.....
Grand Vitara 2.0 JLXEW, ESP/TCS, Xenon, RR Lift Kit, GEOLANDAR A/T-S (225/65/17), XMC Ποδιές

ΔΙΑΙΤΗΜΑΣΙ ΤΕ ΧΡΗΖΟΜΑΙ ΕΠ'ΩΦΕΛΕΙΗ ΚΑΜΝΟΝΤΩΝ ΚΑΤΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΚΑΙ ΚΡΙΣΙΝ ΕΜΗΝ, ΕΠΙ ΔΗΛΗΣΕΙ ΔΕ ΚΑΙ ΑΔΙΚΙΗ ΕΙΡΞΕΙΝ.
Άβαταρ μέλους
Dimis
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1990
Εγγραφή: Δευτ Απρ 28, 2008 7:21 pm
Τοποθεσία: Οπου να'ναι, αρκεί να μην εφημερεύω.....
Λάστιχα: Yokohama G012
Suspension: Rocky Road
cb: Ναι
Name: Δημοσθένης

Δημοσίευσηαπό panoshm » Παρ Φεβ 20, 2009 4:34 pm

Dimi σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και την ανάλυση με τα ονόματα των αρχείων :D :D :D :D Οι οδηγίες σου είναι πάντα χρήσιμες από ότι κατάλαβα (σε έχω καταλάβει πόσο gadget τύπος είσαι και ας μην σε έχω γνωρίσει από κοντά!!) :D :D :D :D
GV2.0 5D Freestyle 07/'05,AVM,Ποδιές,5xFF50HELLA,Lovato smart ExR Premium,Nuvi1490Τ,Montana650,Midland220
Άβαταρ μέλους
panoshm
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 30476
Εγγραφή: Τρί Δεκ 23, 2008 2:33 pm
Λάστιχα: Geolandar M/T G003
Διάσταση ελαστικών: 205/80/16
Suspension: MAD/KYB +12cm
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: O γεωαναφερόμενος ή αλουμινοποδιάς!
Name: Πάνος

Επόμενο

Επιστροφή στο GPS χαρτογράφηση

antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες