Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό georgeh » Σάβ Δεκ 19, 2009 11:56 pm

όσο και αν έψαξα στο net δεν μπόρεσα να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για το πότε πρέπει να αλλάζουμε ελλαστικά!!
σίγουρα πρέπει να έχουμε υπόψιν τις παρακάτω παραμέτρους

1) Χιλιόμετρα
2) Χρόνος χρήσης
3) δείκτης φθοράς
4) χρήση (πόλη-λάσπη-πέτρα, κλπ)

αναμένω τις απόψεις σας :)
debian 7 http://www.debian.org | Varnish Cache | SCST iscsi | Puppet Labs | Nginx | Gluster FS | DRBD
Άβαταρ μέλους
georgeh
Site Admin
Site Admin
 
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 8:09 pm
Τοποθεσία: Athens
Λάστιχα: BF A/T
Suspension: Rocky-Road 5cm
cb: Ναι
Name: Γιώργος

Δημοσίευσηαπό dpol » Κυρ Δεκ 20, 2009 12:17 am

Ανάλογα με την χρηση αλλα σιγουρα οχι πανω απο τρια χρονια τα ιδια λαστιχα γιατι χανει η γομα τις ιδιοτητες της.

Τα χιλιομετρα διαφερουν αναλογα με την συχνοτητα που κινουμε το αυτοκινητο, εαν π.χ. το κινουμε καθε μερα μπορύμε να ξεπεράσουμε και τα 50.000 χλμ γιατι το λαστιχο παραμενει φρέσκο, φυσικα στα τρια χρονια αλλαγή.

Μια αλλη παράμετρος ειναι εαν ειναι σκληρο η μαλακό, το σκληρο λαστιχο φθειρεται λιγοτερο αλλα με τον καιρο ξερένεται πιο γρήγορα.

Αυτα γνωριζω εγω :D :D :wink:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11401
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό GEORGE.B » Κυρ Δεκ 20, 2009 12:44 am

θα ξεκινησω λιγο αναποδα μιας και τα περισσοτερα χιλιομετρα μου ειναι με μοτοσυκλετα,οπως ξερετε εμεις οι μοτοσυκλετιστες, η επαφη που εχουν τα ελαστικα μας με την ασφαλτο ειναι μολις δυο πακετα τσιγαρα αυτο μας η με κανει να ειμαι πολυ προσεχτικος με τα ελαστικα για αυτο τον λογο στην μηχανη αλλαζω ελαστικα καθε 12000κμ και στο αυτοκινητο καθε 30000κμ max η δυο χρονια.


Μια χαρά σε βρίσκω Γιώργο,εγώ κάθε 7500 τα αλλάζω με τα λινά έξω στην Καλιακούδα :!:
Όσο για το αμάξι δεν μπορώ σε τζίπ να εκφράσω άποψη αλλά στα προηγούμενα τα άλλαζα χοντρικά κάθε 30000
Πάντως σίγουρα η τέλεια λύση είναι 2 τετράδες στα δικά μας :!:
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε, αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα.
Άβαταρ μέλους
GEORGE.B
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2553
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 14, 2009 11:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΚΙ
Λάστιχα: KOBRA
Suspension: O.M.E-MX6+3CMbodylif
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re:

Δημοσίευσηαπό DDesigner » Τρί Ιαν 12, 2010 9:04 pm

dpol έγραψε:Ανάλογα με την χρηση αλλα σιγουρα οχι πανω απο τρια χρονια τα ιδια λαστιχα γιατι χανει η γομα τις ιδιοτητες της.

Τα χιλιομετρα διαφερουν αναλογα με την συχνοτητα που κινουμε το αυτοκινητο, εαν π.χ. το κινουμε καθε μερα μπορύμε να ξεπεράσουμε και τα 50.000 χλμ γιατι το λαστιχο παραμενει φρέσκο, φυσικα στα τρια χρονια αλλαγή.

Μια αλλη παράμετρος ειναι εαν ειναι σκληρο η μαλακό, το σκληρο λαστιχο φθειρεται λιγοτερο αλλα με τον καιρο ξερένεται πιο γρήγορα.

Αυτα γνωριζω εγω :D :D :wink:


+1000 φίλε Δημήτρη
ΚΑΛΑ ΤΙΜΟΝΙΑαααα...ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ...ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ!!!...
Εικόνα
https://www.youtube.com/@ecoDesigner_GF_v6
Άβαταρ μέλους
DDesigner
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 2346
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 05, 2009 12:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ και σε όλη την Ελλάδα
Λάστιχα: MUD TERREN
Διάσταση ελαστικών: 225/75/16
Suspension: DYI / KIB +8
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: ECO
Name: Μάκης

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελλαστικά?

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί Ιαν 12, 2010 9:10 pm

Εγω ξέρω για καθε 40000 κμ ή 4 χρονια max...
Αλλα όλα είναι σχετικά...

Πάντως με τα Goodrich εχω κάνει ήδη 40.000 κμ και τα φορούσε και ο Κώστας πριν απο μένα...
Μαλλον επειδή είναι πολυ σκληρά δν φθήρονται....
Η αλήθεια είναι όμως ότι εχουν σκληρύνει αρκετα και πάνε για αλλαγη σιγά σιγα...
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελλαστικά?

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Τρί Ιαν 12, 2010 9:49 pm

Νομιζω οτι κανενας παραγοντας δεν μπορει να συγκριθει με τον παραγωντα..ποσο κραταει.....
πχ
εγω εχω ενα χρονο σχεδον τα 694.......με τη λογικη δεν πρεπει να αλλαξω λαστιχα γιατι σχετικα ειναι καινουργια και στιν ουσια δεν εχοθν οθτε 30,000 χιλιομετρα...
απο την αλλη ομως εχω κανει και αρκετα σε off;road...που σημαινει για μια μαλακη γομα οτι εχει φαγωθει και αυτο το βλεπω σε βρεγμενο και οτι μου μουργιαζει περισσοτερο...
στην ασφαλτο δεν εχω προβλημα..απο την αλλη τα δοκιμασα σε χιονι και παλι δεν ηταν καλα...
Οποτε θεωρησα για να βοηθησω το λαστιχο...να το απομακρυνο απο τους χειμερινους μηνες και να το εχω μονο τα καλοκαιρια..και το χειμωνα mud....
Νομιζω οτι με 2 τετραδες δινουμε καλυτερη μακροζωια στο λαστιχο...αποψη μου...
Οσο για εσενα γιωργο σιγουρα θες αλλαγη...την τελευταια φορα ποθ σε ειδα στο ειπα...
Τα 694 εχουν μαλακη γομα και τρωγεται γρηγορα
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελλαστικά?

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τρί Ιαν 12, 2010 11:04 pm

Πάντως , αν εξαιρέσουμε τη βροχή-χιόνι-πάγο , νομίζω ότι ενα φθαρμένο λάστιχο ποναει πιο πολύ το καλοκάιρι παρα το χειμώνα...
Εμφανίζεται δλδ το φαινόμενο να σκίζεται και να μένει η ζάντα στο χέρι.....

Αντίθετα το χειμώνα ζεσταίνεται μεν αλλα ποτέ δν φτάνει τη θερμοκρασία για να το πάρουμε στο χέρι...

Εννοείται φυσικά ότι ενα φθαρμενο ελαστικό είναι ακατάλληλο σε κάθε εποχη κ κάθε συνθήκη!!!
Άβαταρ μέλους
ximikos00
4x4 Gold Member
4x4 Gold Member
 
Δημοσιεύσεις: 1668
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2009 3:44 pm
Τοποθεσία: Βουνό-Θεσσαλονίκη-Βουνό
Λάστιχα: BF Goodrich A/T
Suspension: ΟΜΕ/ΚΥΒ
cb: Ναι
Name: Ανδρέας

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Τρί Ιαν 12, 2010 11:51 pm

θα ξεκινησω λιγο αναποδα μιας και τα περισσοτερα χιλιομετρα μου ειναι με μοτοσυκλετα,οπως ξερετε εμεις οι μοτοσυκλετιστες, η επαφη που εχουν τα ελαστικα μας με την ασφαλτο ειναι μολις δυο πακετα τσιγαρα αυτο μας η με κανει να ειμαι πολυ προσεχτικος με τα ελαστικα για αυτο τον λογο στην μηχανη αλλαζω ελαστικα καθε 12000κμ και στο αυτοκινητο καθε 30000κμ max η δυο χρονια.


Μια χαρά σε βρίσκω Γιώργο,εγώ κάθε 7500 τα αλλάζω με τα λινά έξω στην Καλιακούδα :!:
Όσο για το αμάξι δεν μπορώ σε τζίπ να εκφράσω άποψη αλλά στα προηγούμενα τα άλλαζα χοντρικά κάθε 30000
Πάντως σίγουρα η τέλεια λύση είναι 2 τετράδες στα δικά μας :!:
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό taxidriver06 » Τετ Ιαν 13, 2010 12:33 am

Θεωριτικά τα λάστιχα θέλουν αλλαγή κάθε 4 το πολύ 5 χρόνια,η 40.000-50.000 χλμ.Ολα εξαρτώνται απο τη συχνότητα χρήσεις,όπως αναφέρθηκε και αυτό πιο πάνω.Στο ταξι πχ τα αλλάζω κάθε Οκτώμβρη στα 95.000χλμ περίπου.Στο τζίπ έχω την αναγώμοση τρίτο χειμώνα φέτος (περίπου 15.000χλμ) και μετά πέταμα.Τα BF A/T τα έχω 4 χρόνια (εξω οι τρείς χειμώνες) περίπου 30.000χλμ,έχουν πέλμα αλλά είναι σκληρά.
ΓΙΩΡΓΟΣ-GV 1.6-CALMINI 2,5"-205/80/16
Τα πάντα γίνονται αδύνατα,όταν πιστέψουμε πως δεν μπορούμε να τα πράξουμε.(ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ)
Άβαταρ μέλους
taxidriver06
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1485
Εγγραφή: Παρ Μαρ 27, 2009 1:26 am
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Λάστιχα: 215/75/15,225/70/15
Suspension: Calmini
cb: Ναι
Name: ΓΙΩΡΓΟΣ

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό ingegnere1 » Τετ Ιαν 13, 2010 12:28 pm

Η πείρα , μου έχει δείξει, ότι το όριο είναι 40000 για τα ασφάλτινα και 30000 για τα 50/50(όχι μόνο λόγο χρήσης αλλά και λόγο μαλακής γόμας). Πάντως πρέπει να ξέρουμε τους παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο και για μένα είναι οι ακόλουθοι :

1. Φύλαξη σε γκαράζ (αν δε κάνουμε πολλά χλμ το χρόνο)
2. Διαφορά φθοράς ανάλογα με το οδόστρωμα.Στην Αττική οδό για παράδειγμα (με κλειστού τύπου τάπητα ),έχουμε 20% μεγαλύτερη φθορά σε σχέση με έναν επαρχιακό δρόμο.
3. Παραθαλάσσιες περιοχές (το αλάτι το ξεραίνει )
4. Περιοχές με πολύ χιόνι (πάλι το αλάτι...)
5. Το νέο ελαστικό (όπως όλα τα πολυμερή υλικά) πρέπει να χρησιμοποιείται μετά τους 6-7 μήνες από τη κατασκευή του. Σε πιο νέα ελαστικά έχουμε φαινόμενα πρόωρης φθοράς στην αρχή και μετά κάψιμο (αυτό που λέμε ...έχει γίνει κάρβουνο...)
6. Αντίστοιχα ο πολυμερισμός καταρρέει μετά τα 4 χρόνια (αρχίζουν τα ραγίσματα).
7. Η σωστή πίεση των ελαστικών.
NGV 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
ingegnere1
4x4 rookie member
4x4 rookie member
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Δευτ Νοέμ 16, 2009 2:40 pm
Τοποθεσία: MAROUSI

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό mikemicha » Πέμ Ιαν 14, 2010 9:48 pm

ZΗΡΕΙΑ έγραψε:Πολύ καλές πληροφορίες ! ;)


+1000
Καλό είναι πάντως να τα προσέχουμε τα λάστιχά μας γιατί από αυτά, εξαρτάται η ζωή μας. Μην ξεχνάμε πως είναι η μοναδική επαφή μας με το οδόστρωμα, οποιαδήποτε τύπου και αν είναι αυτό (άσφαλτος, χώμα κλπ).
«…τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι…»
Άβαταρ μέλους
mikemicha
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 3084
Εγγραφή: Τετ Αύγ 12, 2009 2:00 pm
Τοποθεσία: Γιαννιτσά - Καβησός Έβρου
Λάστιχα: Yokohama G015
Διάσταση ελαστικών: 225/70/16
Suspension: MAD+.....
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Μιχάλης

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό nikosk77 » Πέμ Ιαν 14, 2010 11:35 pm

δέν διαφωνώ με κανέναν σας.εγώ θεωρώ φίλε πώς είναι ένας συνδιασμός όλων όσον ανέφερες στο ερώτημα σου.
nikosk77
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2010 11:55 pm
Λάστιχα: bridgestone d694 A/T
Suspension: Μαμίσια
cb: Όχι
Name: Νίκος

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Ιαν 25, 2010 12:11 pm

Η ερωτηση δεν πρεπει να ειναι καθε ποτε πρεπει να αλλαζουμε, αλλα καθε ποτε τα ελεγχουμε και ποιος το κανει αυτο...
τα λαστιχα πρεπει να αλλαζονται οταν υπαρχει φθορα τετοια που να αλλοιωνει στο ελαχιστο την οδηγικη συμπεριφορα του οχηματος καθως ο καθενας μας κανει διαφορετικη χρηση,οποτε στανταρ του τυπου καθε 20-30-40.000 χλμ για μενα μικρη σημασια εχουν...
καλο θα ειναι να παιρνουμε και την γνωμη ενος εμπιστου λαστιχά...
και ο ελεγχος να γινεται τακτικα...ειδικα στις πιεσεις και στην γομα...
η δικη μου ερωτηση, ειναι η εξης αν και λιγο οff topic, πως συντηρουμε μια δευτερη τετραδα ελαστικων τα οποια εχουμε για χρηση μονο 2 μηνες το χρονο,ωστε το ελαστικο να ειναι ετοιμο να φορεθει 2-3 χρονια τουλαχιστον; ή μηπως τελικα δεν γινεται;...
Επισκέπτης
 

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό alex23 » Τρί Ιαν 26, 2010 9:13 pm

Dragonfly έγραψε:καλο θα ειναι να παιρνουμε και την γνωμη ενος εμπιστου λαστιχά...


καινουρια λαστιχα να φορας κατι θα βρει να πει ενας λαστιχας για να σου τα βγαλει off!!! :P :P :P
υπαρχουν βεβαια και εξεραισεις στους λαστιχαδες αλλα ειναι μετριμενοι στα δαχτιλα.
ολοι κατα βαση κοιτανε το κερδος οπως καθε επαγελματιας.

οσο για την δεύτερη τετράδα αν και ειναι off topic θα σου πω τακτικές που εχουν γραφτεί και παλιότερα εδώ μέσα.
πολυ σπρέι σιλικόνης και μακριά απο υγρασία τον χειμώνα και απο ζέστη το καλοκαίρι σε σκιερό μέρος.

πρεπει να ξερουμε πάντως οτι δεν παιζει μονο ρολο η εμφάνιση του πέλματος αλλα και το ποσο σκληρή ειναι η γόμα!
εχω δει λάστιχο που ειναι σαν καινούριο αλλα ειναι 5ετιας και η γόμα του ειναι καμμένη/ξεραμένη με αποτέλεσμα να μην εχει σωστή πέδηση!!!
Άβαταρ μέλους
alex23
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 2669
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 2:51 pm
Τοποθεσία: Αθηνα,Μαρουσι
Λάστιχα: BFgoodrich 50/50
Suspension: R.R.
cb: Ναι
Name: Αλεξανδρος

Re: Κάθε πότε αλλάζουμε ελαστικά?

Δημοσίευσηαπό v@gelis » Τετ Ιαν 27, 2010 9:42 am

alex23 έγραψε:
καινουρια λαστιχα να φορας κατι θα βρει να πει ενας λαστιχας για να σου τα βγαλει off!!! :P :P :P
υπαρχουν βεβαια και εξεραισεις στους λαστιχαδες αλλα ειναι μετριμενοι στα δαχτιλα.
ολοι κατα βαση κοιτανε το κερδος οπως καθε επαγελματιας.

οσο για την δεύτερη τετράδα αν και ειναι off topic θα σου πω τακτικές που εχουν γραφτεί και παλιότερα εδώ μέσα.
πολυ σπρέι σιλικόνης και μακριά απο υγρασία τον χειμώνα και απο ζέστη το καλοκαίρι σε σκιερό μέρος.

πρεπει να ξερουμε πάντως οτι δεν παιζει μονο ρολο η εμφάνιση του πέλματος αλλα και το ποσο σκληρή ειναι η γόμα!
εχω δει λάστιχο που ειναι σαν καινούριο αλλα ειναι 5ετιας και η γόμα του ειναι καμμένη/ξεραμένη με [color=#FF40FF]αποτέλεσμα να μην [/color]εχει σωστή πέδηση!!!


εχεις παραδειγμα???
:lol: :lol: :lol: :lol:

να πω και εγω οτι πραγματικα το 2ο σετ βολευει....εγω θα τους κανω ενα καλο πλυσιματακι με το πιεστικο....θα τα περασω με σππευ ...και θα τα βαλω μεσα σε μαυρες σακουλες(ανοιχτα) και θα τα αφησω εκει για τον χειμωνα,...
καλοκαιρι παλι εξω....
Άβαταρ μέλους
v@gelis
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 884
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2008 12:52 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Κηφισιά
Λάστιχα: Pirelli cinturato sf2
Διάσταση ελαστικών: 215/55/17
Suspension: No
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι

Επόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις/Λάστιχα

arahova Πέμ Μαρ 28, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:09 am Καλημέρα σας.
Σταύρος 4x4 Πέμ Μαρ 28, 2024 7:08 am Καλημέρα
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm θα ρωτησω τον υιο :P
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:10 pm δεν έχει διήμερη άδεια ρε μάστορα?
Tzivitzonis Τετ Μαρ 27, 2024 1:07 pm Εγώ που θα ερθω Κυριακή πόσες έχω;
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:05 pm 9 και σήμερα!!!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm Μερσύ μποκού!
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:01 pm αχαχαχαχα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Νουχρίτσααααααααααα
SIAL Τετ Μαρ 27, 2024 1:00 pm Καλημέρες! Λίγο θέαμα για όλους! viewtopic.php?f=66&t=37146&p=940582#p940582
arahova Τετ Μαρ 27, 2024 12:14 pm Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Μαρ 27, 2024 6:58 am Καλημέρα σας.
arahova Τρί Μαρ 26, 2024 9:36 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Μαρ 26, 2024 7:03 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 10:24 pm Φίλε Θανάση ΘανασηςΖ καλησπέρα.Για να μπορείς να συμμετέχεις στις συζητήσεις μας πρέπει να περάσεις από την ενότητα αυτή και αφού ανοίξεις ένα νέο θέμα να μας πεις δύο λόγια για σένα και το αυτοκίνητο σου από που μας γράφεις και να σε καλωσορίσουμε. Επίσης μπορείς να διαβάσεις θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τη λειτουργία του φόρουμ.
arahova Δευτ Μαρ 25, 2024 11:58 am Καλημέρα σε όλους, καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά.
ΣΤΑΥΡΟΣ Δευτ Μαρ 25, 2024 11:52 am Καλημερα σας Χρονια πολλα,καλη εβδομαδα.
antonis1627 Δευτ Μαρ 25, 2024 7:24 am Καλημέρα σας καλή εβδομάδα και Χρόνια Πολλά
arahova Κυρ Μαρ 24, 2024 11:39 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Κυρ Μαρ 24, 2024 7:32 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Μαρ 23, 2024 10:19 am Καλημέρα σε όλους και καλό 3ήμερο.
antonis1627 Σάβ Μαρ 23, 2024 7:29 am Καλημέρα σας.Καλό Σαββατοκύριακο και χρόνια πολλά.
Nikola Tenv Παρ Μαρ 22, 2024 9:19 pm καλησπέρα , καλό τριήμερο και καλές εξορμήσεις στους ...τυχερούς!
arahova Παρ Μαρ 22, 2024 11:38 am Καλημέρα σε όλους και καλό 4ήμερο.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες