Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό κυριακος αθανασιου » Παρ Ιουν 21, 2013 11:08 am

δυστυχως καθε μερα πιστευω ολο και περισσοτερο οτι ο κινητηρας το ζηκου ηταν ανεπαρκης για ενα τετοιο ταξιδι...
αλλα τι περιμενεις απο γαλλο???οπως ελεγε ενας παλιος μαστορας
ο γαλλος ειναι μονο για αρωμα και για πιπες...(βγαζουν γαλλικες πιπες?δεν το ηξερα :lol: :lol: )
περαστικα σας φιλοι μου...
...ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ....ΠΟΤΕ ΑΥΤΗ ΝΑ ΣΒΗΣΕΙ...ΚΑΙ ΟΣΟ ΘΑ 'ΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ...ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ....
ΜΑ ΚΙ ΟΤΑΝ ΦΥΓΩ ΑΠ'ΤΗΝ ΖΩΗ....ΤΗΝ ΕΓΝΟΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΩ...ΚΙ ΟΠΟΥ ΚΙ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΕΧΕ....ΕΓΩ ΘΑ ΣΕ ΠΡΟΣΕΧΩ!!
(για τον γιο μου τον νικολα)
Άβαταρ μέλους
κυριακος αθανασιου
S.A.S Member
S.A.S Member
 
Δημοσιεύσεις: 5369
Εγγραφή: Δευτ Απρ 20, 2009 3:53 pm
Τοποθεσία: πευκι,στα βουνα της βορειας ευβοιας
Λάστιχα: simex 35/11.5/16
Suspension: μαμα...αχαχαχαχαχαχα
cb: Όχι
Aka: ψηλεας
Name: κυριακος αθανασιου

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Παρ Ιουν 21, 2013 11:23 am

Κυριάκο, δεν έχεις άδικο αλλά τα περισσότερα προβλήματα που έχουμε κληθεί να αντιμετωπίσουμε είναι λόγω φυσιολογικής φθοράς ενώ το μοτέρ σα μοτέρ που είναι πεζω(χτύπα ξύλο) μέχρι στιγμής ούτε σταγόνα λάδι δεν έχει τσιμπήσει που λέει ο λόγος.. το τούρμπο είναι πονεμένη ιστορία ενώ η τρόμπα είναι bosch.. ξέρω γω τι να πω.. το αυτοκίνητο αυτό είναι υβριδικό.. ούτε γάλλος είναι, ούτε ιάπωνας..

δεν είμαστε και στα καλύτερα μας μιας και το ένα πρόβλημα διαδέχεται το άλλο, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι.. οπότε χαμογελάμε και αισιοδοξούμε ότι τουλάχιστον μέχρι την Ελλάδα θα τα καταφέρουμε να έρθουμε..

εμείς (και εσείς) να είστε καλά κι όλα τα άλλα φτιάχνονται.. ;-)

όλα τα προβλήματα είναι για να λύνονται..
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Ιουν 21, 2013 11:30 am

nidi έγραψε:όλα τα προβλήματα είναι για να λύνονται..

Ακριβώς!
Γι'αυτό αν εντοπίσετε ποιό o-ring είναι, πες το μας να στο στείλουμε. :arrow: http://www.kets.gr/ :idea: :idea:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Παρ Ιουν 21, 2013 11:52 am

Να σαι καλά ρε ψυχάρα Tzivi.. το o-ring θα το βρούμε.. είναι από τα εύκολα όπως και η τσιμούχα στο σασμάν στη Ναμίμπια..απλά ο μηχανικός φοβάται μήπως η αντλία χρειάζεται κάποια ρύθμιση.. (έχει στείλει το μηχάνημα του για αναβάθμιση στη ΝΑ και δυστυχώς δεν μπορεί να το κάνει αυτός.. οπότε αν όντως η αντλία με το άνοιγμα και την αντικατάσταση χρειάζεται κάποια ειδική ρύθμιση, θα πρέπει να φύγει κι αυτή για ΝΑ, Γιοχάνεσμπουργκ).. και φυσικά όλα αυτά δεν είναι πρόβλημα μιας και χρόνο έχουμε ατελείωτο..

αυτό που μας νοιάζει πιο πολύ είναι αν υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία ή κάποια άλλη άποψη.. φυσικά με τόσα χλμ να μας χωρίζουν, δεν μπορεί κάποιος να κάνει ασφαλή διάγνωση.. απλά επειδή σε αυτό το φόρουμ έχουν γίνει θαύματα και θαύματα γιαυτό και "ανεβάσαμε" το νέο μας πρόβλημα..

η μαύρη αλήθεια είναι ότι δε θέλουμε να σας σκοτίζουμε με τα προβλήματά του αυτοκινήτου.. το αυτοκίνητο είναι απλά το μέσο.. άλλα έχουν αξία σε αυτό το ταξίδι και με αυτά τα "άλλα" είναι που θέλουμε να σας "τροφοδοτούμε" ;-)

εξάλλου ότι έχει πάει στραβά μέχρι τώρα, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έχει επισκευαστεί και έχει μείνει ως μια καλή ή κακή ανάμνηση στη μέχρι τώρα διαδρομή μας.. 8-)
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Παρ Ιουν 21, 2013 12:08 pm

nidi έγραψε:αυτό που μας νοιάζει πιο πολύ είναι αν υπάρχει κάποια ανάλογη εμπειρία ή κάποια άλλη άποψη.. φυσικά με τόσα χλμ να μας χωρίζουν, δεν μπορεί κάποιος να κάνει ασφαλή διάγνωση.. απλά επειδή σε αυτό το φόρουμ έχουν γίνει θαύματα και θαύματα γιαυτό και "ανεβάσαμε" το νέο μας πρόβλημα..

Και καλά κάνατε και το ανεβάσατε το πρόβλημα!
Για να δούμε αν έχουν κάτι ανάλογο να μας πουν οι πετρελαιοκίνητοι....... :roll:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Παρ Ιουν 21, 2013 12:16 pm

Κρίμα μωρε!!! :(
Όχι να τα ανεβάζεται τα προβλήματα!! Παρέα είμαστε και στα ευχάριστα και στις δυσκολίες ;-)

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21804
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό gmak » Παρ Ιουν 21, 2013 12:35 pm

κυριακος αθανασιου έγραψε:δυστυχως καθε μερα πιστευω ολο και περισσοτερο οτι ο κινητηρας το ζηκου ηταν ανεπαρκης για ενα τετοιο ταξιδι...
αλλα τι περιμενεις απο γαλλο???οπως ελεγε ενας παλιος μαστορας
ο γαλλος ειναι μονο για αρωμα και για πιπες...(βγαζουν γαλλικες πιπες?δεν το ηξερα :lol: :lol: )
περαστικα σας φιλοι μου...



Περίμενα να το γράψει κάποιος ειδικός τόσο καιρό πριν πω την γνώμη μου...δυστυχώς φίλε μου , μόλις διάβασα εξ αρχής το εγχείρημα σας και με ποιο αυτοκίνητο θα το κάνατε, αναρωτήθηκα μέχρι που θα φτάνετε και σε τι ταλαιπωρία θα πέφτατε... εκτός τις ανεπάρκειας του κινητήρα για ένα τέτοιο ταξίδι το συγκεκριμένο αμάξι είχε ήδη κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα..και το συγκεκριμένο μοντέλο πετρελαίου δεν ήταν και από τα πιο αξιόπιστα γενικότερα(οχι οτι το δικό μου είναι)...

πέραν τούτου..είχε γινεi νωρίτερα το εγχείρημα απο το περιοδικο τετρακινηση με το ζευγαρι, που ειχε ενα καρο χορηγους και καινουργιο αυτοκινητο, και παρολααυτα ταλαιπωρηθηκαν αρκετά με προβλήματα του αμαξιού...

ποσο μαλλον στην δικη σας περιπτωση με μεταχειρισμενο αμαξι και χωρις χορηγους και χωρις budjet κλπ κλπ

τι να πω βρε παιδια..μακαρι να τα λυσετε τα οποια προβλήματα και μακαρι να ειναι εντελως λαθος η τοποθετηση μου αυτη...αλλά μηπως πρεπει να αναθεωρήσετε από την ριζα το πρόβλημα...και ειτε να το σταματησετε εδω..ειτε να κανετε μια αλλαγη αυτοκινητου..ειτε ειτε ειτε....παντως ο ζηκος εχει αναδειχτεί σε πηγαδι διχως πατο....

συγνώμη εξ αρχής για την οποια σκληρότητα των λόγων μου αλλά θέλω να ειμαι ειλικρινής απέναντι σας, με σεβασμό στην προσπάθεια που κανετε όλον αυτον τον καιρο ..ειλικρινά σας ευχομαι να ειναι λάθος η γνώμη μου.
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Παρ Ιουν 21, 2013 1:04 pm

gmak έγραψε:Περίμενα να το γράψει κάποιος ειδικός τόσο καιρό πριν πω την γνώμη μου...δυστυχώς φίλε μου , μόλις διάβασα εξ αρχής το εγχείρημα σας και με ποιο αυτοκίνητο θα το κάνατε, αναρωτήθηκα μέχρι που θα φτάνετε και σε τι ταλαιπωρία θα πέφτατε... εκτός τις ανεπάρκειας του κινητήρα για ένα τέτοιο ταξίδι το συγκεκριμένο αμάξι είχε ήδη κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα..και το συγκεκριμένο μοντέλο πετρελαίου δεν ήταν και από τα πιο αξιόπιστα γενικότερα(οχι οτι το δικό μου είναι)...

πέραν τούτου..είχε γινεi νωρίτερα το εγχείρημα απο το περιοδικο τετρακινηση με το ζευγαρι, που ειχε ενα καρο χορηγους και καινουργιο αυτοκινητο, και παρολααυτα ταλαιπωρηθηκαν αρκετά με προβλήματα του αμαξιού...

ποσο μαλλον στην δικη σας περιπτωση με μεταχειρισμενο αμαξι και χωρις χορηγους και χωρις budjet κλπ κλπ

τι να πω βρε παιδια..μακαρι να τα λυσετε τα οποια προβλήματα και μακαρι να ειναι εντελως λαθος η τοποθετηση μου αυτη...αλλά μηπως πρεπει να αναθεωρήσετε από την ριζα το πρόβλημα...και ειτε να το σταματησετε εδω..ειτε να κανετε μια αλλαγη αυτοκινητου..ειτε ειτε ειτε....παντως ο ζηκος εχει αναδειχτεί σε πηγαδι διχως πατο....

συγνώμη εξ αρχής για την οποια σκληρότητα των λόγων μου αλλά θέλω να ειμαι ειλικρινής απέναντι σας, με σεβασμό στην προσπάθεια που κανετε όλον αυτον τον καιρο ..ειλικρινά σας ευχομαι να ειναι λάθος η γνώμη μου.


Η ταλαιπωρία την οποία αντιμετώπισαν τόσο ο Άκης με τη Βούλα και το ολοκαίνουριο LR Discovery, όσο και εμείς είναι ακριβώς η γλύκα του ταξιδιού.. και για το λόγο αυτό αφήσαμε τους καναπέδες του σπιτιού μας και πήραμε τους δρόμους..

δεν έχει υπάρξει κανένας ταξιδιώτης που να έκανε αντίστοιχο ταξίδι και να κάλυψε αντίστοιχες αποστάσεις με οποιοδήποτε αυτοκίνητο (Landcruiser, LR, Nissan κλπ) και να μην αντιμετώπισε προβλήματα.. μικρά μεγάλα.. και όλοι μα όλοι τα επίλυσαν και προχώρησαν παρακάτω.. και στο τέλος έβρισκαν τη δύναμη να χαμογελούν.. ανεξαρτήτου κινητήρα..

Όσον αφορά εμάς και το δικό μας αυτοκίνητο, αν επικεντρωθεί κάποιος μόνο στα προβλήματα που έχει βγάλει μετά από 182.000 συνολικά όπου τα τελευταία 30.000 χλμ έχουν γίνει μέσα σε 7 μήνες σε οποιοδήποτε τερέν και κλιματολογικές συνθήκες, τότε ναι.. μιλάμε για ένα αυτοκίνητο που έχει βγάλει πολλά προβλήματα..

αλλά και ποιο δε θα έβγαζε.. υπάρχει στα αλήθεια αξιόπιστο αυτοκίνητο??
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό dpol » Παρ Ιουν 21, 2013 1:15 pm

Παιδια εχω παρακολουθησει αντιστοιχες αποστολες (φυσικα και των παιδιων ασχετα εαν δεν γραφω λογω χρονου) που πηγαινουν και με δευτερο αυτοκινητο μαζι γεματο ανταλλακτικα :!: :!:

Το προβλημα δεν ειναι το αυτοκινητο το ιδιο κατα την γνωμη μου αλλα οι προδιαγραφες του.
Αυτα που προοριζονται για τετοια εδαφη και κλιματα εχουν πολυ διαφορετικες προδιαγραφες απο τα Ευρωπαϊκα.

Και μιλαμε απο το φιλτρο εισαγωγης μεχρι και την εξατμιση.
Το ξερω πολυ καλα απο φιλους που δουλευουν στην Αφρικη και στα εμιρατα, τα αυτοκινητα τους ειναι απο αλλο πλανητη, οι προδιαγραφες τους μερα με την νυχτα :!: :!:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Παρ Ιουν 21, 2013 1:38 pm

dpol έγραψε:Παιδια εχω παρακολουθησει αντιστοιχες αποστολες (φυσικα και των παιδιων ασχετα εαν δεν γραφω λογω χρονου) που πηγαινουν και με δευτερο αυτοκινητο μαζι γεματο ανταλλακτικα :!: :!:

Το προβλημα δεν ειναι το αυτοκινητο το ιδιο κατα την γνωμη μου αλλα οι προδιαγραφες του.
Αυτα που προοριζονται για τετοια εδαφη και κλιματα εχουν πολυ διαφορετικες προδιαγραφες απο τα Ευρωπαϊκα.

Και μιλαμε απο το φιλτρο εισαγωγης μεχρι και την εξατμιση.
Το ξερω πολυ καλα απο φιλους που δουλευουν στην Αφρικη και στα εμιρατα, τα αυτοκινητα τους ειναι απο αλλο πλανητη, οι προδιαγραφες τους μερα με την νυχτα :!: :!:



Σχετικά με την εύρεση ανταλλακτικών από το Μαρόκο μέχρι και τη Ναμίμπια δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε οποιοδήποτε ανταλλακτικό.. απλά πάντα έπαιρνε-παίρνει χρόνο..

Αν θέλετε την προσωπική μας εμπειρία σχετικά με το θέμα των ανταλλακτικών, το μεγαλύτερο θέμα είναι η μη παρουσία της SUZUKI ΠΑΝΤΟΥ όταν ΤΟΥΟΤΑ, LR, NISSAN, ISUZU, FORD, MAZDA είναι ΠΑΝΤΟΥ σε όλες τις χώρες.. φυσικά και υπάρχει παρουσία της Suzuki στις περισσότερες χώρες στην Αφρική αλλά δεν συγκρίνεται με τις προαναφερθείσες εταιρίες..

Όσον αφορά τις προδιαγραφές, επίσης από προσωπική εμπειρία.. ένα κοινό αυτοκίνητο ανεξαρτήτων προδιαγραφών μπορεί να καλύψει οποιαδήποτε απόσταση σε οποιοδήποτε τερέν χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.. τώρα αν το φίλτρο αέρος είναι σούπερ ενισχυμένο λόγω της σκόνης στη Σαχάρα για παράδειγμα, τότε ναι.. μιλάμε για άλλες προδιαγραφές.. αλλά το αυτοκίνητο αυτό καθεαυτό μπορεί να πάει οπουδήποτε απροβλημάτιστα.. έχουμε δει από παλιο Σκαραβαίο (ένα ζευγάρι από Ολλανδία) μέχρι ένα "τρακτέρ" FORD 6500 κυβικά εισαγωγής από Αμερική να γράφουν χλμ κάργα..

Επιπλέον, όταν μιλάμε για Αφρική, μιλάμε για μία ολόκληρη Ήπειρο.. δεν υπάρχει αυτοκίνητο που οι προδιαγραφές του να μπορούν να καλύψουν 53 και κάτι χώρες..

Τέλος, εις γνώσιν μας σχεδιάσαμε τα πάντα γύρω από το συγκεκριμένο αυτοκίνητο γνωρίζοντας εξαρχής ότι το μοντέλο αυτό δεν έχει εισαχθεί επισήμως τόσο στην Ελλάδα όσο και σε καμία χώρα της Αφρικής! Και για το λόγο αυτό έχουμε απεριόριστη εμπιστοσύνη σε εμάς, στο αυτοκίνητο και σε οποιονδήποτε έχει διάθεση να ασχοληθεί σοβαρά (Κυριάκος & Κακαβάς στην Ελλάδα), ο Dries στη Ναμίμπια και το παλικάρι που μας άλλαξε το γρανάζι της μίζας στη ΝΑ.
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό char » Παρ Ιουν 21, 2013 3:12 pm

Εγώ πάλι, πιστεύω ότι ο Ζήκος τα έχει πάει μιά χαρά! :-)
Αν συνυπολογίσεις το γεγονός ότι έχει κάνει 180τόσες χιλιάδες χλμ, η θετική αποτίμηση της μέχρι τώρα συμπεριφοράς του γίνεται ακόμη θετικότερη!
Μιλάμε για ένα μικρό (για τις συνθήκες που ταξιδεύει) και βαρυφορτωμένο όχημα που, παρόλα αυτά, παρουσίασε κοινές βλάβες χρήσης που πιθανότατα θα παρουσίαζε ακόμη κι αν ταξίδευε με τον ίδιο τρόπο στην Ελλάδα!
Μην ξεχνάμε ότι έχετε επενδύσει λιγότερα χρήματα για τον Ζήκο απ' όσα θα χρειαζόσασταν για κάποιο "θηρίο" (θεωρητικά), που και πάλι δεν θα ήσασταν βέβαιοι ότι δεν θα έβγαζε προβλήματα.
Αν δε, σκεφτούμε πως ο χρόνος επισκευής δεν είναι πρώτη προτεραιότητα για σας, νομίζω πως θα έπρεπε να χαίρεστε αντί να στεναχωριέστε!!!

Χαμογελάστε! :D
Προσεκτικό ψαχούλεμα τώρα που "κάθεστε" κι όλα θα πάνε καλά! ;-)
"We have two lives.
The second begins when we realise we only have one."

                  Comfucius
Άβαταρ μέλους
char
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 10653
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2009 11:52 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Λάστιχα: BF Goodrich T/A KO2
Διάσταση ελαστικών: 215/70-16
Suspension: Mad, Bilstein
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Τσάρος ή Γριά....
Name: Νίκος

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό nidi » Παρ Ιουν 21, 2013 3:27 pm

Νικόλα, εννοείται ότι δε σκάμε και απλά χαμογελάμε!! Δεν μας παίρνει από κάτω το θέμα των βλαβών αλλά το θέμα ότι έχουν πέσει μαζεμένα.. αυτό μας χάλασε περισσότερο.. μόλις σιάξαμε το τούρμπο, άρχισε η τρόμπα.. και πάλι αν είναι μόνο το o-ring μιλάμε για επισκευή ρουτίνας.. όπως και οι περισσότερες μέχρι τώρα..

δεν έχουμε αναφέρει μέχρι στιγμής και το σπασμένο ρουλεμάν στον μπροστά αριστερό τροχό το οποίο αντικαταστήσαμε.. ε μετά από 182.000 κι αυτό μας φαίνεται φυσιολογική φθορά.. δε νομίζετε?

Βάλε τούρμπο, ρουλεμάν και τρόμπα σε ένα μήνα όλα μαζί να δεις τι ψυχολογικό κοκτέιλ φτιάχνεις??

Και πάλι όμως, τόσες και τόσες αναποδιές μας έχουν γεμίσει με αυτοπεποίθηση που ειλικρινά δεν είχαμε όταν ξεκινούσαμε ....

Απλά, η εμπειρία στο Ethandweni στη Ζιμπάμπουε ήταν μοναδική και επάνω στο ψυχολογικό βάρος της αποχώρησης μας έπεσαν τα προβληματα του Ζήκου.. και έτσι προέκυψε η "μαυρίλα".. σε κάθε περίπτωση, είμαστε οι πρώτοι που εκφράζουμε την εμπιστοσύνη μας στο όχημα και στην επιλογή μας, δεν έχουμε μετανιώσει για τίποτα και πιστεύουμε ότι όλα τα προβλήματα -μικρά και μεγάλα- θα είχαν βγει σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.. και γιαυτό δεν σκάμε και ιδιαίτερα.. απλά αναζητούμε κάποια αντίστοιχη εμπειρία περισσότερο..

ας κάτσει μόνο κάποιος να κρατάει αναλυτικό ημερολόγιο βλαβών, επισκευών και συντήρησης και να το δημοσιοποιεί και τότε όλοι θα βγούμε να λέμε ότι όλα τα αυτοκίνητα είναι αναξιόπιστα.. αλλά δεν είναι αυτή η αλήθεια κατά την άποψή μας τηρουμένων των αναλογιών..

Και πουθενά βέβαια δεν αναφέρουμε το θέμα χρημάτων -όπως πολύ σωστά έθιξε ο φίλος gmak- μόνο και μόνο γιατί έρχεται επίσης τελευταίο.. τι να τους κάνεις του χορηγούς, τα έσοδα και πάει λέγοντας αν περνάς καλά ή το αντίθετο.. και το σημαντικότερο.. κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι βιώνουμε και πως, μόνο και μόνο γιατί δεν είναι εδώ μαζί μας! ;-)
| | | |
Άβαταρ μέλους
nidi
World Travellers
World Travellers
 
Δημοσιεύσεις: 2771
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 08, 2011 7:36 pm
Τοποθεσία: Εύβοια
Λάστιχα: Goodyear EfficientGrip P2
Διάσταση ελαστικών: 195/70 R15
Suspension: Factory
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Aka: the pin project
Name: Nikos

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό haritak » Παρ Ιουν 21, 2013 4:51 pm

Παντως εγώ πολύ πάω την φάση ότι με τον Ζήκο και μάλιστα μεταχειρισμένο ξεκινήσατε ένα τέτοιο ταξίδι. Εύχομαι να βρείτε λύση σε όλα τα προβλήματα! Εμπρός καλοί μου χακεράδες! Μπείτε σε φόρουμ , βάλτε φωτογραφίες, ψάξτε στο ebay! :-) Αν είχα την δυνατότητα να κάνω ένα ταξίδι τέτοιο, ακριβώς έτσι θα το έκανα! Χμμμμ.... να πω την αλήθεια θα το σκεφτόμουν και για ποδήλατο ή περπατώντας...!


Μακάρι να ήταν ο Ζήκος PC να μπούμε remotely να βοηθούσαμε!
nGV 1.9 DDiS ESP TCS -- June 2009
King Spring + Kayaba / XMC front shield / LLumar
8.5lt/100km, 180.000 km
http://ych.gr
Άβαταρ μέλους
haritak
4x4 Mud Terrain member
4x4 Mud Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 24, 2009 11:28 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Λάστιχα: Michellen Latitude c
Suspension: King Springs
cb: Όχι
Name: Γιάννης

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό gmak » Παρ Ιουν 21, 2013 5:08 pm

nidi έγραψε:
gmak έγραψε:Περίμενα να το γράψει κάποιος ειδικός τόσο καιρό πριν πω την γνώμη μου...δυστυχώς φίλε μου , μόλις διάβασα εξ αρχής το εγχείρημα σας και με ποιο αυτοκίνητο θα το κάνατε, αναρωτήθηκα μέχρι που θα φτάνετε και σε τι ταλαιπωρία θα πέφτατε... εκτός τις ανεπάρκειας του κινητήρα για ένα τέτοιο ταξίδι το συγκεκριμένο αμάξι είχε ήδη κάποια χιλιάδες χιλιόμετρα..και το συγκεκριμένο μοντέλο πετρελαίου δεν ήταν και από τα πιο αξιόπιστα γενικότερα(οχι οτι το δικό μου είναι)...

πέραν τούτου..είχε γινεi νωρίτερα το εγχείρημα απο το περιοδικο τετρακινηση με το ζευγαρι, που ειχε ενα καρο χορηγους και καινουργιο αυτοκινητο, και παρολααυτα ταλαιπωρηθηκαν αρκετά με προβλήματα του αμαξιού...

ποσο μαλλον στην δικη σας περιπτωση με μεταχειρισμενο αμαξι και χωρις χορηγους και χωρις budjet κλπ κλπ

τι να πω βρε παιδια..μακαρι να τα λυσετε τα οποια προβλήματα και μακαρι να ειναι εντελως λαθος η τοποθετηση μου αυτη...αλλά μηπως πρεπει να αναθεωρήσετε από την ριζα το πρόβλημα...και ειτε να το σταματησετε εδω..ειτε να κανετε μια αλλαγη αυτοκινητου..ειτε ειτε ειτε....παντως ο ζηκος εχει αναδειχτεί σε πηγαδι διχως πατο....



συγνώμη εξ αρχής για την οποια σκληρότητα των λόγων μου αλλά θέλω να ειμαι ειλικρινής απέναντι σας, με σεβασμό στην προσπάθεια που κανετε όλον αυτον τον καιρο ..ειλικρινά σας ευχομαι να ειναι λάθος η γνώμη μου.


Η ταλαιπωρία την οποία αντιμετώπισαν τόσο ο Άκης με τη Βούλα και το ολοκαίνουριο LR Discovery, όσο και εμείς είναι ακριβώς η γλύκα του ταξιδιού.. και για το λόγο αυτό αφήσαμε τους καναπέδες του σπιτιού μας και πήραμε τους δρόμους..

δεν έχει υπάρξει κανένας ταξιδιώτης που να έκανε αντίστοιχο ταξίδι και να κάλυψε αντίστοιχες αποστάσεις με οποιοδήποτε αυτοκίνητο (Landcruiser, LR, Nissan κλπ) και να μην αντιμετώπισε προβλήματα.. μικρά μεγάλα.. και όλοι μα όλοι τα επίλυσαν και προχώρησαν παρακάτω.. και στο τέλος έβρισκαν τη δύναμη να χαμογελούν.. ανεξαρτήτου κινητήρα..

Όσον αφορά εμάς και το δικό μας αυτοκίνητο, αν επικεντρωθεί κάποιος μόνο στα προβλήματα που έχει βγάλει μετά από 182.000 συνολικά όπου τα τελευταία 30.000 χλμ έχουν γίνει μέσα σε 7 μήνες σε οποιοδήποτε τερέν και κλιματολογικές συνθήκες, τότε ναι.. μιλάμε για ένα αυτοκίνητο που έχει βγάλει πολλά προβλήματα..

αλλά και ποιο δε θα έβγαζε.. υπάρχει στα αλήθεια αξιόπιστο αυτοκίνητο??



βασικα για να μην παρεξηγηθω...σεβομαι απολυτα τις επιλογές σας και πραγματικά σας θαυμάζω για την προσπαθεια σας και για τα οποια ρισκα εχετε κάνει εως τωρα..βασικα το γεγονος οτι κανετε αυτό που γουσταρετε και που ειναι συνάμα το ονειρο σας ειναι πραγματικα εντυπωσιακό!
Εγώ επικεντρώθηκα μόνο στο αυτοκίνητο και πουθενά άλλου και χωρίς δίαθεση να κρίνω τις επιλογές σας παντα όσο αφορά το αυτοκίνητο και μόνο αυτό. Έγραψα την άποψη μου ...μακάρι όπως είπα να είμαι λάθος..ευχομαι να ειμαι λάθος... :idea:
www.4x4fun.gr

Η ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΕΚΤΟΣ ΔΡΟΜΟΥ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗΣ
Άβαταρ μέλους
gmak
4x4 Trial Race Member
4x4 Trial Race Member
 
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2008 8:42 pm
Τοποθεσία: patra
Λάστιχα: geolander/bfkm2
Suspension: mud ελατηρια
cb: Ναι

Re: Ο Ζήκος είναι άρρωστος (?) - ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!

Δημοσίευσηαπό vitaroulas » Παρ Ιουν 21, 2013 5:45 pm

κι εγώ παιδιά είμαι της άποψης πως τα έχει πάει καλά ο Ζήκος
Μη ξεχνάμε πως είναι παππούς πλέον :-)
vitaroulas
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 4102
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:37 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Λάστιχα: Univergoma Hamada
Suspension: Mad,Kyb,αποστάτες
cb: Ναι
Aka: damino
Name: Δαμιανός

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 11:56 am Επίσης Νίκο.Χάθηκες βρε συ.
Nikola Tenv Τετ Μάιος 01, 2024 11:50 am Καλό μήνα και καλή Ανάσταση σε όλους
costas66 Τετ Μάιος 01, 2024 8:05 am Καλό μήνα.
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am Καλημέρα σας
Διοματάρης Τετ Μάιος 01, 2024 7:59 am 7 με 7 στη δουλειά και μετά για τσίπουρα
antonis1627 Τετ Μάιος 01, 2024 6:31 am Καλημέρα σας και καλό μήνα.
antonis1627 Τρί Απρ 30, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 8:26 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
antonis1627 Δευτ Απρ 29, 2024 5:56 am Καλημέρα σας και καλή Μ.εβδομαδα.
antonis1627 Κυρ Απρ 28, 2024 7:21 am Καλημέρα σας.
Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες