Grand Vitara Calmini 2.5"

Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Δευτ Νοέμ 09, 2015 2:18 am

Γεια σας παίδια,
Απο κύπρο σας γράφω γιατί βλεπω πως είστε πολυ πιο ψαγμένοι.Εχω το Grand Vitara 2.0L το παλίο μοντέλο απο 1998-2005 όμως το δικό μου είναι κατασκευής τέλος του 1997 απο Ιαπώνία.
Αρχικά ήθελα να ρωτήσω αν το Calmini 2.5" (SK19800) είναι το καταλληλο γι' αυτο το μοντέλο.Το αυτοκίνητο φορεί αυτό το κιτ απο την καλμινι και τους πίσω ρυθμιζόμενους αγκώνες απο
καλμίνι. Τι αλλαγές μου συστύνεται ώστε να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα?
Σας ευχαριστώ

12226794_10208237305390816_878243140_n.jpg
Τελευταία επεξεργασία από panoshm και Δευτ Νοέμ 09, 2015 11:26 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αιτία: Ενσωμάτωση φωτογραφίας
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ » Δευτ Νοέμ 09, 2015 10:02 am

Εσυ τι αλο θελεις να κανεις :think:
Εγω πιστευω πως και τωρα το GV σου ειναι πολυ μπροστα :clap:
Οποίος φοβάται πέφτει και κοιμάται!!!
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3127
Εγγραφή: Παρ Σεπ 20, 2013 3:43 pm
Τοποθεσία: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Λάστιχα: NANKANG 205/80/16 MT
Διάσταση ελαστικών: 225
Suspension: +6cm KYB,αποστατες
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: ΚΑΣΤΟΡΑΣ
Name: ΝΙΚΟΣ

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Δευτ Νοέμ 09, 2015 11:28 am

ΝΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΑΚΗΣ έγραψε:Εσυ τι αλο θελεις να κανεις :think:
Εγω πιστευω πως και τωρα το GV σου ειναι πολυ μπροστα :clap:


Μιλώ για θέμα αναρτήσεων οπως είδα και σε άλλα θέματα συστηνουν τις αναρτησεις ome
Σε σύγκριση με τις καλμινι που ειναι πολυ σκληρες. Επισης το οτι μπροστινο μέρος λες και πηγάινει σουζα.
Ακόμη έχω ένα θορυβο μεταξυ του πισινου αξονα κινησης και του τρανσφερβοχ
Για αυτο ομως εκανα αξονα με διπλο σταυρο ομως τωρα το αυτοκινητο κανει καποιυς
Μικροθορηβους και το αυτοκινητο τρμει ολοκληρο
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Δευτ Νοέμ 09, 2015 12:53 pm

Κατόπιν της σύστασης του φίλου Αντρέα, το θέμα καθαρίστηκε κι ανοίγει πάλι προς συζήτηση. :idea:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37835
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό dpol » Τρί Νοέμ 10, 2015 2:31 pm

Φιλε Ανδρεα απο την αγαπημενη μου Κυπρο ακου τα παρακατω:

Τα ελατηρια + αμορτισερ της Calmini εχουν γενικα θεμα, ειναι πολυ σκληρα και δεν αντεχουν πολυ, αυτο απο εμπειριες φιλων εδω.
Οσοι τοποθετησαν το κιτ απο την αρχη τα αλλαξαν γρηγορα και κρατησαν μονο ψαλιδια-αποστατες μπροστινου διαφορικου-μπρατσα-αποστατη παναρ.

Υαπρχουν πολλοι τροποι να τα αντικαταστησεις, δες παρακατω το λινκ με το δικο μου στησιμο, μπορεις να πας ευκολα +12 ποντους χωρις προβληματα και σχετικα καλη ανεση στην αναρτηση.

Οσον αφορα τον θορυβο στον πισω αξονα μεταδοσης προερχεται απο την αλλαγη γωνιας του διαφορικου, αυτο το προβλημα το λυνουν τα μπρατσα, χρειαζεται φυσικα σωστη ευθυγραμμιση, αν εισαι πολυ πανω απο τους +10 απο μαμα χρειαζεται να γινουν και τα πανω μπρατσα ρυθμιζομενα.

Δες την ευθυγραμμιση ξανα του πισω αξονα.

Για διπλους σταυρους δεν ξερω κατι, πρωτη φορα το ακουω σε δικο μας αυτοκινητο και το βλεπω λιγο παρατραβηγμενο :think: αυτο σιγουρα προκαλει θορυβο και τρεμουλα ειδικα αν δεν ειναι σωστα ζυγησμενος ο αξονας μεταδοσης.


Δες εδω το δικο μου στησιμο και τα ξαναλεμε

viewtopic.php?f=20&t=14897
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » Τρί Νοέμ 10, 2015 8:29 pm

Εγώ θα ρωτήσω για τους προτζέκτορες στα φώτα.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 10:27 am
Λάστιχα: Geolandar A/T-S
Suspension: Πολυ σκληρή
cb: Όχι
Aka: Παλαμίδας
Name: Νικός

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Τετ Νοέμ 11, 2015 12:34 am

dpol έγραψε:Φιλε Ανδρεα απο την αγαπημενη μου Κυπρο ακου τα παρακατω:

Τα ελατηρια + αμορτισερ της Calmini εχουν γενικα θεμα, ειναι πολυ σκληρα και δεν αντεχουν πολυ, αυτο απο εμπειριες φιλων εδω.
Οσοι τοποθετησαν το κιτ απο την αρχη τα αλλαξαν γρηγορα και κρατησαν μονο ψαλιδια-αποστατες μπροστινου διαφορικου-μπρατσα-αποστατη παναρ.

Υαπρχουν πολλοι τροποι να τα αντικαταστησεις, δες παρακατω το λινκ με το δικο μου στησιμο, μπορεις να πας ευκολα +12 ποντους χωρις προβληματα και σχετικα καλη ανεση στην αναρτηση.

Οσον αφορα τον θορυβο στον πισω αξονα μεταδοσης προερχεται απο την αλλαγη γωνιας του διαφορικου, αυτο το προβλημα το λυνουν τα μπρατσα, χρειαζεται φυσικα σωστη ευθυγραμμιση, αν εισαι πολυ πανω απο τους +10 απο μαμα χρειαζεται να γινουν και τα πανω μπρατσα ρυθμιζομενα.

Δες την ευθυγραμμιση ξανα του πισω αξονα.

Για διπλους σταυρους δεν ξερω κατι, πρωτη φορα το ακουω σε δικο μας αυτοκινητο και το βλεπω λιγο παρατραβηγμενο :think: αυτο σιγουρα προκαλει θορυβο και τρεμουλα ειδικα αν δεν ειναι σωστα ζυγησμενος ο αξονας μεταδοσης.


Δες εδω το δικο μου στησιμο και τα ξαναλεμε

viewtopic.php?f=20&t=14897


Σε ευχαριστώ φίλε dpol για το ενδιαφέρον σου,

Έχω δεί το δίκο σου στήσιμο πολύ ενδιαφέρον με καλούς συνδυασμούς και χώρις ιδιαιτερα προβλήματα απο οτι βλέπω.

Σχετικά με αυτο που θέλω εγώ να κάνω δεν θέλω να ξεφύγω πέρα των 2,5" αλλα αντιθετα να χαμήλωσω λίγο μέχρι τις 2". θα ήθελα την γνώμη αν καποιος γνωρίζει κάτι σχετικά με μονό αλλαγή αμορτισερ σε ΟΜΕ δηλαδή τι
συμπεριφορά θα έχει το αυτοκίνητο και ποια με αλλαγή και ελατηρίων και αμορτισέρ απο ΟΜΕ. Και τα υπολοιπα να μείνουν ως έχει απο καλμινι.

Στόχος μου είναι όσο καλυτερη συμπεριφορα σε ασφαλτο αλλα και σε εκτός δρόμου οχι και σε τοσο εχτρεμε καταστασεις.

Επίσης ενα κιτ που σκεφτουμουν αν το έχει καποιος ακουστα είναι απο IRONMAN και τα υπολοιπα να μείνουν ως έχει απο καλμινι.
http://www.ironman4x4.com/fit-my-4x4/results/category-products/suspension/suspension-kits

Όσο αφόρα τον πίσω αξονα μετάδοσης έχω τα μπρατσα απο καλμινι και συνεχιζε αυτος ο ήχος και για αυτο προχωρήσαμε με τον διπλο άξονα οπου και σταματήσε αλλα τρέμει πολυ και δημιουργά μικροθορήβους το οποιο βλέπω και εγώ παρατραβηγμένο.ό αξόνας έγινε απο τεχήτη όπου πήρε το κομμάτι απο μποστινο εργοστασιακό άξονα μετάδοσης απο toyota hilux.
12233011_10208247278880147_1986964129_n.jpg
12212509_10208247279120153_1380815265_n.jpg
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Τετ Νοέμ 11, 2015 12:43 am

Νικόλας έγραψε:Εγώ θα ρωτήσω για τους προτζέκτορες στα φώτα.


Φίλε νικόλα μπορείς να βρέις τα φώτα απο ebay αναζητώντας αυτο "grand vitara angel eyes"

Εμένα μου στοίχισε 500 ευρώ αγόρα ,150 ευρώ φόρο γιατί τα αγόρασα απο taiwan και 80 ευρώ εφαρμογή.
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό Νικόλας » Τετ Νοέμ 11, 2015 2:04 am

andreas46 έγραψε:
Νικόλας έγραψε:Εγώ θα ρωτήσω για τους προτζέκτορες στα φώτα.


Φίλε νικόλα μπορείς να βρέις τα φώτα απο ebay αναζητώντας αυτο "grand vitara angel eyes"

Εμένα μου στοίχισε 500 ευρώ αγόρα ,150 ευρώ φόρο γιατί τα αγόρασα απο taiwan και 80 ευρώ εφαρμογή.

Τα έχω δεί.Τα ζαχαρώνω πολύ.
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ !!!
Άβαταρ μέλους
Νικόλας
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 10:27 am
Λάστιχα: Geolandar A/T-S
Suspension: Πολυ σκληρή
cb: Όχι
Aka: Παλαμίδας
Name: Νικός

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τετ Νοέμ 11, 2015 10:06 am

Αντρέα αν πετάξεις ελατήρια και αμορτισέρ Calmini και βάλεις της ΟΜΕ θα χαμηλώσεις μεν αλλά δε θα πας στις 2" (5 εκατ. δηλ). Θα πας γύρω στα 4cm και φυσικά δε θα σου χρειάζονται όλα τα υπόλοιπα της Calmini. Από συμπεριφορά το αμάξι θα μαλακώσει κατά πολύ, αλλά θα είναι στιβαρό για το δρόμο. Για μένα εφόσον είσαι στις 2,5", βάλε αν θες τα ΟΜΕ αλλά πρόσθεσε και προσθήκες στα ελατήρια για να μείνεις στις 2.5", εφόσον το υπόλοιπο στήσιμο είναι γι'αυτό το ύψος.
Στο δικό μου φοράω τα ελατήρια της ΟΜΕ, προσθήκες ελατ. πίσω +3, προσθήκες ελατ. μπροστά +1, και στα αμορτισέρ (ΚΥΒ) έχω αποστάτες για να μακρύνουν ανάλογα. Τίποτε άλλο από ψαλίδια, μπράτσα, αποστάτες κεντρικού άξονα, αποστάτες τροχών κλπ, γιατί το ύψος αυτό δεν τα χρειάζεται.

Τα Ironman είχαν φορεθεί παλιότερα σε ένα 5θυρο 2λιτρο αν θυμάμαι καλά. ( είναι το θέμα που συζητούσαν τότε...) ;-)
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37835
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Τετ Νοέμ 11, 2015 8:50 pm

Tzivitzonis έγραψε:Αντρέα αν πετάξεις ελατήρια και αμορτισέρ Calmini και βάλεις της ΟΜΕ θα χαμηλώσεις μεν αλλά δε θα πας στις 2" (5 εκατ. δηλ). Θα πας γύρω στα 4cm και φυσικά δε θα σου χρειάζονται όλα τα υπόλοιπα της Calmini. Από συμπεριφορά το αμάξι θα μαλακώσει κατά πολύ, αλλά θα είναι στιβαρό για το δρόμο. Για μένα εφόσον είσαι στις 2,5", βάλε αν θες τα ΟΜΕ αλλά πρόσθεσε και προσθήκες στα ελατήρια για να μείνεις στις 2.5", εφόσον το υπόλοιπο στήσιμο είναι γι'αυτό το ύψος.
Στο δικό μου φοράω τα ελατήρια της ΟΜΕ, προσθήκες ελατ. πίσω +3, προσθήκες ελατ. μπροστά +1, και στα αμορτισέρ (ΚΥΒ) έχω αποστάτες για να μακρύνουν ανάλογα. Τίποτε άλλο από ψαλίδια, μπράτσα, αποστάτες κεντρικού άξονα, αποστάτες τροχών κλπ, γιατί το ύψος αυτό δεν τα χρειάζεται.

Τα Ironman είχαν φορεθεί παλιότερα σε ένα 5θυρο 2λιτρο αν θυμάμαι καλά. ( είναι το θέμα που συζητούσαν τότε...) ;-)


Γεια σου φιλε Tzivitzonis,

Αρχικά σε αυτή την φάση δεν θα μπορουσα να αλλάξω και αμορτισερ και ελατηρια αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν αν σε πρώτη φάση άλλαζα μόνο τα αμορτισέρ απο ΟΜΕ και αφηνα ολα τα υπολοιπα calmini θα έβλεπα καποια διαφορα ως προς την ανεση του αυτοκινήτου ? Επισης με αυτή την επιλογή θα χρειαζόταν να αφεραισω κατι απο το calmini ή να προσθεσω κατι αλλο?
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Πέμ Νοέμ 12, 2015 12:46 am

andreas46 έγραψε:αυτο που θα ήθελα να ρωτήσω θα ήταν αν σε πρώτη φάση άλλαζα μόνο τα αμορτισέρ απο ΟΜΕ και αφηνα ολα τα υπολοιπα calmini θα έβλεπα καποια διαφορα ως προς την ανεση του αυτοκινήτου ?

Όχι καθώς τη σκληρότητα του αυτ/του την καθορίζουν τα ελατήρια κι όχι τα αμορτισέρ σου. Τα αμορτισέρ είναι για την ομαλή απόσβεση των ταλαντώσεων.
Τι θέλω να πω:
-> Calmini ελατήρια με Voutyro αμορτισέρ (δηλ μαλακά :mrgreen: ) = κατσίκι το αμάξι.
-> Mother (εργοστασιακά :mrgreen: μαλακότερα από Calmini) ελατήρια με σκληρά αμορτισέρ (Bilstein π.χ.) = σφιχτό αμάξι.
Άλλο λοιπόν σφιχτό κι άλλο κατσίκι, σωστά;
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37835
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό taxidriver06 » Πέμ Νοέμ 12, 2015 8:38 pm

Φίλε Αντρέα, σου προτείνω ανεπιφύλακτα να αλλαξεις τα αμορτισέρ, θα δεις μεγάλη διαφορά.
Είχα και εγώ το σετ της Calmini και για 4 με 5 χρόνια περίπου υπέφερα, δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ το αυτοκίνητο ούτε εντός ούτε εκτός δρόμου. Μπορεί σαν σετ να είναι καλή λύση για ψήλωμα για τα αυτοκίνητα μας,αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα για το δικό μου.
Σε πρώτη φάση, άλλαξα τα ελατήρια με άλλα (φτιαχτά) ,αλλά ή διαφορά που είδα ήταν μικρή έως ανύπαρκτη.
Πέρσι, ενώ ετοιμαζόμουν να αλλάξω πάλι ελατήρια, έκανα μία δοκιμή. Έβαλα τα μαμά αμορτισέρ (τα είχα κρατήσει όταν έβαλα τα Calmini)με αποστάτες, γιά να δουλέψουν με τα ελατήρια. Ή διαφορά στην οδήγηση ήταν εκπληκτική. Τώρα πλέον από λαμβάνω το αυτοκίνητο και εντός και εκτός δρόμου. Κάποια στιγμή θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ με Kayaba,γιατί αυτα έχουν αρκετά χιλιόμετρα.
Γνώμη μου είναι, να αλλάξεις σε πρώτη φάση τα αμορτισέρ, θα δεις μεγάλη διαφορά (είναι και ποιό οικονομικά από τα ελατήρια) και αν δέν μείνεις ευχαριστημένος αλλάζεις ελατήρια.
ΓΙΩΡΓΟΣ-GV 1.6-CALMINI 2,5"-205/80/16
Τα πάντα γίνονται αδύνατα,όταν πιστέψουμε πως δεν μπορούμε να τα πράξουμε.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
Άβαταρ μέλους
taxidriver06
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 1:26 am
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: 215/75/15,225/70/15
Suspension: Calmini
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Παρ Νοέμ 13, 2015 1:31 am

Tzivitzonis έγραψε:Όχι καθώς τη σκληρότητα του αυτ/του την καθορίζουν τα ελατήρια κι όχι τα αμορτισέρ σου. Τα αμορτισέρ είναι για την ομαλή απόσβεση των ταλαντώσεων.
Τι θέλω να πω:
-> Calmini ελατήρια με Voutyro αμορτισέρ (δηλ μαλακά :mrgreen: ) = κατσίκι το αμάξι.
-> Mother (εργοστασιακά :mrgreen: μαλακότερα από Calmini) ελατήρια με σκληρά αμορτισέρ (Bilstein π.χ.) = σφιχτό αμάξι.
Άλλο λοιπόν σφιχτό κι άλλο κατσίκι, σωστά;


Σωστά αυτα που λες, Αρχικά αυτο που εχω καταλάβει και απο αυτα που δίαβασα και σε αλλα ποστ, οτι για να έχω άνεση θα πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγή ελατηρίων και αμοριστερ, για ελατήρια ήτε MAD ήτε ΟΜΕ με την χρήση αποστάτων και σε αμορτισέρ ήτε ΚΥΒ ή OME.

Αρχικά αυτο που έχω στο μυαλό μου να κάνω είναι η επανατοποθετηση του κιτ λογου του ότι καποια πράγματα δεν έχουν γίνει όπως αναγράφονται στις οδηγίες απο καλμινι και μαζι να αλλάξω τα αμοριστερ μου σε ΟΜΕ αυτό που ηθελα να γνωρίζω με αυτη την αλλαγη στα αμορτισέρ θα χρείαστω αποστατες ήτε στα μπροστινα αμορτισέρ ήτε στα πίσω?
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Re: Grand Vitara Calmini 2.5"

Δημοσίευσηαπό andreas46 » Παρ Νοέμ 13, 2015 1:38 am

taxidriver06 έγραψε:Φίλε Αντρέα, σου προτείνω ανεπιφύλακτα να αλλαξεις τα αμορτισέρ, θα δεις μεγάλη διαφορά.
Είχα και εγώ το σετ της Calmini και για 4 με 5 χρόνια περίπου υπέφερα, δεν μπορούσα να ευχαριστηθώ το αυτοκίνητο ούτε εντός ούτε εκτός δρόμου. Μπορεί σαν σετ να είναι καλή λύση για ψήλωμα για τα αυτοκίνητα μας,αλλά δεν ήταν αυτό που ήθελα για το δικό μου.
Σε πρώτη φάση, άλλαξα τα ελατήρια με άλλα (φτιαχτά) ,αλλά ή διαφορά που είδα ήταν μικρή έως ανύπαρκτη.
Πέρσι, ενώ ετοιμαζόμουν να αλλάξω πάλι ελατήρια, έκανα μία δοκιμή. Έβαλα τα μαμά αμορτισέρ (τα είχα κρατήσει όταν έβαλα τα Calmini)με αποστάτες, γιά να δουλέψουν με τα ελατήρια. Ή διαφορά στην οδήγηση ήταν εκπληκτική. Τώρα πλέον από λαμβάνω το αυτοκίνητο και εντός και εκτός δρόμου. Κάποια στιγμή θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ με Kayaba,γιατί αυτα έχουν αρκετά χιλιόμετρα.
Γνώμη μου είναι, να αλλάξεις σε πρώτη φάση τα αμορτισέρ, θα δεις μεγάλη διαφορά (είναι και ποιό οικονομικά από τα ελατήρια) και αν δέν μείνεις ευχαριστημένος αλλάζεις ελατήρια.


Γεια σου φίλε,

Αρχικα σε ευχαριστω για το ενδιαφέρον σου, το σετ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν έχω χαρεί ακομα το αμαξι μου είμαι πολυ απογοητευμενος γιατι δίνεις τόσα χρηματα για ενα ολοκληρομενο σετ όπου περιμένεις με την εφαρμογη του τα καλυτερα αποτελέσματα.

Έχω κρατήσει τα μαμα αμορτισερ ομως είναι άχρηστα γι αυτο και επι την ευκαιρία προχωρησα στην αγορα του σετ, αυτο έχω και στο μυαλο μου να κανω δηλαδη να αλλάξω τα αμορτισερ μου σε ΟΜΕ και στην συνεχεια αναλόγως και με την πρωτη ευκαιρια οχι στον παρων σταδίο και στην αλλαγή των ελατηρίων.
andreas46
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:12 pm
Λάστιχα: 30x9.5R15
Suspension: Calmini 2.5"
cb: Όχι
Name: Andreas

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες