Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Παρ Απρ 20, 2012 3:08 pm

Καλησπερα σε ολους

Πριν ενα μηνα περιπου διαπιστωσα οτι στο ψυγεια ειχε πεσει η σταθμη των υγρων (2-3 L) μετα απο 10 μερες παλι τα ιδια.
Εγινε ελεγχος απο μηχανικο πριν το Πασχα και μου ειπε οτι δεν βλεπει καποια διαρροη σε κολαρα ή καποιο αλλο σημειο.

Ωχ λεω, παμε για φλατζα.

Σημερα που το εδω για ελεγχο με ενημερωσε οτι υπαρχει ρωγμη στον κινηρα. Μου ειπε οτι υπαρχει ενα ειδικο συστατικο
που γεμιζει την ρωγμη και οτι το εχει δοκιμασει στο παρελθον με επιτυχια. Με ενα συναδελφο που το συζητησα μου ειπε
να μην προχωρησω και να δω κατευθειαν την λυση της αλλαγης κινητηρα.

Θελω να ρωτησω το εξης

Πως μπορει να προκληθηκε το προβλημα ? Ο συναδελφος μου λεει ειτε απο απωλεια του λαδιου ειτε απο υψηλες στροφες
Κανενα απο τα δυο ομως δεν εχει συμβει απο περυσι τον Μαρτιο που το εχω αγορασει.

Υπαρχει περιπτωση το προβλημα να προηυπχε απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ? Δεν ειχα ομως καποιο παρομοιο
προβλημα τους προηγουμενους μηνες αν και εχω την εντυπωση οτι ο κινητηρας ζεστενοτανε σχετικα γρηγορα.

Ξερεις καποιος αν αυτο το συστατικο θα κανει δουλεια και για ποσω καιρο (εμπειρικα παντα)

Μου προτειναν για αγορα κινητηρα αυτο το site, δοκιμασμενο με καλα εξαρτηματα
http://www.jdm-r.gr/vm//index.php?optio ... &Itemid=27

Για πειτε ρε παιδες την γνωμη σας γιατι ειμαι σε κρισιμη ηλικια και θα παθω
καμια καρδια απο την στεναχωρια

:cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό nick_89 » Παρ Απρ 20, 2012 3:31 pm

Φίλε μου καταρχάς δεν υπάρχει λόγος να σε παίρνει από κάτω και να στεναχωριέσαι τόσο. Είναι μανούρα η αλήθεια είναι αλλά όλα φτιάχνονται. Το θέμα είναι τώρα να βρούμε μια λύση με καλή σχέση ποιότητας/τιμής.
Να σου προτείνω λύσεις ως προς το τί είναι καλύτερο να κάνεις δεν ξέρω αλλά μπορώ να σου δώσω μια συμβουλή. Θα πάρεις αμπάριζα όσους πουλάνε μοτερ και θα ρωτάς για τιμή. Μετά ρίξε μια ματιά σε τρακαρισμένα να δεις και εκεί τι γίνεται.
Πέρα από το site που σου είπαν μπες και και ψαχούλεψε. Και .
Όταν το δούν και άλλα άτομα θα σου πουν πιο συγκεκριμένα τι μπορείς να κάνεις. ;) ;)

ταξιδιάρα ψυχή..
Vitara Virus
Raptorian
Άβαταρ μέλους
nick_89
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 21803
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 6:26 pm
Τοποθεσία: Αθήνα GR
Λάστιχα: General Grabber AT
Διάσταση ελαστικών: 285/70/ R17
Suspension: Fox Racing
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Scotsman
Name: Νίκος

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » Παρ Απρ 20, 2012 3:55 pm

Χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο συστατικό από το να τρέχεις για ψάξιμο κινητήρα, από τη στιγμή μάλιστα που το έχει δοκιμάσει ο μηχανικός σου με επιτυχία :?:
πόσο κάνει αυτό?
Φωτιά και Καρκίνο στους Εμπρηστές!!!

http://www.youtube.com/user/kaliakoud

http://www.youtube.com/user/kaliakouda1400
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
Founding Member
Founding Member
 
Δημοσιεύσεις: 32406
Εγγραφή: Τετ Απρ 23, 2008 4:17 pm
Τοποθεσία: Ο Θεός αγαπάει όσους ταξιδεύουν!!
Λάστιχα: Malatesta Κobra
Διάσταση ελαστικών: -
Suspension: Rocky Road+1
cb: Ναι
Aka: Αμετανόητος Μοτοσυκλετιστής!
Name: Γιώργος

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Tetrakinisi » Παρ Απρ 20, 2012 7:02 pm

ο μηχανικος ειναι εμπειστος?το τσεκαρες?αν ναι τοτε κανε μια δοκιμη με το υλικο που λες.ενημερωσε το ποστ να ξερουμε και μεις.
Άβαταρ μέλους
Tetrakinisi
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 355
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 25, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: αχαρναι
Λάστιχα: BF Goodrich
Suspension: Calmini 3''
cb: Όχι
Name: GiannisSin

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό thomastuning » Παρ Απρ 20, 2012 7:35 pm

Καλησπερα φιλε το συγκεκριμενο προβλημα το ειχα κ εγω κ δυστηχως δεν το καταλαβαμε στην αρχη γιατι ανοιγωντας το κεφαλαρι η φλαντζα κεφαλης ηταν χαλια οποτε υποθεσαμε πως οκ βρηκαμε το προβλημα μετα απο πληρη επισκευη (πλανιαρισμα κεφαλης, τριψιμο βαλβιδων, τσιμουχακια κτλ,κτλ) εβραζε παλι τα νερα οποτε ειπαμε κορμος.
Ρωτωντας παν στην πολη εμαθα πως ειναι θεμα των 8βαλβιδων μοτερ.Οποτε μαλλον προσανατολυζεσε σε αλλαγη κορμου κομπλε κινητηρα αναλογως.
Αν παλι κανω λαθος σορρυ απλα σου λεω τι συνεβει σε μενα κ τι ακουσα γενικοτερα ψαχνωντας μοτερ .
thomastuning
4x4 newbie member
4x4 newbie member
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2011 8:50 pm

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό iakgia » Σάβ Απρ 21, 2012 12:12 am

Ενα πολύ καλό χημικό για την περίπτωσή σου είναι αυτό....!!!

http://www.ebay.com/itm/190590692180?ss ... 1438.l2649
VITARA JLX 1.6 16v 5d 180.000χλμ Ιάκωβος
ΑΠΛΩΝΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ !!! ...ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ....!!!
Άβαταρ μέλους
iakgia
4x4 All Terrain member
4x4 All Terrain member
 
Δημοσιεύσεις: 496
Εγγραφή: Δευτ Μαρ 26, 2012 10:29 pm
Τοποθεσία: ΑΝΔΡΟΣ
Λάστιχα: YOKOHAMA GEOLANDAR
Διάσταση ελαστικών: 215/60/15
Suspension: KAYABA
cb: Όχι
Aka: Selby
Name: Μάκης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dpol » Σάβ Απρ 21, 2012 12:41 am

Φιλε μου το προβλημα ειναι γνωστο και συνηθισμενο στα Vitara & Grand Vitara, μετα απο καποια χιλιομετρα (100.000+)και αναλογα την συντηρηση προκαλειτε απο βουλωμα του ψυγειου λογω ηλεκτρολυσης με συνεπεια ρωγμη κινητηρα, διαφυγη του αντιψυκτικου εκει και αρκετες φορες ολεθριες συνεπειες, το εχουμε συζητησει εδω χιλιαδες φορες, ψαξε με την αναζητηση να βρεις τα θεματα ωστε τουλαχιστον να μην σου ξανασυμβει :idea:

Εγω θα προτεινα αλλαγη κινητηρα, βρες ενα καλο συνεργειο, οχι βεβαια αυτον που εψαχνε τα κολαρα γιατι δεν γνωριζει την συγκεκριμενη μαρκα, και βαλε εναν μεταχειρισμενο επανω να βρεις την υγεια σου, φυσικα και καινουργιο ψυγειο το οποιο θα αλλαξεις ξανα στα 100.000χλμ το πολυ :!:
Μην ξυνεστε στην γκλιτσα του τσοπανη!!!
Άβαταρ μέλους
dpol
Vitaraclub Platinum Member
Vitaraclub Platinum Member
 
Δημοσιεύσεις: 11405
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 11:36 pm
Τοποθεσία: Άγραφα
Λάστιχα: Kobra NT
Διάσταση ελαστικών: 215-80-16
Suspension: Custom 4"
cb: Ναι
Εργάτης: Ναι
Aka: Ο Γκλίτσας ή Αγραφιώτης
Name: Δημήτρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό sylvis66 » Σάβ Απρ 21, 2012 6:59 pm

Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ στον δικό μου κινητήρα (1600-8V) περίπου στα 150000 χλμ. Περιττό να σου πω ότι και εμένα οι διάφοροι μηχανικοί μου έλεγαν αλλαγή κινητήρα, όμως.... αντί για αλλαγή έβαλα ένα υγρό της wurth http://www.amazon.co.uk/WURTH-MOTORCYCLE-PRESSURE-RADIATOR-SEALANT/dp/B005QNXWYM και έτσι κράτησα τον κινητήρα περίπου μέχρι τις 300000 χλμ. Το συγκεκριμένο υγρό σε σχέση με τα άλλα που κυκλοφορούνε (και κυρίως η σκόνη με ρινίσματα) ΔΕΝ βουλώνει το ψυγείο καθώς τα σωματίδια του δεν επικάθονται. Δεν χρειάζεται να πας σε μηχανικό να το βάλεις, απλά το συμπληρώνεις στο ψυγείο απ' ευθείας, λειτουργείς τον κινητήρα για να κυκλοφορήσει και μετά απλά να κάνεις αλλαγή κάθε 30000 χλμ. ψυκτικά υγρά και πάλι καινούριο υγρό wurth. Τελικά τον κινητήρα τον άλλαξα από άλλο πρόβλημα και όχι λόγω κορμού. Επίσης να σου αναφέρω ότι ο κορμός ράγισε (στον 1ο κύλινδρο αριστερά όπως τον κοιτάς από μπροστά από το αυτοκίνητο) λόγω υπερθέρμανσης, τα 8v είναι πολύ καλά μοτέρ όμως δεν συγχωρούνε άνοδο θερμοκρασίας έτσι λοιπόν προσοχή σε ψυγείο-θερμοστάτη-κολάρα.
sylvis66
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 1:06 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ- Γλυφάδα
Λάστιχα: BFG KO2
Διάσταση ελαστικών: 225/70r16
Suspension: Calmini 2"
cb: Όχι
Εργάτης: Όχι
Name: Άγγελος

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Δευτ Απρ 23, 2012 2:06 pm

Καλησπερα σας και καλη εβδομαδα

Καταρχιν να σας ευχαριστησω για την βοηθεια και τις πληροφοριες. Θα παντησω στις προηγουμενες
δημοσιευσεις και μετα θα θεσω καποιες αποριες μου.

kaliakouda έγραψε:Χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις το συγκεκριμένο συστατικό από το να τρέχεις για ψάξιμο κινητήρα, από τη στιγμή μάλιστα που το έχει δοκιμάσει ο μηχανικός σου με επιτυχία :?:
πόσο κάνει αυτό?


Λοιπον το δοκιμασαμε.
Μπηκε την Παρασκευη, εμεινε 24ωρες σε ακινησια και το ΣΚ εγινε test drive πηγαινε-ελα Ωρωπο χωρις προβλημα.
Σημερα το πηρα και εγω και εκανα 30χλμ χωρις να εχει χασει σταγονα. Ο μηχανικος μου το εχει δοκιμασει καποιες
φορες στο παρελθον, ενα απο τα αυτοκινητα που το εχει κανει το γνωριζω, 4 χρονια και δεν εχει παρουσιασει κανενα προβλημα

Tetrakinisi έγραψε:ο μηχανικος ειναι εμπειστος?το τσεκαρες?αν ναι τοτε κανε μια δοκιμη με το υλικο που λες.ενημερωσε το ποστ να ξερουμε και μεις.


Ναι ειναι εμπιστος, ειναι συγγενης και εχει πολυ μεγαλη εμπειρια.

thomastuningΡωτωντας παν στην πολη εμαθα πως ειναι θεμα των 8βαλβιδων μοτερ.Οποτε μαλλον προσανατολυζεσε σε αλλαγη κορμου κομπλε κινητηρα αναλογως.
Αν παλι κανω λαθος σορρυ απλα σου λεω τι συνεβει σε μενα κ τι ακουσα γενικοτερα ψαχνωντας μοτερ .[/quote]

Το δικο μου μοτερ ειναι 1600cc 16V. Στην εταιρια που ρωτησα στο Μοσχατο ειχε stock 6 μοτερ καθως οπως ειπε και ο ιδιος
ειναι συνηθες φαινομενο και ο ιδιος εχει πουλησει αρκετα μοτερ για τον ιδιο λογο.

[quote="iakgia έγραψε:
Ενα πολύ καλό χημικό για την περίπτωσή σου είναι αυτό....!!!

http://www.ebay.com/itm/190590692180?ss ... 1438.l2649


Δεν εχω μάθει πιο ακριβως ειναι το υγρο που εβαλε. Ειδα οτι στο σημειο της ρωγμης (8-10εκ) εχει δημιουργησει μια καφε κρουστα
Γενικα καταλαβα οτι υπαρχει μια μυστικοπαθεια σχετικα με την ονομασια του υγρου. Την Παρασκευη βρηκα ενα παρομοιο θεμα
σε καποιο αλλο forum (4troxoi νομιζω) δεν διευκρινηζαν το ονομα του υγρου.

Ρωτησα τον μηχανικο μου αν ειναι της wurth διοτι ξερω οτι αυτης της εταιριας προμηθευεται αναλωσιμα αλλα μου ειπε
πως ειναι καποιας αγγλικης εταιριας αλλα ακομα και αυτος τον πηγε να το παρει ο πωλητης προσπαθησε να του πλασαρει καποιο αλλο.
Υποσχομαι μολις μαθω (αν μαθω) να σας πω.

dpol έγραψε:Φιλε μου το προβλημα ειναι γνωστο και συνηθισμενο στα Vitara & Grand Vitara, μετα απο καποια χιλιομετρα (100.000+)και αναλογα την συντηρηση προκαλειτε απο βουλωμα του ψυγειου λογω ηλεκτρολυσης με συνεπεια ρωγμη κινητηρα, διαφυγη του αντιψυκτικου εκει και αρκετες φορες ολεθριες συνεπειες, το εχουμε συζητησει εδω χιλιαδες φορες, ψαξε με την αναζητηση να βρεις τα θεματα ωστε τουλαχιστον να μην σου ξανασυμβει :idea:
:!:


Ναι το ειχα ψαξει στο παρελθον αλλα ξερεις πως πανε αυτα. Δεν δινεις σημασια μεχρι να την παθεις ο ιδιος.

dpol έγραψε: Εγω θα προτεινα αλλαγη κινητηρα, βρες ενα καλο συνεργειο, οχι βεβαια αυτον που εψαχνε τα κολαρα γιατι δεν γνωριζει την συγκεκριμενη μαρκα, και βαλε εναν μεταχειρισμενο επανω να βρεις την υγεια σου, φυσικα και καινουργιο ψυγειο το οποιο θα αλλαξεις ξανα στα 100.000χλμ το πολυ :!:


Σιγουρα η αλλαγη κινητηρα θα ηταν πιο σωστη λυση αλλα απο το να δωσω 1000€ προτιμω να κανω την δουλεια μου με πενηντα.
Το συνεργειο ειναι μια χαρα οπως εγραψα και πιο πανω ο ανθρωπος ειναι συγγενης με μεγαλη εμπειρια, ο ανθρωπος βεβαια δεν εχει εξειδικευση στα vitara
αλλα εχει μεγαλη εμπειρια και ακολουθησε την λογικη σειρα διαγνωσης ψαχνοντας πρωτα για τα απλα. Φανταζομαι δηλαδη καποιος εμπειρος απο vitara μολις ακουσει τον πελατη να πει οτι εχει χασει τα υγρα στο ψυγειο τον στελνει να αγορασει κινητηρα χα χα χα. tragicccc

Σαν διαδικασια οι πιο πολυ την αποφευγουν διοτι δεν θελουν να εχουν την ευθυνη αν δεν πετυχει ή παρουσιαστει καποιο προβλημα στο μελλον (ασχετο) και ο
πελατης κατηγορησει τον μηχανικο. Εγω σκεπτομενως και πιο πονηρα θα ελεγα οτι τον μηχανικο τον συμφερει κιολας να αλλαξει τον κινητηρα για να κονομισει απο την εργασια.

sylvis66 έγραψε:Το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και εγώ στον δικό μου κινητήρα (1600-8V) περίπου στα 150000 χλμ. Περιττό να σου πω ότι και εμένα οι διάφοροι μηχανικοί μου έλεγαν αλλαγή κινητήρα, όμως.... αντί για αλλαγή έβαλα ένα υγρό της wurth http://www.amazon.co.uk/WURTH-MOTORCYCLE-PRESSURE-RADIATOR-SEALANT/dp/B005QNXWYM και έτσι κράτησα τον κινητήρα περίπου μέχρι τις 300000 χλμ. Το συγκεκριμένο υγρό σε σχέση με τα άλλα που κυκλοφορούνε (και κυρίως η σκόνη με ρινίσματα) ΔΕΝ βουλώνει το ψυγείο καθώς τα σωματίδια του δεν επικάθονται. Δεν χρειάζεται να πας σε μηχανικό να το βάλεις, απλά το συμπληρώνεις στο ψυγείο απ' ευθείας, λειτουργείς τον κινητήρα για να κυκλοφορήσει και μετά απλά να κάνεις αλλαγή κάθε 30000 χλμ. ψυκτικά υγρά και πάλι καινούριο υγρό wurth. Τελικά τον κινητήρα τον άλλαξα από άλλο πρόβλημα και όχι λόγω κορμού. Επίσης να σου αναφέρω ότι ο κορμός ράγισε (στον 1ο κύλινδρο αριστερά όπως τον κοιτάς από μπροστά από το αυτοκίνητο) λόγω υπερθέρμανσης, τα 8v είναι πολύ καλά μοτέρ όμως δεν συγχωρούνε άνοδο θερμοκρασίας έτσι λοιπόν προσοχή σε ψυγείο-θερμοστάτη-κολάρα.


Απιστευτο.
1600 16V 152.000χλμ και η ρωγμη στο ιδιο ακριβως σημειο.
Για το υγρο δεν ειμαι σιγουρος. Οπως γραφω και παραπανω το υγρο μπορει να ειναι και της wurth και να μην μου το λεει.


Θα τραβηξω μια φωτογραφια αν μπορει να φανει το σημειο της ρωγμης και η κρουστα που εχει δημιουργηθει απο το υγρο.

Απορια !!!

Αφου η ζημια εγινε απο θερμοκρασια αυτο το !@#@$οργανο που εχουμε γιατι δεν εδειξε κατι. ?
Υπαρχει δυνατοτητα να μπει καποιο επιπλεον οργανο για την παρακολουθηση της θερμοκρασιας ?
Το ψυγειο απ 'οτι καταλαβα θελει οπωσδηποτε αλλαγη σωστα ? Αναφερεται αυτο στο βιβλιο service και αν οχι γιατι η
suzuki δεν εχει δωσει σχετικη οδηγια στους κατοχουν vitara και GV να αλλαζουν ψυγειο στα 100.000χλμ ?

Ευχαριστω και παλι
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Δευτ Απρ 23, 2012 5:54 pm

DimitrisV έγραψε:Απορια !!!

1) Αφου η ζημια εγινε απο θερμοκρασια αυτο το !@#@$οργανο που εχουμε γιατι δεν εδειξε κατι. ?
2) Υπαρχει δυνατοτητα να μπει καποιο επιπλεον οργανο για την παρακολουθηση της θερμοκρασιας ?
3) Το ψυγειο απ 'οτι καταλαβα θελει οπωσδηποτε αλλαγη σωστα ? Αναφερεται αυτο στο βιβλιο service και αν οχι
4 γιατι η suzuki δεν εχει δωσει σχετικη οδηγια στους κατοχουν vitara και GV να αλλαζουν ψυγειο στα 100.000χλμ ?

Ευχαριστω και παλι
Δημητρης



Διαβαζοντας αρκετα στο παρομοια θεματα πηρα τις απαντησεις που ηθελα για το 2 3 και 4

2) viewtopic.php?f=17&t=8572

3) Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να καθαριστει με protec flush 15€ και καθε χρονο protec conditioner 15€

4) Απ οτι καταλαβα σε καποιους τυχερους τους το προτειναν απο την αντιπροσωπεια

Ευχαριστω
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τρί Απρ 24, 2012 2:37 pm

DimitrisV έγραψε:
DimitrisV έγραψε:3) Το ψυγειο απ 'οτι καταλαβα θελει οπωσδηποτε αλλαγη σωστα ? Αναφερεται αυτο στο βιβλιο service και αν οχι


3) Μαλλον η καλυτερη λυση ειναι να καθαριστει με protec flush 15€ και καθε χρονο protec conditioner 15€

Καλά το λες, αλλά η προϋπόθεση για να βάζεις το conditioner είναι είτε το ψυγείο να είναι καινούργιο, είτε το καθαρισμένο σου να μην έχει τρύπες ή άλλες δυσλειτουργίες. Εγώ πριν κάνω την πλύση του ψυγείο με protec flush, το είχα ελέγξει για το αν είναι σε καλή κατάσταση. Αφού ο "ψυγειάς" μου είπε ότι είναι οκ, τότε έκανε την πλύση. Έκτοτε, έχω κάνει άλλη μια φορά αλλαγή του αντιψυκτικού υγρού με ταυτόχρονη πλύση ΟΛΟΥ του συστήματος ψύξης του αυτ/του με μυρμηκικό οξύ πάλι σε "ψυγειά".
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τρί Απρ 24, 2012 4:30 pm

καλησπερα

Διαβασα ενω ωραιο αρθο σχετικα σε καποιο αλλο forum, μολις το βρω θα το δημοσιευσω.
Σχετικα με το υγρο που μπηκε στον κινητηρα ειδα οτι εχει δημιουργησει μια κρουστα σε χρωμα κεραμυδι, επισης ανοιγοντας την
ταπα του ψυγειου (πριν αφαιρεθουν τα υγρα) υπηρχε νερο με καποια μικρα κομματακια παλι σε χρωμα κεραμυδι.

Μπορει καποιος που γνωριζει να μας ει αν οντως το προιον αυτο ειναι της wurth ?

Επισης ηθελα να ρωτησω αν η διαδικασια του καθαρισμου του συστηματος ψυξης απο τα καθαριστικα υγρα που θα μπουν
επηρεασει το υλικο που εχει κλεισει/φραξει την ρωγμη

Ευχαριστω
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Tzivitzonis » Τετ Απρ 25, 2012 1:18 am

DimitrisV έγραψε:Επισης ηθελα να ρωτησω αν η διαδικασια του καθαρισμου του συστηματος ψυξης απο τα καθαριστικα υγρα που θα μπουν
επηρεασει το υλικο που εχει κλεισει/φραξει την ρωγμη

Αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί.... :roll:
Πιθανολογώ πως δεν το επηρεάζει, μιας και η πλύση του συστήματος ψύξης με μυρμηκικό οξύ ή το υγρό της protec έχουν στόχο την απομάκρυνση των επικαθίσεων... Το πολύ πολύ από τη ροή του νερού πλύσης να βγουν μαζί με τις όποιες βρωμιές και κομμάτια του μονωτικού που δεν έχουν καθήσει καλά στον κορμό... :roll:
Grand Vitara 1.6 3D (2002) ---- GFi LPG system
Ποτέ μην υπερεκτιμάς τις ικανότητες τις δικές σου ή του GV σου!!

Homo homini lupus est
Άβαταρ μέλους
Tzivitzonis
Administrator
Administrator
 
Δημοσιεύσεις: 37883
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 20, 2008 8:05 pm
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
Λάστιχα: Michelin Lat.Cross
Διάσταση ελαστικών: 215/70/16
Suspension: Αποστάτες +3/KYB
cb: Ναι
Εργάτης: Όχι
Aka: Καλτσόγιαννος-Τζιτζιλόνης-Πατροτζούλης
Name: Τζιβιτζόνης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό DimitrisV » Τετ Απρ 25, 2012 10:51 am

Eυχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες

Οτιδήποτε προκυψεί θα σας ενημερώσω.
Άβαταρ μέλους
DimitrisV
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Τρί Δεκ 07, 2010 12:20 am
Λάστιχα: Grabber AT2 General
cb: Όχι
Name: Δημητρης

Re: Απωλεια υγρων ψυγειου ---> Ρωγμη κινητηρα

Δημοσίευσηαπό nikosgvc » Παρ Ιαν 11, 2013 9:41 am

το έχω πάθει παρομοιο στα 120.000, χωρίς πολλά ζορίσματα στον κινητήρα, με αλλαγή λαδιών κάθε 7000xlm αντι 7500 που προτείνε το book service kai παρότι το προσεχα το έπαθε...
ραγισε το καπακι μηχανής , χωρις να κάψει φλαντζα και περασαν τα υγρα στην μηχανή. αποτελεσμα ήταν 700 ευρω για το καινουριο καπακι και με όλα λυσε δεσε συνολο εδωσα 900 ευρω το 2005 :twisted:
α και μετα άλλαξα και ψυγείο γιατι ραγισε ψηλά στην τάπα! ( ολα τα πήρα γνησια...)
Άβαταρ μέλους
nikosgvc
4x4 Regular member
4x4 Regular member
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 8:29 pm
Τοποθεσία: CHIOS
Λάστιχα: GENERAL GRABBER HP
Διάσταση ελαστικών: 255/60/15
Suspension: προς το παρον.. μαμά
cb: Όχι
Aka: nikosgvc
Name: Nikos

Επόμενο

Επιστροφή στο Μηχανολογικά/Ηλεκτρολογικά

Διοματάρης Σάβ Απρ 27, 2024 8:29 am Καλημέρα σας κύριοι
antonis1627 Σάβ Απρ 27, 2024 6:56 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
antonis1627 Παρ Απρ 26, 2024 6:16 am Καλημέρα σας.
arahova Πέμ Απρ 25, 2024 10:07 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Πέμ Απρ 25, 2024 6:02 am Καλημέρα σας.
arahova Τετ Απρ 24, 2024 10:03 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 9:55 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Τετ Απρ 24, 2024 6:20 am Καλημέρα σας.
SIAL Τρί Απρ 23, 2024 5:28 pm Καλησπέρες! Όμορφες εικόνες για όλο τον λαό ..... viewtopic.php?f=181&t=37434&p=941302#p941302
arahova Τρί Απρ 23, 2024 10:58 am Καλημέρα σε όλους.
antonis1627 Τρί Απρ 23, 2024 6:21 am Καλημέρα σας.
arahova Δευτ Απρ 22, 2024 10:12 am Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
antonis1627 Δευτ Απρ 22, 2024 5:55 am Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 11:43 am Μ.Τετάρτη 1-5-2024 πάμε για τσιπουράκι στο
arahova Κυρ Απρ 21, 2024 11:26 am Καλημέρα σε όλους και καλή Κυριακή.
antonis1627 Κυρ Απρ 21, 2024 7:22 am Καλημέρα σας.
arahova Σάβ Απρ 20, 2024 10:22 am Καλημέρα σε όλους και καλό Σαββατοκύριακο.
Σταύρος 4x4 Σάβ Απρ 20, 2024 10:08 am Καλημέρα και καλό ΣΚ :!:
antonis1627 Σάβ Απρ 20, 2024 6:29 am Καλημέρα σας και καλό Σαββατοκύριακο.
arahova Παρ Απρ 19, 2024 9:50 am Καλημέρα σε όλους και καλό Π/Σ/Κ.
antonis1627 Παρ Απρ 19, 2024 5:46 am Καλημέρα σας
john maxx Πέμ Απρ 18, 2024 10:24 pm Καλησπέρα από Μάλτα
arahova Πέμ Απρ 18, 2024 10:04 am Καλημέρα σε όλους.
ΣΤΑΥΡΟΣ Πέμ Απρ 18, 2024 8:16 am Κυριακή 12-5-2024 τα 16α γενέθλια του VITARAclub στην
antonis1627 Πέμ Απρ 18, 2024 5:57 am Καλημέρα σας.
AJAX Chat © 2007 StarTrekGuide ? Updates every 5 Seconds

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες